vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

525 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, bloodlessz, Tazz, manoslykos, Jorge

Twitter

Η πρωτη μου επισκευη (;): Kanger Dual coil. Χρειαζομαι βοηθεια...

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Εχω λοιπον ενα Kanger EVOD Mega εδω και λιγοτερο απο ενα μηνα, 5 atomιzers(!) και μολις ανακαλυψα ποσο χαλια γινονται ποσο γρηγορα και τι...τραγικες συνεπειες εχει αυτο στο να απολαμβανω τις γευσεις μου.


Πριν καν περασω στο να αγορασω συρμα και φυτιλι θελω αρκετη βοηθεια στη θεωρια.
Καταρχην η μαμα αντισταση ειναι 1,5 ωμ και μια χαρα μου κανει.
Ειναι dual coil αλλα εγω θα φτιαξω μια μονη αντισταση στα 1,5.


Τι εχω ψιλοκαταλαβει αλλα μπορει να ειμαι εντελως λαθος:


1)Η αντισταση εξαρταται απο το μηκος και παχος του συρματος.
2)Το ποσες φορες θα το τυλιξω εξαρταται απο το παχος της "τρυπας" που θελω να φτιαξω σε συνδιασμο με το μηκος που εξαρχης επελεξα.
Αν το κανω φαρδυ αναγκαστικα θα πρεπει να κανω λιγοτερες βολτες και το αντιστροφο.
Σωστα η μπαρουφες;

Σκοπευω για αρχη να χρησιμοποιησω ενα online calculator για την καταλληλη επιλογη συρματος και ποσο να το κοψω αλλα μαλλον χρειαζομαι μια συσκευη μετρησης αντιστασης για να τσεκαρω τι θα φτιαξω στο τελος για να μην τιναξω καμια μπαταρια στον αερα;
Εβαλα "μετρητης αντιστασης" στο Google και μου εβγαλε τιμες απο 55 ευρω και πανω...
Αν μπορειτε να με κατατοπισετε σχετικα με αυτα και τι τυπο και παχος συρματος θα μου προτεινατε για να ξεκινησω.
Ειναι μεγαλο το κοστος να αλλαζω κεφαλη καθε 2 μερες, μπορει να φταιει ο τροπος που ατμιζω (μεγαλης διαρκειας τζουρες) η τα υγρα που χρησιμοποιω (Halo κυριως)  αλλα ειναι οτι ειναι και κατι πρεπει να κανω.
Αμα πετυχω μετα θα κανω το ιδιο και για το E-cig της γυναικας μου.
Αυτο που με απασχολει κυριως περα απο την αγορα του καταλληλου συρματος ειναι το πως θα εκτιμησω το τελικο αποτελεσμα εκ του ασφαλους γιατι ετσι μπορω ευκολα (δοκιμη και αποτυχια) να φτιαξω την "τελεια" σπειρα, αρκει να ξερω οτι ειναι κοντα στα ωμ περιπου που θελω.


Ευχαριστω εκ των προτερων. :)
Αμα εγραψα καμια τεραστια μακακια ελπιζω να καθοσασταν οταν την διαβασατε  :laugh1:




Αποσυνδεδεμένος Nikolast89

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Η αληθεια ειναι οτι με μπερδεψες.Εχεις καποιον επισκευασιμο ατμο?Στο θεμα των Ohm πανω κατω τα χεις καταλαβει σωστα με ενα 0,28μμ kanthal θα σε μια χαρα.
55ε για Ohm meter ειναι υπερβολη κοιτα σε κατι τετοιο [size=78%]http://www.vaporsolutions.gr/hlektroniko-tsigaro-accessories/121-omnitester-smok.html[/size]
Τελος δεν ξερω σε ποιο site βρηκες calculator αλλα το καλυτερο για μενα ειναι το [size=78%]http://www.steam-engine.org/coil.asp[/size]

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Σορρυ αν σε μπερδεψα φιλε, θελω να αντικαταστησω τις αντιστασεις στις κεφαλες που ειναι αυτες:

Αποσυνδεδεμένος Nikolast89

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Αν η πρωτη σου επαφη με βαμβακια και kanthal ειναι με ανακατασκευη εργοστασιακου coil χαρα στο κουραγιο σου.Κατσε μπας και βρεθει καποιος που εχει ανακατασκευασει τα συγκεκριμενα γιατι ισως θελουν πιο λεπτο συρμα.Γνωμη μου ειναι αν μπορεις να διαθεσεις καποια χρηματα για καθαρα επισκευασιμο ατμοποιητη ή εστω να χει επισκευασιμο κομματι οπως ο subtank της kanger.

