vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

521 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, bloodlessz, camber, manoslykos, Jorge

Twitter

Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon

Αποσυνδεδεμένος jsirios

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing escapes from me!
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #30 στις: Ιουλίου 10, 2012, 23:54 »
Παιδιά παντός έμενα με δεύτερο φιτίλι πάνω στην αντίστασή παίζει τέλεια με λεπτό φιτίλι όχι κανένα από λαμπάδα ;D είπαμε :))
Και καλύτερή τροφοδοσία μου έχει και περισσότερο ντουμάνι και ωραία γεύση έτσι θα τους έχω πλέον ^-^

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος Thanassis_R

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #31 στις: Ιουλίου 16, 2012, 16:50 »


Ένας από τους λόγους που τον αγόρασα είναι ότι μπορείς πολύ εύκολα να τον επισκευάσεις.
Το παρακάτω βίντεο περιγράφει πως μπορείς να αλλάξεις φιτιλί και αντίσταση στην κεφαλή του Vivi Nova.
Η κεφαλή του EPSILON έχει ακριβώς την ίδια λογική.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=HP9Y7tF78Yo[/youtube]
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 13, 2012, 13:44 από petra »

Αποσυνδεδεμένος Nordic

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Black Metal Vapers
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #32 στις: Ιουλίου 16, 2012, 16:58 »
μονο μην κανεται το λαθος και βαλεται 0,15 συρμα...θα φατε καρβουνο με το τσουβαλι.
απο 0,20 και πανω  :)

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #33 στις: Ιουλίου 17, 2012, 01:04 »
Παιδιά παντός έμενα με δεύτερο φιτίλι πάνω στην αντίστασή παίζει τέλεια με λεπτό φιτίλι όχι κανένα από λαμπάδα ;D είπαμε :))
Και καλύτερή τροφοδοσία μου έχει και περισσότερο ντουμάνι και ωραία γεύση έτσι θα τους έχω πλέον ^-^

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Παιδιά το φυτίλι απλα το ακουμπάτε πανω απο την αντίσταση και του φοράτε το σιλικονάκι;

Όπως το έκλεινα μου έδινε την αίσθηση ότι τεντώνει το φυτίλι και δεν ακουμπάει στην αντίσταση.

Έτσι έκανα έναν απλό κόμπο (οκτάρι για τους γνωρίζοντες) το φυτίλι (το λεπτό του bulli) και τον ακούμπησα στο κέντρο. Η διαφορά είναι  εμφανής σε σχέση με το μαμά setup, απλα αναρωτιέμαι αν το αποτέλεσμα θα ηταν το ίδιο χωρίς τον κόμπο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος poseidonas7

  • ****
  • 1030
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #34 στις: Ιουλίου 19, 2012, 22:50 »
http://www.youtube.com/watch?v=HP9Y7tF78Yo&feature=player_embedded


το βιντεακι της επισκευης...
για καλυτερη μονωση βαλε το σιλικονακι του ce 4 διοτι τα +..- της αντιστασης ερχονται πολυ κοντα μεταξυ τους και λιγο να μην προσεξεις θα εχεις  βραχυκυκλωμα....
εαν δεν εχεις εμπειρια θα σου συνιστουσα να μην ασχοληθεις καθολου..απλα παρε μια 1.8 εργοστασιακη αμα τον δουλευεις σε ego η την 2.4 εαν εχεις vv

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #35 στις: Ιουλίου 20, 2012, 05:52 »
http://www.youtube.com/watch?v=HP9Y7tF78Yo&feature=player_embedded


το βιντεακι της επισκευης...
για καλυτερη μονωση βαλε το σιλικονακι του ce 4 διοτι τα +..- της αντιστασης ερχονται πολυ κοντα μεταξυ τους και λιγο να μην προσεξεις θα εχεις  βραχυκυκλωμα....
εαν δεν εχεις εμπειρια θα σου συνιστουσα να μην ασχοληθεις καθολου..απλα παρε μια 1.8 εργοστασιακη αμα τον δουλευεις σε ego η την 2.4 εαν εχεις vv

Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου!

Η αλήθεια είναι ότι τον άνοιξα τελικα, ετσι για να δώ τι παίζει μήπως ασχοληθώ μετά. Θα τσεκάρω το βιντεάκι για μελλοντική χρήση.

Έβαλα πάνω τον 1.8 και πραγματικα είναι ότι καλύτερο έχω ατμίσει μέχρι σήμερα. Στα 3.6 της twist και το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό για μένα. Στα 3.8-4.0 απλά δεν το πιστεύεις!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος arspi

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #36 στις: Ιουλίου 24, 2012, 19:01 »


Πριν 4 ώρες μου ήρθαν από healthcabin 5 Vision Clearomizers V3 στα 2,8 Ω.
To Vmax τον πρώτο που έβαλα τον μέτρησε 2.6 Ω. Τώρα, μετά από 4 ώρες έχει ψοφήσει ! Η αντίσταση είναι ήδη 3,6 Ω.
Αυτό το παθαίνω και όταν τους επισκευάζω, όπως έχω ξαναγράψει. Σας έχει τύχει τέτοιο πρόβλημα ;
http://www.healthcabin.net/index.php?main_page=product_info&cPath=1076_1125&products_id=8077

Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #37 στις: Ιουλίου 24, 2012, 19:03 »
Για τις μετρήσεις είσαι σίγουρος ? μήπως στον έκαψε ?  :o :o :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος arspi

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #38 στις: Ιουλίου 24, 2012, 19:04 »
Όχι δουλεύει. Τώρα τον δοκιμάζω στα 4,6 V και πάει καλά.

Αποσυνδεδεμένος aldendro

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #39 στις: Ιουλίου 31, 2012, 21:40 »
Μια εβδομάδα χρησης του εψιλον με 2,4Ωμ. Δεν με ενθουσιασε λογω της πλαστικίλας που γραψανε και αλλοι συμφορουμιτες. Αφού έπεσε η απόδοση του τον έπλυνα με ζεστό νερό (αν και δεν το είχα κάνει ποτέ σε κανένα ατμο παρα μόνο με wfi, είπα μια φορά να μην είμαι τοσο μίζερος), και μετα το στεγνωμα αφαίρεσα το μικρό καλαμάκι γυρω απο την αντίσταση και dry burn. Το κακό είναι οτι οταν έβαλα την αντίσταση στη θέση της πρέπει να μετακινήθηκε και δεν ακουμπούσε καλά στο φυτίλι απ'οτι είδα μετα την δοκιμή που έβγαλε μια γευση σαν σαπούνι.  Εχετε παρόμοια εμπειρία σαπουνίλας ?


Καμμένο έχω δει, αλλαγή γευσης ναι, αλλά σαπουνίλα πρώτη φορά. Οντως είναι το σύρμα που δεν ακουμπάει καλά ?  έχετε παρει ποτέ τέτοια γευση απο οποιονδήποτε ατμοποιητή όχι μόνο απο τον συγκεκριμένο ? 


Δεν εχω εμπειρια από επισκευάσιμους αλλά αποφάσισα να κάνω την πρώτη απόπειρα να αλλάξω φυτιλοαντίσταση. Χρησιμοποίησα φυτίλι 2mm και συρμα Kanthal 0,18mm.
4 σπειρες, αντισταση 2Ωμ. Ποτισμα καλά τα φυτιλάκια με υγρό.


Αποτέλεσμα :


2 αποτυχημένες προσπάθειες, εντελώς γευση σαπουνι. Η τρίτη με 90% επιτυχία, κάπου στο βάθος το σαπουνάκι πάλι σε πολύ λίγες τζούρες. Να πω μάλιστα οτι οι πρώτες 2 αποτυχημένες έγιναν με 1mm καρφάκι για το στρίψιμο της αντιστασης στην πρώτη και 0,5mm βελόνα στην δευτερη. Στην τρίτη έστριψα το συρμα πάνω στο φυτίλι χωρις καρφάκια και βελόνες. Λέτε γι'αυτό να πηγε καλύτερα ?


 Καμμένο δεν έβγαλε καθόλου και αν δεν είχε την υποψια του σαπουνιού σε κάποιες τζούρες  :wall: η γευση του ήταν καλή και χωρις πλαστικίλα (που πιστεύω εξαφανίστηκε με την αφαίρεση του μικρού καλαμακίου). Για πειτε και σεις καμιά γνώμη.


Επίσης θέλω να ρωτήσω, αυτό που κάνει ο τυπάκος στο βίντεο που βάζει δηλαδή σύρμα με αντισταση μόνο ! δεν είναι λάθος ? Οταν έβγαλα την μαμίσια φυτιλοαντισταση απο την θέση της στις ακρες της ηταν κολλημενα συρματάκια χωρις αντίσταση και αυτά έρχονταν σε επαφή με θετικό και αρνητικό πόλο. Ετσι και εγώ έβαλα και στις τρεις προσπάθειες συρμα χωρις αντίσταση που έβγαλα απο κάτι παλιά carto. Δεν τα κόλλησα βέβαια (αν υπάρχει κανεις που μπορει και το κάνει θα ήθελα πολύ να μάθω τον τρόπο) αλλά τα εστριψα καλά στις δύο άκρες του συρματος με αντίσταση.


Πάντως θέλει πολύ προσοχή να μην ακουμπήσουν τα συρματάκια μεσα στο σώμα εφοσον οπως σας είπα χρησιμοποίησα στρίψιμο (που αυξάνει τον ογκο του συρματος) και οχι κολλημα των συρμάτων και ο χώρος στο σώμα ειναι πολύ μικρός.


Θα ξαναπροσπαθήσω βέβαια και μετά απο καμιά συμβουλή, γνώμη,  θα ήθελα να τον κάνω να δουλέψει.


Να 'στε καλά και συγγνώμη για το σεντονάκι.

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #40 στις: Αυγούστου 04, 2012, 11:52 »
εγω εχω τον epsilon και βαζω δυπλο φυτιλι 1mm και συρμα 0,10.το δοκιμασα με 3,4,5 σπειρες και παντα εχω 0 χτυπημα, λιγο ατμο και την αισθηση του καμμενου.μηπως το συρμα ειναι πολυ λεπτο?

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #41 στις: Αυγούστου 04, 2012, 12:05 »
το συρμα ειναι πολυ λεπτο και λογικα θα εχεις μεγαλη αντισταση...

Αφου απαντησα στην ερωτηση σου... η προταση μου: παρε μια κεφαλη των 1,8Ωμ και εισαι τελειος... ;)

Αποσυνδεδεμένος dimkor

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #42 στις: Αυγούστου 04, 2012, 13:23 »
εγω εχω τον epsilon και βαζω δυπλο φυτιλι 1mm και συρμα 0,10.το δοκιμασα με 3,4,5 σπειρες και παντα εχω 0 χτυπημα, λιγο ατμο και την αισθηση του καμμενου.μηπως το συρμα ειναι πολυ λεπτο?
Κάνε 3 σπείρες σε μονό φυτίλι 1mm και βάλε 2 κομάτια απο πάνω ή:
Πάρε σύρμα 0,15mm .Τριπλό 1mm με βελόνα από κάτω 3 σπείρες . :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #43 στις: Αυγούστου 06, 2012, 01:06 »
Κάνε 3 σπείρες σε μονό φυτίλι 1mm και βάλε 2 κομάτια απο πάνω ή:
Πάρε σύρμα 0,15mm .Τριπλό 1mm με βελόνα από κάτω 3 σπείρες . :thumpup:


τι εννοεις να βαλω 2 κομματια απο πανω?

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Αλλαγή φυτιλοαντίστασης σε Vivi Nova, Crystal CE4+, Nobacco eGo Epsilon
« Απάντηση #44 στις: Οκτωβρίου 24, 2012, 09:05 »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=k6_b-uUKVJg&feature=related[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UcPZcxW9tTk&feature=related[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lahX-ArgS8k&feature=related[/youtube]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8388 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180777 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34046 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536755 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59899 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237787 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 607 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15956 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136193 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085430 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35484 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10332 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12