vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

518 επισκέπτες, 5 χρήστες
camber, manoslykos, Jorge, Mimhsdr, th3ofilos

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
..τι συρμα μου προτεινετε να παρω?Βλεπω παρα πολλα συρματα και εχω μπερδευτει,ευχαριστω!
Coilology MTL clapton Ν80 και MTL fused clapton Ν80. Τίποτα άλλο!

Αποσυνδεδεμένος xristos96

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Καλυτερα λες να παρω αυτα δηλαδη που ειναι ετοιμες αντιστασεις και να μην φτιαξω μονος μου ε

Αποσυνδεδεμένος azzazel

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Έχω δύο true στην κατοχή μου. Σύμφωνα με την εμπειρία μου τα fused Clapton δεν μου έδωσαν κάτι ιδιαίτερο σε γεύση. Συνήθως στήνω με απλά kanthal 26 και 28 με 5-7 σπείρες πολύ ελαφρά ανοιχτές στα 3mm πυρήνα.
Που και που βάζω και καμία έτοιμη Clapton της Vandy Vape (30+38 ss316l).
Άποψη μου? Ξεκίνα με ένα 26αρι ka μέχρι να εξοικειωθείς μιας και δουλεύεται πολύ εύκολα και μετά πάρε και ένα 28αρι.
Θυμάμαι ακόμα κάτι που είχε γράψει εμάς φίλος του φόρουμ (Δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιος) "ο true θέλει πολύ χτένισμα στο βαμβάκι μέχρι να λες «Μα καλά θα φτάσει αυτό για να γεμίσει τα λουκια?» ". Από τότε που ακολούθησα την πρόταση αυτή, ο ατμοποιητής μου πραγματικά απογειώθηκε. Πάντα μα πάντα στεγνός και η γεύση κορυφή με εξαιρετική τροφοδοσία.


Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος xristos96

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια,θα παρω σιγουρα τις ετοιμες της vandy vape που ηπε και ο φιλος πιο πανω...2 ερωτησεις,για να πειραματιστω και μονος μου με kanthal 26αρι τι συρμα να παρω? Και οι ετοιμες π.χ. της vandy vape ποσο καιρο κρατανε χωρις να τις αλλαξω με συντηρηση?Το ρωταω για οταν μαθω να κανω σωστη συντηρηση καθως ειμαι τελειως ασχετος με ολλα αυτα.Οσο για το βαμβακι εννοεις πολυ χτενισμο αλλα να ειναι και αρκετο ετσι?

Αποσυνδεδεμένος azzazel

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Το χτένισμα μόνο στις άκρες. Το κάθε πότε θα αλλάζεις τις αντιστάσεις είναι σχετικό. Εγώ τις κρατάω κανένα μήνα. Συνήθως όταν αρχίζουν και μαζεύουν πολύ γρήγορα μακα τότε είναι που τις πατάω. Βαμβάκωμα κάνω κάθε 10-15ml μιας και κάνω γλυκά υγρά και γενικώς είμαι λίγο περίεργος και μου τη δίνει όταν πιάσει έστω και λίγο μακα.


Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος xristos96

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Φανταζομαι ξεπλενεις την αντισταση καθε φορα που αλλαζεις βαμβακι?

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Καλυτερα λες να παρω αυτα δηλαδη που ειναι ετοιμες αντιστασεις και να μην φτιαξω μονος μου ε
Δεν εννοούσα τις έτοιμες, σε καρούλι να πάρεις και να τις φτιάχνεις εσύ. Και να μην πάρεις τις έτοιμες της vandy vape γιατί είναι χάλια, εκτός κι αν θέλεις να το διαπιστώσεις μόνος σου, οπότε να τις πάρεις. Κανένα μονόκλωνο σύρμα βεβαίως δε θα σου δώσει εφάμιλλη γεύση με ένα πλεχτό. Αν εξαιρέσουμε λοιπόν κάποιες χειροποίητες και όχι όλες, τότε η coilology είναι μονόδρομος.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 25, 2020, 21:46 από Ribot »

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Έχω δύο true στην κατοχή μου. Σύμφωνα με την εμπειρία μου τα fused Clapton δεν μου έδωσαν κάτι ιδιαίτερο σε γεύση. Συνήθως στήνω με απλά kanthal 26 και 28 με 5-7 σπείρες πολύ ελαφρά ανοιχτές στα 3mm πυρήνα.
Που και που βάζω και καμία έτοιμη Clapton της Vandy Vape (30+38 ss316l).
Άποψη μου? Ξεκίνα με ένα 26αρι ka μέχρι να εξοικειωθείς μιας και δουλεύεται πολύ εύκολα και μετά πάρε και ένα 28αρι.
Θυμάμαι ακόμα κάτι που είχε γράψει εμάς φίλος του φόρουμ (Δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιος) "ο true θέλει πολύ χτένισμα στο βαμβάκι μέχρι να λες «Μα καλά θα φτάσει αυτό για να γεμίσει τα λουκια?» ". Από τότε που ακολούθησα την πρόταση αυτή, ο ατμοποιητής μου πραγματικά απογειώθηκε. Πάντα μα πάντα στεγνός και η γεύση κορυφή με εξαιρετική τροφοδοσία.


Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δοκίμασε το 2-28/36 Fused clapton από coilology  στα 0,4 -0,5 ohm σε 2,5 πυρήνα και στάνταρ θα αλλάξεις γνώμη. Παίζω έτσι σε true και gate

Αποσυνδεδεμένος xristos96

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Δεν εννοούσα τις έτοιμες, σε καρούλι να πάρεις και να τις φτιάχνεις εσύ. Και να μην πάρεις τις έτοιμες της vandy vape γιατί είναι χάλια, εκτός κι αν θέλεις να το διαπιστώσεις μόνος σου, οπότε να τις πάρεις. Κανένα μονόκλωνο σύρμα βεβαίως δε θα σου δώσει εφάμιλλη γεύση με ένα πλεχτό. Αν εξαιρέσουμε λοιπόν κάποιες χειροποίητες και όχι όλες, τότε η coilology είναι μονόδρομος.
Α οκαυ,καταλαβα λαθος,σορυ ειμαι ασχετος ακομα


Αρα σε χειροποιτες οι Coiology flused clapton Ni80 αξιζουν?Θελω να παρω και ενα καρουλι για να πειραματιστω αλλα και χειροποιτες σε περιπτωση που τα κανω σκατα

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 25, 2020, 22:52 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Μπορείς να πάρεις το κουτάκι με τις έτοιμες αντιστάσεις της coilology MTL Ni80  4 in 1. Περιέχει συνολικά 24 αντιστάσεις.
Πάντως και με το καρουλάκι δεν θεωρώ ότι θα έχεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

Αφού θα παίζεις και με τέτοια σύρματα πάρε και ένα coil master coiling kit v4 να κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος xristos96

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Θα παρω σιγουρα και τις ετοιμες και καρουλι για να φτιαξω μονος μου,δεν εχω ξανα φτιαξει οποτε ....θα δουμε..

Αυτο ειναι το εργαλειακι που βοηθαει για το στυσιμο ε,το εχω δει σε βιντεακια,θα το παρω σιγουρα πιο μετα οταν θα εχω παραπανω χρηματα,τι ιδιαιτεροτητα εχουν αυτα τα συρματα σε σχεση με αλλα ας πουμε?

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 25, 2020, 23:16 από Tem »

Απαιτούν πιο ιδιαίτερη μεταχείριση που μόνο η ακρίβεια του "μηχανήματος" μπορεί να πετύχει κάθε φορά την ίδια.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος xristos96

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
Καταλαβα..Θα το προσπαθησω για αρχη χωρις το εργαλειο,αν δεν τα καταφερω θα βαλω τις ετοιμες μεχρι να παρω και το εργαλειο

Αποσυνδεδεμένος azzazel

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Δοκίμασε το 2-28/36 Fused clapton από coilology  στα 0,4 -0,5 ohm σε 2,5 πυρήνα και στάνταρ θα αλλάξεις γνώμη. Παίζω έτσι σε true και gate
Έχω δοκιμάσει 2*28+38 και 2*30+38 κάποιες σε kanthal και κάποιες σε ss316l άλλης εταιρίας και δεν μου άρεσε η "αδράνεια" που είχαν (ramp up/down) και το γεγονός πως ήθελαν αρκετά watt (20+). Επίσης έπιαναν μακα πολύ πιο γρήγορα σε σχέση με αυτά που χρησιμοποιώ τώρα. Υποθέτω πως γι' αυτό ευθύνεται μάλλον το αργό ramp down. Επίσης η διαφορά στην γεύση δεν μου δικαιολογούσε τα παραπάνω για να μείνω σε τέτοιες.
Τέλος πάντων, ότι αρέσει στον καθένα αρκεί να μας κρατάει μακρυά από το τσιγάρο.


Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8373 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180718 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34019 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536577 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59862 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237659 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 597 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15847 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136173 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085390 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35459 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10305 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12