vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

112 επισκέπτες, 9 χρήστες
lounik, Jorge, georgeboy, athanasiosm, Tazz, vasim, manoslykos, Milarepa, camber

Twitter

"Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #450 στις: Δεκεμβρίου 01, 2014, 23:06 »
Ας είμαστε διακριτικοί και ας αποφεύγουμε να ατμίσουμε σε μέρη που δεν καπνίζαμε. Δεν θα πάθουμε κάποιο στερητικό σύνδρομο αν δεν ατμίσουμε στην ουρά της ΔΕΗ ή στο νοσοκομείο.

Στη χώρα του παραλόγου που ζούμε να είστε σίγουροι ότι μόλις συναντηθούν σε δημόσιο χώρο ένας ατμιστής και ένας μη καπνιστής βουλευτής, την άλλη μέρα θα κατατεθεί νομοσχέδιο απαγόρευσης.

Αποσυνδεδεμένος serpan

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #451 στις: Δεκεμβρίου 01, 2014, 23:18 »
στο σχολείο μου ατμίζω στα διαλείμματα, πάντα έξω και μακρυά από παιδιά, ποτέ στην εφημερία. Όταν έχεις να κάνεις με παιδιά ο μιμητισμός είναι η άλλη φύση τους. Εκτός των άλλων υπάρχει και η "αξιόλογηση"....

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: \"Πόρτα\" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #452 στις: Δεκεμβρίου 01, 2014, 23:21 »

Φίλε wastelos έχεις δίκαιο αλλά αυτό που λές ισχύει για έναν τόπο(κράτος)που έχει στην πλειοψηφεία του "νορμάλ" ανθρώπους.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων



Φίλε Knomax και σε σχολική αίθουσα δeν έχει κανένα σήμα ή ταμπέλα που λέει οτι απαγορέυεται το κάπνισμα.


Καταλαβες σε ποιους χωρους αναφερομαι..μην κανεις τον Κινεζο.

Αποσυνδεδεμένος johnC

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #453 στις: Δεκεμβρίου 02, 2014, 00:34 »
Δέν μπορώ να καταλάβω εάν αυτό που γράφεις είναι επιθετικό η όχι μέσω του γραπτού λόγου αλλα δεν έκανα τον κινέζο.Απλά ανέφερα ένα παράδειγμα.

Αποσυνδεδεμένος TeoTzi

  • **
  • 153
  • Φύλο: Άντρας
  • Vi Veri Vniversum Vivus Vici
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #454 στις: Δεκεμβρίου 02, 2014, 01:32 »
Εμένα η γνώμη μου είναι κάπου στη μέση. Ας μην βλέπουμε το ζήτημα οπαδικά. Δεν είναι ατμιστές vs καπνιστές ή μη καπνιστές. Καταλαβαίνω κάθε μεριά όταν είναι μετριοπαθής στις αντιδράσεις της. Κι εγώ αν έκανε καποιος η.τ. όταν κάπνιζα μπορεί να ψιλογελούσα. Ο κόσμος πάντα θα είναι καχύποπτος με κάτι που δεν ξέρει (και δεν τον ενδιαφέρει να μάθει). Θα υπερασπιστώ την επιλογή μου και τέλος. Το η.τ. ήταν μια προσωπική μου νίκη για μένα. Δεν έχω να πετύχω τίποτα απέναντι σε κακούς μαγαζάτορες, αδαείς πελάτες κλπ. Αν δεν με παίρνει δεν ατμίζω.

Αποσυνδεδεμένος johnC

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #455 στις: Δεκεμβρίου 02, 2014, 01:39 »
Συμφωνώ μαζί σου συνατμιστή.Απλά το έχω στο μυαλό μου αλλιώς.Σαν να σου λέει ο άλλος πχ απαγορεύεται η χρήση νερού απο στόματος στο λεώφορείο.Το η/τ το χρησ/ώ σαν φάρμακο.Μου λείπει η νικοτίνη και τη παίρνω και έτσι θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται.Ας πούμε δέν μπορείς να κάνεις ινσουλίνη  μπροστά σε κόσμο εάν το χρειάζεσαι;Το παράδειγμα μου είναι κάπως τραβηγμένο οκ.

