vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Προσδοκίες μελών-ατμιστών απο τον Πανελλήνιο Σύλλογο Ατμιστών.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Εγώ θα ήθελα απλά να υπενθυμίσω πως αυτό το νήμα δεν είναι ούτε για συζήτηση περί των "παλιών", ούτε για γενικότερα ευχολόγια και συγχαρίκια.
Αν θέλετε να παραμείνει ενεργό, θα πρέπει εδώ να γράφουμε αυτό που λέει ο τίτλος του.
Συγκεκριμένες προσδοκίες που έχουν τα μέλη του συλλόγου ή και άλλοι ατμιστές που δεν είναι (ακόμα) μέλη του.
Πράγματα που θα θέλαμε να δούμε να υλοποιούνται από το σύλλογο. Σκέψεις, ιδέες, ερωτήσεις ίσως.

Αυτό το νήμα πρέπει να είναι ένα διαρκές "think tank" (όπως το ονομάζουν οι ξένοι φίλοι μας), μια δεξαμενή σκέψης, και τίποτε άλλο.

:OnTopicPlease:

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Το πρώτο πράγμα που περιμένω είναι η δυνατότητα εναλλακτικών τρόπων εγγραφής. Και ίσως δεν είμαι ο μόνος :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Θα πάρει κάποιες μέρες. Αλλά είναι το πρώτο που θα αρχίσει μόλις αποσαφηνιστούν οι ρόλοι στο ΔΣ.
 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Ναι. Αν θυμάσαι και σε παλιότερα  ποστ αλλά και σε συνεντέυξεις, έιχε υποθεί ότι μόνο με εκλεγμένο προεδρείο μπορούσε ο Σύλλογος να συννενοηθέι με τράπεζες και σχετικά.

Αποσυνδεδεμένος havales

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Αφίσες-flyers-stands, σε κάθε ατμομάγαζο, σε κάποια επιλεκτικά στην αρχή και στα υπόλοιπα σιγά-σιγά.Έχει κόστος το ξέρω, αλλά το 98% των ατμιστών δεν ξέρει για την ύπαρξη του συλλόγου

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Ναι. Αν θυμάσαι και σε παλιότερα  ποστ αλλά και σε συνεντέυξεις, έιχε υποθεί ότι μόνο με εκλεγμένο προεδρείο μπορούσε ο Σύλλογος να συννενοηθέι με τράπεζες και σχετικά.
Το ξέρω Νεκτάριε. Απλά έκανα μια υπενθύμιση :idiot1:, μήπως και το ξεχάσατε, για να ΓΡΑΦΤΩ  :yes: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Προσδοκω την ένωση του ατμιστικου δυναμικού από οποιο χώρο προέρχεται.

Με βάση το παρακάτω βίντεο όπου παρουσιάζεται ο Σπύρος (ως απλός ατμιστής τότε), θα ήθελα να κάνω μερικές παρατηρήσεις.



Σε κάποια επόμενη εκπομπή τέτοιου είδους πλέον θα είναι καλεσμένος κάποιος εκπρόσωπος του συλλόγου, είτε ο πρόεδρος είτε ο αντιπρόεδρος είτε κάποιο μέλος του Δ.Σ. Εδώ ο Σπύρος δεν αντιπαρατέθηκε σθεναρά με τον πνευμονολόγο όσον αφορά στις ανακρίβειες και εν γένει στην αντι-ατμιστική και ιδιαιτέρως μονόπλευρη / κοντόφθαλμη συμπεριφορά του. Στο εξής όμως ο εκπρόσωπος της Κοινότητας Ελλήνων Ατμιστών θα πρέπει να είναι σε θέση να αντιπαρατεθεί με σοβαρά επιχειρήματα σε τέτοιου είδους συμπεριφορές. Πρέπει δηλαδή το οπλοστάσιο να είναι έτοιμο στο σύλλογο, να υπάρχουν διαθέσιμα στοιχεία από έρευνες, στατιστικές, αριθμούς, δεδομένα ώστε να αντικρούονται επαρκώς τα επιχειρήματα της άλλης πλευράς.


Μερικές παρατηρήσεις:

1. Λέει ο Κεφαλογιάννης ότι υπάρχει δίλημμα αν θα καπνίζουμε κανονικό τσιγάρο, ηλεκτρονικό τσιγάρο ή τίποτα.
Προφανώς βρε άνθρωπε το τίποτα είναι το προτιμότερο, δεν υπάρχει αμφιβολία. Εσκεμμένα δηλαδή τίθεται εδώ το ζήτημα της ελεύθερης επιλογής λες και δεν υπάρχει εξάρτηση από το τσιγάρο και τη νικοτίνη ή και τη συμπεριφορά!

2. Ο πνευμονολόγος αρνείται ότι το άτμισμα είναι μέθοδος διακοπής του καπνίσματος!
Σα να λέμε δηλαδή ότι οι ατμιστές (η πλειοψηφία) καπνίζουν κανονικά τσιγάρο ή ότι δεν το κόβουν! Φυσικά και είναι μέθοδος διακοπής του καπνίσματος εφόσον η συντριπτική πλειοψηφία των ατμιστών δεν καπνίζουν τσιγάρο.-

3. Δεν μπαίνουμε στη λογική του λιγότερο επιβλαβούς!!! (Υπουργός & Πνευμονολόγος)
Εδώ καταργείται κάθε έννοια λογικής.. Δηλαδή δεν προτείνουμε - δεν αναγνωρίζουμε κάτι που έχουμε σοβαρές ενδείξεις ότι είναι πολύ λιγότερο επιβλαβές από κάτι άλλο. Αυτό τώρα πώς να το σχολιάσει κανείς;

4. Ο Υπουργός το θεωρεί και πρόβλημα αισθητικής (καπνιστική συμπεριφορά)
Το ότι σώζεται η ζωή κάποιου δεν έχει και τόση σημασία; Το αισθητικό - συμπεριφορικό - κινησιολογικό είναι το πρόβλημα;
Το αντίθετο θα έλεγα ότι ισχύει. Βλέποντας ο καπνιστής «ατμιστικές συμπεριφορές» στον περίγυρό του, του δίνει κίνητρο να το δοκιμάσει. Για τους νέους που λένε ότι θα πάνε πρώτα στο άτμισμα αδυνατώ να κατανοήσω το σκεπτικό τους. Αλλά και στο άτμισμα να πάνε εξ αρχής είναι καλύτερο από το να πάνε στο κάπνισμα εξ αρχής. Τώρα θα πουν βέβαια αν δεν έβλεπαν τα παιδιά εσάς τους παλιοατμιστές δεν θα πήγαιναν ούτε στο κανονικό ούτε στο ηλεκτρονικό! Ρεμάλια! :))

5. Ξεχνάτε τις άλλες μεθόδους διακοπής καπνίσματος.
Εδώ είναι όλο το ζουμί κατά τη γνώμη μου. Αυτό που προωθείται από όλα σχεδόν τα παραπάνω επιχειρήματα είναι οι άλλες μέθοδοι διακοπής καπνίσματος. Δηλαδή να πας στο ιατρείο, να σου γράψει φάρμακα, να σε χτυπήσει στην πλάτη, να σου δώσει κουράγιο, να σε πείσει ότι το κάπνισμα είναι επιβλαβές, να πάρει το 50άρικο, να γράψει τα φάρμακα, να πάρει και κάτι από τη φαρμακευτική (εκπαιδευτικό ταξίδι για σεμινάρια ρε παιδιά εννοώ). Τι κι αν μόνο το 20% όπως λένε (υπερβολικό νομίζω νούμερο) κατάφερε να κόψει το κάπνισμα με αυτές τις άλλες μεθόδους.

Αυτό λοιπόν που προκύπτει από τα λεγόμενα του πνευμονολόγου είναι το εξής ωραίο σκεπτικό:
Δεν προτείνουμε το άτμισμα αν και έχουμε σοβαρές ενδείξεις ότι είναι (ίσως) λιγότερο επιβλαβές από το κάπνισμα, επειδή δεν έχουν γίνει οι απαιτούμενες μεγάλες έρευνες που χρειάζονται αιώνες. Μέχρι τότε πρέπει να κόψετε το κάπνισμα με άλλες μεθόδους. Αν δεν αποδείξουμε ότι το άτμισμα είναι εντελώς ακίνδυνο δεν θα το προτείνουμε ως μέθοδο διακοπής καπνίσματος.

:( :o

Σταματάω εδώ γιατί δεν τελειώνουν αυτά που πρέπει να σχολιάσει κανείς...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2017, 00:55 από Spiros252 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι το νέο ΔΣ θα βρει ολόκληρη βιβλιοθήκη από τέτοια ντοκουμέντα.

Έχει γίνει πολλή δουλειά γι αυτό και έχει μαζευτεί πολύ υλικό από όσους κινήσαμε τις διαδικασίες και από άλλους που βοήθησαν ώστε να μην χρειαστεί το ΔΣ που θα προέκυπτε να κάνει ΚΑΙ αυτό...

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Κατα την ταπεινη μου αποψη:

1. Αποσαφηνιση του ρολου του ΔΣ και των μελων του.

2. Ο συλλογογος για να ειναι δυνατος χρειαζεται πορους. Τουτεστιν πολλα μελη. Αρα, ενημερωση για την υπαρξη του συλλογου εντος του ατμιστικου κυκλου (οπως προαναφερθηκε, φυλλαδια σε ατμομαγαζα, εμφανισεις στα Μεσα Μαζικης Εξημερωσης κλπ).

3. Ενημερωση (ακομα και με πληρωμενες καταχωρησεις) των μη ατμιστων για τα "οφελη" του ατμισματος εναντι του καπνισματος. Πιστευω οτι αυτο πρεπει να γινει χωρις να παραθετουμε δικες μας γνωμες, εικασιες, πεποιθησεις, αλλα με την παρουσιαση ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΜΕΛΕΤΩΝ καθως και τεκμηριωμενη απαξιωση των καταφανως διαβλητων "μελετων" κατα του ατμισματος που εχουν εμφανιστει κατα καιρους.

Απο εκει και περα θα μπορουσαμε να περασουμε σε πιο συγκεκριμενα θεματα οπως πληρη διαχωρισμο των ατμιστικων προϊοντων απο τα προϊοντα καπνου, αιτημα για απελευθερωση του ατμισματος στους δημοσιους χωρους κλπ. 
Αυτα για αρχη απο εμενα

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι το νέο ΔΣ θα βρει ολόκληρη βιβλιοθήκη από τέτοια ντοκουμέντα. [...]
Μπράβο παιδιά. Θα χαρώ να δω μία γερή μάχη στην τηλεόραση όπου θα πέφτει άγριο «ξύλο» από τον/τους εκπρόσωπο/ους της κοινότητας ακόμα κι αν είναι γιατροί και υπουργοί εκεί. :rtfm: :fight_fryingpan: «Ξύλο» επιχειρημάτων, μην παρεξηγηθώ!

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...

Η μόνη προσδοκία μου είναι να μπορέσει ο σύλλογος να προσεγγίσει μέλη που θα έχουν όρεξη να προσφέρουν, εκτός από κριτική και έργο,το οποίο δεν μπορεί να γίνει από το ΔΣ και μόνο. 

Για διάφορα projectakia από την 20μελη  ομάδα της ΚΕΑ δούλευαν οι 10 και από αυτούς ποτέ πάνω από 5-6 μαζί. Και λογικό καθώς όλοι είχαν την ζωή και τις δουλειές τους, με φάσεις κορεσμού και κούρασης ακόμη και από τους πιο ενεργούς.

Είναι ουτοπικό να περιμένουμε από ένα 5μελες ΔΣ να τρέχει τα πάρα πολλά θέματα που θα προκύψουν, μερικά από τα οποία είναι ήδη γνωστά και θέλουν δουλειά και χρόνο για να αντιμετωπιστούν από τον σύλλογο.

Όσο τα μέλη και οι πόροι είναι περιορισμένα, ο εθελοντισμός είναι αναγκαίος. Αλλιώς θα καταλήξουμε να κρίνουμε άδικα μικρο έργο, ανεξαρτήτου των καλών προθέσεων του ΔΣ.  

Αποσυνδεδεμένος giorgos_206

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Ρε παιδιά, να πω κι εγώ ένα παράπονο, μιας και δεν συμμετέχω πολύ στο φόρουμ (αυτό δεν έχει καθόλου να κάνει με το φόρουμ, δικό μου είναι το φταίξιμο που δεν τα πάω πολύ καλά με την ηλεκτρονική επικοινωνία). Παρ' όλα αυτά, ό,τι έχω μάθει για το άτμισμα το οφείλω σε αυτό το φόρουμ, που δεν είναι τίποτα άλλο από ανθρώπους με διάθεση να μοιραστούν την εμπειρία τους και να βοηθήσουν.

