vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

527 επισκέπτες, 6 χρήστες
jim356, dkostas, lounik, Ηρακλης, treloneritis, kostasklf

Twitter

CE3 Clearomizer - Επισκευές

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
CE3 Clearomizer - Επισκευές
« στις: Ιουνίου 19, 2012, 20:15 »
Το ξέρω οτι είμαι απαράδεκτος γι'αυτό που θα ρωτήσω, όταν πρόκειται για τόσο φθηνό άτμο, αλλά θα το ρωτήσω.

Τον έχει ανοίξει κανένας τελείως να σηκώσει καμία φώτο από τα σωθηκά του (φυτιλοαντίσταση κλπ);

Έχει ίδιες διαστάσεις με τον CE2 (2ml) για να μπαίνει σε ανάλογα tank;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 19, 2012, 22:45 από anapofasistos »

Αποσυνδεδεμένος arspi

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #1 στις: Ιουνίου 19, 2012, 21:54 »
Προσπάθησα στα γρήγορα μια επισκευή και πήγε αρκετά καλά.
Τα βήματα είναι τα εξής:

1. Διαλύουμε τον Cs 3 τελείως.


By arspi at 2012-06-19

2. Φτιάχνουμε αντίσταση με τριπλό φυτίλι 1 χιλ και 5-6 στροφές σύρμα 0,16


By arspi at 2012-06-19

3. Περνάμε το ένα άκρο στην τρύπα του κεραμικού και το άλλο το αφήνουμε απ΄έξω.


By arspi at 2012-06-19

4. Αυτό που περάσαμε από την τρύπα του κεραμικού το μαγκώνουμε ανάμεσα από την μόνωση και τον θετικό πόλο.


By arspi at 2012-06-19

5. Το άλλο άκρο της αντίστασης το κλείνουμε ανάμεσα απο το σώμα του ατμοποιητή και το μεταλικό σωληνάκι. Πιέζοντάς τα κόβεται το περίσευμα του αρνητικού.


By arspi at 2012-06-19

6. Κόβουμε σίρυζα με ανυχοκόπτη τα φυτίλια  που περισεύουν με προσοχή μην τα τραβίξουμε έξω από.


By arspi at 2012-06-19

7. Τοποθετούμε με προσοχή την τάπα σιλικόνης ώστε να εφάπτεται καλά στο πάνω μέρος του μεταλικού σωλήνα για να μην έχουμε διαροές.


By arspi at 2012-06-19



Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #2 στις: Ιουνίου 19, 2012, 22:18 »
λοιπόν να διατυπώσω και εγώ κάποιες απορίες που έχω , επειδή έλυσα και αποσυναρμολόγησα και εγώ αυτόν τον άτμο λόγο κάποιας δυσλειτουργίας και όχι για να τον ανακατασκευάσω

1ον κερδίζομαι κάτι βάζοντας φιτίλι 1*3; μήπως είναι πολύ χοντρό και θα έχουμε πρόβλημα τροφοδοσίας επειδή θα είναι πολύ πλακωμένο από το καλαμάκι στις σχισμές ;

2ον μήπως θα ήταν πολύ καλύτερο να να χρησιμοποιούσαμε και σύρμα χωρίς αντίσταση  και να περνούσαμαι το σύρμα από τις οπές που υπάρχουν για αυτόν τον λόγο από το Κινέζο , ούτως ώστε να γλιτώναμε και από σύρμα με αντίστασή που δεν πατάει πάνω στο φιτίλι αλλά και από τις κολλήσεις τού κινέζου που προσωπικά με ξενερώνουν γιατί της θεωρώ ανθυγιεινές

Υ.Γ πολύ καλή ανάλυση φωτογράφιση και παρουσίαση . ΜΠΡΆΒΟ ΣΟΥ

Αποσυνδεδεμένος arspi

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #3 στις: Ιουνίου 19, 2012, 22:32 »
Με φυτίλι 2 χιλ. άλλες φορές μου δουλεύει καλά και άλλες κάνει διαροή με αποτέλεσμα να ανεβαίνει υγρό στο μεταλικό σωληνάκι.
Γενικά με 3χ1,00 δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.
Οπωσδήποτε και είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσουμε και σύρμα χωρίς αντίσταση ιδίως για τον θετικό πόλο που είναι και πιό μακρύς αλλά λόγω περιορισμένου χώρου ίσως είναι αρκετά δύσκολη και επικίνδυνη για βραχυκύκλωμα η επισκευή.
Τις τρύπες που είναι κλεισμένες με το σύρμα και την αντίσταση του κατασκευαστή επιχείρησα να τις ανοίξω με τρυπάνι 1 χιλ. αλλά το κεραμικό σπάει πολύ εύκολα και μετά πάει για πέταμα. Έχω και πρεσβυωπία οπότε .....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 19, 2012, 22:37 από arspi »

Αποσυνδεδεμένος stud_29

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #4 στις: Ιουνίου 20, 2012, 02:43 »
τον χρησιμοποιω ωρες..θετικα- πολυ καλη αποδοση γευσης την συγκρινω με boge,ντουμανι ισο με αη μιστ,χτυπημα λιγο λιγοτερο απο εγκο-σι,διαρροες μηδεν εφοσον γεμισεις αναποδα και οχι τερμα( χρησιμοποω 50-50 pg vg ),δενει πολυ καλα με μινι τ μπαταρια και μαυρο αυτοκολητακι να το καλυπτει,ευκολη αλλαγη φυτιλο αντιστασης και καθαρισμος..  αρνητικα-γεμισμα με συριγγα,νομιζω πρεπει να κοπει αμφοτερα το φυτιλακι για καλυτερη τροφοδοσια,μερικες αντιστασεις θελουν κεντραρισμα στο κεραμικο,καποια δεν εχουν ισιο πολο και δεν πρεπει να βιδωνονται τερμα στην μπαταρια γιατι την βραχυκυκλωνουν,λιγακι αερατη τζουρα..αυτα..αντισταση 2,6-2,8ωμ

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #5 στις: Ιουνίου 20, 2012, 02:49 »
Τελικα το καμμενο ητανε λογω κακου κεντραρισματος της αντιστασης?

Αποσυνδεδεμένος stud_29

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #6 στις: Ιουνίου 20, 2012, 02:53 »
το ανοιξα ,κεντραρισα την φυτιλοαντισταση ,εκοψα και συμμαζεψα το φυτιλακι του και δουλευει μια χαρα..μαλλον συνδυασμος των δυο...

Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #7 στις: Ιουνίου 20, 2012, 04:22 »
αχ..να μην είχε κολλήσεις
αχ..να ήταν ανοξείδωτος και άς έκανε και 5 ευρώ ο ένας
το σύστημα ατμοποίησης του είναι κορυφαίο..οι τζιτζήδες ξέρουν ;)
θα ήταν σούπερ ντούπερ εργαλείο,ένα συρτάρι θα γέμιζα...

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #8 στις: Ιουνίου 20, 2012, 04:48 »
Ε αντε, φτιαξτε τα μαστορια εναν παρομοιο. Λιγο πιο μεγαλο να παιρνει τουλαχιστον 3 εμελ, με τα ανοξειδωτα του, με τα χωρις κολλησεις του, αλλα με το τανκ ετσι, με την πλαστικη ταπα, να κανει vacuum να φαινεται το μπουρμπουληθρακι  ;D

(Μην πει καποιος ναι, γιατι θα κανω κι άλλες παραγγελιες...)

Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #9 στις: Ιουνίου 20, 2012, 05:22 »
σε ένα βίντεο πιο πάνω είδα έκδοση 5-6 μλ αν σε ενδιαφέρει
τα μαστόρια έχουν φτιάξει τέτοιο σύστημα και βελτιωμένο,ξαναδιάβασε τι έγραψα ;)
αλλά το ζητούμενο είναι, το εργοστάσιο να φτιάξει τον ίδιο αλλά με ασφαλέστερα υλικά,η διαφορά στο κόστος είναι πολύ μικρή.
στο θέμα απόδοση κρίνεται καλός,αν επισκευαστεί και με μονό 3άρι φιτίλι θα σφυράει..
δεν μπορώ να επεκταθώ περαιτέρω... :D

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #10 στις: Ιουνίου 20, 2012, 05:29 »
Επεκτάσου, επεκτάσου!

5-6εμελ δεν ειδα, 3 εμελ ειδα αλλά τοχω σκισει το γκουγκλ και δεν βρισκω ιτς...

Δεν χρειαστηκε να ξανα-διαβασω τι εγραψες, οι τζιτζηδες ειπες, αλλά τζι-τζι (GG) βρισκω μονο περι μπαταριων σε αναζητηση στο φορουμ, οχι σε ατμο.
(Και συγνωμη για την αγνοια περι επισκευασιμων, ειναι ενα συνορο που δεν περναω ακομα για παρα πολλους λόγους που ειναι και οφτοπικ). Αλλά επεκτάσου επεκτάσου...(εστω και με ενα λινκ σε ΠΜ περι ποιου ατμο ομιλουμε)

Αποσυνδεδεμένος arspi

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #11 στις: Ιουνίου 20, 2012, 20:01 »
Επισκευή μπορεί να γίνει και τοποθετώντας μια ατσάλινη καρφίτσα με κομένα τα άκρα και με στράβωμα στην μέση της, όπως στην φωτογραφία, στην κεντρική τρύπα του κεραμικού και βγάζοντάς την έως την κάτω τρύπα της βάσης του Cs3.
Θέλει πολλή προσοχή να μην μπορεί να έρθει σε επαφή με το μεταλικό περίβλημα είτε της βάσης είτε του σωλήνα. Την μία άκρη της αντίστασης την δένουμε στην καρφίτσα και την άλλη την κλείνουμε μεταξύ βάσης και μεταλικού σωλήνα οπότε και κόβεται απο μόνο του το τμήμα της αντίστασης που περισεύει.
Επειδή ο χώρος είναι λίγος έφτιαξα αντίσταση με σύρμα 0,13. Έβαλα και διπλό φυτίλι 1,50 και εκεί που περίμενα να έχω χάσει την ώρα μου με έκπληξη διαπίστωσα ότι δουλεύει ίσως και καλύτερα από τον κανονικό.
Με το Vmax βγάζει ντουμάνι και γεύση πολλή καλή.
Η φωτογραφίες είναι λίγο θολές αλλά το macro του Νοκια μέχρι εκεί φτάνει.


By arspi at 2012-06-20


By arspi at 2012-06-20

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #12 στις: Ιουνίου 22, 2012, 19:48 »
Με δύο dry burn και καθαρισμό, ανέστησα έναν από τους πρώτους που είχα που ακόμα άτμιζε η μάνα μου. Επιτέλους ατμίζω ανθρώπινα... Κόντεψα να τρελαθώ με το DCT και να πάω να πάρω το πρώτο VV στον δρόμο μου.  :laugh1: Κόλημα είναι ο άτιμος  :D

Αποσυνδεδεμένος starcctv

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTB-ORION-BULLI ELITE-LAVA TUBE-A2-T-M SS-CE4
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #13 στις: Ιουνίου 22, 2012, 20:49 »
Επισκευή μπορεί να γίνει και τοποθετώντας μια ατσάλινη καρφίτσα με κομένα τα άκρα και με στράβωμα στην μέση της, όπως στην φωτογραφία, στην κεντρική τρύπα του κεραμικού και βγάζοντάς την έως την κάτω τρύπα της βάσης του Cs3.
Θέλει πολλή προσοχή να μην μπορεί να έρθει σε επαφή με το μεταλικό περίβλημα είτε της βάσης είτε του σωλήνα. Την μία άκρη της αντίστασης την δένουμε στην καρφίτσα και την άλλη την κλείνουμε μεταξύ βάσης και μεταλικού σωλήνα οπότε και κόβεται απο μόνο του το τμήμα της αντίστασης που περισεύει.
Επειδή ο χώρος είναι λίγος έφτιαξα αντίσταση με σύρμα 0,13. Έβαλα και διπλό φυτίλι 1,50 και εκεί που περίμενα να έχω χάσει την ώρα μου με έκπληξη διαπίστωσα ότι δουλεύει ίσως και καλύτερα από τον κανονικό.
Με το Vmax βγάζει ντουμάνι και γεύση πολλή καλή.
Η φωτογραφίες είναι λίγο θολές αλλά το macro του Νοκια μέχρι εκεί φτάνει.

(Image removed from quote.)
By arspi at 2012-06-20

(Image removed from quote.)
By arspi at 2012-06-20

Γιατι να βαλει καρφιτσα και να μην βαλει συρμα χωρισ αντισταση ? ειναι πιο ευκολο.
εγω ετσι τον επισκευαζω.
Αποψη μου παντα

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: CE3 Clearomizer - Επισκευές
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 07, 2012, 22:20 »
Τις τρύπες που είναι κλεισμένες με το σύρμα και την αντίσταση του κατασκευαστή επιχείρησα να τις ανοίξω με τρυπάνι 1 χιλ. αλλά το κεραμικό σπάει πολύ εύκολα και μετά πάει για πέταμα. Έχω και πρεσβυωπία οπότε .....
Μετα απο συμβουλή του Μιχαλη (atmomixani) εκαψα το κεραμικο κρατωντας το με μια τσιμπιδουλα στο γκαζακι. Φυγανε όλα, παλια συρματα, κολλησεις, ανοιξανε οι τρυπουλες του κι εγινε κατασπρο!

Οποτε προχωρησα στο στριψιμο της πρωτης μου φυτιλοαντιστασης (φτύστε με!). Εχω ενα θεμα με το να κρατησω φυτιλι, καρφιτσα και ακρη αντιστασης μαζι οπως πρεπει, δευτερο θεμα να τυλιγω την αντισταση με τις σπειρες οσο πιο κολλητα γινεται (ειναι και πολυ μικρος ο χωρος του ce3). Τελος παντων μετα απο μονο μια δοκιμη αποτυχημενη (τοκανα το συρματακι σαν κλοουν), στη δευτερη κατι καναμε.
Δοκιμασα το στησιμο συμφωνα με αυτον τον τροπο

γιατι δεν ηθελα να αφησω το συρμα του αρνητικου να το κοβει το καπακι - δουλευει μεν, αλλά αμα το ξανανοιξεις για καθαρισμα μετα δυσκολα να ξαναπιασει.
Ο παραπανω τροπος εχει ομως ενα θεμα, το συρματακι εξω παραλληλα απο το κεραμικο, κανει ολο το κουπακι να μην μπαινει μεσα στη βαση μεχρι κατω, οσο κι αν το ζορισα...
Στη διαδικασια, το μισο φυτιλι ψιλοξεφτισε, αλλά τελος παντων για πρωτη φορα ειμαι ευχαριστημενος, εφτιαξα μονος μου φυτιλοαντισταση και τη φορεσα σε ατμο που δεν ειναι και επισκευασιμος,  :thumpup:
0.13 συρμα. 2ρι φυτιλι. Ντουμανι-γευση οπως ο μαμισιος, θα παρω ομως 3ρι φυτιλι, νιωθω οτι παει να γινει χωρις να γινεται, ψιλοκαλαμακι...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 07, 2012, 22:39 από Πολυκράτης »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8334 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180646 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33975 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59788 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237492 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 587 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15658 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136134 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085332 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35417 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10252 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12