vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

536 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, giorgos1999, grag, manoslykos, sakissalonika

Twitter

Επισκευή EVOD BCC

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #30 στις: Μαΐου 12, 2013, 21:51 »
Βασικά αυτό που παρατήρησα, και γενικότερα σε αυτού του είδους BCC ατμοποιητές, είναι το θέμα της ισορροπίας. Ουσιαστικά έχεις έναν ανοικτό σωλήνα που ξεκινά από το επιστόμιο μέχρι τον πόλο της μπαταρίας (με κάποιες ενδεχομένως διακυμάνσεις στη διατομή κατά μήκος του. Τα μόνα που τον "φράζουν" είναι η φιτιλοαντίσταση και τα φιτίλια πάνω και κάτω από αυτή. Η διατομή (αθροιζόμενη αν έχουμε πάνω από ένα) αυτών των φιτιλιών μπορεί να επηρεάσει το γενικό σύνολο προκαλώντας υπερτροφοδοσία (μπουρμπουλήθρες, υγρό στο στόμα κτλ) ή διαρροές.
Ποιό καλά το παραπάνω φαίνεται στον VapeOnly BCC Mega που είναι παρόμοιας φιλοσοφίας. Απλά επειδή το σωληνάκι εκεί είναι λίγο μεγαλύτερης διατομής φαίνονται ποιό καθαρά τα παραπάνω. Για παράδειγμα όταν σετάρω τον VapeOnly, βάζω τόσα φιτιλάκια (ή ένα με τέτοια διάμετρο) ώστε αν φυσήξω από το πάνω μέρος της αποσπώμενης κεφαλής προς τον πόλο να μη βγαίνει σχεδόν καθόλου αέρας. Το έχω σαν "μέτρο". Το καλό με τον Evod βέβαια είναι ότι συγχωρεί "λαθάκια" ενώ ο Vape Only όχι. Αν είχε μεγαλύτερη χωρητικότητα θα ήταν τέλειος (ίσως ο protank να είναι αυτός που ζητάω πιά αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα).
Η ίδια η αντίσταση ανάλογα με το μέγεθός της (σε Ω) επηρεάζει την τροφοδοσία που θα χρησιμοποιηθεί (του EVOD του ταιριάζουν λόγω σχεδιασμού απλές μπαταρίες EGO ο οποίος φαίνεται αρκετά διακριτικός με αυτές). Με μια χαμηλή αντίσταση λοιπόν έχει πολύ καλή απόδοση με αυτές.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #31 στις: Μαΐου 13, 2013, 03:56 »
Κι εγω στο κλαμπ σημερα, παιχνιδακι η αλλαγη εκτος του βγαλσιματος του σιδερακιου απο πανω, που ειναι πολυ σφιχτο το ατιμο!

Πρωτη δοκιμη, στο τριτο γεμισμα μεχρι τωρα πανε ολα καλα, σχεδον.

Εβαλα νεοαγορασθεν 3,5 φυτιλι απο ατμομηχανη, πιο πολυ για να το δοκιμασω  :-[ Χωρις προσθετα φυτιλακια.
Με 17ρι 4 μισυ σπειρες αν θυμαμαι καλα, μου βγηκε 1,7ωμ, με συρμα χωρις αντισταση προς τον θετικο, πιασιμο του αρνητικου εξω στο σιλικονακι. Το οποιο το εβαλα αναποδα.
Με καλο πυρωμα του φυτιλιου στο γκαζακι απο πριν, η γευση εμφανιστηκε πεντακαθαρη χωρις φυτιλιλες απο την πρωτη τζουρα.
Μια δυο φορες στα τελειωματα πηγε να μου φερει μπουρμπουληθρακι, κι αλλη μια οχι σε τελειωματα, αλλά τον ειχα αφησει πολυ ωρα ορθιο. Τιποτα σοβαρο, αυτο το "μπλουπ" οταν ρουφας που υποδηλοι οτι εχει μαζευτει λιγο παραπανισιο υγρο, χωρις συνεχεια ομως. Θα γυρισω το σιλικονακι παλι οπως ητανε, ελπιζοντας λιιιγο να σφιξει το πραγμα. Στο επομενο σεταρισμα θα βαλω παλι 3,5 φυτιλι συν μια πλεξουδιτσα να μου βγει 4ρι. Απο μεσα πάντα απο την αντισταση, γιατι με το φυτιλι το πρόσθετο αποξω, ειχα θεμα γευσης με ολους, εκτος απο αυτον βεβαια...

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #32 στις: Μαΐου 17, 2013, 02:46 »
Δεν εχω ποτε ασχοληθει με φ/α, αλλα επειδη ο συγκεκριμενος clearo μου αφησε καλες εντυπωσεις, σκεφτομαι να προσπαθησω να φτιαξω κι εγω μια να δοκιμασω.
Προσπαθω να καταλαβω τι πρεπει να αγορασω για να ξεκινησω, αλλα δυσκολευομαι. Θα χρειαστω σιγουρα ενα φυτιλι 2mm για την αντισταση και αλλο ενα 1mm για να βαλω απο πανω.
Απο συρμα ομως ποιο κανει; σκετο; με αντισταση; με αντισταση kanthal;
Χεραιζεται τπτ αλλο εκτος απο αυτα που ανεφερα;

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #33 στις: Μαΐου 17, 2013, 08:51 »
Παρε 0.16 με αντίσταση, και 0.20 χωρίς αντίσταση. :)

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #34 στις: Μαΐου 17, 2013, 13:33 »
Οταν λες με αντισταση, εννοεις π.χ. αυτο; http://www.atmistique.gr/el/do-it-yourself?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=100&category_id=54

Εαν παρω αυτο ας πουμε, και φυτιλι βεβαια, χρειαζεται τπτ φλογιστρα ή αλλες ιστοριες, ή αρχιζω κατευθειαν και στριβω;
Και τι σημαινει συρμα με αντισταση; Την αντισταση εγω δεν θα την δημιουργησω στριβοντας συρμα και φυτιλι;

Αποσυνδεδεμένος kathlos

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #35 στις: Μαΐου 18, 2013, 11:19 »
Θα δοκιμάσω και γω με 3.5 επειδή με το 2αρι με ζορίσε.  Δυάρι με αντίσταση και δυάρι από πάνω μπουρμπουληθρα. Τελικά άνοιξα και έβαλα δύο πλεξούδες ακόμα για να στανιαρει. 2.6 ωμ 4βολτ τρελά ντουμανια

Στάλθηκε από το GT-I9000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος GreekNick

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #36 στις: Μαΐου 18, 2013, 11:29 »
Γενικα παντος ψιλοευκολο φαινετε δεν εχω δοκιμασει ακομα να στριψω φυτιλο-αντισταση μονο αγορα ετοιμες κεφελες και στη βδομαδα πανω ενα καθαρισμα. Εχει οντος διαφορα απο τις ετοιμες?

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #37 στις: Μαΐου 18, 2013, 12:18 »
Οταν λες με αντισταση, εννοεις π.χ. αυτο; http://www.atmistique.gr/el/do-it-yourself?page=shop.product_details&flypage=flypage_images.tpl&product_id=100&category_id=54

Εαν παρω αυτο ας πουμε, και φυτιλι βεβαια, χρειαζεται τπτ φλογιστρα ή αλλες ιστοριες, ή αρχιζω κατευθειαν και στριβω;
..................

Δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Φιτίλι και σύρμα και φυσικά στρίψιμο. Αν θέλεις να φύγει η αρχική γεύση φιτιλιού (φιτιλίλα) κάνε απλά ένα dry burn πριν από την πρώτη χρήση.

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #38 στις: Μαΐου 18, 2013, 15:05 »
Μαλιστα... Το dry burn ειναι αυτο που γινεται και με τον αναπτηρα ή γινεται με το 'καψουλισμα' της αντιστασης;
Και τι διαφορα εχει το συρμα με αντισταση, με αυτο χωρις;
Ξερω οτι εχουν κατα καιρους απαντηθει αυτα, αλλα μου ειναι αρκετα δυσκολο να μπορεσω αμεσα να μπω στην...φιλοσοφια :)

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #39 στις: Μαΐου 18, 2013, 15:08 »
το 'καψουλισμα' της αντιστασης;
Αυτό είναι.

Και τι διαφορα εχει το συρμα με αντισταση, με αυτο χωρις;

Το ένα έχει αντίσταση και το άλλο όχι..για την ακρίβεια και το άλλο έχει αλλα είναι ελαχιστη.

Αποσυνδεδεμένος darkeid

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
    • VapeClub
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #40 στις: Μαΐου 18, 2013, 16:09 »
Δουλεύει και με σύρμα σκέτο με αντίσταση το θέμα είναι ότι όταν είναι έτσι κάθε φορά που πατάς ζεσταίνεται ο πόλος της μπαταρίας & το πλαστικό σιλικονάκι , θεωρητικά θα υπάρχουν και κάποιες απώλειες. Με το χωρίς αποφεύγεις τα άνω και ζεσταίνεται κυρίως το κομμάτι που είναι με αντίσταση γι'αυτό και καλό είναι οι ενώσεις / κόμποι / στριψίματα να είναι ακριβώς κάτω η σχεδόν πάνω στο φυτίλι.








Αποσυνδεδεμένος bender

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
  • ...like a normal person?
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #41 στις: Μαΐου 18, 2013, 16:15 »
Μετά από πολλές επισκευες, εχω καταλήξει σε 2άρι φυτίλι και απο πάνω αλλο ένα δυαρι συν 2-3 "φυτιλάκια" ακόμη. (οπως ο kathlos παραπάνω)
Όλα τα ανταλλακτικά που έχω πάρει εχουν δυαρι και απο πάνω φυτιλάκια που αντιστοιχούν σε μισο δυάρι. Αυτό δεν ειναι αρκετο και εχουν πάντα υπερτροφοδοσία. Πλέον πριν τα χρησιμοποιήσω , τους προσθέτω ενα ολοκληρο 2άρι απο πάνω.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #42 στις: Μαΐου 18, 2013, 16:25 »
Με σκετη VG ή με 20%PG/80%VG θελει 4χιλ διαμετρο φυτιλιου (ασχετα ποσο ειναι μεσα και ποσο πανω απο την αντισταση). Παραπανω εχει μια υποψια καμμενου οταν ειναι φουλ γεματος, παρακατω αρχιζουν οι μπουρμπουληθρες οταν τελειωνει. Πιο αραιο υγρο δεν εχω κανει, με 50/50 και πιο πολυ σε PG, υποθετω οτι μισο χιλιοστο ακομα το θελει.
Προσωπικα προτιμω ολο το φυτιλι να ειναι μεσα στην αντισταση, οι τσοντουλες κατι μου δημιουργουν στη γευση, και εχω και μια εντυπωση (μπορει και ψυχολογικη) οτι πνιγουν ενα μερος του συρματος και μειωνουν την αποδοση. Συν οτι τα καταλοιπα κανουν βουναλακι που "κρυβει" την ωφελιμη αντισταση πιο γρηγορα απο οτι τα καταλοιπα οταν ειναι η αντισταση νοικοκυρεμενη σε μορφη κοκορετσακι  ;D

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #43 στις: Μαΐου 18, 2013, 17:08 »
Δυστηχως δεν μπορω να καταλαβω τπτ απο οσα γραφετε!
Δουλευει και με συρμα χωρις αλλα και με αντισταση, αλλα ειτε ετσι ειτε αλλιως υπαρχει θεμα... Απο φυτιλι αλλος λεει 2mm, αλλος λεει 1.5mm, αλλος 2 μονα 1mm...
Ενταξει δεν λεω, πειραματισμοι γινονται, και ο καθενας την γνωμη του λεει, αλλα ενας 'απειρος' οπως εγω, δεν τα καταλαβαινει...
Υπαρχει κανα θεμα εδω μεσα που να τα εξηγει αναλυτικα; Οχι πως φτιαχνουμε την φυτιλοαντισταση στον evod. Αυτο ηδη υπαρχει και σε βιντεο και ειναι κατανοητο. Αν υπαρχει κατι που να εξηγει τι ακριβως πρεπει να παρουμε για να φτιαξουμε μια αντισταση

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #44 στις: Μαΐου 18, 2013, 17:21 »
Και εμενα οταν πρωτοασχοληθηκα μου φαινοντουσαν ολα ακαταλαβιστικα.

Το λεγομενο συρμα με αντισταση, ειναι το συρμα που κανει ολη τη δουλια, δλδ που οταν του δωσεις ρευμα ζεσταινεται και ατμοποιει το υγρο. Ακριβως επειδη ζεσταινεται, θελουμε να τυλιγει μονο το υγρο φυτιλι, και να μην υπαρχει "στεγνο" σε αλλα σημεια του ατμοποιητη (δλδ στην διαδρομη απο το φυτιλι μεχρι τους πολους, που στην περιπτωση του evod ειναι καμποση), διοτι χωρις υγρο, πυρωνει, και αφ ενος καιει τυχον πλαστικα μερη του ατμοποιητη, αφ ετερου φερνει στη γευση μας μια καμμενη σιδεριλα. Οποτε ερχεται το συρμα χωρις αντισταση, το οποιο, ενωνεται με το συρμα με αντισταση, και το ενωνει με τους πολους του ατμοποιητη. (απο μονο του το συρμα χωρις αντισταση δεν κανει δουλια).

Στο θεμα του φυτιλιου, αν ξαναριξεις μια ματια, θα δεις οτι ναι μεν ολοι λενε διαφορετικες διαμετρους, αλλά ολοι ψιλοσυμφωνουν στη συνολικη διαμετρο του, που ειναι γυρω στα 4 χιλιοστα. Οι διαφωνιες ειναι περισσοτερο στο πόσα απο αυτα ειναι τυλιγμενα με συρμα, και ποσα προσθετα απο πανω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180511 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8298 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33929 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536029 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59751 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237327 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 573 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15484 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136100 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085271 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35372 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10206 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12