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Εχω ηδη δει βιντεο για το πως γινεται η δουλεια και ηδη εχω αποσυναρμολογησει ενα απο αυτα τα ρημαδια (οχι ευκολο, εκαναν οτι μπορουσαν για να το αποτρεψουν οι τυποι της Kanger) οποτε η κατασκευη του coil ειναι αυτο που ουσιαστικα μενει να γινει :)
Το E-cig μου με καινουριο coil με ικανοποιει με την αποδοση του δε θελω να μπλεξω αυτη τη στιγμη με κατι αλλο.
Πλακα εχει που ανεφερες το sub tank γιατι αυτο κοιταζα την τελευταια ωρα αλλα δε νομιζω οτι μου ειναι πραγματικα απαραιτητο αν μπορω να επισκευασω τα δικα μου.
Μεχρι να αλλαξω γνωμη :)
Ετσι και αλλιως οτι επισκευη και να κανω πρεπει να μαθω να φτιαχνω τις σωστες αντιστασεις πρωτα ;)

Αποσυνδεδεμένος rivol

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξης
Εφτιαξα πριν λίγο καιρό σε ναυτιλο με 30αρι συρμα και fiber freaks βαμβάκι. Ειναι λεπτοδουλειά και θέλει προσοχή μην γίνει κανένα βραχυκύκλωμα.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Αυτο που προσπαθεις να κανεις ειναι αρκετα πιο δυσκολο απο το να παρεις ενα επισκευασιμο και να φτιαχνεις αντιστασεις γι αυτον. Επισης το αποτελεσμα που θα εχεις με ενα καθαρα επισκευασιμο θα  ειναι πολυ καλυτερο. Τζαμπα παιδευεσαι. Παρε την αποφαση και χτυπα ενα subtank mini ή καποιον αλλο επισκευασιμο. Αφου εχεις το μερακι/μικροβιο του μαστορα μεσα σου, κριμα να ασχολεισαι με εργοστασιακους.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Κι εγώ σαν εσένα ξεκίνησα να επισκευάζω τους εργοστασιακούς μου και μπορώ να πω ότι είναι αρκετά πιο δύσκολο απ το να επισκευάζεις έναν επισκευάσιμο, κυρίως λόγο περιορισμένου χώρου. Κανονικά χρειάζεσαι και σύρμα χωρίς αντίσταση γιατί θα πυρώνουν τα ποδαράκια στην αντίστασή σου. Αν παρατηρήσεις οι έτοιμες έχουν και τέτοιο. Μπορείς να το αποφύγεις αυτό χρησιμοποιώντας σχετικά χοντρά σύρματα όπως 28αρι, όμως αν δεν έχεις πολυβολτική μπαταρία δεν θα δουλέψει καλά.
Ξεκίνα με 28αρι 6 σπείρες 2 αρι διάμετρο για να πάρεις περίπου 1.5 τελικό αποτέλεσμα. Θα χρειαστείς μερικές δοκιμές μέχρι να βρεις πόσο βαμβάκι θέλει και πως να το τοποθετείς, όπως και κάτι να τσεκάρεις την αντίσταση που έφτιαξες, αλλά δεν είναι κάτι φοβερό και πιστεύω ότι όποιος έχει λίγο υπομονή μπορεί να το κάνει.

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Εκανα και εγω αντιστάσεις σε Μινι Ναυτίλο, τσάμπα κόπος ειναι.
Η φιλοσοφία αυτου του ειδους των ατμοποιητων ειναι η ευκολία της αλλαγής των coil σε 5 δευτερόλεπτα, με σχετικα υψηλό αντίτιμο.
Αν αποφασίσεις να κανεις ο ίδιος φυτιλοαντιστάσεις, πας σε επισκευασιμο που ειναι ευκολότεροι, ποιοτικότεροι, και δεν εχουν αξιοσπρόσεκτη διαφορα σε μεγεθος.
Μετα από 5-6 προσπαθειες  θα μπορεις να φτιαχνεις απλό ολοκληρωμένο στήσιμο με μονή αντίσταση σε 2 - 3 λεπτα. Βέβαια, μπορεις να κάνεις τις επισκευες σου σε εργοστασιακούς αν δεν σε πειράζει το παίδεμα και έχεις τις δεξιότητες. Απλά δεν νομιζω να αξιζει τον κόπο και το χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος teo46

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
  • No Half Measures
επίσης μπορείς να χρησιμοποιησεις αυτην την αντισταση που ειναι πολυ πιο ευκολο να την  επισκευασεις.


http://www.kangeronline.com/products/protank-heating-coil?variant=312117129

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Ψάξε στο YouTube με όνομα "RipTrippers Kangertech Rebuildable" έχει βίντεο και είναι πανευκολο.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
θα ελεγα ειναι ανουσιο να καθεσαι να επισκευαζεις αντιστασεις σε τοσο μικρο χωρο με νον αντιστασεις και δεν ξερω  αν καποια στιγμη χαλαστεις και τα παρατησεις ...
προτεινω ενα φθηνο κλωνο να παρεις και μεγαλυτερο ντεκ και κανεις οτι στησιμο γουσταρεις ...  εχεις τοσους πολλους και για ολα τα γουστα ... καποτε καθοταν ατομα που δεν υπηρχαν επισκευασιμοι τοσοι πολλοι ή ηταν ακριβοι και πειραματιζοταν με αλλαγη αντιστασης  σε εργοστασιακους ...  προτεινω ενα kayfun lite plus  και ησύχασες

Αποσυνδεδεμένος chris050

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Πας για δυσκολα κολπα οσο ευκολο και αν φαινεται στο YouTube τοσο δυσκολο ειναι στην πραξη(και ο ρενος στο AresMares)εχει βιντεο για επισκευες τετοιων αντιστασεων.
Το αποτελεσμα θα σε χαλασει γιατι τη μια θα εχεις υπερτροφοδοσια και θα γινεται ο πολος της μπαταριας σου λιμνη ,την αλλη θα σου ερχεται αλλιωση γευσης και καμενο>
Γνωμη μου η παρε καινουργιες ανταλακτικες με 12,5ευρω η παρε εναν επισκευασιμο με 30 Kayfun lite+βαμβακι και συρμα αλλα 5 και τελος στα βασανα.Αφου μκηκες στο  τριπακι να επισκευασης αντισταση ειναι η καλυτερη περιπτωση.
Καλυτερα αποτελεσματα αλλη γευση και ελαχιστω κοστος κατασκευεις αντιστασεων και γρηγορη αποσβεση των χρηματων που εδωσες για τον επισκευασιμο.
 :)

Αποσυνδεδεμένος trabakoulas

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Οπως σου λενε και τα παιδια η καλυτερη λυση ειναι η αγορα επισκευασιμου με μεγαλο deck.
Δοκιμασε βεβαια αυτο που θες να κανεις, οι περισσοτεροι τα εχουμε περασει αυτα τα σταδια ( προ 5τιας επισκευαζα τον ice ego 808 με πολυ μανουρα ) και τελικα θα καταληξεις σε rba. Πλεον οι λυσεις ειναι απειρες και πολυ πιο αποδοτικες σε σχεση με παλιοτερα.

Απλα επειδη η επισκευη που προκειται να κανεις, δεν θα εχει σταθερο αποτελεσμα, δλδ την μια θα δουλευει τελεια, αλλα την αλλη θα εχεις διαρροες κ βραχυκυκλωματα, μην απογοητευθεις-εχε υπ'οψην οτι με καποιον καλο επισκευασιμο πχ kayfun κλπ η ολη διαδικασια θα ειναι πολυ ευκολοτερη και με σταθερη αποδοση

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Για καποιον με τη δικια μου...ξεροκεφαλια με πεισατε :)
Για να λετε δεν ειναι οσο απλο φαινεται μιας και εχετε την εμπειρια απο παρομοια builds παω πασο, δε θα ηθελα κατι που ειναι δυσκολο κυριως να εχεις σταθερο αποτελεσμα.
Οποτε θα αγορασω καμια δεκαρια ανταλλακτικα για την ωρα και μολις αποφασισω θα περασω σε RBA.
Επισης σημερα εφτιαξα βαση χωρις γευση για ολοημερη χρηση και κρατησα τις πιο εκλεπτυσμενες και αγαπημενες γευσεις μου για το βραδακι με κανα ποτακι.
Ισως αυτο βοηθησει να μη μπουκωνουν οι αντιστασεις μου τοσο ευκολα μεχρι να περασω στο επομενο βημα.
Στην τελευταια που ανοιξα το βαμβακι ειχε γινει κυριολεκτικα καρβουνο με μικρα κομματακια να φευγουν δεξια και αριστερα :o

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180559 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33953 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536161 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59769 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237404 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15569 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136121 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35404 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10228 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12