vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

544 επισκέπτες, 10 χρήστες
dkostas, Jorge, DarkSky, lagoudakis, giorgos1999, bloodlessz, gioupi, lidbab, Tazz, JohnDag

Twitter

Επιθεματα Νικοτινης

Αποσυνδεδεμένος pjdb

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • A NON PROVARI OWNER
Επιθεματα Νικοτινης
« στις: Αυγούστου 17, 2013, 10:20 »
Για κοιταξτε και αυτο http://www.cigabuy.com/6pcs-quit-smoking-patches-for-smoking-lovers-p-1018.html νομιζω μαζι με η/τ κατι θα πετυχει,η τιμη ειναι αστεια κακο να κανει?Κανα τοπικο ερεθισμο,η γνωμη σας?

Αποσυνδεδεμένος timeco

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιθεματα Νικοτινης
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 17, 2013, 10:35 »
Αν και δεν θα αγόραζα no name επιθέματα νικοτίνης, κανονικά όταν τα χρησιμοποιείς δεν πρέπει να καπνίζεις ταυτόχρονα. Οπότε ούτε να ατμίζεις υγρά με περιεκτικότητα σε νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Επιθεματα Νικοτινης
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 17, 2013, 10:56 »
Αυτοκολλητα μαζι με η.τ. πού κολλανε; εντελως διαφορετικα και ως φιλοσοφια...
δεν ειναι και ιδιαιτερα ασφαλης ο συνδυασμος
τι τα θελεις; δε σε καλυπτει η νικοτινη του η.τ;
αυξησέ την

Αποσυνδεδεμένος timeco

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιθεματα Νικοτινης
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 17, 2013, 11:25 »
Σίγουρα υπάρχουν αρκετοί που και καπνίζουν και ατμίζουν στην διάρκεια της ημέρας. Ακόμα και παλιοί ατμιστές. Σωστό ή λάθος... ας το προσπεράσω.
Το θέμα με τα επιθέματα είναι πως σου δίνουν μια αρκετά μεγάλη ποσότητα νικοτίνης 15-20-25mgr και αν το ξεπεράσεις καπνίζοντας ή ατμίζοντας υπάρχει θεωρητικά κίνδυνος υπερβολικής δόσης.

Petra, στο ευρύ κοινό το ηλεκτ. τσιγάρο έχει περάσει σαν μέθοδος διακοπής του καπνίσματος, άρα η φιλοσοφία είναι-φαίνεται ίδια.

Αποσυνδεδεμένος mantzaros

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιθεματα Νικοτινης
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 17, 2013, 11:28 »
αυτο ειναι το προβλημα το πως εχει περασει το η.τ στο ευρυ κοινο εκει καλουμαστε εμεις να γλυτωσουμε τον κοσμο απο την παραπληροφορηση γιατι αν περασει ετσι και μεινει θα πρεπει να περνουμε και εγκριση απο τον εοφ...με οτι αυτο συνεπαγεται

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Επιθεματα Νικοτινης
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 17, 2013, 11:31 »
@ timeco: Oχι, το ακριβώς αντίθετο. Το επίθεμα βασίζεται στη λογική της εγκράτειας και της απεξάρτησης από όλα όσα συμβολίζουν την "παρέα" του τσιγάρου. Οσο προσπαθείς ψυχολογικά να απεξαρτηθείς από τη συνήθεια και την κίνηση, το επίθεμα φροντίζει για τη σωματική απεξάρτηση.
Το η.τ. αντίθετα βασίζεται στην υποκατάσταση. Δε στερείσαι τίποτα, αντικαθιστάς μόνο τον τρόπο πρόσληψης (ατμοποίηση αντί για καύση, μεταλλική συσκευή αντί για χαρτί-καπνό, απαλλαγή από πίσσα και άλλες ουσίες).
Οπότε, πρακτικά δε συνδυάζονται. Αυτό που σου δίνει το επίθεμα στο δίνει ένα πιο βαρύ υγρό. Συν αυτό που λες για την κατά λάθος μεγάλη δόση νικοτίνης, μια και δεν ξέρουμε πώς προσλαμβάνει αθροιστικά από δυο ταυτόχρονα πηγές ο οργανισμος τη νικοτίνη

Αποσυνδεδεμένος timeco

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιθεματα Νικοτινης
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 17, 2013, 11:40 »
 :)) δεν διαφωνούμε διόλου!! αλλά αυτό το ξέρεις εσύ, εγώ και ένα μεγάλο κομμάτι -θέλω να πιστεύω- των φίλων του forum. Αλλά η άποψη εκτός forum είναι πως το ηλ. τσιγάρο είναι "μέθοδος διακοπής καπνίσματος". Και ο κόσμος στην ίδια "κατηγορία" κατατάσσσει και τα επιθέματα νικοτίνης..
Καλημέρα κιόλας! :bye:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Επιθεματα Νικοτινης
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 17, 2013, 11:51 »
Kαι τα χάπια και τον ηλεκτροβελονισμό και την ψυχοθεραπεία και τις τσίχλες...
Ε, λίγη λογική χρειάζεται. Οταν η φίλη που έκανε την .... κατσίκα επί 6 μήνες για να καταφέρει να σταματήσει να καπνίζει κι εγώ καθόμαστε να πιούμε έναν καφέ, φαίνεται από τα χέρια μας πόσο όμοια μέσα διακοπής καπνίσματος είναι μια τσίχλα/επίθεμα κλπ και μια μπαταρία με ατμοποιητή.
Αυτή το έκοψε. Εγώ το αντικατέστησα  (καλημέρα)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Επιθεματα Νικοτινης
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 17, 2013, 12:30 »
Καλημέρα σας.

Το ότι έχει περάσει στον κόσμο το ητ σαν μέθοδος διακοπής καπνίσματος, δείχνει 3 πράγματα: α) Μικρά ποσοστά ενημέρωσης, β) Επιθυμία (αλλά όχι απαραίτητα και θέληση) διακοπής του καπνίσματος από το ευρύ κοινό και γ) χείριστο μάρκετινγκ και σκιώδεις μεθόδους καπνίσματος από πολλές επιχειρήσεις εμπορίας ειδών ατμιστού. Πιο συγκεκριμένα, οι πρώτες επιχειρήσεις. Ακόμα βλέπω στην Κέρκυρα διαφήμιση σε τοπική εφημερίδα, που κινείται σε γραμμές "χρησιμοποιήστε το εκεί που δεν μπορείτε να καπνίσετε.". Κατά τη γνώμη μου την ταπεινή, κακώς κιόλας συζητάμε θέμα που αφορά επιθέματα. Προσωπικά, επιθέματα, βελονισμούς, υπέρηχους, τσίχλες, χάπια και λοιπά, τα θεωρώ μεγαλύτερους εχθρούς του ητ παρά του κτ. Είναι τα προϊόντα γύρω από τα οποία προσπαθεί να κινηθεί η νομοθεσία για να κατατάξει και τα είδη ατμιστού σε προϊόντα υπό τον ΕΟΦ. Ο καπνιστής που μπορεί να θέλει να απαλλαγεί από το κτ, θέλει να νιώθει. Άλλο να παίρνει 25mg νικοτίνη από επίθεμα, και όταν πίνει καφέ να τρέμει σαν ψάρι, και άλλο να πάρει μια τζούρα από 24ρι υγρό, στα 1.5Ω. Ο βήχας θα φτάσει στο Θεό!
Αντικατάσταση και υποκατάστατο: δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Τα λεγόμενα δηλαδή της petra σε ελεύθερη απόδοση!!!

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιθεματα Νικοτινης
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 17, 2013, 12:53 »
Τα επιθεματα νικοτινης ανεβαζουν την πιεση.
Προσοχη στην χρηση απο τους υπερτασικους.
 :)

Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιθεματα Νικοτινης
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 17, 2013, 13:17 »
Θεωρώ ότι συγκρίνουμε εντελώς ανόμοια πράγματα και χωρίς λόγο.
Τα διάφορα υποκατάστατα νικοτίνης κατασκευάστηκαν εργαστηριακά με σκοπό ο χρήστης να προχωρήσει σε σταδιακή διακοπή του τσιγάρου.
Θυμάμαι εν έτη 2006 κάτι πανάκριβα πρωτοκλασάτα χάπια για την διακοπή του καπνίσματος τα οποία για να τα βρείς έπρεπε να έχεις τρελές γνωριμίες αφού οι γιαττοί τα συνταγογραφούσαν έναντι αδράε αμοιβής.
Επειδη από το 1999 ασχολούμουν επαγκελματικά με σγώνες fitness θεώρησα λογικό να τα προμηθευτώ από φίλο ο οποίος εργαζόταν στην εν λόγο εταιρεία σε λογική τιμή.
Αποτέλεσμα.....μετά την 2η εβδομάδα 'σκότωνα' όποιον βρισκόταν απέναντί μου.
Μετά από εντατική αναζήτηση το αποτέλεσμα ήτσν η διακοπιή του εν λόγο σκευάσματος κι επιστροφή στο κτ.
Στα τέλη Δεκεμβρίου φτιάχνουμε ένσ puzzle με την κόρη μου (3 ετών τώρα ) κσι μετά από καμία ώρα έρχεται με τα τσιγάρα μου και το μπουφάν στο χέρι λέγοντας: Μπαμπά κάνε τσιγάρο...
Ντράπηκα τόσο πολύ και ταυτόχρονα χάρηκα που η κόρη μου με τον τρόπο της με έκανε να γνωρίσω το η.τ...
Απο τότε είμαι φανατικός ατμιστής και σίγουρα πιο υγριής αφού πλέον ότι κι αν κάνω δεν θα βήχω σαν υπερήλικάς και ταυτόχρονα δεν είμαι εξαρτημένο όν απι τπτ.
Λατρεύω το άτμισμα και ούτε το αλλάζω με κ.τ αλλά οθτε θέλω να το διακόψω...

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 4


Αποσυνδεδεμένος teddy

Απ: Επιθεματα Νικοτινης
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 17, 2013, 13:20 »
Τα επιθέματα νικοτίνης ουσιαστικά σου προσφέρουν νικοτίνη ενώ ταυτόχρονα απαλλάσεσαι απο την ψυχολογική εξάρτηση (το είπε και η petra) αφού δεν κάνεις τις κινήσεις και δεν βγαίνει καπνός, δεν ασχολείσαι κατα τη διάρκεια της μέρας.
Το η.τ σου προσφέρει κάτι παρόμοιο με καπνό, ατμό δηλαδή, κάνεις την κίνηση μια χαρά και πιθανότατα έχει και νικοτίνη.

Οπότε συνδυασμός των δυο παραπάνω ακυρώνει τη αναμενόμενη δράση του επιθέματος και τελικά καταλήγεις να λαμβάνεις και περισσότερη νικοτίνη.

Διάλεξε ένα απο τα δυο. Ή προσπαθείς να κόψεις το κ.τ μαχαίρι ή με επιθέματα, τσίχλες, αναστολείς υποδοχέων και δεν ξέρω τι άλλο ή "καπνίζεις εναλλακτικά" δηλαδή η.τ

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιθεματα Νικοτινης
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 17, 2013, 13:40 »
Αν ατμιζεις με νικοτινη δεν χρειαζονται προσθετα επιθεματα.Ασε που μπορει να παθεις νικοτινιαση...
 

Αποσυνδεδεμένος pjdb

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • A NON PROVARI OWNER
Απ: Επιθεματα Νικοτινης
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 18, 2013, 11:12 »
Μου αρεσει που εγινα αφορμη για μια συζητηση πανω σε ενα φλεγον θεμα.Βλεπω εδω μεσα που πολλοι γραφουν για κανα τσιγαρακι,και ειμαι απο αυτους που εχω κοψει το κ/τ αλλα με λαθος τροπο.Εκανα vg μονο και μετα απο 7-8 μηνες ειχα ελλειψη, και με τα βαρια καπνικα δεν τα πηγαινα καλα.Δεν εχω δοκιμασει επιθεματα,απλα τα εβαλα ως προβληματισμο.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Επιθεματα Νικοτινης
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 18, 2013, 11:18 »
Δοκίμασε βαριά ... φραουλίτσα :bye: ;D :))
24ρα πχ ή 18ρα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180421 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8286 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535435 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59726 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237269 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 560 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14884 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085226 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35337 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10164 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12