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #456 στις: Δεκεμβρίου 02, 2014, 01:47 »
Για να πω και την δική μου άποψη, θα συμφωνήσω με τον camber παραπάνω. Kι αυτό γιατί καλώς η κακώς, μέχρι τώρα οι ατμιστές θεωρούνταν μειονότητα και πολλές φορές δακτυλοδεικτούμενοι (από την άποψη του "δες ρε εκείνον με το κλαρίνο στο στόμα"). Γενικότερα είμαι της άποψης "μην προκαλείς". Δηλαδή δεν νομίζω πως θα παθαίναμε και τίποτα αν δεν ατμίσουμε για ένα δεκάλεπτο-εικοσάλεπτο-μισάωρο κάπου που ούτως ή άλλως δεν θα καπνίζαμε απλά επειδή "είναι ατμός"....

Αποσυνδεδεμένος Ntoumania

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #457 στις: Δεκεμβρίου 18, 2014, 15:51 »
Συμφωνω με τον Κωστα. Δεν πρεπει να προκαλουμε γιατι το τελευταιο πραγμα που θελουμε ειναι η αρνητικη σταση των μη-ατμιστων απεναντι μας. Μπορουμε ανετα να κρατηθουμε και μιση ωρα και μια ωρα και παραπανω αν χρεαστει χωρις να ατμισουμε.

Αποσυνδεδεμένος TRIKALA

  • **
  • 373
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #458 στις: Δεκεμβρίου 18, 2014, 17:03 »
....Το η/τ το χρησ/ώ σαν φάρμακο....
λέγε τέτοια εσύ και βλέπω τον ΕΟΦ να το κατατάσει στα φάρμακα  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #459 στις: Δεκεμβρίου 18, 2014, 17:17 »
Συμφωνώ μαζί σου συνατμιστή.Απλά το έχω στο μυαλό μου αλλιώς.Σαν να σου λέει ο άλλος πχ απαγορεύεται η χρήση νερού απο στόματος στο λεώφορείο.Το η/τ το χρησ/ώ σαν φάρμακο.Μου λείπει η νικοτίνη και τη παίρνω και έτσι θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται.Ας πούμε δέν μπορείς να κάνεις ινσουλίνη  μπροστά σε κόσμο εάν το χρειάζεσαι;Το παράδειγμα μου είναι κάπως τραβηγμένο οκ.


Ξερω οτι θα φανει καπως αλλα για μενα αυτο δεν εχει νοημα.καθως με το ιδιο σκεπτικο και του αλλου του λειπει η νικοτινη και αναβει τσιγαρο.γιατι να μην μπορει;;
Εχουμε ενα "προνομιο" που δεν ειχαμε ως καπνιστες και το τραβαμε απο τα μαλλια χωρις λογο...
Φιλικα παντα και προσωπικη μου αποψη

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #460 στις: Δεκεμβρίου 18, 2014, 19:09 »
Μέσα στο λεωφορείο θα στην πει ο οδηγός, ο οποίος δεν μπορεί να ξεχωρίσει αν καπνίζεις ή ατμίζεις επειδή, gasp, οδηγάει και του αποσπάς και την προσοχή. Θα αρχίσεις την κουβέντα τώρα να εξηγείς ότι όχι δεν είναι καπνός και δεν προκαλείς παθητικό κάπνισμα και δεν μυρίζει (που μυρίζει, ανάλογα και με το υγρό); Σε τόσο κλειστό χώρο και ο ατμός ενοχλητικός είναι. Μην προκαλείτε.

Αποσυνδεδεμένος Nick-The-Greek

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #461 στις: Δεκεμβρίου 19, 2014, 00:10 »
λέγε τέτοια εσύ και βλέπω τον ΕΟΦ να το κατατάσει στα φάρμακα  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Χαχαχα την κάτσαμε αν καταταχθεί στα φάρμακα. Τα βλέπω τα υγρα να πουλιουνται 40 ευρώ τα 10ml με 60% συμμετοχή!

Πέρα απο τη πλάκα είμαι και εγώ υπέρ του να μην υπερβάλουμε, εγώ προσωπικά δεν ατμίζω σε χώρο που δεν επιτρέπεται το κάπνισμα, εστώ και αν το άτμισμα είναι οκ. Θέλω να κρατάω low profile, μυρίζει δε μυριζεί.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #462 στις: Δεκεμβρίου 19, 2014, 03:58 »
Ξερω οτι θα φανει καπως αλλα για μενα αυτο δεν εχει νοημα.καθως με το ιδιο σκεπτικο και του αλλου του λειπει η νικοτινη και αναβει τσιγαρο.γιατι να μην μπορει;;
Γιατί το τσιγάρο παράγει καπνό που επιβαρύνει την υγεία των άλλων στον χώρο γύρω του και δυσχεραίνει την αναπνοή αρκετών. Γιατί εκλύει 70 καρκινογόνες ουσίες που τις αναπνέουν όλοι.
Δεν προτείνω να ατμίζουμε οπουδήποτε μας τη βαρέσει, αλλά δεν απαγορεύεται κατι "γιατί έτσι", πρέπει να υπάρχει λόγος. Το να μπορείς να κάνεις κάτι ανεμπόδιστος δεν είναι προνόμιο, ούτε η εξαίρεση, είναι φυσικό δικαίωμα -εκτός αν αυτό το κάτι βλάπτει την κοινωνία. Όπως κάθε δραστηριότητα, το άτμισμα θα πρέπει να βρει τον χώρο του και μέσα στην ευγενική κοινωνική συμπεριφορά (δεν υπάρχει μόνο ο νόμος αλλά και ο σεβασμός του διπλανού), όμως μην ξεκινάμε νιώθοντας ένοχοι επειδή η κοινωνία είναι απληροφόρητη.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #463 στις: Δεκεμβρίου 19, 2014, 04:14 »
Δεν αντιλεγω σε οτι λες προς το παρόν ξέρουμε οτι δεν βλαπτει οπως το τσιγαρο αλλα οταν παρομοιαζεις το ητ με φαρμακο τοτε εχει καθε δικαιωμα ο καπνιστης να το παρομοιασει ετςι και να πει "οκ σε ενοχλει αλλα εμενα μου κανει καλο".Πολυ σπανια θα ατμισω σε δημοσιους κλειστους χωρους καθαρα λογω συνηθειας αλλα και να το κανω προσπαθω να ειμαι διακριτικός και να μην ενοχλω...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: "Πόρτα" στο ηλεκτρονικό τσιγάρο
« Απάντηση #464 στις: Δεκεμβρίου 19, 2014, 04:38 »
Αν είναι να το δούμε έτσι, όχι δεν έχει κανένα τέτοιο δικαίωμα!  ;D
Το έχασε όταν αποδείχθηκε πως το τσιγάρο του σκοτώνει και τον δίπλα που δεν καπνίζει. Οι ατμιστές δεν το έχουν χάσει αυτό το δικαίωμα (έστω ακόμα). Όσοι πίνουν καφέ δεν θα το χάσουν ποτέ.
Δεν καθορίζει μόνο η "ανάγκη" το τι επιτρέπεται. Αυτή μπορεί να είναι παράγοντας μόνο όταν δεν βλάπτονται άλλοι. Και ο johnC που το έθεσε ως ανάγκη νικοτίνης (αν και δεν συμφωνώ, διότι η ινσουλίνη είναι απαραίτητη για τη επιβίωση, η νικoτίνη μόνο για να γουστάρουμε, και δεν έχουν καμία ισότητα αυτά τα δυο!) σίγουρα θεώρησε δεδομένο πως δεν βλάπτονται οι άλλοι.

Με λίγα λόγια, μπερδεύουμε στο μυαλό μας τι λέει ο νόμος, τι λέει ο γιατρός και τι λέει ο γείτονας, και αυτό το μπέρδεμα δεν μας βοηθάει για να ξέρουμε τι κάνουμε και γιατί. Δεν είμαστε διακριτικοί για μην θιχτεί ο καπνιστής. Ο καπνιστής ας πρόσεχε, η συνήθειά του είναι ολοσχερώς καταδικασμένη. Είμαστε διακριτικοί διότι οι μη καπνιστές δεν έχουν ιδέα τι γίνεται και δεν θέλουμε να πλακωνόμαστε με τους συνανθρώπους μας. Όχι απαραίτητα γιατί έχουν δίκιο, αλλά γιατί νομίζουν πως έχουν δίκιο και... είναι περισσότεροι.
Άλλο να ξέρουμε πως πρέπει να φυλαγόμαστε ή να θέλουμε να είμαστε ευγενικοί και άλλο να νιώθουμε ένοχοι και να ξεκινάμε πιστεύοντας πως αξίζουμε την απαγόρευση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 318 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 241 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282978 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208741 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67429 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175634 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94695 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4739 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix