vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

529 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, dallaskdp, manoslykos, Jorge, kon95, Xxristos

Twitter

Καθαρισμός ατομάιζερ

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Καθαρισμός ατομάιζερ
« στις: Μαΐου 17, 2009, 15:10 »
Κάθε ατμοποιητής ηλεκτρονικού τσιγάρου που έχει δουλέψει για κάποιο διάστημα, είναι πολύ πιθανόν να έχει συγκεντρώσει κάποια κατάλοιπα υγρού τα οποία κολλάνε σαν λάσπη ή ακόμα και στερεοποιούνται πάνω στο συρματάκι της θερμαινόμενης αντίστασης.

Η ποσότητα των κατάλοιπων εξαρτάται από πολλούς παράγοντες: Από το προς ατμοποίηση υγρό, από την ποιότητα των μετάλλων, από το ηλεκτρονικό "πρόγραμμα" αλλά ακόμα και από τον τρόπο χρήσης του ηλεκτρονικού τσιγάρου.

Υπάρχουν πολλές προτάσεις για τον καθαρισμό των ατομάιζερ.

Ο πιο απλός και συνηθισμένος τρόπος είναι να φυσήξετε το ατομάιζερ από τη μεριά που βιδώνει η μπαταρία ώστε να φύγουν τυχόντα κατάλοιπα υγρού από την αντίσταση. Πριν το κάνετε αυτό, καθαρίστε με μια χαρτοπετσέτα την περιοχή πο θα ακουμπήσουν τα χείλη.
Η αλήθεια είναι ότι αυτή η μέθοδος καθαρισμού είναι περισσότερο προληπτική και δεν έχει αποτέλεσμα όταν πια έχουν κολλήσει τα κατάλοιπα στο συρματάκι. Πιο πολύ βοηθάει στο να εμποδίσει τα κατάλοιπα να συγκεντρωθούν εκεί.

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 22, 2009, 01:47 »
Το είχα σκεφθεί καιρό.
 βάλτε το σε ένα ποτήρι νερό
αστε το 5-10 λεπτά στεγνώστε και έτοιμο!

ps:Με καθε επιφύλαξη αναφέρω αυτόν τον τρόπο καθαρισμού,εγώ πάντως το έχω κάνει αρκετές φορές σε ατομάιζερ ενο και δεν έχω πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 27, 2009, 22:11 από GIORGOS1969 »

Αποσυνδεδεμένος GIORGOS1969

  • ***
  • 634
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 17, 2009, 00:22 »
Επιστρεφω υστερα απο καιρο στο θεμα καθαρισμου του ατμ.

1)Πρεπει να γινεται?

2)Καθε ποτε?

3)Με ποιο τροπο?

4)Υπαρχει ρισκο για το ατμ ?

Ειλικρινα αν και εχω καθαρισει πολλες φορες τα ατμ μου,δεν εχω σιγουρες απαντησεις στα παραπανω ερωτηματα.

1:OXI!!!

2:αν γινεται καθαρισμος ,1 φορα καθε 25 μερες ειναι φυσιολογικο.

3:ουτε εδω υπαρχει σιγουρη απαντηση

4:ναι υπαρχει και πολυ μεγαλο μαλιστα.προσωπικα θεωρω οτι τα πραγματα αρχιζουν και δυσκολευουν οσο παλιωνει το ατμ.Αν εχετε ενα και μοναδικο θα σας ελεγα να μην κανετε καθαρισμο σε καμια περιπτωση.(αν και δεν μπορω να φανταστω πραγματικο χρηστη η.τ. με ενα ατμ.-παντα δυο,μην πω και ενα σφραγισμενο για ασφαλεια.)

γενικα τείνω να δεχτω οτι τα ατμ ειναι πολυ παραξενα και ιδιορρυθμα εξαρτηματα. εκει που δουλευουν αψογα ξαφνικα μπορει να σε εγκαταλειψουν.μπορει ανεξήγητα να μπλοκαρουν και καποια στιγμη να δουλεψουν παλι.σε καποιους καθαρισμους παιρνουν μπρος πανευκολα σε αλλους με μεγαλη δυσκολια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 27, 2009, 22:12 από GIORGOS1969 »

Αποσυνδεδεμένος andreas_scorpio

  • **
  • 377
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 17, 2009, 00:34 »
2:αν γινεται καθαρισμος ,1 φορα καθε 10 μερες ειναι φυσιολογικο.
Αυτο που το ξερουμε??
Κατα τα αλλα συμφωνω με αυτα που λες  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Undertaker

  • *****
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Undead, Undefeated, UNDERTAKER!
    • Το Blog του Undertaker
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 17, 2009, 11:29 »

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 17, 2009, 12:35 »
Οι υπερηχοι ειναι μεθοδος που εχει υποθει και στο αγγλικο σιτε και μαλλον πρεπει να δουλευει καλα

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 17, 2009, 13:47 »
Έτσι νόμιζα κι εγώ αλλά ο Φώτης με γλίτωσε από πεταμένα λεφτά. Κάνω αντιγραφή επικόλληση από το παλιό φόρουμ:

Παράθεση από: 5557
Λευτέρη επειδή έχω τέτοια συσκευή έχω να σου πω μερικά πράγματα πριν προχωρήσεις σε τέτοια αγορά. (Εγώ έχω την επαγγελματική και την χρησιμοποιώ για να καθαρίζω τα οδοντιατρικά μου εργαλεία)
Εάν είναι να πάρεις να κοιτάξεις να είναι τουλάχιστον θερμαινόμενη. Το να προσθέτεις εσύ καυτό νερό είναι παίδεμα γιατί πρέπει να το ανανεώνεις συχνά.
Εάν είναι να πάρεις τις κινέζικες για τα κοσμήματα  θεωρώ ότι θα πετάξεις τα λεφτά σου αυτού του τύπου
Οι επαγγελματικές είναι αρκετά ακριβές  όπως αυτή αλλά και πάλι μην περιμένεις θαύματα γιατί έχω βάλει ατομιζέρ εκεί και η απάντησή μου είναι χμμμμμμμμμμμμμμ 
Μία μέση λύση είναι ίσως αυτή, αλλά και πάλι δεν το προτείνω. Πότε θα γίνει απόσβεση.  Ακόμα και αν αλλάζεις atomizer κάθε 3 μέρες .
Εγώ  που έχω το πολύ καλό με πολύ ισχυρές δονήσεις ανά λεπτό δεν μπορώ να πω ότι το χρησιμοποιώ και πολύ συχνά.
Όταν το χρησιμοποιώ το  χρησιμοποιώ σε συνδυασμό με το σπρέι καθαρισμού ταμπλέτας ηλεκτρονικών κυκλωμάτων με καλά αποτελέσματα.
Χωρίς το σπρέι και μόνο με τους υπέρηχους έχω παρατηρήσει ίχνη οξείδωσης στο ατομιζέρ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 17, 2009, 13:53 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 17, 2009, 13:49 »
Ευελπιστω οτι με μπουκαλακι πεπιεσμενου αερα, αυτο που χρησιμοποιουμε στα πληκτρολογια,  θα το λυσουμε το προβλημα μας. Θα προμηθευτω και θα σας πω. Στο νερο δεν το ξαναβαζω.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 17, 2009, 14:04 »
Μία είναι η λύση, θα σας την πω σύντομα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος nikdnik

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 17, 2009, 14:14 »
Ευελπιστω οτι με μπουκαλακι πεπιεσμενου αερα, αυτο που χρησιμοποιουμε στα πληκτρολογια,  θα το λυσουμε το προβλημα μας. Θα προμηθευτω και θα σας πω. Στο νερο δεν το ξαναβαζω.
Σε οινόπνευμα μία ώρα κάθε βδομάδα δεν μου έχουν παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Μετά από σύντομη αναμονή να στεγνώσουν, 2-3 σταγόνες υγρό και είναι ετοιμοπόλεμα (το κάνω σε 2 ατμ. evo για περίπου 1 μήνα).

Αποσυνδεδεμένος lights

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 17, 2009, 14:58 »
Ευελπιστω οτι με μπουκαλακι πεπιεσμενου αερα, αυτο που χρησιμοποιουμε στα πληκτρολογια,  θα το λυσουμε το προβλημα μας. Θα προμηθευτω και θα σας πω. Στο νερο δεν το ξαναβαζω.

Έτσι είναι εγώ το κάνω καιρό και φαίνεται η καλύτερη λύση. Το προτείνει και ο totally wicked

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 17, 2009, 15:24 »
Έτσι είναι εγώ το κάνω καιρό και φαίνεται η καλύτερη λύση. Το προτείνει και ο totally wicked

Σου εχει χαλασει κανενα;

Αποσυνδεδεμένος imeothanasis

  • *
  • 698
  • Φύλο: Άντρας
  • Achilles was a modder
    • GG-GoldenGreek
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 17, 2009, 16:17 »
Καλο το copy - paste atmin, ευτυχως εχουμε τον 5557 και ειδαμε στην πραξη τι γινεται πριν πληρωσουμε. Ενας για ολους και ολοι για εναν :D

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 17, 2009, 16:26 »
Έψαχνα να βρω τα απαραίτητα link.
Λοιπόν.
Δεν είναι ακριβώς Η λύση αλλά καλά είναι να μαθαίνουμε:

Λέγεται "Effective Microorganisms" ή εν συντομία "EM Technology". Πρόκειται για μια μέθοδο η οποία χρησιμοποιεί μικροοργανισμούς, κάτι σαν το βιολογικό καθαρισμό δηλαδή. Πληροφορίες εδώ: 1, 2

Μη φανταστείτε τίποτα "ζωυφιάκια"! Είναι μικροοργανισμοί, σε επίπεδο βακτηρίων. Η εφεύρεση ανήκει σε Γιαπωνέζο επιστήμονα (βιολόγος νομίζω) και υπάρχει από το 1982. Το προϊόν έχει τη μορφή υγρού και έχει μοναδικές ιδιότητες καθαρισμού σε πάρα πολλές χρήσεις από τη γεωργία, τη βιομηχανία τροφίμων, την ανακύκλωση βιολογικών απορριμάτων, μέχρι και οικολογικούς καθαρισμούς. Το χαρακτηρίζουν παντελώς ακίνδυνο, φυσικό και οικολογικό προϊόν.

Μια ιδέα μπορείτε να πάρετε από το παρακάτω βίντεο αλλά μπορείτε και μόνοι σας να βρείτε πολλές πληροφορίες στο δίκτυο:



Στο γερμανικό φόρουμ λένε ότι κάνει θαύματα. Το ατομάιζερ έγινε σχεδόν καινούργιο. Είναι μερικοί φοβεροί γερμαναράδες εκεί πέρα που όταν μιλάνε για κάτι, βάζουν και τις απαραίτητες φωτογραφίες. Καμία σύγκριση σχετικά με άλλες μεθόδους καθαρισμού.

Κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο για να δείτε πώς ήταν ο ατμοποιητής πριν το καθάρισμα και πώς έγινε μετά από 24 ώρες μπανάκι σε ισχυρό υγρό EM:

Κουφαθήκατε έ;

Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα: Τα μικροβιάκια έχουν αδυναμία και στις ροδελίτσες της σιλικόνης που υπάρχουν στη μόνωση του ατμοποιητή. Τις "έφαγαν" κι αυτές. Χωρίς τη μόνωση δε δουλεύει ο ατμ. γιατί βραχυκυκλώνει (ή επειδή έχει διαρροές, δεν ξέρω ακριβώς).
Ο τύπος που έστειλε το μήνυμα έχει λέει μια e-pipe που τη λύνει και τη δένει (σε επίπεδο ατομάιζερ) και έχει πάντα καινούργιο ατομάιζερ.

Θανάση, φτιάξε έναν ατμοποιητή και βρες ένα άλλο υλικό αντί για σιλικόνη που να μην το τρώνε τα "τερατάκια", και έφτιαξες και τον imortal atomizer.  ;)
Μη με ρωτήσετε ποιο υγρό είναι ακριβώς, για λινκ και τέτοια. Τον ρώτησε και άλλος τον τύπο αλλά δεν απάντησε. Πάντως είναι τύπου EMa, λέει.

Παρακάτω μπορείτε να δείτε σε μια φωτογραφία πώς αλλάζει το ατομάιζερ με τη χρήση και συγκεντρώνει κατάλοιπα πάνω του.
Στάδια συσσώρευσης καταλοίπων σε ατμοποιητή



Χαιρετίσματα σε όλα τα μέλη του φόρουμ μας και από τον unterqualm που μας παραχώρησε τη φωτογραφία.  :bow:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2022, 07:56 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος lights

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Καθαρισμός ατομάιζερ
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 17, 2009, 16:34 »
Σου εχει χαλασει κανενα;

Όχι δεν μου έχει χαλάσει κανένα, αντίθετα μου έχει χαλάσει με ΟΛΕΣ τις άλλες μεθόδους που έχω δοκιμάσει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180569 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33954 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536171 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59773 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237411 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 581 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15575 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136121 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085306 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35406 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10229 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12