vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

520 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, Jorge, manoslykos, Milarepa, Sergios, nXtLs, th3ofilos

Twitter

Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #90 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 19:17 »
Εννοουσα μια κερφιτσουλα περασμα στις τρυπουλες αερισμου στο σπείρωμα, καμμια φορα φραζουν.

Δοκιμασες χωρις ανταπτορακι?

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #91 στις: Ιανουαρίου 21, 2013, 19:28 »
Α σόρρυ νόμιζα εννοούσες την διαδρομή από τον κεντρικό πόλο έως πάνω.
Μόλις δοκίμασα την original συμβουλή, αυτό ηταν! Επιτέλους άνεση!


Αποσυνδεδεμένος bitzimon

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #92 στις: Ιανουαρίου 28, 2013, 11:35 »
Επανέρχομαι μετά από έναν περίπου μήνα δοκιμών για να αναφέρω τις διαπιστώσεις μου .

ΦΥΤΙΛΙ
 
Κατέληξα οτι το ιδανικό για τα γούστα μου και το σετάρισμά μου είναι διπλό 2άρι, στο οποίο τυλίγουμε την αντίσταση , και καθόλου από επάνω . Άριστη τροφοδοσία χωρίς μπουρμπουλήθρες (εντάξει έχω μερικές κάτω από 0,5 ml).

ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ

Δοκίμασα και μόνο σύρμα με αντίσταση και με χωρις αντίσταση .
Στην πρώτη περίπτωση διαπίστωσα οτι καιγόταν το σιλικονάκι του θετικού πόλου οπότε κατέληξα να φτιάχνω αντιστάσεις μόνο με συνδιασμό των δύο συρμάτων . Όσο όμως και αν προσπάθησα με 16άρι που έχω δεν μπορώ να πετύχω αντίσταση πάνω απο 1,8 ohm , που να χωράει χωρίς βραχυκύκλωμα . (Την ένωση την κάνω με σταυρόκομπο , ίσως με το "τσαφ" να βγαίνει και μεγαλύτερη)

volt-watt

Αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι οτι  το επιθυμητό για τα γούστα μου αποτέλεσμα το πετυχαίνω στα 3,3 volt ή 6,05 watt με Evic , ενώ για παράδειγμα boge σε τανκάκι 2,2ohm το δουλεύω πάνω από 4,2 volt ή 8,02 watt .
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AlZnGjZRjO_UdGo3VVlnVHY0VExZLVd5aDkwUEJEZXc#gid=1
Στα αντιστοιχα volt δλδ 3,8 έχω την αίσθηση οτι ξεκινάει το καμμένο . Ίσως γι'αυτόν τον λόγο η kanger του "φοράει" υψηλές αντιστάσεις .

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #93 στις: Ιανουαρίου 29, 2013, 13:51 »
Αν και πέρασε πολύυυυς καιρός απ'όταν ασχολήθηκε κάποιος με το θέμα, το κολπάκι που έχω ανακαλύψει για να βγάλεις τόσο το λαστιχάκι που μονώνει τη νέα αντίσταση όσο και για να ξαναβάλεις τον θετικό πόλο είναι ο κεντρικός πύρος που βγάζεις για να το φτιάξεις (ο κύλινδρος που αφαιρείς και μπαίνει μέσα στον άλλον, πως λέγεται...;)Η μικρή του τρυπούλα (πάνω) χωράει ακριβώς για να βγάλει το λαστιχάκι σπρώχνωντας από τη μέσα μεριά. Όταν τελειώσεις το μικρό μικρό βιδάκι χωράει στην μεγάλη του τρυπούλα και κάθεται για το σφηνώσεις ξανά μέσα στο λαστιχάκι..

Αποσυνδεδεμένος skylosss

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #94 στις: Μαρτίου 01, 2013, 04:19 »
Αν και πέρασε πολύυυυς καιρός απ'όταν ασχολήθηκε κάποιος με το θέμα, το κολπάκι που έχω ανακαλύψει για να βγάλεις τόσο το λαστιχάκι που μονώνει τη νέα αντίσταση όσο και για να ξαναβάλεις τον θετικό πόλο είναι ο κεντρικός πύρος που βγάζεις για να το φτιάξεις (ο κύλινδρος που αφαιρείς και μπαίνει μέσα στον άλλον, πως λέγεται... ;) Η μικρή του τρυπούλα (πάνω) χωράει ακριβώς για να βγάλει το λαστιχάκι σπρώχνωντας από τη μέσα μεριά. Όταν τελειώσεις το μικρό μικρό βιδάκι χωράει στην μεγάλη του τρυπούλα και κάθεται για το σφηνώσεις ξανά μέσα στο λαστιχάκι..




Καλησπέρα! 4ης η ώρα τα μεσάνυχτα και μετα απο κανα δυο σεταρίσματα σε εναν ufo και σε εναν ce5 είπα να πιάσω αυτον τον καταραμένο Τ3...


εχω πάθει πλάκα!! δεν πιστευα οτι θα δούλευε έτσι ποτε αυτο το μηχανημα (το είχα παιδεψει πολλες φορές)


λοιπόν εχουμε και λέμε


1. δεν βγάζουμε το λαστιχακι που μας βασανίζει..


2. βγαζουμε το σιδερακι απο πάνω με την σιλικονένια τάπα ετσι ώστε να δούμε το φυτίλι και απο κάτω την φυτιλοαντίσταση


3. πετάμε το φυτίλι .. τραβάμε τιν αντίσταση οσο στιν ακρη μπορουμε και έπειτα με μία βελόνα χωρίς μήτη πιέζουμε τον πύρο του + με προσοχη να μην φυγει το σιλικονάκι που μας βασανίζει


4.τραβάμε έξω αντισταση καθαρίζουμε (πρωσοπικά με βρασμένο νερο)


5. ετοιμάζουμε μία αντισταση 0.20 σύρμα (καθόλου χωρις) πάνω σε φυτιλι 3αρι κάνουμε 6-7 σπείρες αλλα δεν φέρνουμε και τα δύο σύρματα κάτω το - το κραταμε στην μέση..


6. ενοιται οτι το πυρακτώσαμε πριν...  το πυρακτώνουμε ξάνα όπος το έχουμε στο χέρι μας σταζουμε λίγο υγρο (για να μπεί ποιο ευκολα και να μην ανοιξει το φυτιλι..)  αφυστε το φυτιλι μακρυ


7. περνάμε μέσα την αντίσταση το + πάει μέσα απο το σιλικονάκι το - το βγάζετε εξω απο το σίδερο στο πάνω μερος .


8. βάζετε τον πυρο στο κάτω μέρος με προσοχη στην αντισταση να κάτσει ευθεία (κόβουμε με κοφτάκι οτι περισεψε και κρυβουμε οτι δεν μπόρεσε να κοπει


9.περνουμε ένα 1,5 φυτιλι το πυρακτώνουμε σταζουμε και τοποθετουμε και αυτο απο πάνω περνουμε το - πλιν  που είναι στον αέρα το κανουμε μισι σπείρα στο κενο φυτιλι μας. σφυγκουμε με το σίδερακι απο πάνω


10. κάνουμε γύρες οσο μας έχει μινει απο το - στο ποιο λεπτό κομμάτι απο το σιδεράκι και μετά το καλύπτουμε με το σιλικονακι ...




κόβουμε φυτίλια σιριζα και έτοιμο. τέτειο ντουμάνι τέτεια καθαρη γεύση δεν έχω πάρει ούτε απο ντριπ...




ελπίζω να μήν κούρασα πολύ ... σόρυ για τα ορθογραφικά λάθη  :)




Αποσυνδεδεμένος sylvester79

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • όποιος νύχτα περπατεί..... μη τα λέμε πάλι......
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #95 στις: Απριλίου 11, 2013, 13:11 »
Σήμερα είδα ένα βιντεάκι του gewre στο Youtube σχετικά με το θέμα αυτό και επιχείρησα κι εγώ να το κάνω. Ο gewre ξέρει αν το κατάφερα ή όχι (άφησα κανα δυο καντήλια στα σχόλια. Έλεος, τρισέλεος και πεντανάθεμα. Είμαι λιγάκι νευρικός και αν το προσπαθήσω άλλη μια φορά θα καταλήξω με σπίτι χωρίς τοίχους. Καλά δε συζητάμε, ο ατμό που δοκίμασα να επισκευάσω.... εννοείται πως κατέληξε αρχικά στον τοίχο, μετά στον διάδρομο και κατόπιν τον τοποθέτησα με θρησκευτική ευλάβεια στα σκουπίδια, ψέλνωντας το Κατα Μάρκον.  :wall: :angry_orange: :idiot1: :confused1:
Μου έκανε τον εγκέφαλο χορτόσουπα η διαδικασία. Τι λαβίδες, κατσαβιδάκια, βελόνες απο σύριγγα, κοφτάκια, οτι μπορείτε να φανταστείτε το δοκίμασα. Ε, εντάξει, δεν το κατάφερα.  :thumpdown: Μακριά απο μένα σιλικονόταπες του σατανά!

Αποσυνδεδεμένος savvis66

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
  • Carto με λεμόνι στο μπαλκόνι κ' η pg μου φουντώνει
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #96 στις: Απριλίου 11, 2013, 13:15 »
Ξεκίνα με κεφαλές του c5 πρώτα Τάσο και άσε τον Τ3 για αργότερα.Και σε τέτοιες προσπάθειες θα χρειαστείς VV μέχρι να του πάρεις τον αέρα

Αποσυνδεδεμένος sylvester79

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • όποιος νύχτα περπατεί..... μη τα λέμε πάλι......
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #97 στις: Απριλίου 11, 2013, 13:22 »
έπρεπε να με δεις φίλε. ΤΟ σκέφτομαι και γελάω. το δοκιμασα σε CE5. Μια χαρά. Βέβαια εντελώς πειραματικά γιατί δε μέτρησα ούτε αντίσταση (μηκη κλπ) ούτε τίποτα και έβαλα σκέτη αντίσταση χωρίς σύρμα με μηδενική. Μια χαρά αποτέλεσμα είχα με αρκετό ατμό και απόδοση σε γεύση. Αλλά έχω ερωτευτεί τον Τ3 αυτό τον καιρό ρε συ. Και δεν το κάνω για να γλιτώσω χρήμα. Θέλω να πειραματιστώ. Έτσι για την πλάκα μου (να περνάνε οι "άυπνες" νύχτες.
p.s. Καλημέρα απο τον Aipnon Man. :)

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #98 στις: Απριλίου 11, 2013, 18:15 »
Σήμερα είδα ένα βιντεάκι του gewre στο Youtube σχετικά με το θέμα αυτό και επιχείρησα κι εγώ να το κάνω. Ο gewre ξέρει αν το κατάφερα ή όχι (άφησα κανα δυο καντήλια στα σχόλια. Έλεος, τρισέλεος και πεντανάθεμα. Είμαι λιγάκι νευρικός και αν το προσπαθήσω άλλη μια φορά θα καταλήξω με σπίτι χωρίς τοίχους. Καλά δε συζητάμε, ο ατμό που δοκίμασα να επισκευάσω.... εννοείται πως κατέληξε αρχικά στον τοίχο, μετά στον διάδρομο και κατόπιν τον τοποθέτησα με θρησκευτική ευλάβεια στα σκουπίδια, ψέλνωντας το Κατα Μάρκον.  :wall: :angry_orange: :idiot1: :confused1:
Μου έκανε τον εγκέφαλο χορτόσουπα η διαδικασία. Τι λαβίδες, κατσαβιδάκια, βελόνες απο σύριγγα, κοφτάκια, οτι μπορείτε να φανταστείτε το δοκίμασα. Ε, εντάξει, δεν το κατάφερα.  :thumpdown: Μακριά απο μένα σιλικονόταπες του σατανά!

 :)) :))
ωραια περιγραφη της προσπαθειας....

Οι φωτογραφιες του Κριτικου στο πρωτο ποστ δεν σε βοηθησανε καθολου? Εγω απο αυτες εκανα την πρωτη μου προσπαθεια. Ειναι λιγο λεπτοδουλεια, δεν λεω.... αλλα με ηρεμια και υπομονη γινεται  ;)

Αποσυνδεδεμένος sylvester79

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • όποιος νύχτα περπατεί..... μη τα λέμε πάλι......
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #99 στις: Απριλίου 12, 2013, 04:51 »
οκ, βρήκα τη δική μου λύση, κοντινή στη λύση που δίνει ενα παιδί λίγο πιο πάνω. Ο "Συνάδελφος" λοιπόν προτείνει ο αρνητικός πόλος να συνδεθείστο μεταλλικό καρφί (κύλινδρο) πάνω απο την αντίσταση και κάτω απο το διάφανο καπελάκι (σιλικονάκι). Εγώ το έβαλα ακριβώς κάτω απο τον χοντρό δακτύλιο σιλικόνης που βρίσκεται κάτω απο τα φυτίλια ακριβώς στη βάση του ατμό. Τράβηξα τον δακτύλιο με ένα μικρό κατσαβιδάκι, τον μπλοκαρα τεντωμένο και μέρασα απο μέσα  το σύρμα. Μετά το άφησα και τράβηξα το συρματάκι ωστε να τεντωθεί. Τέλος. Όλα οκ. Νίκησα τον σατανά! Θα τρέξω γυμνός στο μπαλκόνι μου ουρλιάζοντας συνθήματα κατά της Μέρκελ στα Σανσκριτικά.  :idiot1:
Δουλεύει μεν, δεν ξέρω τι κάνει απο άποψη γεύσης κλπ. Θα το δοκιμάσω και τα ξαναλέμε.

Edit: τρελός ατμός, φοβερή γεύση. Καμία σχέση με τη μαμίσια. Διπλά φυτίλια, περίπου 1,8 αντίσταση και τα μυαλά στα κάγκελα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 12, 2013, 04:57 από sylvester79 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8468 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180879 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34107 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537218 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60003 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238021 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 618 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16245 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136246 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085513 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35555 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10412 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12