vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Σωστό αυτό που λες, πιάστηκα τελείως αδιάβαστος!


Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Ο συνατμιστής γράφει nife30 το οποίο λειτουργεί με έλεγχο θερμοκρασίας.
Προσοχή συνάδελφοι είναι πολλά και μπερδεύουν τον κόσμο.

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ZiovanioS

  • ***
  • 672
  • Φύλο: Άντρας
Για το nife δεν γνωρίζω αν δουλεύει σε watt μιας κ δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.
Έγραψα για την απάντηση του συνατμιστη ότι όλα τα σύρματα που έχουν νικέλιο δουλεύουν μόνο σε έλεγχο θερμοκρασίας, κάτι το οποίο όπως έγραψα δεν ισχύει για το Ni80. Νομίζω ότι ήμουν σαφής.

Στάλθηκε από το M2004J19C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Βασικά είναι για έλεγχο θερμοκρασίας αν όμως την παλεύει ο χρήστης με φυσική και μαθηματικά μπορεί να το παίξει και σε watt..
Η γεύση που βγάζει το nife δεν παίζεται..

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος THED

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
Λοιπόν παιδιά. Δεν άντεξα και είπα να δοκιμάσω αν όντως το nife 30 παίζει σε wattage mode. Έστησα τον tripod σε 2.5 πυρήνα, 6 στροφές και φαίνεται να παίζει καλά. Δεν βλέπω κάποια διαφορά σε σχέση με το tc mode. 

Εννοείται ότι δεν προτρέπω κανένα να το δοκιμάσει. Το έκανα απλά για να δω αν είχε δίκιο ο φίλος που ανέφερε ότι παίζει οκ και στα δύο modes.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Γευστικά σου έδωσε καλύτερο αποτέλεσμα σε σχέση με άλλα σύρματα που χρησιμοποιείς?

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog

Το ερώτημα δεν είναι αν παίζει ένα tc σύρμα σε wattage mode γιατί όλα ανεξαιρέτως τα tc σύρματα παίζουν και σε wattage mode - και το τιτάνιο και το NiFe και το Ni200 και όλα. Το ερώτημα είναι αν ενδείκνυται να παίζουν σε wattage mode και η απάντηση είναι αν δεν ξέρεις ακριβώς τι κάνεις καλύτερα να αποφεύγεις τέτοιου είδους πειράματα (όπως έγραψε κι ο [member=5107]barba_bill[/member] πιο πάνω). Τα σύρματα του TC έχουν πολύ υψηλό TCR (το SS βέβαια έχει χαμηλό TCR και γι' αυτό παίζει και σε wattage mode) που σημαίνει πως ατμίζοντας τα αλλάζουν πάρα πολύ και πάρα πολύ γρήγορα τα Ohms της αντίστασης κι αν δεν χρησιμοποιείς έλεγχο, όπου και έχεις την ασφάλεια του κόφτη (τους βαθμούς θερμοκρασίας δηλαδή που εσύ ο χρήστης ορίζεις), μπορεί η αντίσταση να ανεβάσει θερμοκρασία σε τρελά επίπεδα κι εσύ να φας τα καμένα της αρκούδας. Διαβάστε τι λέει ο Φαρσαλινός για τα καμένα...

Τα περισσότερα μοντάκια έχουν πια ικανοποιητικό έλεγχο θερμοκρασίας. Ακόμα και το ταπεινό pico πενταετίας έχει καλό έλεγχο και μάλιστα από την μαμά του, χωρίς arctic fox. Δεν υπάρχει λοιπόν κανένας λόγος να παίζει κανείς ένα σύρμα που προορίζεται για TC σε wattage mode. Και κάτι ακόμα. Αγοράζετε μόνο σύρματα για τα οποία ο κατασκευαστής δίνει το TCR τους. Ποιος ξεχνάει εκείνο το απίστευτο σύρμα SS της UD που κανείς δεν ήξερε το TCR του και έδωσε τόσο κακό όνομα στον έλεγχο θερμοκρασίας ώστε οι περισσότεροι να τον εγκαταλείψουν οριστικά;



Άσχετο: 

Σήμερα κάπου στο φόρουμ...


"Κέχω, κέχεις, κέχει"

"mutάρομαι, mutάρεσαι, mutάρεται"


:wall: :wall: :wall:

Το φόρουμ (από καιρό βέβαια...) έχει κηρύξει τον πόλεμο στην ελληνική γλώσσα... :laugh1:


Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Μετά από πολλά χρόνια με απλό kanthal, αποφάσισα να δοκιμάσω πιο περίπλοκα σύρματα. Μετά από προτροπή κάποιου γνωστού, παρήγγειλα μερικά 5-core alien Ni80 χειροποίητα (δεν ξέρω αν θεωρείται διαφήμιση το από πού, οπότε δεν θα το αναφέρω).

Παρά τις ανατολές μου λόγω της πολύ χαμηλής τους αντίστασης (0.38 ohm), οι «εγγυήσεις» που είχα πάρει από τον γνωστό μου για το ότι είναι ειδικά φτιαγμένα για παραδοσιακό MTL (0.8-1.4) και αποδίδουν εξαιρετικά σε πολύ χαμηλά watts (12-16 watts, που παραδοσιακά είναι απίστευτα χαμηλά) επαληθεύτηκαν. Εξαιρετική γεύση, πολλά κλικ παραπάνω από απλό σύρμα, θερμοκρασία ατμού κανονική και παραγωγή ατμού εξαιρετική.

Για να πω την αλήθεια δεν πίστευα ποτέ ότι τα σύρματα αυτά κάνουν διαφορά και ειδικά με αυτές τις αντιστάσεις, τα θεωρούσα ότι είναι μόνο για τυφώνες και ντουμάνια. Το αντίθετο, δίνουν εξαιρετικό αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος THED

  • **
  • 160
  • Φύλο: Άντρας
[member=13885]cpbaroque[/member] σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου η οποία με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Έχω στην κατοχή μου αρκετά μοντάκια εκ των οποίων τα δύο είναι της dicodes και το nife 30 το χρησιμοποιώ αποκλειστικά πάνω σε αυτά και σε tc mode. Εκ των υστέρων κατάλαβα ότι τέτοιου είδους πειράματα καλό είναι να τα κρατάμε για τον εαυτό μας μιας και μας διαβάζουν και νέοι ατμιστές και σίγουρα θα προκαλέσουν σύγχυση. Ζητάω λοιπόν συγγνώμη και θέλω ξεκαθαρίσω ότι η πρόθεση μου δεν ήταν κακή. Απλά ήθελα να διαπιστώσω αν αυτό που διάβασα ισχύει ή όχι. (ότι δηλαδή η μεταβολή της ωμικής αντίστασης του συγκεκριμένου σύρματος με την θερμοκρασία δεν είναι πολύ μεγάλη και γι'αυτό μπορεί να παίξει και σε wattage mode όπως και το ss. ) Εννοείται ότι θα εξακολουθήσω να χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο σύρμα αποκλειστικά με έλεγχο θερμοκρασίας. 

Όσο για την γεύση που ρώτησε πιο πάνω ο [member=377]Tem[/member] να απαντήσω ότι σε σχέση με το kanthal που είναι το δεύτερο σύρμα που χρησιμοποιώ μου φαίνεται ότι δίνει καλύτερη γεύση.

Αποσυνδεδεμένος Aoratix

  • ***
  • 596
  • Φύλο: Άντρας
  • Once you`re gone , you can`t come back . . . . . .
Η συζήτηση ξεκίνησε από τον @ barba_bill καί από το σημείο πού όπως γράφει 
η γεύση από το nife δεν παίζεται . ok .
Εάν ένα μονόκλωνο μπορεί να δώσει καλύτερη γεύση από ένα πλεχτό , το γνωρίζουν
εμπειρικά οι περισσότεροι , οι οποίοι έχουν στραφεί στα πλεχτά δίχως έλεγχο 
θερμοκρασίας . 
Η κουβέντα θα είχε βάση , αν υπήρχε nife σε πλέξη .
Εκεί ναί . Θα πήγαινα στο νήμα του TCR καί θα έβγαζα τα συμπεράσματά μου .
Όποιος κάτσει καί μελετήσει τις 17 σελίδες του νήματος , θα καταλάβει , 
γιά ποιόν λόγο η συντριπτική πλειοψηφία των ατμιστών , θέλει ντουμάνι , γεύση καί το 
πιό βασικό , απλότητα-ευχρηστία , η οποία δυστυχώς απουσιάζει από το TCR .
Όταν ένας νέος ατμιστής διαβάσει ότι πρέπει να θέσει τις παραμέτρους στις οποίες 
ο υπολογισμός της εσωτερικής αντίστασης μεταξύ πηνίου καί mod είναι αναγκαίος , 
θα κλείσει την σελίδα καί θα ανοίξει το πακέτο . Αυτά . . . . .
Καλημέρα καί Χαρούμενη Κυριακή ! ! !



Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, θα σου πω φίλε μου ότι πολλοί από εμάς θέλουν γεύση αδιαφορώντας για το ντουμάνι..
Πιστεύω ότι ξέρεις ότι με το βράσιμο που κάνουν οι πλέξεις η γεύση πάει λίγο περίπατο σε σχέση με την απλή ατμοποίηση που έχουμε με τα tcr σύρματα.. Αυτός είναι ο σκοπός τους άλλωστε.. Διαφορετικά γούστα έχουμε πει και γι'αυτό υπάρχει κ η ποικιλία των συρμάτων..

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος paloukaros

  • *****
  • 5211
  • Φύλο: Άντρας
  • Urge to P|U|R|G|E| ...
που να σαι δει ο Θεός ρε μανάρι μου [member=5107]barba_bill[/member] με το nifeδάκι το μονόκλωνο?!?!?!? :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

ΥΓ.και ναι το Nife30 παίζει μια χαρά και σε watt απλά δεν πρέπει να ανέβεις σε watt οπως το ni80 ή το kanthal.Ατμοποιεί αρκετά πιο χαμηλά

Αποσυνδεδεμένος Aoratix

  • ***
  • 596
  • Φύλο: Άντρας
  • Once you`re gone , you can`t come back . . . . . .
@ barba_bill
Δεν τίθεται θέμα αντιπαράθεσης . Αλοίμονο . Συζήτηση γίνεται .
Αυτό πού λες γιά το βράσιμο ισχύει σε καρούλια Vandy Vape από αυτά πού
έχω διαβάσει σε σελίδες του φόρουμ .
Χρησιμοποιώ coilology ni80 πλεχτό καί δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα .
Όπως εσύ , στην γεύση στοχεύω . Με net παίζω .Το ντουμάνι δεν είναι το ζητούμενο .
Αλλά δεν τον αντέχω τον ψυχαναγκασμό του σεταρίσματος κάθε φορά πού
αλλάζω ατμοποιητή , αντίσταση καί βαμβάκι .






Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog

Είναι δικαίωμα σου να μην αντέχεις τον "ψυχαναγκασμό" και να ατμίζεις όπως εσένα σου γουστάρει να ατμίζεις. Είναι όμως και δικό μου δικαίωμα να τον αντέχω αυτόν τον "ψυχαναγκασμό" και να ατμίζω όπως εμένα μου γουστάρει να ατμίζω. Χωρίς να με χαρακτηρίζεις ψιλο-βλαμμένο... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Και ένα τιπ για τα θερμόπληκτα σύρματα..
Παίζουν εξαιρετικά σε έλεγχο τάσης (volt).. Κάντε τις πράξεις μη ζεματιστείτε κ δοκιμάστε το..
@paloukaros αν δε σε φτάνει το μονό στρίψε 2-3 μαζί να δεις προκοπή..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8486 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180917 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34135 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537425 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60041 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238120 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16371 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136269 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085561 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35577 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10445 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12