vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

98 επισκέπτες, 4 χρήστες
tasos1976, manoslykos, kyrgiannis, camber

Twitter

Τι θα λέγατε σε έναν μη καπνιστή που ΘΕΛΕΙ να αρχίσει το άτμισμα;

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Φίλε Παύλο, είμαι παραπάνω από βέβαιος ότι δεν πρόσεξες ότι το θέμα του νήματος είναι τί θα λέγαμε σε κάποιον ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΗ  που θέλει να αρχίσει το άτμισμα.
Καθώς δεν έχεις κάποιο οικονομικό/επαγγελματικό ενδιαφέρον από τα της ατμιστικής βιομηχανίας, ποιός ο λόγος να του παρουσιάσεις ουρί του παραδείσου με πιλάφια ώστε να τον πείσεις να ξεκινήσει μία εξάρτηση;
Φίλε μου, η μοίρα μου είναι να προσέχω και το κόμμα και την τελεία σε κάθε έγγραφο ή κείμενο που διαβάζω.
<< Τι θα λέγατε σε έναν μη καπνιστή που ΘΕΛΕΙ να αρχίσει το άτμισμα;>> λέει το νήμα.
Σε πολύ απλοικά ελληνικά, έχουμε έναν ενήλικα μη καπνιστή που ΘΕΛΕΙ - επιθυμεί - εκδηλώνει ενδιαφέρον για το άτμισμα.
και με ρωτάει για το άτμισμα, επειδή ΘΕΛΕΙ και ενδιαφέρεται να αρχίσει το άτμισμα.
Απαντώντας λοιπόν σε αυτόν που ΘΕΛΕΙ να αρχίσει το άτμισμα, και για τον λόγο αυτό με ρωτάει ζητώντας πληροφορίες,
Εγώ προσωπικά θα του έλεγα αυτά που έχω ήδη γράψει.
Οταν ρωτήσει άλλους ατμιστές για το ίδιο θέμα, ας του απαντήσουν όπως νομίζουν.

Αλλωστε δεν είμαι αυτός που έχει επωμιστεί το χρέος να σώσει τους ενήλικες καπνιστές από τον καρκίνο και την ΧΑΠ, ούτε αυτός που μου έχουν αναθέσει να αποτρέπω τους ενήλικες μη καπνιστές , να γίνουν ατμιστές ή καπνιστές.
Την προσωπική μου γνώμη και εμπειρία ζητάνε και αυτήν τους λέω, και είναι ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το άτμισμα για λόγους που έχω αναφέρει πολλές φορές σε αυτό το φόρουμ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 13, 2019, 13:19 από Π. Γιούρσης »

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Σε πολύ απλοικά ελληνικά, έχουμε έναν ενήλικα μη καπνιστή που ΘΕΛΕΙ - επιθυμεί - εκδηλώνει ενδιαφέρον για το άτμισμα. και με ρωτάει για το άτμισμα, επειδή ΘΕΛΕΙ και ενδιαφέρεται να αρχίσει το άτμισμα. Απαντώντας λοιπόν σε αυτόν που ΘΕΛΕΙ να αρχίσει το άτμισμα, και για τον λόγο αυτό με ρωτάει ζητώντας πληροφορίες, 
Δεν θα διαφωνήσω σε αυτό. Από έναν έμπειρο ατμιστή όμως (χωρίς να θέτω ηθικές παραμέτρους) θα περίμενα να ξεκινήσει λέγοντάς του ότι αν έχει ακούσει ότι είναι αθώο για την υγεία του, τότε να το ξανασκεφτεί επειδή καμία μελέτη δεν το έχει βγάλει έστω & ουδέτερο για την υγεία. Μετά θα του έλεγα & για τις απολαύσεις της ζωής.

Παράθεση
ΜΠΡΑΒΟ & Συγχαρητήρια. Θα έχεις ώωωωρες απόλαυσης. και αν το συνδυάσεις το Ατμισμα, με ποτό, θηλυκά, άριστο και πλούσιο φαγητό, θάλασσα ή βουνό και ταξίδια, καλή και ευχάριστη παρέα. τότε θα γίνεις Ανθρωπος. (με ή χωρίς πλάκα)
Το Ατμισμα είναι η μόνη δραστηριότητα-απόλαυση που συνδιάζεται και μεγιστοποιεί την ωφέλεια από τα παραπάνω, αλλά και φοριέται και μόνο του.
Καλά και απολαυστικά ατμίσματα
Την προσωπική μου γνώμη και εμπειρία ζητάνε και αυτήν τους λέω, και είναι ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το άτμισμα για λόγους που έχω αναφέρει πολλές φορές σε αυτό το φόρουμ.
Ναι, αλλά υποθέτω πως εσύ ξεκίνησες σαν ατμιστής. Οπότε λογικό το ότι είσαι ικανοποιημένος αφού το έχεις κόψει το ρημαδιασμένο το τσιγάρο. Ο μη καπνιστής όμως; Οκ, εχέφρων & ενήλικας & ψηφοφόρος & με εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις, μα μήπως προτού του δώσουμε τα συχαρίκια να του πούμε & 2 κουβέντες πρώτα, πληροφοριακά & ενημερωτικά καθώς σαν γνώστες μας εμπιστεύτηκε; Και από κει & πέρα...εχέφρων/ενήλικος, ψηφοφόρος κλπ είναι & ας κάνει ό,τι θέλει; :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Δεν θα διαφωνήσω σε αυτό. Από έναν έμπειρο ατμιστή όμως (χωρίς να θέτω ηθικές παραμέτρους) θα περίμενα να ξεκινήσει λέγοντάς του ότι αν έχει ακούσει ότι είναι αθώο για την υγεία του, τότε να το ξανασκεφτεί επειδή καμία μελέτη δεν το έχει βγάλει έστω & ουδέτερο για την υγεία. Μετά θα του έλεγα & για τις απολαύσεις της ζωής.
Ισως ήταν παράλειψη μου ή απλώς το θεώρησα Αυτονόητο.
Βεβαίως και ΠΡΩΤΑ θα του πω, ότι ΔΕΝ είναι αθώο το άτμισμα για την υγεία του, βεβαίως και ΠΡΩΤΑ θα του πω για τις μελέτες και ΟΛΑ αυτά που λές..
Οταν όμως , παρ' όλα αυτά, συνεχίσει να ενδιαφέρεται, (γιατί κατά κανόνα έτσι γίνεται) έ τότε θα του πω για τα καλά του ατμίσματος (όπως τα ξέρω και όπως τα βλέπω εγώ) πάντα σε συσχέτιση με το τσιγάρο.
Δεν βλέπω να διαφωνούμε σε κάτι, απλώς παρέλειψα το ξεκίνημα της κουβέντας που θα είχα, με τον ενήλικα μη καπνιστή που είναι η δεύτερη παράγραφος του παρόντος.

Αλλο πράγμα το ψήνω κάποιον να αρχίσει το άτμισμα, και άλλο ενημερώνω κάποιον για τα καλά του ατμίσματος , ΟΤΑΝ και αφού με ρωτάει ο ίδιος. Εγώ κάνω το δεύτερο. Να είσαι καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 13, 2019, 14:29 από Π. Γιούρσης »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Μόνο που τα "καλά" του ατμίσματος ορίζονται ως "καλά" μόνο σε σχέση με το κάπνισμα, σε σχέση με το "μη κάπνισμα", μόνο κακά έχει, τόσο για την υγεία όσο και για την τσέπη. Ούτε την παρέα με άλλους ανθρώπους βελτιώνει, ούτε το ηλιοβασίλεμα το απολαμβάνεις καλύτερα, ούτε συμβάλει στην αύξηση των σεξουαλικών επιδόσεων! Άϊντε γιατί παρατράβηξε η "πλάκα"! :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Αν μου επιτρέπετε παιδιά ναι?
Όταν εμείς (Όλοι εμείς) ξεκινούσαμε το κάπνισμα ...
Ακούσαμε ποτέ τους μη καπνιστές?  :nope:

Εγώ κάνω αυτήν την απλή ερώτηση κ πιστεύω ότι απαντάει στο ερώτημα του θέματος
κ μάλιστα "κλείνει" εδώ κ όλα καλά κ μια χαρά κ δεν πρέπει να χαλάμε τις καρδιές μας.
Ο καθένας μας βλέπει τα πράγματα με διαφορετικό τρόπο ναι?

Κάποιος  μη καπνιστής είναι υπεύθυνος του εαυτού του κ θα πω ξανά ότι αν με ρωτούσε
θα του εξηγούσα τα πάντα  για το άτμισμα γνωρίζοντας μέσα μου καλά ότι στο τέλος αυτός
θα έκανε αυτό που θα αγαπούσε...Δηλαδή?
Θα άτμιζε (Αν αγαπούσε να ατμίσει) όπως έκανα εγώ με το πρώτο μου κ.τ.

Ήμασταν κάποτε όλοι μας μη καπνιστές κ όλοι μας δεν ακούσαμε κανέναν να μην καπνίσουμε
γιατί πολλοί μας συμβούλευαν τότε μα εμείς κάναμε το δικό μας.

Τώρα αν θα έλεγα ότι το απολαμβάνω κ ότι το αγαπάω το άτμισμα? Ναι θα το έλεγα.
Δεν θα παρότρυνα ποτέ κανέναν μη καπνιστή να ατμίσει! Φυσικά κ όχι.
Όμως κάποιοι απλά σε ρωτάνε κ στο τέλος βλέπεις ότι ήταν ήδη  αποφασισμένοι..


« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 13, 2019, 15:05 από DARK ANGEL »

Αποσυνδεδεμένος jimfer13

  • ****
  • 1123
  • Φύλο: Άντρας
-Είσαι ηλίθιος? Για κανέναν λόγο...
Αυτό απάντησα σε ένα παλικαράκι 22 ετών στη δουλειά όταν μου εξέφρασε την επιθυμία του..

Αποσυνδεδεμένος Π. Γιούρσης

  • **
  • 492
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μή χείρον εστί βέλτιστον
Άϊντε γιατί παρατράβηξε η "πλάκα"! :idiot1:
Νταιλίκια έχουμε ? Δεν μας φτάνουν του Λαγού του Κασιδιάρη και του Πολάκη ? Και εδώ μέσα ?
Η γνώμη μου είναι ότι συνατμιστές όπως ο [member=13664]Ribot[/member], να μην εκμεταλλεύονται την μεγάλη πραγματικά προσφορά τους στο φόρουμ και γενικά στο άτμισμα, και να ελέγχουν κάποιες φορές τα γραφόμενά τους. Λίγο πιό χαμηλοί τόνοι δεν θα έβλαπταν. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 13, 2019, 15:36 από Π. Γιούρσης »

Μια φορά μιλούσα με ένα πρεζάκι. Προσπαθούσε να με πείσει ότι εάν ελέγχεις τι και πόσο παίρνεις, δεν υπάρχει μεγαλύτερη απόλαυση από την πρέζα.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 538
  • Φύλο: Άντρας
Για να ρωταει καποιος για το ατμισμα σημαινει ότι για τους δικους του λογους εχει την περιεργεια η την αναγκη να δοκιμασει κατι καινουργιο,κατι που ελπιζει ότι θα του γεμισει  τα κενα που ενδεχομενως  αισθανεται.Καλυτερα να’ναι το ατμισμα αυτό το κατι που θα δοκιμασει παρα το τσιγαρο η τα ναρκωτικα.
Τι να του πω δηλαδη....οτι δεν κανει καλο (αυτό το ξερει ηδη ,όπως ολοι μας) και μην το ξεκινας?
Θα ‘ναι σαν να κοροιδευω τον εαυτο μου.
Η αληθεια είναι ότι δεν συμπαθω τους αποστειρωμενους ανθρωπους.Αυτους που (χωρις να εχουν προβλημα υγειας η να κανουν πρωταθλητισμο)τρωνε,πινουν, ζουν και αναπνεουν,ακολουθοντας ‘’πρωτοκολλα’’. Αρνουνται,καταπιεζοντας πολλες φορες τον εαυτο τους, να δοκιμασουν και να γευτουν οτιδηποτε εκτος ‘’πρωτοκολλου’’, εχοντας την ψευδαισθηση ότι ετσι οι ασθενειες και ο θανατος δεν θα τους αγγιξουν.Παραδειγματα υπαρχουν πολλα για το ότι δεν ισχυουν κανονες.
Δε λεω φυσικα,να επιδιωκουμε την καταστροφη μας (τα ορια μπορουμε να τα θεσουμε ο καθενας μονος του,αναλογα τον οργανισμο μας… ‘’παν μετρον αριστον’’) αλλα το να αποφευγουμε να δοκιμασουμε πραγματα που ισως κανουν τη συντομη παραμονη μας στη Γη,εστω και λιγο πιο ευχαριστη,το θεωρω αδιανοητο.

Υ.Γ: Δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανενα,την αποψη μου εγραψα μονο (κακως μαλλον)

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Δε θα φοβόμαστε και να γράψουμε τη γνώμη μας Αχιλλέα.  :nope:

Ούτε σε εμένα αρέσουν οι "αποστειρωμένοι" άνθρωποι. Εξάλλου δεν θα θα γράφαμε σε forum ατμιστών  εάν ήμασταν αποστειρωμένοι.  ;)

Φυσικά υπάρχει μέτρο και προσωπικά, κάποιον που δεν καπνίζει δε θα τον παρότρυνα να ατμίσει, εκτός και αν ήταν πιθανό να στραφεί στο τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης1966

  • **
  • 306
  • Φύλο: Άντρας
Μάλλον το μόνο που θα έλεγα είναι το να μην το κάνει, αλλά απο τη στιγμή που το ΘΕΛΕΙ και είναι ενήλικος ,θα τον άφηνα να τραβήξει το δρόμο που ΘΕΛΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2301
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Κοπελιές & παληκάρια, το θέμα αφορά το τί θα λέγαμε εμείς, ψυχρά & όσο μας βγαίνει αντικειμενικά,  ως σχετικοί γνώστες, χρήστες, εξαρτημένοι, χομπιστες, γκατζετάκηδες, κλπ & όχι το τί θα έκανε ο/η άλλος/η. Ούτε & να προβάλουμε τις φιλοσοφικές μας θεωρήσεις.
Κουβέντα κάνουμε, δεν τσακωνόμαστε, τί την έχουμε την προεκλογική περίοδο που τρέχει, ε; :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος serpan

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Θα του έλεγα ότι είναι μια εξάρτηση. Οι παραμετροποιήσεις (πιο "αγνό" απ το τσιγάρο, πιο οικονομικό, περισσότερες γεύσεις κτλ) ενδεχομένως να τις ανέφερα, αλλά γιατί να τον προωθήσω άμεσα ή έμμεσα σε μια εξάρτηση που δεν του προσφέρει τίποτε; (αν ένας ενήλικας από 18 έως 108 χρονών δεν είχε βάλει ποτέ του στο στόμα του οινόπνευμα θα του πρότεινε κανείς να πιει γιατί είναι ωραίο; κι αν αυτός ο ενήλικας δεν σταματήσει στο ελεγχόμενο ποτό - δηλαδή στο ελεγχόμενο άτμισμα- και γίνει αλκοολικός δηλαδή γκατζετάκιας, γευσιγνώστης δεν αφήνει τη συσκευή από το στόμα του με αποτέλεσμα να αιμορραγεί ενδεχομένως οικονομικά τι θα του πούμε μετά; είσαι ενήλικας και ήθελες (ας πρόσεχες); 

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 604
  • Φύλο: Άντρας
Αν με ρωτούσε, θα του έλεγα ειλικρινά , να κάτσει εκεί που είναι !!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος sotirakis37

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
εγω θα του ελεγα προχωρα!!!
αφου δεν μπορεις να απαλαγεις απο το ρουφηγμα,τουλαχιστον θα κανεις καλο στους πνευμονες και στην τσεπη :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 279652 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64827 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173714 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124280 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93305 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4075 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15772 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias