vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

59 επισκέπτες, 6 χρήστες
Mimhsdr, Doubt, bloodlessz, Jamesvep, manoslykos, Ribot

Twitter

Υγρά αναπλήρωσης Ruthless Vapor (USA)

Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
Υγρά αναπλήρωσης Ruthless Vapor (USA)
« στις: Ιουνίου 23, 2014, 19:23 »

Γειά σας!

Μια γρήγορη παρουσίαση 2 καλοκαιρινών υγρών απο την Αμερικάνικη εταιρεία υγρών αναπλήρωσης Ruthless Vapor με έδρα την Καλιφόρνια.



Τα φρουτένια  και γκουρμεδιάρικα αυτά υγρά είναι το Ez Duz It (διαβάζεται ίζι ντάζ ιτ) και το Slurricane. Γιατί διάλεξα αυτά τα υγρά και όχι κάποια άλλα της σειράς?..γιατί αυτά μου έκαναν εντύπωση και πρόκειται για συνδυασμούς γεύσεων που δεν είχα ξαναδοκιμάσει. Τα αγόρασα απο την επίσκεψη μου στο The Vape Lab, αλλά είναι διαθέσιμα και για αποστολές προς Ελλάδα απο την P-Vaper.

Τα υγρά αυτά έμειναν στο ράφι για ωρίμανση αρκετές μέρες..και έφτασε ένας μήνας+ για να αποφασίσω να τα κάνω παρουσίαση. Προβληματίστηκα και απογοητεύτηκα. Ο λόγος είναι ότι δε μου άρεσαν μέχρι τώρα στις μικρές δοκιμές που έκανα..δε ξέρω, κάτι με χαλάει..ίσως να φταίει η βάση που είναι VG στο μεγαλύτερο μέρος της και με μπουκώνει αρκετά και γρήγορα. Ίσως οι συνδυασμοί αρωμάτων να μη λειτουργούν μεταξύ τους. Αποφάσισα λοιπόν σήμερα να τα πάρω, να τα δοκιμάσω και να κάνω την παρουσίαση παράλληλα, για να δώ αν έχει αλλάξει κάτι απο την τελευταία φορά που τα δοκίμασα.







  • Γενικά τα υγρά έρχονται σε 15ml και 30ml γυάλινα φιμέ μπουκαλάκια σε δυνάμεις νικοτίνης είναι 0mg, 6mg, 12mg, 18mg, 24mg. Τα δικά μου είναι 15ml στα 6mg νικοτίνης.
  • Έρχονται σφραγισμένα σε ζελατίνα. Δεν έχουν καπάκι προστασίας/ασφαλείας ενώ διαθέτουν σταγονόμετρο πιπέτα για ευκολία. Έχουν όλες τις προειδοποιητικές σημάνσεις, αναφέρονται η δύναμη νικοτίνης, ο αριθμός παρτίδας και τα συστατικά. Δεν αναγράφεται η ημερομηνία λήξης.
  • Οι περιεκτικότητες στη συγκεκριμένη σειρά υγρών ποικίλουν, τα δύο υγρά που έχω στα χέρια μου περιέχουν  10%PG/90%VG.

Όλες οι δοκιμές έγιναν στον Igo-s ατμοποιητή, πάνω στο iTaste MVP v2.0, microcoil με οργανικό βαμβάκι (που αλλάζει σε κάθε υγρό), αντίσταση στα 2.0ohm, στα 8.5W.


Ez Duz It, Ruthless Vapor

Ez Duz It...η επίσημη περιγραφή του υγρού λιτή και απέριττη λέει πως πρόκειται για συνδυασμό φράουλας και καρπουζιού. Ανοίγοντας το μπουκάλι όταν το είχα πρωτοπάρει, ενώ μύριζα κάτι έντονο και φρουτώδες δεν μπορούσα να διακρίνω τα φρούτα. Με το πέρασμα των εβδομάδων η μυρωδιά γινόταν πιο ξεκάθαρη και πλέον μπορώ με σιγουριά να μυρίσω την φράουλα και κάτι λίγο απο καρπούζι. Έχω πεί ότι τα υγρά με μεγάλη περιεκτικότητα σε VG δε τα αγοράζω και τόσο γιατί μου προκαλούν φουσκώματα, παρόλα αυτά και για χάρη της ενημέρωσης αλλά και για τις γεύσεις είπα να κάνω μια εξαίρεση στα συγκεκριμένα. Στη γεύση τώρα, η φράουλα και το καρπούζι βρίσκονται σε ίσες ποσότητες στο υγρό. Σαν σύνολο και στην εισπνοή και στην εκπνοή αντιλαμβάνομαι περισσότερο την γλυκάδα της φράουλας και την δροσιά του καρπουζιού αλλά υπάρχει και κάτι ακόμη που στις απανωτές τζούρες μου έρχεται λίγο σαν κανέλλα στο στόμα. Ενώ οι γεύσεις φαίνονται να είναι καθαρές και όχι χημικές, υπάρχει μια θαμπάδα που δημιουργεί μια σχεδόν αποπνικτική ατμιστική αίσθηση. Ίσως η VG να πνίγει λίγο τα αρώματα ή ίσως και ο συνδυασμός των αρωμάτων να μη δουλεύει. Για μένα δεν είναι ευχάριστο υγρό γιατί στο τελείωμα μου αφήνει μια αίσθηση λαδίλας στο λαιμό που το έχω ξαναπαρατηρησει σε υγρά με αρκετή VG. Για τους ατμιστές που αρέσκονται στην VG ίσως να μην τους ενοχλεί καθόλου, εμένα όμως με ενοχλεί αφάνταστα. Η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα είναι περίεργη..κάτι γλυκερό με έμφαση στο καρπούζι αλλά όχι ευχάριστο. Το χτύπημα του είναι αρκετά ελαφρύ αλλά η παραγωγή ατμού είναι τεράστια ακόμη και σε χαμηλα volt/watt.


Slurricane, Ruthless Vapor
 

Ας δούμε και το δεύτερο...Slurricane και η επίσημη περιγραφή του υγρού μιλάει για έναν εξωτικό συνδυασμό ροδάκινου, παπάγιας και γκουάβα. Η μυρωδιά απο το μπουκαλάκι είναι σίγουρα εξωτική ενώ το ροδάκινο φαίνεται να υπερισχύει. Η μυρωδιά ήταν σταθερά η ίδια απο την πρώτη μέρα που άνοιξα το μπουκάλι και δε φαίνεται να έχει αλλάξει σε αυτή τη περίπτωση. Σαν γεύση σίγουρα είναι πιο ευχάριστο απο το προηγούμενο υγρό όχι όμως και ελαφρύτερο. Το ροδάκινο παρόλο που ξεχωρίζει στη μυρωδιά, στη γεύση αναμειγνύεται εξίσου με τα υπόλοιπα φρούτα. Δεν μπορώ να αντιληφθώ με σιγουριά την παπάγια ή το γκουάβα, αλλά η όλη αίσθηση του υγρού και στην εισπνοή και στην εκπνοή είναι κάτι σαν απο ανάμεικτο χυμό φρούτων. Και πάλι η  μεγάλη περιεκτικότητα σε VG φαίνεται να επισκιάζει τις φυσικές γεύσεις των φρούτων αρκετά. Η μυρωδιά που αφήνει στην ατμόσφαιρα είναι δροσερή και φρουτώδης με το ροδάκινο να ξεχωρίζει. Για μένα δεν είναι υγρό για όλη μέρα εξαιτίας του μπουκώματος/λαδίλας στο λαιμό απο τη VG. Το χτύπημα του είναι ελαφρύ πάλι αλλά λίγο καλύτερο απο το προηγουμένο υγρό, ενώ η παραγωγή ατμού είναι αρκετά μεγάλη και σε αυτή τη περίπτωση.


Συνοψίζοντας είναι υγρά που εγώ προσωπικά δεν μπορώ να ατμίσω, για να πούμε την αλήθεια ξεκάθαρα. Επειδή έχω δοκιμάσει και άλλα υγρά με μεγάλη περιεκτικότητα σε VG και μου άρεσαν (ασχέτως που δε μπορώ να κάνω μεγάλες ποσότητες), δε μπορώ να πω πως φταίει 100% η σύνθεση της βάσης των συγκεκριμένων υγρών. Απο την άλλη δε μπορώ να πώ ότι δεν είναι ποιοτικά ή καλά υγρά γιατί όσοι άλλοι τα δοκίμασαν μέχρι τώρα ξετρελάθηκαν. Εγώ έδωσα αρκετές ευκαιρίες στα συγκεκριμένα υγρά αλλά δυστυχώς δε μου κάνουν. Σε κάθε περίπτωση η γεύση είναι υποκειμενική και ο καθένας μπορεί να κρίνει αν του αρέσει ένα υγρό ή όχι.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με αυτά τα υγρά και άλλα επισκεφτείτε το blog μου
http://powerpuffsreviews.blogspot.co.uk/2014/06/2-ruthless-vapor-ez-duz-it-slurricane.html

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Οδηγός παρασκευής υγρών ατμίσματος (D.I.Y.) Ιδιοκατασκευές υγρών 40 38024 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:02
από Jamesvep
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21007 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281881 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208024 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174934 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14585 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem