vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

55 επισκέπτες, 2 χρήστες
Milarepa, manoslykos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7215 στις: Ιανουαρίου 25, 2016, 22:42 »
Τη δεύτερη από αυτές που αναφέρεις.

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7216 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 02:31 »
προτείνεις μήπως καμία άλλη εκτός από τη λίστα?

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7217 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 08:39 »
Samsung 30Q

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7218 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 14:36 »
Καλησπέρα,
έχω διαβάσει πολλά ποστ απο το φόρουμ σας και πραγματικά κάνετε καταπληκτική δουλεία, ωστόσο τα περισσότερα είναι αρκετά παλιά και τα Link και φώτο δεν λειτουργούν πια. Επειδή οι πληροφορίες είναι πολλές και χάνεσε ενώ διαβάζεις, ψάχνεις για κάτι και καταλήγεις με 20 tabs θα ήθελα να ρωτήσω κάτι εδω(συγχωρήστε με αν υπάρχει ήδη πράγμα που είμαι σχεδόν βέβαιος).
πρόσφατα πήρα το πρώτο μου η.τ. , δεν έψαξα πολύ γιατί απλά ήθελα να το δοκιμάσω. Μου άρεσε πολύ και δεν έχω βάλει κ.τ. στο στόμα μου απο τότε. Το η.τ. το πήρα απο θεσσαλονίκη απο το κατάστημα Queen, πολύ καλή εξυπηρέτηση, με έβαλε να δοκιμάσω υγρα και μου εξήγησε πολλά πράγματα, το αρνητικό οτι μου τα έδωσε όλα στο χέρι (δεν είχαν θήκη έστω χάρτινη αλλα του είχαν τελειώσει και οι σακούλες!)
Επειδή κάθομαι πολλές ώρες στον υπολογιστή θα ήθελα να πάρω μια δεύτερη μπαταρία και κατα προτίμηση να μπορώ να ατμίζω ενώ την φορτίζω στον υπολογιστή. Διάβασα οτι υπάρχει περίπτωση να καεί το usb του υπολογιστή και αυτό με φοβίζει αρκετά...
Απο το ψάξιμο που έκανα με κέντρισε αυτή εδώ η μπαταρία http://www.alterego.gr/e-shop/batteries/vv-batteries/itwist-mega-1700mah-vv-passthrough-battery.html
Επίσης θα πρέπει να πάρω άλλες αντιστάσεις για να αποφύγω πρόβλημα στο usb?(τώρα ατμίζω με 1.8Ω αντίσταση σε ατμοποιητή aspire απο τους απλούς)
θα ήθελα κάποια σχόλια και προτάσεις πάνω στο θέμα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7219 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 16:04 »
Κάτι δεν κάνω καλά, ή κάτι δεν πάει καλά.


Λοιπόν από την μία έχουμε:
1) Vision Spinner II 1600 (@4.3V) + Aspire ET με BVC 1,8Ω
2) eVic VTC mini (Samsung 30Q) VW 8.5~9.5 Watt + Nautilus Mini με BVC 1,8Ω στην 2η θέση (αν πούμε οτι η 1η είναι η πιο κλειστή από όλες). Οι άλλες θέσεις μου φαίνονται πολύ "αεράτες".


Υγρό ακριβώς το ίδιο από το ίδιο μπουκάλι, 9mg/ml  DIY διπλό μήλο της Ecig (βάσεις 50/50 ecig και αυτό), φρέσκες αντιστάσεις σημερινές, όλες αυθεντικές όπως και τα παραπάνω (ατμο/μπαταρίες/mod), καλοπλημένα καλοστεγνωμένα καλοσιδερομένα όλα ! Να θυμίσω ότι ξανάρχισα το άτμισμα πριν 1 μήνα. Το eVic VTC mini ήρθε σήμερα το πρωί στα χέρια μου, δεν νομίζω ότι θέλει τίποτα "στρωσίματα" και τέτοια να τρελαθώ τελείως ενώ ο ναυτίλος έχει ~10 μέρες.


Το λοιπόν, γιατί μου φαίνεται έστω και λίγο καλύτερο το 1ο σετ με το ταπεινό ΕΤ ? Δοκίμασα από 7 μέχρι 13watt το vtc mini, καλύτερο αποτέλεσμα είχα στα 8.5~9.5watt. Το μόνο κακό στο ΕΤ είναι κάποια μικρο-σκασιματάκια αλλά τα έχω συνηθίσει. Τόσο "περίεργα" είναι τα γούστα και τόσο άσχετα από κόστη?


Βοήθεια !  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7220 στις: Ιανουαρίου 26, 2016, 23:45 »
Καλησπέρα,
έχω διαβάσει πολλά ποστ απο το φόρουμ σας και πραγματικά κάνετε καταπληκτική δουλεία, ωστόσο τα περισσότερα είναι αρκετά παλιά και τα Link και φώτο δεν λειτουργούν πια. Επειδή οι πληροφορίες είναι πολλές και χάνεσε ενώ διαβάζεις, ψάχνεις για κάτι και καταλήγεις με 20 tabs θα ήθελα να ρωτήσω κάτι εδω(συγχωρήστε με αν υπάρχει ήδη πράγμα που είμαι σχεδόν βέβαιος).
πρόσφατα πήρα το πρώτο μου η.τ. , δεν έψαξα πολύ γιατί απλά ήθελα να το δοκιμάσω. Μου άρεσε πολύ και δεν έχω βάλει κ.τ. στο στόμα μου απο τότε. Το η.τ. το πήρα απο θεσσαλονίκη απο το κατάστημα Queen, πολύ καλή εξυπηρέτηση, με έβαλε να δοκιμάσω υγρα και μου εξήγησε πολλά πράγματα, το αρνητικό οτι μου τα έδωσε όλα στο χέρι (δεν είχαν θήκη έστω χάρτινη αλλα του είχαν τελειώσει και οι σακούλες!)
Επειδή κάθομαι πολλές ώρες στον υπολογιστή θα ήθελα να πάρω μια δεύτερη μπαταρία και κατα προτίμηση να μπορώ να ατμίζω ενώ την φορτίζω στον υπολογιστή. Διάβασα οτι υπάρχει περίπτωση να καεί το usb του υπολογιστή και αυτό με φοβίζει αρκετά...
Απο το ψάξιμο που έκανα με κέντρισε αυτή εδώ η μπαταρία http://www.alterego.gr/e-shop/batteries/vv-batteries/itwist-mega-1700mah-vv-passthrough-battery.html
Επίσης θα πρέπει να πάρω άλλες αντιστάσεις για να αποφύγω πρόβλημα στο usb?(τώρα ατμίζω με 1.8Ω αντίσταση σε ατμοποιητή aspire απο τους απλούς)
θα ήθελα κάποια σχόλια και προτάσεις πάνω στο θέμα.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Δεν την ξέρω τη συγκεκριμένη μπαταρία αλλά γενικά τα passthrough δε νομίζω πως έχουν ιδιαίτερο πρόβλημα. Από προσωπική εμπειρία (και στο προτείνω για τις απαιτήσεις που έχεις) έχω ατμίσει απροβλημάτιστα κατά τη διάρκεια της φόρτισης με το eleaf istick 30. Είναι και φτηνό και έχει και ένα ανταπτοράκι για να δεχτεί τον ατμοποιητή σου.
Αντιστάσεις δε χρειάζεται να αλλάξεις, αλλά ούτως ή άλλως δεν νομίζω να υπάρχουν τόσο μικρές αντιστάσεις για τους απλούς aspire που να δημιουργούν βραχυκύκλωμα

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7221 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 00:15 »
altan ευχαριστώ για την απάντηση σου ,με καθησύχασες αρκετά όσον αφορά το passthrough. Μετά απο αρκετό διάβασμα στο forum έχω ήδη αρχίσει να σκέφτομαι μήπως καλύτερα να κάνω μια καλή αγορά σε μοντάκι.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7222 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 12:10 »
Μην δημοσιέυετε το ίδιο μήνυμα σε διαφορετικά θέματα. Κάποια μηνύματα διαγράφηκαν και κάποια άλλα μεταφέρθηκαν εδώ

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7223 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 16:55 »
καλησπέρα, μέχρι τώρα ατμίζω με μπαταρία τύπου Ego νομίζω ~1000mhA και ατμοποιητή Clearomiser Aspire (τον απλο με το πλαστικό) και παρατήρησα οτι μια αντίσταση Aspire BVC 1.8Ω μου κρατάει περίπου 3 μέρες, μετά αρχίζει να βγάζει μαυρίλα στο υγρό. Μήπως φταίει το υγρο που κρατάει τόσο λίγο η αντίσταση; Είναι το Twelve Monkeys O-RangZ και είναι αρκετά πυχτό... Αν έπαιρνα κάποιο άλλο θα μου κρατούσαν περισσότερο οι αντιστάσεις;

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7224 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 17:01 »
Και που σου κρατάνε τόσο θαύμα είναι. Αυτό που ατμίζεις είναι 80% VG. Δε νομίζω ότι ο ατμοποιητής σου είναι φτιαγμένος για τέτοια υγρά. Δοκίμασε με ένα 50/50 υγρό, θεωρώ πώς θα τα πάει πολύ καλύτερα.

Γενικά πάντως, ισχύει ότι τα σκουρόχρωμα υγρά (σοκολάτες, καραμέλες και τα συναφή) αφήνουν πολλά κατάλοιπα στις αντιστάσεις, με αποτέλεσμα να χαλάνε πιο γρήγορα.

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7225 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 17:02 »
Καλησπέρα  φίλε, δεν  το  έχω  δοκιμάσει  το  υγρό αυτό  ,γενικά  να  ξέρεις  τα  σκουρόχρωμα υγρά είναι πιο ζημιάρικα για  της  αντιστάσεις  δοκίμασε  και  κάποιο  άλλο  υγρό να  δεις  πόσο  θα  σου  κρατήσει, πόσα  ml  υγρό  έκανες  με  την  bvc?

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7226 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 17:26 »
δεν έχω μετρήσει αλλα νομίζω περίπου 3-4ml την ημέρα , βάλε περίπου τοπ 10-12ml σύνολο, η αλήθεια είναι οτι δεν το ευχαριστιέμαι ιδιαίτερα σε γεύση αν και το πήρα για αυτο ακριβώς τον λόγο. Μου είπε στο μαγαζί οτι δεν θα αποδώσει τόσο καλά στον δικό μου ατμοποιητή αλλα ως νέος και πολύ ενθουσιασμένος δεν έδωσα ιδιαίτερη βάση γιατί είχα ενθουσιαστεί!

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7227 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 17:37 »
Είμαι ο τελευταίος άνθρωπος που θα σου πει τι να κάνεις, αλλά αν έχεις μόλις κόψει το κάπνισμα, η γεύση και η όσφρησή σου θα κάνουν λίγο καιρό να επανέλθουν. Αυτό που έκανα εγώ όταν άρχισα το άτμισμα, ήταν να μην αγοράζω στην αρχή premium ή πολύπλοκα υγρά, αφού έτσι κι αλλιώς δεν ήμουν σε θέση να καταλάβω πολύ καλά τη γεύση τους.

Αν παρόλα αυτά το Twelve Monkeys σ΄αρέσει, όλο και κάποιος εδώ θα μπορέσει να σου προτείνει έναν ατμοποιητή, σχετικά φθηνό και απλό που να μπορεί να πάρει high VG υγρά.  :)

Αποσυνδεδεμένος remi0s

  • **
  • 257
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7228 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 17:40 »
καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου! καθός είμαι νέος στο σπορ είμαι ανοιχτός στο να δοκιμάσω και άλλα υγρά, όχι απαραίτητα του ίδιου τύπου(άλλωστε αυτο ειναι το πρώτο που πήρα).Ήδη σκεφτομαι μια αναβάθμιση σε μοντακι ωστε να απολαμβάνω καλύτερα την ατμιστική εμπειρία :P και έχω ρωτήσει σε ανάλογο thread.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 27, 2016, 17:48 από remi0s »

Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΝΕΩΝ ΜΕΛΩΝ
« Απάντηση #7229 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 18:19 »
Δεν κάνει τίποτα. Γι' αυτό είμαστε εδώ. Πάντως μην τρελαίνεσαι με μοντάκια και ατμοποιητές. Μπορείς απλά να πάς να πάρεις έναν Κ1 Aspire που είναι μια χαρά ατμοποιητής (και έχει μόλις 10 ευρώ) και να κρατήσεις τον δικό σου για δεύτερο (να αλλάζεις γεύσεις).

Ναι νικελο-τιτάνια, ναι 200Watt και βάλε, αλλά στην τελική η ατμιστική εμπειρία είναι καλή όταν σε καλύπτει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 272 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 216 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208151 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66762 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175121 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313508 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14794 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125227 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix