vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

262 επισκέπτες, 5 χρήστες
dvelev, Harris, Sergios, tibolaso, bloodlessz

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4125 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 19:27 »
Ικανοποιητική τζούρα  σε ρύθμιση  tcr με θερμικό συντελεστή 100 με 210 βαθμούς και 14 βατ  ενω και πάλη τισ ud με tcr 110 230 βαθμούς και 16 βατ και υπόψιν η δοκιμές ξέχασα να το πω στο προηγούμενο ποστ έγιναν με 2 vtc mini που έχω  

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ωραία, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, αφου ικανοποιείσαι στο zivipf , που ξέρεις ακριβώς το TCR του, στα 14watt και 210 βαθμούς, το TCR της UD είναι μικρότερο. Πιστεύω αν το δουλέψεις με TCR 92 θα έχεις ικανοποιητική τζούρα στις ίδιες τιμές με το σύρμα της zivipf.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4126 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 19:27 »
Σε αντίθεση με το σύρμα της UD που για να παίξει καλά χρειάζεται συνήθως ρύθμιση σε μια τιμή TCR μεγαλύτερη των 110, το σύρμα της coilmaster φαίνεται ότι έχει διαφορετικό θερμικό συντελεστή και παίζει πολύ καλά ακόμα και με TCR 88.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4127 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 19:48 »
Όπα όπα λάθος...τα ανάποδα...
Για να καταφέρεις να κατεβάσεις θερμοκρασία, πρέπει να ανεβάσεις το TCR, όχι να το κατεβάσεις...δηλαδή πρέπει να το πας πάνω απο 120... :dontknow:
Πράγμα το οποίο είναι καλό, γιατί αν έχει μεγαλύτερο TCR τελικά, σημαίνει οτι έχει μεγαλύτερες μεταβολές αντίστασης και θα παίζει και καλύτερα σε TC. Παρόλα αυτά, ενώ υποτίθεται υπάρχουν κάποια στάνταρ στα σύρματα τελικά βλέπουμε μεγάλες διαφορές. Το ss304 έχει TCR πάνω απο 100 και το ss430 και 410. Όχι το 316L...

Τέλοσπάντων τσάμπα παιδευόμαστε με το σύρμα της UD σε TC...μόνο του makis66 αρέσει... :tongue_smilie:
Και δε νομίζω ούτε εγώ να είναι πρόβλημα του VTC mini αυτό.

Ας προτιμήσουμε σύρματα που δίνει ο κατασκευαστής το TCR καλύτερα, όπως της zivipf ή coilmaster που είπε ο Tem. Tem αλήθεια, το σύρμα αυτό ήταν μαζί σε κανένα σετάκι coilmaster? Γιατί δεν έχω δει να πουλιέται μόνο του...

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4128 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 19:48 »
estrifan μετα απο την βερσιόν 3.0 που μασ έδωσαν και το tcr με το σύρμα  SS 316Lαπο UD μετα απο πολλούς πειραματισμούς σε ρύθμιση tcr απο 0.90 έως και 109 δουλεύει υποτονικά απο 110 και πανω παιζει ωραία με τα ανάλογα βατ και τουσ ανάλογους βαθμούς κελσίου που προ αναφέρα  ..πέρα απο αυτές τισ 2 εταιρίες δεν έχω δοκιμάσει άλλα σύρματα SS316L για να έχω περισσότερη εμπειρία αλλα και μονο που η μια σου αναγράφει θερμικό συντελεστή και παιζει με αυτό που σου λέει άμεσα τισ δίνεται αξιοπιστία  και η άλλοι εταιρία  ουτε καν αναφέρει τίποτα 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4129 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 19:53 »
Ναι Γιώργο το διόρθωσα :thumpup:
Έχεις δίκιο σε αυτά που λες, μάλιστα νομίζω οτι είχε γίνει και ερώτηση στη UD για το TCR της αλλά δεν απάντησε ποτέ? Εκτός αν ήταν για τίποτα άλλο και δεν θυμάμαι καλά...
Και να 'ταν μόνο αυτό...εδώ παρατηρούνται διαφορές απο το πράσινο καρουλάκι με το μαύρο...

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4130 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 21:01 »
.............................
Ας προτιμήσουμε σύρματα που δίνει ο κατασκευαστής το TCR καλύτερα, όπως της zivipf ή coilmaster που είπε ο Tem. Tem αλήθεια, το σύρμα αυτό ήταν μαζί σε κανένα σετάκι coilmaster? Γιατί δεν έχω δει να πουλιέται μόνο του...

Το βρήκα εδώ :
http://www.alterego.gr/e-shop/diy/atomizers/ss316l-10m.html

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4131 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 21:15 »

Τέλοσπάντων τσάμπα παιδευόμαστε με το σύρμα της UD σε TC...μόνο του makis66 αρέσει... :tongue_smilie:
Και δε νομίζω ούτε εγώ να είναι πρόβλημα του VTC mini αυτό.


Δεν νομίζω να αρέσει μόνο σε μένα το σύρμα της UD. :nope:

To θέμα είναι ότι έχει παρατηρηθεί διαφορά με την ίδια διατομή σύρματος (0,32mm) SS316L της UD σε μαύρο και λαχανί καρουλάκι.

Εγώ έχω το λαχανί. :tongue_smilie:

Τώρα γιατί "παίζει" καλά σε μένα σε έλεγχο θερμοκρασίας και δεν παίζει π.χ. σε σένα δεν ξέρω να απαντήσω.

Το συγκεκριμένο σύρμα το δουλεύω και σε power mode και σε TC.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4132 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 21:27 »
Ναι μωρέ το ξέρω! :)  Το διακωμωδώ λίγο γιατί εσύ κυρίως ήσουν υποστηρικτής του συγκεκριμένου σύρματος απο την αρχή που το δοκιμάσαμε όλοι και μετά και με τη v3 firmware του VTC και τα custom TCR.
Εμένα σαν λειτουργία στο TC δεν είχε πρόβλημα, τουλάχιστον σε αυτό το κομμάτι σταθερή απόδοση είχε. Αφού βέβαια δοκίμασα και εγώ διάφορα TCR μέχρι να βρώ το καλύτερο. Δεν είχα σκαμπανευάσματα. Αλλά δε μου έδωσε τη γεύση που περίμενα...και δεν ξέρω αν μου τη δώσει και καμιά άλλη μάρκα...
Και δεν είναι θέμα TC αυτό και σίγουρα δεν είναι θέμα VTC, αφού ούτε σε power mode πήρα τα αναμενόμενα. :dontknow:
Μαύρο καρούλι εγώ ε... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4133 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 21:36 »


To θέμα είναι ότι έχει παρατηρηθεί διαφορά με την ίδια διατομή σύρματος (0,32mm) SS316L της UD σε μαύρο και λαχανί καρουλάκι.

Εγώ έχω το λαχανί. :tongue_smilie:

Να συμπληρώσο οτι έχω το μαυρο καρούλι  και δεν ηταν και ακριβώς ουτε στο πάχος του όπως αναφέρει ενω του Μάκη το πρασινο είναι στο πάχος το κανονικό αύριο έτσι και αλλιώς θα κάνω κάποιες παραγγελίες απο ft και θα βάλω και ενα ss σε πρασινο καρούλι  χρωμα   και θα δω ..ίσως να έχουν αλλάξει κάτι στην ποιότητα..αλλιώς το κάνω πακέτο και δώρο στων φιλο Μάκη   


Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4134 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 21:51 »
Ευχαριστώ Γιώργη μου :)
αλλά εύχομαι να είναι καλύτερο από το μαύρο καρούλι που δεν το είχα βέβαια για να τα συγκρίνω.
Γιώργο μάλλον με τις πολλές δοκιμές έχεις μαζέψει πολλά σύρματα.
Σε βλέπω να αρχίζεις δουλειά με περιφράξεις οικοπέδων. :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος fasolia

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4135 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 22:17 »
Καλησπερα σας..σκεφτομαι να παρω το μινι γιατι εχω ακουσει τα καλυτερα..πιστευω θα το συνηθησω και απο θεμα βαρους κ μεγεθους..παιζω με watt και δεν προκειται να ασχοληθω μρ αντιστασεις κατω του 1.5ohm. Ισως να πηγενα σε αλλο modaki; τι λετε;  edit:ενοω οτι δεν θα ασχοληθω με θερμοκρασιες κ.α.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2016, 22:27 από fasolia »

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4136 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 22:34 »
Όπως το είπεσ φίλε μου  Μάκη  εχω μαζέψει ενα κάρο σύρματα και ατμίζο σε γενικές γραμμές μονο με ενα απο zivipf Αν δεν μου αρέσει μαζί με το πρασινο θα σου στείλω και το μαυρο και ακόμα τισ ίδιας εταιρίας σε Ni200 και μια σακούλα  περιπου στα 160 πατ muji απο  eBay που ξέρω οτι σου αρέσει εγώ την έχω καταβρει με το  koh Gen Do

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4137 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 23:00 »
Koh Gen Do θα δοκιμάσω σύντομα και γω να δω αν έχει διαφορά με το muji που έχω τώρα

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4138 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 23:10 »
Καλησπερα σας..σκεφτομαι να παρω το μινι γιατι εχω ακουσει τα καλυτερα..πιστευω θα το συνηθησω και απο θεμα βαρους κ μεγεθους..παιζω με watt και δεν προκειται να ασχοληθω μρ αντιστασεις κατω του 1.5ohm. Ισως να πηγενα σε αλλο modaki; τι λετε;  edit:ενοω οτι δεν θα ασχοληθω με θερμοκρασιες κ.α.

Το VTC mini δεν παύει να είναι μια πολύ καλή επιλογή για οποιαδήποτε χρήση. Απο εκεί και πέρα, εκτός απο το είδος χρήσης υπάρχουν και άλλοι παράγοντες ώστε να ψαχτείς για κάτι άλλο. Όπως η τιμή, αν θέλεις να έχει αποσπόμενη μπαταρία ή όχι, η αυτονομία και τί χρήση κάνεις, το θέμα βάρους και μεγέθους όπως είπες και εσύ...
Εγώ όταν το πήρα μετά απο iStick TC40 με χάλασε λίγο το βάρος, αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος και δεν με απασχολεί. Και ο μόνος λόγος που το άλλαξα ήταν γιατί ήθελα και άλλες δυνατότητες.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #4139 στις: Φεβρουαρίου 28, 2016, 23:24 »
Και γω είμαι fun του (λαχανί) UD και παίζει πολύ καλά και στα δυο mode.
Ερώτηση, έχουμε κανέναν έγκυρο πίνακα για τα TCR του κάθε σύρματος και κάθε εταιρίας;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92739 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63498 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3829 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1071 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172745 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15525 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43790 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36541 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex