vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

541 επισκέπτες, 7 χρήστες
manoslykos, Doubt, ΜΗΤΣΟΣ ΠΑΠ, Jorge, Mulder, kurtz, bloodlessz

Twitter

D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:

Αποσυνδεδεμένος stevekon1

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Και στον ΤΙΤΑΝΙΚΟ εσφυζαν από υγεία τύχη δεν είχαν
Αν και σίγουρα δεν είμαι expert κανένας δεν γεννήθηκε ξέροντας τα όλα.
Έτσι μετά από πολύ παίδεμα και προσπάθεια έκανα για δεύτερη φορά τα υγρά μου μόνος μου.
Βάσεις Inawera Dirty 18mg 50/50 και από αρώματα:
Tabaco
Tabaco C
3 five
Red Mix
Virginia
Cuban Supreme
Gold Ducat
Oriental
Old Havana
Turkish tabaco
Canadian Type
Don Hill
7 LEAVES
TABACCO E
TABACCO AMERICAN TYPE

Μπουκαλάκια 10ml, 30ml
στα 10ml 9 σταγόνες άρωμα
στα 30ml 27 σταγόνες άρωμα

Αφού έγινε η μίξη το άρωμα απαίσιο :wall:
Άλλοι συνατμιστές λένε να μείνουν να δέσουν τα αρώματα.
οκ
4-5 ώρες με ανοιχτό καπάκι και μετά κλείσιμο και σε δροσερό και σκιερό μέρος να δέσουν.
Την επόμενη μέρα πρόσθεσα και 1 σταγόνα ΜΤSγια κάθε 10ml για ενίσχυση του υγρού.
Αλλά κάτι πήγαινε εντελώς στραβά διότι άφηναν μια άσχημη μυρωδιά.
Ετσι λοιπόν αγόρασα από την Βιο βάση φυτική με 18mg νικοτίνη, 2 μπουκαλάκια των 30ml 50/50 (που όπως μου είπαν από το μαγαζί είναι ακριβώς η ίδια με του έτοιμου υγρού όπως και τα αρώματα).
ΜTS, 345, RY4 και Virginia επίσης Βιο αρώματα.
Ιδια δοσολογία άρωμα και MTS στη μίξη. Η μυρωδιά τους σαφώς καλύτερη ανακάτεμα και στην άκρη να δέσουν οι γεύσεις.
5 μέρες μετά ακόμα καλύτερα μεν αλλά καμμία σχέση με τα έτοιμα.
Και για τις 2 μάρκες με τα υγρά της Βιο σαφώς καλύτερα.
Αλλά και πάλι ούτε καν κοντά στις γεύσεις από τα έτοιμα.
Και καταλήγω ότι μάλλον υπάρχουν και άλλα πρόσθετα που ίσως κάποιοι τα ξέρουν και μπορέσουν να μας βοηθήσουν να εντρυφήσουμε στα μυστικά των καπνικών γεύσεων.
Κατανοώ ότι οι γεύσεις είναι κάτι υποκειμενικό αλλα εδώ θα μιλησουμε για σύγκριση (ξανα) μονο καπνικών γεύσεων σε σχέση με τις έτοιμες του εμπορίου. (εκτος και αν δεν γίνεται λόγω και άλλων συστατικών)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
* Με το συγκεκριμένο post δεν θέλω ούτε να υποβιβάσω ούτε να θίξω κανένα υγρό η άρωμα ή εταιρεία ένω ο σκοπός είναι να κατανοήσουμε το γιατί δεν μπορούμε να τα καταφέρουμε με τις καπνικές γεύσεις.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Αποσυνδεδεμένος leosedf

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #1 στις: Απριλίου 28, 2012, 22:45 »
Θα απέφευγα να χρησιμοποιήσω Dirty βάση και να προσθέσω καπνικές γεύσεις.
Θα ήταν πολύ καλύτερο να χρησιμοποιήσεις καθαρές νικοτινούχες βάσεις και να προσθέσεις εσύ ότι θέλεις.
Χρησιμοποιώντας dirty (dancing) είναι σαν να προσθέσεις καπνό στον καπνό.

Αποσυνδεδεμένος stevekon1

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Και στον ΤΙΤΑΝΙΚΟ εσφυζαν από υγεία τύχη δεν είχαν
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #2 στις: Απριλίου 28, 2012, 22:55 »
Πηρα dirty διότι ο Ιnawera λέει ειδική για καπνικες γεύσεις με ένα μυστικό πρόσθετο το οποίο την κανει ιδανική και ετσι ειπα να την δοκιμάσω.
Αλλά και με τη universal παλι μεγάλη απόκλιση στη γεύση απο το έτοιμο υγρό.

Αποσυνδεδεμένος kalodios

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΑ ΤΟΥΣ!!!!!!
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #3 στις: Απριλίου 28, 2012, 23:02 »
Εγω παντως με βασεις και αρωματα VELVET απο BIO φτιαχνω τα καπνικα μουκαι ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.
Σχεδον δεν καταλαβαινω τη διαφορα απο τα ετοιμα.
Δεν βαζω MTS

Αποσυνδεδεμένος leosedf

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #4 στις: Απριλίου 28, 2012, 23:09 »
Δοκίμασες να ατμίσεις σκέτη την dirty? Θα δεις ότι είναι τσιγαρίσια. Στη σελίδα αναφέρει "VPG base with our special know-how "ashtray" flavor added."
Δηλαδή με προσθήκη γεύση τασάκι....
Θα μπορούσες να προσθέσεις π.χ. καραμέλα η φουντούκι για να κάνεις κάτι που πλησιάζει RY4, 555 η να προσθέσεις κάποιο κεράσι, μέντα κλπ.
Σε ξένα forums είχα δει ότι είχαν προβλήματα με την dirty όπως αναφέρεις και εσύ. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ γι αυτό το λόγο.

Επίσης οι διάφορες συνταγές δεν φτιάχνονται με ένα άρωμα και μόνο. π.χ Βάση και Red Mix αλλά συνήθως είναι συνδυασμός αρωμάτων.
Παράδειγμα συνταγής Turkish Tobacco delight:
FA Desert Ship 3%
FW Virginia Fire Cured 1.5%
PA DK Tobacco 1.5%
A Classic Vanilla/PA Caramel 50/50 7.5%
PA Hazelnut/PA Sweetener 50/50 5.5%

Θα πρόσεξες ότι εκτός από τους διαφορετικούς καπνούς υπάρχει και βανίλια, καραμέλα, φουντούκι και γλυκαντικό σε μεγάλες ποσότητες. Κι όμως μπορεί κάποια από αυτά τα αρώματα να μην τα παίρνεις χαμπάρι όταν ατμίζεις αλλά είναι αυτά σε συνδυασμό με τα άλλα που σου δίνουν τη γεύση.

Σχετικά με το MTS και οποιονδήποτε άλλο ενισχυτή, καλό θα είναι να αποφεύγεις να τα χρησιμοποιείς, φτιάξε κάτι που σου αρέσει, άτμισε το και αν δεις ότι θέλεις πιο έντονη την ίδια γεύση απλά πρόσθεσε το για δοκιμή.
Τα ενισχυτικά δεν κάνουν πιο καλή τη γεύση απλώς την αλλάζουν η την ενισχύουν.



Αποσυνδεδεμένος stevekon1

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Και στον ΤΙΤΑΝΙΚΟ εσφυζαν από υγεία τύχη δεν είχαν
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #5 στις: Απριλίου 28, 2012, 23:12 »
Συγκεκριμένα δοκίμασα το virginia ,ry4 και 345 της ΒΙΟ δοκίμασα 1-1 το δικό τους με το δικό μου αλλά εις ματην...
Το έτοιμο εχει πιο μεστή γεύση σταθερή.
Υπάρχει διαφορά, τουλάχιστον σε εμένα...
Τι αναλογίες σε άρωμα βάζεις?
Ποια γεύση?

Edit:
το εκανα προσθέτοντας σε 10ml dirty 2 σταγόνες 3 five που φουντουκίζει λίγο και πάει προς ry4 3 σταγόνες virginia και 3 σταγόνες tabacco c. To αποτέλεσμα μέτριο.

Συγχωνευση ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 01, 2014, 15:46 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος kalodios

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΑ ΤΟΥΣ!!!!!!
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #6 στις: Απριλίου 28, 2012, 23:21 »
Εαν ρωτας εμενα,βαζω 3% απο τα αρωματα που αναφερεις.
Καλο ανακατεμα και τα αφηνω 2-3 μερες πριν τα ατμισω

Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #7 στις: Απριλίου 28, 2012, 23:24 »
 :hmmm:  διά εγω το MTS όποτε το εχω βάλει ....μου εξαφάνισε την γεύση..... παρά την ενίσχυσε  :yes:

Αποσυνδεδεμένος leosedf

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #8 στις: Απριλίου 28, 2012, 23:29 »
Γνώμη μου, πάρε καθαρή βάση, βάλε 2-3% και σίγουρα κάποιο γλυκαντικό. Ακόμα και η προσθήκη σοκολάτας η βανίλιας βοηθάει (μαζί με το γλυκαντικό)

Αποσυνδεδεμένος durutti

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #9 στις: Απριλίου 28, 2012, 23:36 »
οταν λετε ΒΙΟ ποια εννοειται?
εμενα μου εχει κανει γενικα εντυπωση που η flavourart δεν δινει το dirty σε καποιο ετοιμο να το δοκιμασουμε πριν παρουμε την ποσοτητα για DIY. αρα προφανως θεωρει οτι καπνιζεται μονο του

Αποσυνδεδεμένος stevekon1

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Και στον ΤΙΤΑΝΙΚΟ εσφυζαν από υγεία τύχη δεν είχαν
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #10 στις: Απριλίου 28, 2012, 23:37 »
¨Θα πρόσεξες ότι εκτός από τους διαφορετικούς καπνούς υπάρχει και βανίλια, καραμέλα, φουντούκι και γλυκαντικό σε μεγάλες ποσότητες. Κι όμως μπορεί κάποια από αυτά τα αρώματα να μην τα παίρνεις χαμπάρι όταν ατμίζεις αλλά είναι αυτά σε συνδυασμό με τα άλλα που σου δίνουν τη γεύση.¨

Αρα θα πρέπει να βρούμε τις ακριβείς συνταγές με τις οποίες θα φτιάξουμε μίξεις πρώτα τα αρώματα κει μετά μίξεις με τις βάσεις?

Ναι αλλά πχ το 345, το RY4 η το  virginia της bio δεν ειναι έτοιμα για mix?

H bio ειναι Ελληνικη εταιρεία με βάσεις και αρώματα.

Συγχωνευση ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 01, 2014, 15:56 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος leosedf

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #11 στις: Απριλίου 28, 2012, 23:42 »
Σωστά πρέπει να δοκιμάσεις έτοιμες συνταγές (η και να φτιάξεις μόνος σου) να προμηθευτείς tobbaco absolut και διάφορα άλλα ώστε να κάνεις δοκιμές.
Τα έτοιμα δεν μου φαίνονται και πολύ καλά να σου πω την αλήθεια, πώς ξέρεις τι έχει βάλει μέσα και σε τι αναλογίες?

Μην ξεχνάς την καθαρή βάση.

Αποσυνδεδεμένος stevekon1

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Και στον ΤΙΤΑΝΙΚΟ εσφυζαν από υγεία τύχη δεν είχαν
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #12 στις: Απριλίου 28, 2012, 23:49 »
Οταν λέω έτοιμα ευνοώ από την εταιρεία βιο το έτοιμο ry4, 345, και το virginia που χρησημοποιώ.
Με βάση τα έτοιμα υγρά της παραπανω εταιρείας συγκρίνω με τα δικά της αρώματα.
Και με την βάση την καθαρή της ιδιας εταιρείας.

Αποσυνδεδεμένος georgevtrs

  • ***
  • 697
  • Φύλο: Άντρας
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #13 στις: Απριλίου 28, 2012, 23:51 »
Εγω παντως με βασεις και αρωματα VELVET απο BIO φτιαχνω τα καπνικα μουκαι ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.
Σχεδον δεν καταλαβαινω τη διαφορα απο τα ετοιμα.
Δεν βαζω MTS
Για πες μας καμιά συνταγή  :respect:

Αποσυνδεδεμένος georgevtrs

  • ***
  • 697
  • Φύλο: Άντρας
Απ: D.I.Y. Καπνικών γεύσεων Κατάθεση απόψεων Ηοw to:
« Απάντηση #14 στις: Απριλίου 29, 2012, 00:03 »
Αν και σίγουρα δεν είμαι expert κανένας δεν γεννήθηκε ξέροντας τα όλα.
Έτσι μετά από πολύ παίδεμα και προσπάθεια έκανα για δεύτερη φορά τα υγρά μου μόνος μου.
Βάσεις Inawera Dirty 18mg 50/50 και από αρώματα:
Tabaco
Tabaco C
3 five
Red Mix
Virginia
Cuban Supreme
Gold Ducat
Oriental
Old Havana
Turkish tabaco
Canadian Type
Don Hill
7 LEAVES
TABACCO E
TABACCO AMERICAN TYPE

Μπουκαλάκια 10ml, 30ml
στα 10ml 9 σταγόνες άρωμα
στα 30ml 27 σταγόνες άρωμα

Αφού έγινε η μίξη το άρωμα απαίσιο :wall:
Άλλοι συνατμιστές λένε να μείνουν να δέσουν τα αρώματα.
οκ
4-5 ώρες με ανοιχτό καπάκι και μετά κλείσιμο και σε δροσερό και σκιερό μέρος να δέσουν.
Την επόμενη μέρα πρόσθεσα και 1 σταγόνα ΜΤSγια κάθε 10ml για ενίσχυση του υγρού.
Αλλά κάτι πήγαινε εντελώς στραβά διότι άφηναν μια άσχημη μυρωδιά.
Ετσι λοιπόν αγόρασα από την Βιο βάση φυτική με 18mg νικοτίνη, 2 μπουκαλάκια των 30ml 50/50 (που όπως μου είπαν από το μαγαζί είναι ακριβώς η ίδια με του έτοιμου υγρού όπως και τα αρώματα).
ΜTS, 345, RY4 και Virginia επίσης Βιο αρώματα.
Ιδια δοσολογία άρωμα και MTS στη μίξη. Η μυρωδιά τους σαφώς καλύτερη ανακάτεμα και στην άκρη να δέσουν οι γεύσεις.
5 μέρες μετά ακόμα καλύτερα μεν αλλά καμμία σχέση με τα έτοιμα.
Και για τις 2 μάρκες με τα υγρά της Βιο σαφώς καλύτερα.
Αλλά και πάλι ούτε καν κοντά στις γεύσεις από τα έτοιμα.
Και καταλήγω ότι μάλλον υπάρχουν και άλλα πρόσθετα που ίσως κάποιοι τα ξέρουν και μπορέσουν να μας βοηθήσουν να εντρυφήσουμε στα μυστικά των καπνικών γεύσεων.
Κατανοώ ότι οι γεύσεις είναι κάτι υποκειμενικό αλλα εδώ θα μιλησουμε για σύγκριση (ξανα) μονο καπνικών γεύσεων σε σχέση με τις έτοιμες του εμπορίου. (εκτος και αν δεν γίνεται λόγω και άλλων συστατικών)
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
* Με το συγκεκριμένο post δεν θέλω ούτε να υποβιβάσω ούτε να θίξω κανένα υγρό η άρωμα ή εταιρεία ένω ο σκοπός είναι να κατανοήσουμε το γιατί δεν μπορούμε να τα καταφέρουμε με τις καπνικές γεύσεις.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καταρχην μας εχεις μπερδεξει ολους
Τα αρωματα που γραφεις ειναι  :eyesplash: π.χ. Red Mix ποιο το US Red Mix ή το US LIGHT MIX, Virginia πιο Virginia της inawera ή της F.A. TABACCO E αυτό ποιο είναι :confused1:
Αφού έγινε η μίξη το άρωμα απαίσιο :wall:
πως την έκανες την μίξη :confused1:
4-5 ώρες με ανοιχτό καπάκι και μετά κλείσιμο και σε δροσερό και σκιερό μέρος να δέσουν.
Γιατί ανοιχτά τα καπάκια 4-5 ώρες γιατί  :confused1: 
απάντησε μου σε αυτά και προχωράμε  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2012, 01:25 από georgevtrs »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180362 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8274 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33898 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534831 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59711 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237240 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 555 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14247 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085182 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35317 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10124 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12