vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

532 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, Chris66, Jorge, dkostas, kostasklf, Koggiot, Tsimio

Twitter

CE3 Clearomizer - Επισκευές

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2012, 15:01 »
παίδες έχω ένα πρόβλημα με την επίσκευη του ατμό

πιο συγκεκριμένα τον έφτιαξα με διπλό 1,5 φιτίλι και έχω ακατάσχετες διαρροές τι λέτε να φταίει

ποιότητα φιτιλιού , λίγο φιτίλι , το ότι δεν το βύθισα όσο έπρεπε στο κεραμικό αλλά ήταν σχεδόν στον αέρα

αλλα και με φιτίλι πατέντα από γάζα που δοκίμασα πάλι τα ίδια έχω

την γνώμη σας παρακαλώ  :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2012, 20:29 »
Διπλο δλδ 3ρι συνολο, θα επρεπε να ειναι ενταξει.
Ξαναφτιαξε ενα (η βαλε απευθειας 3ρι αν εχεις)  - για να κανει διαρροη πρεπει να αφηνει κενο στις τρυπουλες, πραγμα δυσκολο.
Το αν ειναι χωμενο βαθεια δεν παιζει ρολο, κι εγω ρηχα τον εχω (a la Steam machine  :tongue_smilie:)
Επισης τσεκαρε οτι εκλεισες καλα την ταπα απο πανω, να φαινεται στην κεντρικη τρυπα γυρω γυρω ολη η διαμετρος απο το σιδερακι.
Επισης τσεκαρε οτι η τρυπα που μπαινει η συριγγα δεν εχει χαλαρωσει (με το που βαζεις τη συριγγα πρεπει να εχει μια αντιστασουλα).
Ολο το θεμα ειναι τα υδραυλικα του, κλεινει τοσο αεροστεγως που δεν επειτρεπει στο υγρο να φυγει κατω παρα μονο οταν ρουφας τζουρα.

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2012, 20:54 »
 Σε ευχαριστώ Πολυκράτη
 
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι κύριος οι διαρροές εντοπίζονται στις πλαινές  τρύπες εισόδου του αέρα και όχι στην μεγάλη τρύπα του πόλου , πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι χάνει από την εφαρμογή του πλαστικού σωλήνα με το ο-ρίνγ , πράγμα το οποίο μοιάζει σχεδόν αδύνατο , αλλά θα το εξακριβώσω δοκιμάζοντας και άλλον άτμο
 
Το άλλο που έχω σκεφτεί είναι μην τυχών φταίει το σύρμα χωρίς αντίσταση που ξεκινά από το φυτίλι και ίσως το  σημείο που ακουμπά στο φυτίλι και δεν εξατμίζει το υγρό λειτουργεί σαν αγωγός υγρού προς τα κάτω
 τέλος θα δοκιμάσω και στήσιμο 1,5 * 3

Θα κάνω τις δοκιμές μου και θα επανέλθω 
 
  Άλλαξα την πάνω σιλικόνη και μάλλον έστρωσε 
 
Προφανώς οι διαρροές ήταν αποτέλεσμα πολλαπλών βιασμών που είχα κάνει στην ταπούλα με μπουκαλάκι με χοντρή βελόνα
 
Θα επανέλθω με νεότερα αποτελέσματα από επισκευές
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2012, 21:18 από STYLIANOS »

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2012, 21:09 »
Εναμισυ επι τρια μαλλον θα στραγγαλιστει στις τρυπουλες τροφοδοσιας και θα εχεις καμενο, εκτος αν εισαι καλος χειρουργος και το παχυ το αφησεις μονο τοπικά και λεπτυνει στις τρυπες.

Δοκιμασε η "πλεξουδα" με και χωρις, να μην παταει στο φυτιλι, κι ας ειναι ενα δυο χιλιοστα συρμα με αντισταση στον αερα.
Στον ιδιο ατμο που σου κανει προβλημα.

edit Οκ ειδα την τροποποιηση και τροποποιω κι εγω. Μαλλον η ταπουλα φταιει.
Μπουκαλακι με βελονα? Πως γεμιζεις αναποδα με μπουκαλακι με βελονα?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 06, 2012, 21:23 από Πολυκράτης »

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2012, 11:39 »
ενα μεγαλο μπραβο στον φιλο που ασχοληθηκε με την επισκευη του.
η επισκευη δεν ειναι μονο θεμα οικονομιας...αλλα ειναι και θεμα <ψυχαγωγιας> .
 

Αποσυνδεδεμένος gewre

  • ***
  • 649
  • Φύλο: Άντρας
    • Παρουσιάσεις και κριτικές ειδών ηλεκτρονικού καπνίσματος
Απ: CE3 (ή CS 3)episkeyh
« Απάντηση #20 στις: Οκτωβρίου 12, 2012, 17:07 »
Μου έτυχε και αυτό σήμερα και είπα να του ρίξω ένα βιντεάκι για να το έχουμε για αναφορά. ;D
Ναι ξέρω δεν το έκανα και τόσο καλά. Μάλλον θέλει και σύρμα χωρίς αντίσταση γιατί είναι μεγάλη η απόσταση.
Έχετε δίκιο σε όλα όσα θα πείτε και θέλω να σας προλάβω  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1LpwF5gRS_w[/youtube]

Δείτε το σε μεγάλη ανάλυση για να φαίνονται πιο καθαρά τα πράγματα  ;)

Αποσυνδεδεμένος sao

  • **
  • 143
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 30, 2012, 17:10 »
Μου άρεσε ως ιδέα η επέμβαση με τη βελόνα, διότι έτσι αποφέυγεις τη χρήση του χωρίς αντίσταση. Δεν ξέρω, βέβαια, τι από δύο τα είναι ευκολότερο, αλλά επειδή το στρίψιμο τόσο ψιλών συρμάτων με δυσκολεύει, τη θεωρώ καλή ως ιδέα.
Επίσης, σε ξένο φόρουμ, είδα μια ιδέα για μετατροπή του σε τύπου dripping. Κόβεις το πλαστικό tube τόσο όσο να φτάσει στο ύψος του εσωτερικού μεταλλικού σωλήνα, πετάς τη σιλικονένια τάπα και προσαρμόζει απευθείας το drip tip. Δεν ξέρω αν λειτουργεί και πώς. Μόλις έρθει στα χέρια μου μια 5άδα ce3, σκοπεύω να  το δοκιμάσω. Στο μεταξύ, κάποιος κάτοχος μπορεί να το δοκιμάσει και να μας πει.
Τέλος κι επειδή πιστεύω ότι μια διασταύρωση του ce3 με τον t3 θα έδινε ένα ενδιαφέρον υβρίδιο, ξέρει κανείς αν μπορεί με κάποιον τρόπο να προσαρμοστεί η κεφαλή του ce3 με το κεραμικό της στη βάση του t3;

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 30, 2012, 18:21 »
Φοβαμαι οτι αν πεταχτει η ταπα δυσκολα θα αποφυγεις διαρροες, εκτος αν βαλεις μπολικο φυτιλι και κανεις ντριπινγκ "τσιγγουνικα". Τα υδραυλικα του ειναι πολυ ιδιοτροπα.

Αποσυνδεδεμένος sao

  • **
  • 143
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 02, 2012, 12:21 »
Υποτίθεται ότι θα γυρίσεις φυτίλι μέσα στο κεραμικό (όσο παίρνει εκεί μέσα). 6-7 σταγόνες από μπουκαλάκι με βελόνα υποθέτω θα τις παίρνει. Το θέμα είναι αν το drip tip εφαρμόζει καλά στο μεταλλικό σωλήνα.
Έτσι κι αλλιώς, μιλάμε για τύπου dripping. Αλλά, αν από μια 5άδα (η οποία έρχεται στα 10-12 ευρώ μόνο) έχεις και 1-2 για να δοκιμάζεις γεύσεις, λίγη διαρροή την αντέχεις νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 02, 2012, 16:02 »
Αν μιλαμε για λιγες σταγονες. Δεν νομιζω βεβαια να καταφερεις να στριμωξεις επιπλεον φυτιλι μεσα στο κεραμικο, καλυτερα να βγαλεις την καμπανα και να αφησεις τα φυτιλια με ενα μηκος ελευθερα. Το ντριπτιπι δεν χρειαζεται να εφαρμοσει πουθενα, στεκεται και παταει στην διαμετρο του τανκ μια χαρα.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #25 στις: Ιουνίου 30, 2013, 01:14 »
 CE3 Dripper
Κατ’ αρχήν, για όλα φταίει ο sao με τις ιδέες του και ο Πολυκράτης με το ύπουλο σιγοντάρισμά του.

Αφήνουμε στην άκρη την καμπάνα και την σιλικονόταπα.
Βουτάμε 2mm φυτίλι και 0,17mm σύρμα.
Κάνουμε 5 φούρλες οι οποίες θα μας δώσουν ~1,7Ω.
Ακουμπάμε την αντίσταση επάνω στο κεραμικό, αφήνουμε ~5mm απόσταση από τις άκρες και κόβουμε το φυτίλι
Βυθίζουμε την αντίσταση μέχρι τη μέση του κεραμικού.
Τακτοποιούμε όπως νομίζουμε καλύτερα το φυτίλι που περισσεύει.
Κόβουμε τον πλαστικό σωλήνα όπου νομίζουμε για θερμοκρασία ατμού.
Βάζουμε ένα φαντασιζέ ντριπτίπι.
2-3 μικρές σταγόνες (μπουκαλάκι με μεταλλική μύτη).
Βγαίνουμε τσάρκα, ψάχνοντας κάτοχο HH.357, να του ξηγήσουμε τι εστί dripping από ημιεπισκευάσιμο.

Αποσυνδεδεμένος sao

  • **
  • 143
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #26 στις: Ιουλίου 01, 2013, 11:39 »
Microchip, ευχαριστώ που μου το θύμισες.

Πειραματίστηκα κι εγώ μ'έναν σετρίο που του ράγισε ψηλά το tube (και μου ράγισε την καρδιά :) ). Όταν είχα πρωτοδεί την ιδέα (δεν ήταν δική μου), με προβληματιζε η χρήση της καμπάνας. Την άφησα, λοιπόν, στην άκρη, όπως προτείνεις. Το tube κόπηκε, η αντίσταση σεταρίστηκε με 15άρι χαμηλής, 6 σπείρες, διπλό 2άρι και άνευ μηδενικής αντίστασης. Προτίμησα να τη βάλω όσο χαμηλότερα γινόταν στο κεραμικό (για να μειώσω και την απόσταση από τον πόλο, δεδομένου ότι δεν χρησιμοποίησα μηδενικής). Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να "σηκωθούν" οι άκρες του φυτιλιού και να "καπελώσουν" την αντίσταση. Έγινε το απαιτούμενο κλάδεμα, ώστε να "ανασάνει" η αντίσταση και τις άκρες του φυτιλιού τις άφησα όρθιες. Τις έκλεισα με το tube και τώρα στάζω περιμετρικά (οι άκρες ακουμπούν στα τοιχώματα και απορροφούν). Παίρνει 5-6 σταγόνες εύκολα, κι αν μερικές δεν προλάβουν να απορροφηθούν αμέσως, πηγαίνουν χαμηλά στα αυλάκια και αποορροφώνται αργά-αργά.

Διαρροές δεν είδα, μπουρμπουλήθρες δεν είδα, ντουμάνι και γεύση είδα.

Επόμενη δοκιμή θα είναι με μεταλλικό tube (από boge νομίζω ότι θα κάνει).

Ο ηρωικός σετρίο άντεξε και μας χάρισε έναν ντριπάτο με κεραμικό. Κάνω σπονδές με Gina.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #27 στις: Ιουλίου 01, 2013, 14:46 »
Ετσι ετσι  :D

Ο σωληνας απο το boge δυστυχως ειναι πιο στενος.

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #28 στις: Ιουλίου 01, 2013, 16:47 »
Όταν με έβαλε στη πρίζα ο sao, είχα στο μυαλό μου EmpireMods και Cisco, αλλά να αλλάζει η αντίσταση.
3 τζούρες,   1,6-1,8Ω για χρήση με EGO-T, πολύ μικρό μέγεθος.
Το αποτέλεσμα είναι εφάμιλλο.
Με λογική χρήση το tube δεν έχει θέμα θερμοκρασίας.

Μπροστά απ' την catalina.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #29 στις: Ιουλίου 02, 2013, 00:15 »
Δοκιμαστε με μακρυτερο φυτιλι. Μολις βραχει, θα κολλησει στα τοιχωματα του τανκ, και θα εχει λιγο περισσοτερη αυτονομια.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 17 8328 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:56
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180632 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33966 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536263 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59786 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237481 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 586 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15646 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136133 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085327 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35417 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10247 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12