Έρχεται λοιπόν μια στιγμή όπου αυτοί οι άνθρωποι -που 5, 6, 7 χρόνια τώρα σε βοηθάνε χωρίς ποτέ να έχουν ζητήσει το παραμικρό αντάλλαγμα από σένα- βγαίνουν και σου λένε, αδερφέ, χρειαζόμαστε τη βοήθειά σου. Δεν χρειάζεται να κάνεις πολλά εσύ, τα περισσότερα θα τα κάνουμε εμείς. Θα φτιάξουμε το site, θα μαζέψουμε το υλικό, θα το τρέξουμε νομικά, θα κάνουμε εκλογές, γενικότερα θα οργανώσουμε την όλη φάση - άσ' το πάνω μας. Εσύ χρειάζεται μόνο να γραφτείς για να στηρίξεις την προσπάθειά μας (και να κατέβεις και για πρόεδρος αν θες!), δίνοντας 20 ευρώ. Όχι για να τα κάνουμε μπύρες, ή για να μας επιστρέψεις έστω και κάτι ελάχιστο για τα τόσα χρόνια που σε βοηθάμε, αλλά για να προστατέψουμε όπως μπορούμε αυτό το οποίο σου γνωρίσαμε, σου μάθαμε, και εν τέλει σου έσωσε ίσως τη ζωή. Από εσένα ζητάμε ακριβώς και μόνο αυτά που δεν μπορούμε (δυστυχώς) να κάνουμε μόνοι μας. Τίποτα περισσότερο.

Το φόρουμ, αυτή τη στιγμή που είμαι συνδεδεμένος, 01:20 τα μεσάνυχτα, δείχνει 154 επισκέπτες.

Και βγαίνουν τα αποτελέσματα και βλέπω 218 μέλη.

Γελάει ο κόσμος.

Ντροπή, εγώ μόνο αυτό έχω να πω. Ομολογώ ότι δεν το περίμενα αυτό όταν γράφτηκα. Σχόλια πολλά δεν θα κάνω, ας κάνει ο καθένας την αυτοκριτική του. Αν νιώθει ωραίος και άνετος με την απόφασή του να σαμποτάρει αυτή την προσπάθεια εν τη γεννέσει της, να μην δώσει ένα 20ρικο ούτε καν για την τιμή των όπλων κι ας πάει και χαμένο στην τελική, τουλάχιστον θα είναι για χάρη κάποιων που κάποτε σε βοήθησαν (επανειλημμένα μάλιστα) και σήμερα πίστεψαν ότι μπορούσαν να βασιστούν σ' εσένα... τότε δεν μένει να πω κάτι παραπάνω.

Και βλέπω και κάτι σχόλια που προσπαθούν να αναγάγουν την αποχή και την αποστασιοποίηση σε αξία, του στυλ τον ξέρω καλά τον χώρο, τόσα χρόνια έχουν ακούσει τ' αυτιά μου, συνειδητά δεν γράφτηκα... Από τη στιγμή που προσπαθείς να δικαιολογήσεις την απόφασή σου, το ξέρεις κι εσύ μέσα σου ότι δεν έκανες σωστά. Εν πάση περιπτώσει, ποτέ δεν είναι αργά.

Και για να μην ξεφύγω άλλο off topic, προσδοκία μου είναι του χρόνου τέτοια μέρα να γιορτάζουμε τα 200.000 μέλη. 4 άνθρωποι δεν μπορώ να γίνω, αλλά με το που θα πληρωθώ, θα δώσω για άλλους 3 από εσάς που δεν γράφτηκαν. Μακάρι να μπορούσα και για παραπάνω.

Φιλικά.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Εγώ θα γράψω απλά, πως όταν βλέπω σχόλια όπως το ακριβώς προηγούμενο
θεωρώ πως το όραμά μου έχει ήδη πραγματοποιηθεί.

:thank_you2:

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Οφτόπικ - ξεοφτόπικ θα το γράψω εδώ...

Θα μπορούσαμε όλοι, να διαθέσουμε στον σύλλογο εξοπλισμό μας σε άριστη κατάταση που δεν χρειαζόμαστε,
να γίνει ένα μπαζάρ (ηλεκτρονικό-φυσικό) του συλλόγου με καλές τιμές,
τα έσοδα να μεταφραστούν σε αριθμό μελών (έσοδα δια 20),
να ανοιχτεί ένα θέμα-κλήρωση με τον παραπάνω αριθμό θέσεων για τον σύλλογο
και να γραφτούν νέα μέλη που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα αλλά θέλουν να προσφέρουν τη βοήθεια τους.


 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2108 310314 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:49
από ThioVag
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278713 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12954 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123831 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206768 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93006 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1156 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14332 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias