vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

68 επισκέπτες, 6 χρήστες
camber, yorgoss, Jorge, manoslykos, ramon, infernity

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4200 στις: Ιουλίου 17, 2015, 02:19 »
Μετά από μια γερή τούμπα της τσάντας ταξιδιού πρέπει να αποχαιρετήσω τον παλιό καλό Nitecore D2  :'(


Αποφάσισα λοιπόν κάποια στιγμή να ξαναπάρω έναν και να τον στο σπίτι και πήρα έναν UM20 προς το παρόν, να τον χρησιμοποιώ στις μετακινήσεις μου. Το θέμα είναι ότι με μπερδεύει απίστευτα μονάχα το ποσοστό που δίνει.


Έχω για παράδειγμα μια Sony VTC5 και μια Samsung 30Q. Αν δεν έχω βολτόμετρο ή γενικά κάποιο τρόπο να δω τα Volt, σε ποιο ποσοστό (%) πρέπει να σταματάω να τις χρησιμοποιώ;




Αν μπορεις να δεις καπου το ποσοστο τοις εκατο (%) , μια καλη τιμη ειναι το 60% για να σταματησεις τη λειτουργια τους.
Αν τις δουλευεις σε VV/VW , τοτε δεν υπαρχει θεμα .  Το μοντακι θα σταματισει να τραβαει ρευμα κοντα στα 3.2 - 3.3 V .




Γεια χαρα συνατμιστακια, μια βοηθεια !

Χρησιμοποιω στο provari μπαταριες AW IMR 18490 με βυζι και είναι στο τελειωμα!! Φτιαχνω αντιστασεις 1.7 - 1.9 ΩΜ και ατμιζω στα 3.9 - 4.2 Volt. Εχουν βγει τιποτα καλυτερες να μου προτείνετε  με μεγαλυτερη διαρκεια από αυτές που χρησιμοποιω; Επισης, το provari παιρνει μονο μπαταριες με βυζι; Τελος, τις 18500 τις χωραει το provari και κλεινει κανονικα; Ευχαριστω  :thumpup:


18500 καλες ειναι και οι Tensai.  Υπαρχουν και με batton top.
Προσωπικα ομως και με τη διαγωγη που εχουν οι AW στις 18350 & 18500 (18490) , δεν θα κοιτουσα καποια αλλη μπαταρια.


Με τις αντ/σεις βεβαια που κανεις , καλη αποδοση θα εχουν και οι Panasonic 18500 2000mAh , καθως και οι Sanyo 18500 1700mAh.
Αυτες οι δυο (Panasonic & Sanyo) , μπορουν με τις αντ/σεις που δουλευεις να εχουν καλη αποδοση , αλλα με παραπανω Volts δεν θα σε ικανοποιησουν λογο χαμηλης αποδοσης .
Δεν ειναι μπαταριες που να ειναι ικανες για αποδοση μεγαλων φορτιων οπως οι AW18490 και Τensai 18500 , ουτε ειναι IMR (πραγμα που σε VV/VW μοντ δεν εχει καμια σημασια σε θεματα ασφαλειας) , αλλα πιστευω οτι θα ειναι καλες για τα δικα σου δεδομενα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4201 στις: Ιουλίου 17, 2015, 02:30 »
Σιγά που θα γλίτωνες guru της μπαταρίας... Και φυσικά με κάλυψες. Ένα ζευγάρι θα την κάνει τη βόλτα του κατά Κέρκυρα μεριά...

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4202 στις: Ιουλίου 17, 2015, 03:21 »
Μια διορθωση.


Καπου στα 30000 Joule ηταν με 0.08Ωμ .


Σαν εικονα συγκρισης οι 25R - VTC5 - HE2/4 φτανουν καπου στα 18 - 20000 Joule με τετοια αντ/ση.


Η LG MJ1 των 3500 mAh φτανει τα 35000 με 1.0Ωμ στα 15-17 Watts




Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4203 στις: Ιουλίου 17, 2015, 14:18 »
Όντως είναι πολύ καλή η τιμή αλλά υποθέτω θα χρεώνει και μεταφορικά για την υπόλοιπη Ελλάδα, ε;


Φίλε Ribot καλησπέρα δεν γνωρίζω για μεταφορικά γιατί εγώ πήρα την μπαταρία από το φυσικό κατάστημα (Θεσσαλονίκη).
Στο λινκ που έβαλα, έχει το τηλέφωνό του.  ;)

Κάνε μία ερώτηση, δεν έχεις να χάσεις και τίποτα.  :)

Συνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4204 στις: Ιουλίου 17, 2015, 14:20 »
ρωτησα εγω για τα μεταφορικα και αντικαταβολη και η απαντηση ηταν :

Καλημέρα.
Τα έξοδα αποστολής με αντικαταβολή πανελλαδικά ανεξαρτήτου βάρους είναι: με ΕΛΤΑ 4 ευρώ ή με Γενικη Ταχυδρομικη 6 ευρω.[/size]Με εκτίμηση, Θεοδωρος.
[/size]

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4205 στις: Ιουλίου 17, 2015, 14:22 »
Μάκη το μαγαζί που το έχει?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4206 στις: Ιουλίου 17, 2015, 15:03 »
Στον Εύοσμο είναι στην Μεγάλου Αλεξάνδρου 1.
Από την 28ης Οκτωμβρίου στρίβεις αριστερά στη Μ. Αλεξάνδρου και στο τέλος στο Νο 1 είναι το μαγαζί. Ως επι το πλείστον ασχολείται με φακούς Led και φίλτρα νερού. Η ονομασία του μαγαζιού είναι TEOMAV.
Ο Θοδωρής είναι καλό παιδί και πολύ εξυπηρετικός. Και εγώ δεν τον ήξερα αλλά τον γνώρισα από κοντά γιατί βρέθηκα στην περιοχή του και με την ευκαιρία πήρα και μία μπαταρία που χρειαζόμουν μιας και ήταν καλή η τιμή και την είχε στοκ. ;)

Συνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4207 στις: Ιουλίου 17, 2015, 15:05 »
εγω την εκανα την παραγγελια μου...ενα ζευγαρι... :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4208 στις: Ιουλίου 17, 2015, 16:04 »
Επιβεβαιωνω κι εγω οτι ο θοδωρης στο καταστημα TEOMAV ειναι αψογος στη δουλεια του,γνωστης,προσεκτικος,πολυ εξυπηρετικος και εξηγει τα παντα σε οτι και να τον ρωτησεις

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4209 στις: Ιουλίου 17, 2015, 16:05 »
Η ΤΕΟΜΑV εδω και αρκετο καιρο κοιταει πολυ καλα τις εξελιξεις και προσπαθει να εχει τα καλυτερα κομματια της αγορας , σε πολυ καλες τιμες.


Και στο παρελθον εχει γινει αναφορα στο καταστημα  στα νηματα των μπαταριων .
Καλες τιμες και σωστες μπαταριες.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4210 στις: Ιουλίου 17, 2015, 17:11 »
Κάτι έγινε και μπερδεύτηκαν τα νήματα... :confused1:


Shadockan φίλε μου, μιας και το κατέχεις πολύ καλά το αντικείμενο, θα ήθελα να σε ρωτήσω, αν μπορείς να μου εξηγήσεις τον ακόλουθο προβληματισμό:

Πες ότι έχω δύο μπαταρίες 18650 χωρητικότητας 3000mAh.

H μία έχει συνεχές ρεύμα αποφόρτισης π.χ. 20Α ενώ η άλλη 10Α

Τί ρόλο παίζει (αν παίζει) αυτό στην διάρκεια της μπαταρίας (αυτονομία), δεδομένου ότι εγώ δεν πρόκειτε να την ζορίσω τόσο πολύ;
Των 20Α αποφόρτισης απλώς αν την ζορίσω θα "αντέξει" περισσότερο αλλά στην αυτονομία θα είναι το ίδιο; :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4211 στις: Ιουλίου 17, 2015, 18:30 »
Πέτυχα ένα τύπο στο reddit που επιμένει ότι οι VTC5 ξαναμπήκαν στην αγορά και είναι μακράν οι καλύτερες μπαταρίες, ακόμα και απ' τις καινούργιες Samsung και LG. Δεν μπορώ να καταλάβω αν λέει βλακείες ή όχι.


https://www.reddit.com/r/ecr_eu/comments/3dehhq/the_big_boy_is_coming_but_what_are_the_best/ct5vuee?context=10000  (


Τι έχεις να πεις master shadockan;  :))

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4212 στις: Ιουλίου 17, 2015, 23:55 »
Κοιτα εδω :


http://dampfakkus.de/akkuvergleich.php?akku1=411&akku2=105&akku3=0&akku4=0&akku5=0&akku6=0


Κατω αριστερά εχει τους αριθμούς 2-3-5 Αmps.
Συνηθως απο τα 3 Amps και πανω ατμιζουμε εμεις.  Με 1.0 Ωμ ειμαστε καπου στα 4 Amps.
Αν πατησεις το 3 και το 5 , θα δεις οτι η διαφορα τους ειναι μεγαλη .  Αναλογα λοιπον ποσο μεγαλο ειναι το φορτιο που ζηταμε απο μια μπαταρια , τοσο μεγαλυτερη πτωση τασης θα εχoυμε.
Βλεπουμε ομως οτι οσο μεγαλυτερα Amps εχει μια μπαταρια , τοσο λιγοτερη ειναι η πτωση τασης.
Αυτο σημαινει οτι θα φτασει στο 3.3V που τις βαζουμε για φορτιση , πιο αργα απο την πιο αδυναμη.
Το κυριοτερο ομως ειναι οτι το Voltaz διατηρείτε σε υψηλοτερο επιπεδο απο τη μπαταρια με τα πολλα Amperes στην ιδια ωρα λειτουργιας.
Αυτο βεβαια εχει ισχυ πιο πολυ σε μηχανικες μπαταριοθηκες.
Στα VV/VW , η πλακετα θα τραβηξει το φορτιο που ειναι φτιαγμενη να τραβαει και θα σου δωσει αυτο που θελεις.
Εδω ομως εχουμε κατι αλλο , που καθιστα και παλι τη ''μεγαλη'' καλυτερη.
Παραδειγμα :
Τραβοντας ρευμα απο την μπαταρια η πλακετα , θα εχουμε αποφορτιση.  Οταν η μπαταρια θα ειναι στα 3.7V και η πλακετα πρεπει να δωσει 20 Watts , τοτε το ρευμα που θα τραβηξει απο μια μπαταρια των 10 Α , θα εχει πτωση τασης ικανη να κατεβει κατω απο τα 3.3 V.
Ετσι η πλακετα θα σου πει οτι ειναι αδυναμη η μπαταρια.
Οταν ομως εχουμε μια μπαταρια των 20 Amps , λογο του οτι το ρευμα εχει μεγαλυτερη ενταση , που σημαινει οτι μπορει να δωσει και μεγαλυτερη ποσοτητα ρευματος ανετα , η πτωση θα ειναι μικροτερη και θα παρεις 4 τζουρες , αντι για μια απο τη μικρη σε Amps μπαταρια.
Λιγο χονδρικα ολο αυτο ,  αλλα το αναφερω σαν εικονα.





Οι Sony ξαναμπηκαν στην παραγωγη.  Ο Μεγας Αλεξανδρος ζει.  Εχω αγορασει το αεροπλανο Rocket B1 της Ν.Α.S.Α.........και αλλα πολλα τετοια.
Ακομα και να μπηκαν και παλι στην παραγωγη , οποιος μπορει ας μου απαντησει.


Το 2012 η VW ειχε κηνητηρα που ειχε καταναλωση 5 lit ανα 100Klm.   Το 2015 ο καινουριος εχει περισσοτερα κ.εκ. , αλλα καιει 3 lit. ανα 100klm.


Ποιος ειναι καλυτερος ;;;


Η Sony VTC5 με 20 Amps ανεβαζει θερμοκρασια .  Οι LG & Samsung δεν ανεβασαν πανω απο 45 & 41 C. 
Πως το βλεπεις ;;;


Ας μη κολλαμε βρε παιδια σε ετικετες.  Και 'γω ειμαι τρελος με την Panasonic.  Τι παει να πει αυτο ;;   Επειδη εμενα μ' αρεσουν οι Panasonic , θα πρεπει να ακυρωσω ολες τις αλλες μπαταριες κι ας ειναι καλυτερες ;;;






Κοιτα τη θερμοκρασια της VTC5 στα 20 Α.   Ειναι καπου στους 60 + β. C.  Oι LG & Samsung , δεν ανέβηκαν πανω απο 45 & 41 βαθμους.


PreviousNext
Close
Start slideshow



« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 18, 2015, 00:09 από shadockan »

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4213 στις: Ιουλίου 19, 2015, 11:48 »
καλημέρα σε όλους.
νέος ατμιστής και εγώ και θα ήθελα λιγο την βοήθεια σας, γιατί με αυτα που διαβάζω αρχίζω και ψιλοφοβάμαι.
αγόρασα εχτές αυτή την μπαταρία http://www.vapesin.com/image/cache/data/products/batteries/efest/18650-2800/efest-purple-imr-18650-2800mah-35a-flat-top-mpataria--3632-1000x1000.jpg
και τον φορτιστή trustfire.
οι ερώτησεις μου είναι:
1) είναι ασφαλής η μπαταρία;
2) είναι ασφαλής o φορτιστης τόσο ώστε να μπορώ να φορτίζω χωρίς να τον ελέγχω;
3) αυτή η μπαταρία στο kbox στα 13w πόσα μλ πρέπει να μου βγάλει;

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #4214 στις: Ιουλίου 19, 2015, 12:20 »
Σαν εικονα ειναι ασφαλης η μπαταρια.
Τωρα το τι εχει μεσα , δεν ξερουμε.  Ουτε το καταστημα θα εχει ευθηνη αν δεν ειναι η μπαταρια αυτο που γραφει η ετικετα.  Κι αυτος απο αλλον αγοραζει.


Λογικα θα πρεπει να εχει μεσα μια απο τις ανωτερες μπαταριες αυτη τη στιγμη στην αγορα.

Τον φορτιστη τον ξερω μονο σαν ονομα και εικονα. Δεν τον εχω δουλεψει.  Αλλοι λενε ειναι καλος , αλλοι οτι δεν ειναι....Ατομα που τον εχουν , θα ξερουν καλυτερα απο 'μενα.


Απο τη δικια μου πειρα , η συγκεκριμενη θα πρεπει να σου βγαλει καπου στα 8 ml.  Ειναι ομως και αναλογο με το τι στησμο θα εχει ο ατμ/της σου.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 195 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20749 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281450 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207926 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174618 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4203 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix