vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Γενικά περί αεροπλάνων-αεροδρομίων - προτεινόμενες λυσεις και συμβουλές

Αποσυνδεδεμένος kaxri

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • ατμίζω και την πίσσα εξατμίζω
Πάντως προσωπικά το ητ το χρησιμοποιώ επειδή είναι πιο υγειινό και όχι για να ατμίζω παντού (εκτός από εστιατόρια και καφετέριες) .Ειδικά στα μέρη που παραδοσιακά δεν καπνίζουν συνεχίζω να μην ατμίζω!!! 

Αποσυνδεδεμένος Εktelonistrator

  • **
  • 369
  • I'm Mr.Nobody,a man who does not exist.
Μέτα από Πασχαλινές διακοπές στη Γαλλία, ας σας πω την "εμπειρία" μου. Αεροδρόμιο Μακεδονία, άτμισα διακριτικά, όχι κρυφά, χωρίς ντουμάνια. Δεν πρέπει να με πρόσεξαν υπεύθυνοι αλλά κάποιοι ταξιδιώτες που σίγουρα με είδαν δεν είπαν τίποτα. Το ίδιο και Ελ.Βενιζέλος και Σαρλς Ντε Γκολ. Στην πτήση Αθήνα-Παρίσι, μετά το γεύμα σηκώθηκα και πήγα πίσω στο χώρο των αεροσυνοδών όπου εκείνη τη στιγμή ήταν μία νεαρά και ένα παλικάρι. Πολύ ευγενικά βγάζοντας το eGO-T ρώτησα αν θα μπορούσα να κάτσω 1-2 λεπτάκια έκεί να ατμίσω λίγο. Η κοπέλα ξαφνιασμένη με ρώτησε τι είναι αυτό. Αφού της εξήγησα μου είπε ότι απαγορεύεται το ΚΑΠΝΙΣΜΑ. Της είπα ξανά ότι δεν είναι κάπνισμα, δεν υπάρχει καπνός κλπ κλπ, και ρώτησε το συνάδελφό της τελικά ο οποίος είπε όχι. Φυσικά στην επιστροφή δεν μπήκα καν στον κόπο να δοκιμάσω. Στη Γαλλία, και συγκεκριμένα στη Disneyland όπου βρισκόμουν άτμιζα κανονικά χωρίς να ενδιαφερθεί κάνεις, πλην 2 ζευγαριών από Ελλάδα (καπνιστών) στο ξενοδόχειο, όπου και περνώντας από μπροστά τους ατμίζοντας σχολίασαν "The Greek Way" !!!!  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Το ίδιο πρόβλημα είχα και με την aegean, εσωτερική πτήση.  Άσε, έχω μία 11ωρη πτήση...

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Παιδιά με το θέμα υγρά τι γίνεται; Το ego-t πχ έχει αμπούλα με υγρό μέσα, δεν απαγορεύονται τα υγρά;

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Το ίδιο πρόβλημα είχα και με την aegean, εσωτερική πτήση.  Άσε, έχω μία 11ωρη πτήση...
Στην τουαλετα του αεροπλανου δεν θα μπορουσες ? Εχει βεβαια ανιχνευτες καπνου αλλα αν φυσας προς τα κατω δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα . Ετσι δεν μπαινεις και στην ταλαιπωρια να εξηγεις και να δεχεσαι ενα μεγαλοπρεπεστατο οχι .

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Για τα υγρά, δεν υπάρχει πρόβλημα - είναι 1-2 ml, τι να συζητάμε τώρα...
Δεν υπάρχει πρόβλημα με τους ανιχνευτές καπνού, διότι δεν είναι καπνός! Το πρόβλημα είναι καθαρά εμφανησιακό, δηλ. μοιάζει με καπνό....


Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Για τα υγρά, δεν υπάρχει πρόβλημα - είναι 1-2 ml, τι να συζητάμε τώρα...
Δεν υπάρχει πρόβλημα με τους ανιχνευτές καπνού, διότι δεν είναι καπνός! Το πρόβλημα είναι καθαρά εμφανησιακό, δηλ. μοιάζει με καπνό....
Δηλαδή δεν έχεις κανένα πρόβλημα ούτε και αν έχεις μαζί σου κανά 2 3 αμπούλες (από ego-t) γεμάτες με υγρό; Εντάξει δεν λέω και να έχεις και μπουκαλάκι μαζί σου, αυτά στις αποσκευές (που παραδίδεις).

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Οντως με τα υγρά δεν υπάρχει πρόβλημα.
Το καλοκαίρι  στον έλεγχο στο αεροδρόμιο του Βερολίνου 2 πάνοπλοι Γερμανοί μου έκαναν έρευνα. Προφανώς είδαν στις ακτίνες τις μπαταρίες και άλλα καλούδια που είχα στο τσαντάκι μου. ¨Ανοιξαν και είδαν υγρά, μπαταρίες , εφεδρικούς ατμοποιητές κλπ. Με ρώτησαν τι είναι και τους εξήγησα, ενθουσιάστηκαν και με έβαλαν να τους γράψω το site απ όπου αγόρασα :)

Συμβουλή για τους εν πτήσει, ιδιαίτερα στις πολύωρες...
Μη λέτε σε κανένα τίποτα, φτιάξτε ένα υγρό απο σκέτη PG και βάλτε μέσα ένα οποιοδήποτε άρωμα όχι έντονο ή καθόλου άρωμα και μπόλικη νικοτίνη . Ετσι θα έχετε πολύ μικρή εκπομπή ατμού και μυρωδιάς.
Κάντε νωρίς checkin και προσπαθείστε να πάρετε παράθυρο.
Ατμίζετε άνετα μικρές κοφτές τζούρες κρατώντας τις λίγο περισσότερο πριν εκπνεύσετε.
Με λίγη προσοχή, κανείς δεν θα πάρει είδηση τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Εktelonistrator

  • **
  • 369
  • I'm Mr.Nobody,a man who does not exist.
Δηλαδή δεν έχεις κανένα πρόβλημα ούτε και αν έχεις μαζί σου κανά 2 3 αμπούλες (από ego-t) γεμάτες με υγρό; Εντάξει δεν λέω και να έχεις και μπουκαλάκι μαζί σου, αυτά στις αποσκευές (που παραδίδεις).

Ως 100ml μπορείς να έχεις υγρά επάνω στο αεροπλάνο.

Όσον αφορά το θέμα της απαγόρευσης είναι το γ@#$το και η στενομυαλιά.  :angry_orange:

μην μπερδευόμαστε: επίσημη οδηγία για απαγόρευση ΗΤ σε αεροδρόμιο / αεροπλάνο ΔΕΝ υπάρχει

απλά στο ελλαδιστάν οποιος εχει στολή τη βλέπει και ολίγον εξουσία (ακόμα και αν ειναι στολή αεροσυνοδού ...)

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
μην μπερδευόμαστε: επίσημη οδηγία για απαγόρευση ΗΤ σε αεροδρόμιο / αεροπλάνο ΔΕΝ υπάρχει

απλά στο ελλαδιστάν οποιος εχει στολή τη βλέπει και ολίγον εξουσία (ακόμα και αν ειναι στολή αεροσυνοδού ...)
την επομενη φορα που θα σας το πουν, ζητηστε να σας αναφερουν ποιος κανονισμος το απαγορευει.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Είναι στη δικαιοδοσία του πιλότου , ως κυβερνήτη νομίζω

την επομενη φορα που θα σας το πουν, ζητηστε να σας αναφερουν ποιος κανονισμος το απαγορευει.

αυτό ακριβώς μου συνέβη σε πτήση με ολυμπιακή από αθήνα για ηράκλειο:

(αεροσυνοδός) "κύριε απαγορεύεται το κάπνισμα"
(εγώ) "δεν καπνίζω ... ΗΤ ειναι"
(αεροσυνοδός) "σας παρακαλω να το σταματήσετε , υπάρχει οδηγία και απαγορεύεται και αυτό"
(εγώ) "μαλιστα, πειτε μου τον αριθμό της οδηγίας και την ημερομηνία εκδοσής της και το φυλάζω αμέσως"
(αεροσυνοδός) "<μετά από lag μερικών δευτερολέπτων> δεν θυμάμαι πάντως υπάρχει οδηγία και σας παρακαλώ να το κλείσετε τώρα πριν ειδοποιήσω την υπεύθυνο καμπίνας"

να μην τα πολυλογώ καπου εκεί στραβωσα και ζητησα εγώ να έρθει η υπεύθυνη η οποία και με ενημέρωσε ότι δεν υπαρχει απαγόρευση αλλά αν μπορούσα να κάνω υπομονή μεχρι να φτάσουμε στον ηράκλειο για να "μην προκαλώ τους υπόλοιπους επιβάτες"

τα συμπεράσματα δικά σας

Αποσυνδεδεμένος spiros

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Είναι στη δικαιοδοσία του πιλότου , ως κυβερνήτη νομίζω
ο κανονισμος ειναι ...κανονισμος.
αν δεν το απαγορευει, επιτρεπεται. Δεν εχει λογο ο κυβερνητης.

Αποσυνδεδεμένος m.a.x.

  • ***
  • 710
  • Φύλο: Άντρας
  • το ΠΑΟΚίζειν εστί φιλοσοφείν
δυστυχώς σε ανάλογες περιπτώσεις και επειδή δεν θες να χαλάσεις την μέρα σου  μαλώνοντας με κάθε άσχετο αναγκάζεσαι να μην ατμίσεις και χαρμανιάζεις μέχρι να προσγειωθεί το αεροπλάνο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8356 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180676 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33988 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536361 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59812 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237549 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 591 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15717 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136154 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085349 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35428 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10273 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12