vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Η ανατομία ενός ατμοποιητή

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Η ανατομία ενός ατμοποιητή
« Απάντηση #15 στις: Οκτωβρίου 10, 2009, 17:37 »
Καμία σχέση το ένα με το άλλο.
Το καρτομάιζερ της Njoy φαίνεται πολύ πιο προσεγμένο και η φιλοσοφία κατασκευής είναι πολύ διαφορετική.
Ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες.
Βρήκα και ένα βιντεάκι για το ξαναγέμισμα των καρτομάιζερ. Δεν ξέρω αν πρόκειται για το ίδιο καρτομάιζερ αλλά στην πράξη είναι το ίδιο.

Μπορεί και μετά 5 γεμίσματα να είναι σχετικά ΟΚ αλλά για κάθε ενδεχόμενο νομίζω ότι κάπου εκεί θα πρέπει να αντικαθίστανται με καινούργια.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Η ανατομία ενός ατμοποιητή
« Απάντηση #16 στις: Οκτωβρίου 10, 2009, 17:53 »
δες, επειδή έχω γεμίσει κάμποσες φορές από προχτές καί με διαφορετικούς τρόπους.
(έτσι η αλλοιώς αυτό ξεφεύγει από την παρουσίαση τού προιόντος καί απλά θα βοηθήσει καί τούς υπόλοιπους έξι -απλά ήμουν ο πρώτος!)

Πρώτος τρόπος:
Βγάζεις το πίσω καπάκι (από το οποίο ρουφάμε). Στην συνέχεια πλαστικό, φέτα πολυεστέρα, πλαστικό. Καί φτάνεις στον πολυεστέρα στον οποίο στάζεις καί βλέπεις κι όλας πότε θα γεμίσει.
Πλεονέκτημα ότι καθαρίζεις κι όλας την "φέτα" η οποία κραταει τα υγρά.
Μειονέκτημα το ότι το καπάκι βγαίνει ΠΟΛΥ δύσκολα (στην περίπτωσή μας) καί μάλλον θα στραπατσαριστεί.
(ΜΗΝ τραβήξει κάποιος τον πολυεστέρα. Καταστράφηκε το "σύστημα").

Δεύτερος τρόπος
η σύριγγα. με βελόνα. Μισό ml, ή 15-20 σταγόνες. Γέμισμα από το πίσω καπάκι αφού την έχουμε βάλει καί λίγο λοξά γιά να βρούμε πολυεστέρα καί όχι το κέντρο (φιτίλι).

Τρίτος τρόπος (καί... καλύτερος?).
Έχουμε κι άλλη τρύπα με πρόσβαση. Από το μέρος πού βιδώνει στην μπαταρία  ;)
Δεν κάνουμε τίποτα, δεν χρειαζόμαστε τίποτα, δεν ανοίγουμε τίποτα.
Το ακουμπάμε καί στάζουμε σιγά σιγά στην τρύπα. Μία μία σταγόνα θα αποροφάται.
Εκεί γύρω στις 20, θα δούμε κάποια σταγόνα, να "ξεχειλίζει" από τις 2 πλαινές τρυπούλες τού cartomizer. Τελειωσαμε. Περιμένουμε λίγο, το κουνάμε ελαφρά, το στριφογυρίζουμε, βιδώνουμε, ατμίζουμε.
 :)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Η ανατομία ενός ατμοποιητή
« Απάντηση #17 στις: Οκτωβρίου 10, 2009, 17:57 »
Πολύτιμες συμβουλές  :thumpup: αλλά έχω μια απορία:
Εφόσον το σύστημα είναι ανοιχτό από κάτω, δεν υπάρχει περίπτωση να πάει υγρό στην μπαταρία και να καταστραφεί ο διακόπτης της ή να βραχυκυκλώσει;  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Η ανατομία ενός ατμοποιητή
« Απάντηση #18 στις: Οκτωβρίου 10, 2009, 18:20 »
αν η ερώτηση είναι γενικότερη, αφορά μάλλον τον κο Πετρόπουλο.
Διότι το ίδιο ισχύει καί στον κανονικό ατμοποιητή έτσι η αλλοιώς -καί στην περίπτωση πού στάξεις πάνω του, μην αποκλείεις ότι θα "ξεφύγει υγρό".

αν είναι ... συγκεκριμένη τότε όχι.
όσες φορές κι αν γέμισα από εκεί, μετά άφησα προς τα κάτω το cartomizer σε χαρτί (μαλιστα το χτύπαγα ελαφρά κλπ). ΠΟΤΕ δεν έβγαλε ούτε σταγόνα. (μάλλον φεύγει από τις 2 πλαινές τρύπες καί όχι από την κάτω)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 10, 2009, 18:40 από alfisti »

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Η ανατομία ενός ατμοποιητή
« Απάντηση #19 στις: Οκτωβρίου 10, 2009, 18:25 »
δες τις πλαινες από τις οποίες "ξεχειλίζει" η τελευταία σταγόνα

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 10, 2009, 18:36 από alfisti »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Η ανατομία ενός ατμοποιητή
« Απάντηση #20 στις: Οκτωβρίου 10, 2009, 18:40 »
Α! Μάλιστα.  :thumpup:

Η ερώτηση ήταν ειδικά γι' αυτό το μοντέλο. Δεν ξέρω πώς είναι όλα τα μοντέλα e-cig στο εσωτερικό τους. Μόνο στο 401 που άνοιξα σε βάθος, είδα ότι το σύστημα είναι κλεισμένο σε μια νάιλον "σακούλα" για να μην υπάρχουν διαρροές.
Φαίνεται όμως ότι κάθε κατασκευαστής βρίσκει το δικό του τρόπο για να αποφύγει το πρόβλημα της διαρροής.
Καλό το ότι μετά από γέμισμα δεν είδες να βγαίνει υγρό από κάτω. Το ρώτησα γιατί στο παλιό τσιγαράκι της e-cig.com που είχα δοκιμάσει, είμαι σίγουρος ότι γι' αυτό βγήκαν οφ οι μπαταρίες του. Από διαρροή υγρού προς τα κάτω.

Φαίνεται ότι έγιναν πολλές βελτιώσεις στα καρτομάιζερ από τότε.  :)

Τα υπόλοιπα θα τα πούμε και στο θέμα της κριτικής του προϊόντος.


Υ.Γ. Με μαύρη μπαταρία ταιριάζει ωραία το ("ξεφλουδισμένο" από το χαρτί) μεταλλικό φιλτράκι.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Η ανατομία ενός ατμοποιητή
« Απάντηση #21 στις: Οκτωβρίου 19, 2009, 03:18 »
Τώρα το πρόσεξα.
Alfisti, αυτή τη φωτογραφία πώς κατάφερες και την πήρες;
Δεν είναι macro;
Πώς φώτισες εκεί μέσα;  :o
Με τι μηχανή;


 
Εγώ έχω το πρόβλημα ότι όταν πλησιάζω πολύ για σούπερ μάκρο λήψη, πέφτει η σκιά της κάμερας - φακού στο αντικείμενο και κρύβει την πηγή φωτός (έναν φακό led συνήθως).

Δεν ξεφεύγουμε από το θέμα καθόλου. Μπορεί να θέλει και κάποιος άλλος να βγάλει τέτοιες εικόνες.  ;)

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Η ανατομία ενός ατμοποιητή
« Απάντηση #22 στις: Οκτωβρίου 19, 2009, 17:41 »
παρότι έχω τρείς μηχανές, αυτή είναι με compact.

τι να πω? απλά, μην πλησιάσεις πολύ. απομακρύνσου όσο σού επιτρέπει το macro της μηχανής σου καί χρησιμοποίησε -λίγο γιατί αλλοιώς δεν θα δουλέψει το macro- το ζούμ τού φακού (συνήθως το καλύτερο macro το παίρνεις στα 50mm τού φακού καί όχι στα 35 από τα οποία -συνήθως- ξεκινάει ο φακός).

το κόλπο είναι αλλού. ΜΗΝ κεντράρεις καί εστιάσεις στο εσωτερικό. Στην συγκεκριμένη -άμα δείς- είναι ακουμπισμένος ο ατομ στην άκρη ενός τραπεζιού. Εστιάζεις στο τραπέζι (γιά να έχεις επιφάνεια) καί χωρίς να αφήσεις το κλείστρο, γυρίζεις -γιά ... πόντους μιλάμε, έτσι?- καί τραβάς.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ανατομία ενός ατμοποιητή
« Απάντηση #23 στις: Οκτωβρίου 19, 2009, 19:38 »
Έτσι όπως το διέλυσες, θα μπορούσες να ξαναβάλεις τα κομμάτια στη θέση τους?

Το λέω αυτό γιατί θα ήθελα να ξέρω εάν μπορώ να αντικαταστήσω το καμμένο συρματάκι και το φυτίλι με καινούργιο και να το ξανασυναρμολογήσω.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Η ανατομία ενός ατμοποιητή
« Απάντηση #24 στις: Οκτωβρίου 19, 2009, 21:36 »
δεν νομίζω!
στην ουσία είναι ΜΟΝΟ αυτό πού βλέπεις. το υπόλοιπο είναι τάπες καί πολυεστέρας. αλλά το "συρματάκι" συνδέεται με καλώδια σε κάποιο σημείο τα οποία στο βγάλσιμο διαλύονται.


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Η ανατομία ενός ατμοποιητή
« Απάντηση #25 στις: Οκτωβρίου 19, 2009, 23:15 »
παρότι έχω τρείς μηχανές, αυτή είναι με compact.[...]

Τώρα πρόσεξα ότι την έχεις σε πλήρη ανάλυση και είδα το EXIF.
Fuji Z100fd και ενεργοποιήθηκε το φλας.  ;)

Αποσυνδεδεμένος exftp

  • *
  • 17
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η ανατομία ενός ατμοποιητή
« Απάντηση #26 στις: Νοεμβρίου 23, 2009, 21:46 »
δεν ξερω αν γραφω στο σωστο σημειο.... :confused1:
θελω να ρωτησω το εξης: χρησιμοποιω 401 κ μου φαινεται οτι καποιοι εχουν στενοτερη γεφυρα απο καποιους αλλους. ισχυει η ειναι η ιδεα μου? η μηπως ειναι δυνατο μετα απο καποια χρηση αυτο το μεταλλικο πραγμα να "μαζευει"??? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Η ανατομία ενός ατμοποιητή
« Απάντηση #27 στις: Νοεμβρίου 24, 2009, 02:19 »
Μπα! Δε νομίζω να μαζεύει.
Υπάρχουν διαφορές και σε μοντέλα και σε παρτίδες αλλά και διακυμάνσεις ακόμα και στην στην ίδια παρτίδα.
Δυστυχώς υπάρχει πολλή δουλειά που γίνεται με το χέρι ακόμα από ό,τι φαίνεται και η σταθερότητα στην παραγωγή δεν είναι κάτι που χαρακτηρίζει τα ηλεκτρονικά τσιγάρα, για την ώρα τουλάχιστον.  :-\

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η ανατομία ενός ατμοποιητή
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 16, 2010, 07:48 »
Κάπου είχα διαβάσει ότι το φιτίλι είναι οδοντικό νήμα! Αλήθεια είναι? :)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Η ανατομία ενός ατμοποιητή
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 16, 2010, 07:51 »
Λες; Το οδοντικό νήμα δεν είναι μετάξι;
Όντως έχει μια τέτοια υφή. :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206154 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63585 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92795 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1083 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172772 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14201 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 493 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix