vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

512 επισκέπτες, 8 χρήστες
JohnDag, Jorge, dkostas, manoslykos, Milarepa, dvelev, SEB, th3ofilos

Twitter

Επισκευη Protank by Kanger

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Επισκευη Protank by Kanger
« στις: Ιουνίου 04, 2013, 22:03 »
Αν και προσωπικά δεν είμαι φίλος του mesh (περισσότερο λόγο των καταλοίπων που αφήνει) δεν μπορώ να αμφισβητήσω την γεύση του που δεν μπορεί να συγκριθεί με κανενός άλλου ατμοποιητή σε καθαρότητα (μέγαλη ειρωνεία αν σκεφτείτε ολόκληρη την πρόταση  :))  ), έτσι λοιπόν παροτρυμένος από κάποια βίντεο στο youtube, αποφάσισα να το δοκιμάσω και να σας το παρουσιάσω.

Τα υλικά



Δεν πρόκειται να αναφερθώ λεπτομερώς στο πως λύνουμε την κεφαλή του protank μιας και έχει αναφερθεί σε παλαιότερο μήνυμα.

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε είναι να προσαρμόσετε το μέγεθος του πλέγματος ώστε να χωράει και να ακουμπάει έως το κάτω μέρος της κεφαλής.



Στην συνέχεια (χρησιμοποίησα 0,16) στρίψτε το σύρμα σχετικά σφιχτά (ποιο σφιχτά από το να χρησιμοποιήσετε απλό φιτίλι) γιατί διαφορετικά στην τελική τοποθέτηση θα είναι πολύ χαλαρό και θα παίζει πολύ η αντίσταση ή θα κάνει hotspot λόγω κενού).

Έκανα 4 σπείρες με την προυπόθεση να πάρω κάτι ανάμεσα στο 1,6Ω - 1,8Ω (βγήκε 1,7Ω)



Για το φιτίλι στο πάνω μέρος χρησιμοποίησα 2mm το οποίο το ξέφτισα και το έβαλα κομμάτι κομμάτι (χρησημοποιώντας ολόκληρο κομμάτι από 2mm φιτίλι δημιουργείτε πρόβλημα τροφοδοσίας ακόμα και επισκευάζοντας κανονικά τις κεφαλές του protank).



Τα φιτίλια (όπως και το πλέγμα) δεν πρέπει να προεξέχουν από το εξωτερικό δαχτυλίδι διότι θα υπάρχει υπέρτροφοδοσία (και το υγρό θα ανεβαίνει επάνω).



Προσωπικά συμπεράσματα

Από την πρώτη κιόλας τζούρα νόμιζα ότι χρησημοποιούσα διαφορετικό ατμοποιητή!

Το nutacco απέδιδε στο φουλ την γεύση και είχα επίσης ικανοποιητικό χτύπημα.

Το ντουμάνι όμως ήταν απογοητευτικό (-70 / -80 %) του κανονικού.

Βέβαια όπως προανέφερα είχα παροτρυνθεί από το βίντεο που είδα και το έκανα κατά αυτό τον τρόπο.

Σκέφτομαι να το ξανακάνω όπως το έκανα παλαιότερα με τον Αίολο (φιτίλι, από πάνω μία μονή στρώση πλέγματος και μετά το σύρμα) το οποίο αν και χρειαζόταν πολύ ποιο μακρόσυρτες τζούρες έδινε εξίσου καλή γεύση και περισσότερο ατμό.

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά, αλλά κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω  :)

Αν δεν σας ενδιαφέρει τόσο το ντουμάνι και θέλετε περισσότερο γεύση δοκιμάστε το, είναι πολύ εύκολο και σχετικά γρήγορο στο να γίνει.

Το βίντεο που πήρα την ιδέα

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BlauTJTr0jU[/youtube][/size]




Διόρθωση τίτλου
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 04, 2013, 23:13 από petra »

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 04, 2013, 23:10 »
 Μήπως αυτό το σεταπ μπορεί να γίνει και στον crystal?

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 04, 2013, 23:51 »
Δεν βλέπω λόγο να μην γίνετε.


Δες αυτό το βίντεο για vivi nova με πλέγμα.



Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 05, 2013, 23:56 »
Jericho, ευχαριστώ για τις ιδέες !!  :yes:
 
Μετά την μετατροπή του Protank σε επισκευάσιμο, τον έκανα και εγώ meshάτο! Και δουλεύει καλύτερα!

Τον έκανα ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που προτείνεις.

Διάλυσα και τακτοποίησα το silica ώστε να έχει αέρα + έκανα εγκοπές γύρω από τις άκρες του mesh/σαν ξέφτια, με το ψαλιδάκι + τα λύγισα προς τα έξω, μήπως έτσι τραβάει πιο πολύ υγρό .. :hmmm: .. τέλος πάντων, από τροφοδοσία είναι τούμπανο!

Η αντίσταση βγήκε (2o EDIT, το έχω κάψει από τις πολλές αντιστάσεις που έχω φτιάξει μαζεμένες, και ξεχνάω, sorry) 2.1 με 0.3x0.1 ribbon, 4 σπείρες.

Γεύση καλύτερη, το ίδιο ντουμάνι με πρίν, χτύπημα καλύτερο από πριν.

Την επόμενη θα δοκιμάσω 320 και μικρότερο κομμάτι mesh, αφού αυτό δεν είναι ψηλά όπως στους Genesis type, αλλά βουτηγμένο στο υγρό.

Αυτό που δεν μπορώ να εξαλείψω είναι αυτή η μυρωδιά από το στριμωγμένο θάλαμο καύσης (αυτή που είχε και από πριν δηλαδή), αλλά μάλλον πολλά ζητάω ... :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 06, 2013, 02:28 από Zarathustra »

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 06, 2013, 01:02 »
Χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω δυσκολεύομαι να φανταστώ ότι παράγεις τις ίδιες ποσότητες ατμού :o

Με τι μπαταριοθήκη τον χρησιμοποιείς? EGO/Μηχανική ή VV/VW ?

Εγώ και στις δύο περιπτώσεις το δούλεψα στα 8.5 watt/rms


Μπορείς να ανεβάσεις κάποιες φώτο από το σετάπ? (τι έκανες στο σιλικονάκι τις εγκοπές κ.λ.π?)

Αν έχεις καταφέρει τέτοια μεγάλη επιτυχία, πιστεύω ότι πολύ θα μπουν στον κόπο να ασχοληθούν και να το φτιάξουν :yes: 


Μιλάς για ποσότητα ατμού τέτοιας κλίμακας??









« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 31, 2022, 11:03 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 06, 2013, 02:34 »



Όχι, τέτοιο ντουμάνι δεν το είχα ούτε πριν! Σαφώς λιγότερο είχα και έχω και τώρα. Συγκριτικά το ανάφερα, με τη μαμίσια τη 2.5ρα αντίσταση. Λάθος διατύπωση έκανα. Όμως, είναι παραπάνω από το ντουμάνι πχ ενός ce4 ...Με Gus Core και 18490. Watts δεν ξέρω ούτε εμπειρικά, υποθέτω γύρω στα 8-8.5. Έχω σαφώς μικρότερη ισχύ από ότι με τις 1.2-1.5 αντιστάσεις που βάζω στους επισκευάσιμους.Το σιλικονάκι δεν το πείραξα. Μερικές ρηχές ψαλιδιές στα τελειώματα του mesh έκανα. 5-6 σε κάθε πλευρά, μήκους 1-1.5 mm, απλά να ξεφτίσει και να φαρδύνει ώστε να μαζευει λίγο περισσότερο υγρό, θεωρητικά πάντα, διότι δεν έχω συγκριτικά για βεβαιότητα. Δεν ξέρω αν οι ψαλιδιές θα φαίνονται στις φωτό, ότι μπόρεσα έκανα, αλλά πιστεύω θα πάρετε μια ιδέα από το αυξημένο φάρδος στα τελειώματα του mesh..Εκεί που έριξα βάρος ήταν στο να διαλύσω εντελώς το cilica ώστε να μην στριμώχνεται + μέσα στο θάλαμο να είναι κάπως απλωμένο και όχι απλώς να καλύπτει το mesh.Πιστεύω ότι αν καταφέρω    να φτιάξω μια αντίσταση 1.7 ή 1.8 θα βελτιώσω κι άλλο το ντουμάνι και θα είναι ακόμηκαλύτερο.Μισό να τις ανεβάσω ...   











A, η βάση του Protank, αν τη στήσεις ανάποδα, έρχεται κουτί για να στέκεται πάνω η κεφαλή όταν την επεξεργαζόμαστε ..


Άντε, για χάρη της επιστήμης εκτέθηκα στα πολυεθνικά μέσα, για πρώτη φορά. Άντε να εξηγήσω στους φίλους μου ότι έκανα βιντεάκι στον Τούμπη για τα ντουμάνια .. :laugh1: :idiot1: [youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=jlxcFYnxEvM[/youtube]
[/font]




συγχώνευση συνεχόμενων ποστ[/font]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 06, 2013, 14:13 από petra »

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 06, 2013, 03:08 »
Αν υποθέσουμε ότι η μπαταρία σου είναι στα 4.2 volt με το gus και 2.1Ω αντίσταση θα βγάζεις 8,4 watt πράγμα που σημαίνει ότι ατμίζουμε περίπου στην ίδια


ισχύ, (το οποίο σημαίνει ότι το σετάπ σου είναι μακράν καλύτερο από το δικό μου)  :D


Θα ακολουθήσω τις μετατροπές σου και θα επανέλθω με εντυπώσεις (ένα βιντεάκι θα ήταν καλοδεχούμενο πάντως από μεριάς σου  :)  )


Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις  :)


**********************************************
Την στιγμή που ανέβαζα την απάντηση είχες είδη ανεβάσει το βίντεο  :))


Πολύ καλύτερο ντουμάνι από το δικό μου (αλλά σε μακρόσυρτες τζούρες όπως φοβόμουν  :(  )


Θα κάνω τις δοκιμές μου αύριο και θα επιστρέψω  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 06, 2013, 03:14 από Jericho »

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 06, 2013, 03:15 »
Ναι, φρεσκοφορτισμένη ήταν η μπαταρία. Αλλά σίγουρα ξέρω ότι αν η αντίσταση ήταν 1.7 ή 1.8, θα είχαμε πιο χειροπιαστά αποτελέσματα.


Θα επανέλθω και εγώ μόλις καταφέρω να το στήσω έτσι ...  :D

Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 06, 2013, 10:40 »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=e8FFhFYDd2Q[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 06, 2013, 13:49 »
Λοιπόν, επανέρχομαι διότι έχω συνταρακτικά νέα.

Μετά από ξενύχτι στα Zara labs (που δεν είναι και τόσο μεγάλα εδώ που τα λέμε, ένα τσαντάκι με εργαλεία είναι :laugh1: ), η νέα αντίσταση, που επιτέλους κατάφερα να τη φέρω στα 1.8-1.9 ωμ (είμαι συγκινημένος), με ribbon 0.3χ0.1 και 4 σπείρες, πλέγμα 400 διότι το είχα έτοιμο στριμένο*, και τώρα πυροβολάει χωρίς να καίει ούτε λίγο !! :yahoo:
Γεύση/ντουμάνι/χτύπημα, ακόμη καλύτερα!! Δεν θα το σύγκρινα με άτμο τύπου Genesis, αλλά τηρουμένων των αναλογιών, μιλάμε για μια σούπερ βελτίωση.

*όπως έλεγα από πάνω,νομίζω ότι λόγω του ότι το φυτίλι βυθίζεται μέσα στο υγρό και δεν στέκεται ψηλά όπως στους μεσάτους άτμο, ίσως το 320 να έχει καλύτερα αποτελέσματα ... τέλος πάντων, οι αρχικές διαστάσεις του 400ριού πλέγματος πρέπει να ήταν κάπου στα, υψος 2 επί πλάτος 1.5, ξέχασα να μετρήσω ..




Όπως λέγαμε και από πάνω, ο μικρός στριμωγμένος θάλαμος (δεν έχω δει και πολλούς άτμο εσωτερικά, όντας πολύ φρέσκος ατμιστής) τώρα είναι κοντά στο ζενίθ της απόδοσης από ότι φαίνεται.. Ίσως και να απέδιδε καλά και στα πχ 1.6-1.7 αλλά είναι το θέμα του μικρού θαλάμου που φοβάμαι ότι θα ανέβαζε θερμοκρασία στις απανωτές. Με τα 1.5 ωμ που δοκίμασα πάντως, το έκαιγε το υγρό και ανέβαζε πολύ θερμοκρασία και ντουμάνι. Ζεσταινόταν ακόμη και το mod ..
Με τη συγκεκριμένη τιμή σε ωμ + το σετάπ νοιώθω ότι δουλεύει τώρα καλύτερα. Είμαι ενθουσιασμένος!! :happy_roll_01:


Αυτό που παρατήρησα και που είναι το κλειδί για την επιτυχία (μάλλον), είναι η εντυπωσιακή μεταβολή της συμπεριφοράς του πλέγματος, το οποίο ήταν στριμωγμένο, με τις άκρες του να φιμώνονται από τα τοιχώματα της βάσης.

Τώρα, με τις περιμετρικές ψαλιδιές του 1.5 mm (με το ψαλιδάκι το μυτερό των νυχιώνε) γύρω γύρω από τις άκρες του, και με λυγισμενα τα "ξέφτια" προς τα έξω όπως θα δείτε στις φωτό από κάτω, η τροφοδοσία απελευθερώθηκε σημαντικά.

Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει, η τρύπα του ρολού του πλέγματος ή οποία τώρα ρουφάει απρόσκοπτα το υγρό μέσα της.

Ο περιορισμένος χώρος της κατασκευής αυτής, δυστυχώς το κάνει δύσκολο, ακόμα και σε μένα που μάλλον έχω λεπτά δάχτυλα.

Σε όλη τη διάρκεια της επέμβασης, δεν είναι και πολύ εύκολο να μην κουνήσεις την αντίσταση καθόλου, και γι'αυτό είχα σχεδόν μόνιμα μέσα στο πλέγμα τη βελόνα της σύριγγας ώστε να κρατιέται κάπως καλά+ να μην μου κλείσει η εσωτερική τρύπα του ... σε αυτό, ίσως να βοηθάει και το ribbon λόγω αυξημένης αντοχής συγκριτικά με τα σύρματα στρογγυλής διατομής που θα μπορούσαν να αποκεντρωθούν ή να σπάσουν.

Επίσης, είδα ότι το λευκό cilika φυτίλι είναι στριμωγμένο αρκετά όταν συνδέουμε τον ριγέ σωλήνα πάνω στην κεφαλή. Όμως, θετικότατα, δεν μας πολυχαλάει αυτό, διότι τη βασική τροφοδοσία την κάνει η τρύπα του πλέγματος.
Το λευκό φυτίλι εργάζεται συμβουλευτικά μαζεύοντας και μεταφέροντας το υγρό επάνω στις ξεφτισμένες άκρες του mesh, το οποίο με τη σειρά του το μεταφέρει στο κέντρο με ταχύτητα.

Στη δική μου περίπτωση, το πείραμα δούλεψε πολύ καλά + εύκολα επαναλήψιμα + είχα δει και διαβάσει τα πιο πολλά απο το πιο πάνω βίντεο του Αμερικάνου, αλλά και το πείραμα του φίλου Jericho, που μου έδωσε τα πιο πολλά στοιχεία και βασικά το κίνητρο να κάνω το ίδιο ... ευχαριστώ !! :respect: :respect: :respect:

.. συνεχίζοντας ...

.. Φτάνει να είναι άψογη η αντίσταση, να την έχουμε κάνει dry burn κλπ, ώστε να προχωρήσουμε στα επόμενα βήματα, του ψαλιδίσματος του mesh + της τοποθέτησης κατόπιν των ξεχωρισμένων cilica 2cm μήκους τεμαχίων επάνω στην αντίσταση.
Τελος, με το νυχοκόπτη κόβουμε το cilica, αφήνοντας του λίιιιιγο παραπάνω μήκος από το mesh όμως (μισό mm;), ώστε να σκεπάζει κάπως τα άκρα του ξεφτισμένου πλέγματος και να τα τροφοδοτεί, αλλά και χωρίς να φτάνει στις βόλτες.

Θα επαναλάβω αυτά που μου δούλεψαν καλά και που το θεωρώ κλειδί. Μόλις κάνετε τις 5-6-7 ψαλιδιές περιμετρικά στις άκρες του mesh, δώστε βάση στο να ανοίξετε προς τα έξω και να δώσετε όγκο (μπούγιο) στα ξέφτια. Αυτά κάνουν τη δουλειά .. νομίζω ...  ::)
Συν, προσπαθήστε να απλώσετε τις cilika ίνες όσο είναι δυνατόν αυτό, ώστε να μην στριμώχνει και σπρώχνει το meshπρος τα κάτω, ενώ ταυτόχρονα όσο πιο απλωμένο είναι τόσο πιο πολύ υγρο θα φιλοξενεί. Στο συγκεκριμένο αυτό που με βοήθησε ήταν, την ώρα που τοποθετούσα τις ίνες,τους έριξα 1-2 σταγόνες υγρό ώστε να ομογενοποιηθούν. Αυτό έκανε την τοποθέτηση λίγο ευκολότερη .. μάλλον .. ::)


Αν ξέχασα κάτι θα επανέλθω, αλλά αν έχετε παρατηρήσεις, ή αν λέω βλακείες, πείτε τις ώστε να καταλάβω + να το κάνουμε ακόμη καλύτερο.

Οι φωτό είναι λίγο χύμα, αλλά πιστεύω παίρνετε μια ιδέα ..






Α, το υγρό στο βίντεο δεν είναι κανένα ιδιαίτερα ντουμανάτο. PVG είναι με ελάχιστο άρωμα Agrinio.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TlxFGK_MEj0&feature=youtu.be[/youtube]
[/font]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 06, 2013, 13:57 από Zarathustra »

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 06, 2013, 16:43 »
Zarathustra ζωγράφισες και έγραψες ιστορία  :))   :thumpup:   :)




Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 06, 2013, 19:23 »
Εγώ τα βρήκα έτοιμα από άλλλους !!!  :party_beer_01:
Ευχαριστώ πολύ πάντως !!!
Αν και όταν το ξαναεπιχειρήσεις, είμαι πολύ περίεργος να μάθω τα νέα ή και τις πιθανές βελτιώσεις σου !!!



Μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι όταν θα μου χαλάσουν αυτά τα λευκά λαστιχένια εξαρτήματα που μονώνουν τον θετικό από τον αρνητικό, θα μου κακοφανεί να αγοράσω καινούργια κεφαλή, χαχαχαχχ! :happy_roll_01:

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 07, 2013, 00:21 »
Να'σαι καλά.

Το ότι βοήθησα με κάποιο τρόπο στην ατμιστική σου απόλαυση να ξέρεις ότι με χαροποιεί ιδιαίτερα  :)

Εγώ όπως θα κατάλαβες βάζω την ποσότητα του ατμού ένα κλικ πάνω από την γεύση (χώρια ότι είμαι φίλος της κοντόσυρτης και όχι της μακρόσυρτης τζούρας) και είδα ότι αυτό δεν μπορεί να συνδυαστεί στο παραπάνω σετάπ.

Απλά επειδή είμαι άνθρωπος του σκαλίσματος και επειδή ο protank βγάζει τεράστιες ποσότητες ατμού σκέφτηκα μήπως θα μπορούσα να τα συνδυάσω.

[/size]Βέβαια θα κάνω ένα τελευταίο πείραμα με 1mm φιτίλι και από πάνω πλέγμα για να δω μήπως υπάρχει βελτίωση με κοντόσυρτη τζούρα (που δεν το νομίζω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις)  :) Με ότι νεώτερο θα επανέλθω :)


Όσο για τα λαστιχάκια ελπίζω να συνειδητοποίησες (και κάλως ήλθες) στον κόσμο των "post-apocalyptic survivors"  :))


Δεν πετάμε ποτέ κεφαλές, tanks βάσεις clearo, carto και ότι άλλο μπορείς να σκεφτείς γιατί όλο και κάπου θα τα χρειαστούμε  :))


Πάρε παράδειγμα από εμένα  ::)





Γ'αυτό όποτε θέλεις κερνάω καφεδάκι υπό την συνοδεία ανταλακτικών (λαστιχάκια κ.λ.π  :))  )
[/font]
[/size][size=78%] [/size]
[/size]Να'σαι καλά. [size=78%] :)


Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 10, 2013, 04:58 »
Jericho, ευχαρίστως φίλε. Αν περνάς από κέντρο Αθήνα καμιά φορά, κάνε σήμα ..  :D




Τελικά το λευκό φιτίλι είναι καλύτερα να είναι στο ίδιο μήκος με το mesh. Για κάποιο λόγο,το μακρύτερο μου έκανε διαρροή μόλις το υγρό έφτανε στη μέση και παρακάτω, παρότι δεν εμπλεκόταν στις βόλτες.


Σήμερα, άλλαξα αντίσταση και επανέλαβα τα παραπάνω με την ίδια επιτυχία αλλά με 3ρι φιτίλι πάνω από το mesh, στριμωγμένα πράγματα. Καμία διαφορά ωστόσο.


Το επόμενο πείραμα θα είναι μάλλον ένα φαρδύτερο mesh σε σχήμα οβάλ ώστε να έχει μεγαλύτερη τρύπα, το οποίο θα φιλοξενείται σε όλο το χώρο που μέχρι πρότινος καταλαμβανόταν από το mesh και το λευκό φυτίλι από πάνω  + ένα μέρος από αυτήν την τρύπα θα φιλοξενεί μέσα της το λευκό φυτίλι + η υπόλοιπη τρύπα κενή να κάνει αυτό που ξέρει, ή ίσως το λευκό φυτίλι θα το τοποθετήσω σε τέτοια ποσότητα ώστε να είναι πολύ χαλαρό, να μην στουμπώνει δηλαδής .... αν δουλέψει φυσικά .. :dontknow: :D





Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #14 στις: Ιουνίου 10, 2013, 10:38 »

Το γουργούρισμα της στάθμης του υγρού το αντιμετώπισα την εποχή που χρησημοποιούσα 100% VG ως βάση και πειραματιζόμουν με την ποσότητα του φιτιλιού (στις έτοιμες αντιστάσεις).


Είτε έβγαζα 1 κομμάτι φιτίλι είτε 2 μόλις η στάθμη έφτανε στην μέση άρχισε το γουργούρισμα, ως πότε πιστεύω ότι κατά 80-90 % αυτός είναι ο λόγος που ευθύνεται.


Αφήνω ένα 10-20 % να οφείλετε σε υπερτροφοδοσία του πλέγματος (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος).


Ίσως επίσης ένα κομμάτι φιτίλι 1mm στο εσωτερικό του πλέγματος να βοηθήσει  :hmmm:




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8475 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180889 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34119 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537283 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60017 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238046 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 620 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16283 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136256 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085531 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35560 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10421 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12