vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

293 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, online79, Milarepa, Tem, Jorge, takoulas, Olga68, Kouros17

Twitter

Συζήτηση για ακρολεΐνη, ακρυλαμίδιο κ.ά παρόμοια

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Πολύ κατατοπιστικός όπως πάντα Κώστα. Με τέτοια θεμελιωμένα άρθρα , βασισμένα σε επιστημονικές έρευνες , με την σύγχρονη επιστήμη - τεχνολογία να πλησιάζει όλο και περισσότερο την αλήθεια σε ότι αφορά τη χημεία του οργανισμού μας, μπορούν να εξηγηθούν πολλά "μυστήρια".
Και άσε τους δημοσιογράφους να μαζεύουν ποσοστά απο τις μπουρδολογίες.

Επιπλέον στο ίδιο site του Χημικού του Π.Α. έχει και άλλο ατμιστικό ενδιαφέρον άρθρο για το περίφημο ακρυλαμίδιο
http://www.chem.uoa.gr/chemicals/chem_acrylamide.htm

Μερικά αποσπάσματα
Παράθεση
Παράθεση
Η μεγάλη έκπληξη: Πρίν το 2002, το τοξικολογικό ενδιαφέρον για το ακρυλαμίδιο περιοριζόταν κυρίως στην έκθεση σ' αυτό σε εργασιακούς χώρους, όπου γινόταν χρήση του, όπως και κατά το κάπνισμα, αφού ίχνη ακρυλαμιδίου έχουν βρεθεί και στον καπνό του τσιγάρου. Η μεγάλη έκπληξη ήρθε το 2002, όταν Σουηδοί επιστήμονες διαπίστωσαν την παρουσία ιχνών ακρυλαμιδίου στο αίμα ανθρώπων που δεν είχαν καμία "εργασιακή" σχέση με την ουσία αυτή. Αναζητώντας την πιθανή πηγή ακρυλαμιδίου, διαπίστωσαν την παρουσία μικροποσοτήτων ακρυλαμιδίου στα θερμικώς επεξεργασμένα αμυλούχα τρόφιμα και κατά κύριο λόγο στις τηγανητές πατάτες και δευτερευόντως στο ψωμί, στις φρυγανιές, στα μπισκότα και άλλα αρτοσκευάσματα. Μέχρι τότε ποτέ δεν επιδιώχθηκε η μέτρηση του ακρυλαμιδίου στις τροφές, αφού τόσο αυτό, όσο και το πολυακρυλαμίδιο, δεν υπήρξαν ποτέ πρόσθετα ή ουσίες νόθευσης των τροφίμων, ούτε οι τροφές έρχονται σε επαφή με τις ουσίες αυτές σε κάποια φάση της επεξεργασίας τους
Παράθεση


Παράθεση
Ψήσιμο των τροφών και καρκινογόνες ουσίες

Από πολλές δεκαετίες ήταν γνωστό ότι κατά το ψήσιμο πολλών τροφίμων (ιδιαίτερα κατά το τηγάνισμα, το κάπνισμα, το ψήσιμο στη σούβλα ή στα κάρβουνα, κ.λπ.), σχηματίζονται διάφορες καρκινογόνες και τοξικές ουσίες. Οι περισσότερες από αυτές τις ουσίες είναι αποτέλεσμα της διάσπασης, συμπύκνωσης ή/και πολυμερισμού πρωτεϊνών, αμύλου, λιπών, σακχάρων, βιταμινών, πολυφαινολών και άλλων ουσιών που βρίσκονται στα τρόφιμα. Επίσης, κατά το ψήσιμο σε υψηλές θερμοκρασίες σχηματίζονται λόγω της πυρόλυσης πισσώδεις ουσίες, το γνωστό "καρβουνιασμένο" τμήμα των τροφίμων με σκούρο καφέ ή μαύρο χρώμα.

'Εχει υπολογιστεί ότι ο μέσος άνθρωπος καταναλίσκει καθημερινά 1-1,5 γραμμάριο "καρβουνιασμένης" ύλης με τη διατροφή του, ιδιαίτερα σε ψημένο ή καπνιστό κρέας, τηγανισμένα φαγητά κ.λπ. Χρωματογραφική ανάλυση έδειξε ότι η ύλη αυτή περιέχει μεγάλα ποσοστά καρκινογόνων ή μεταλλαξιγόνων ουσιών, όπως πολυκυκλικούς αρωματικούς υδρογονάνθρακες (ΠΑΥ), ετεροκυκλικές αμίνες, Ν-νιτρωδοαμίνες, απανθρακωμένη οργανική ύλη, κ.λπ.

Παράθεση
Τοξικότητα του ακρυλαμιδίου στον άνθρωπο: Για τον άνθρωπο, το ακρυλαμίδιο θεωρείται πιθανός (probable) καρκινογόνος παράγοντας και κατηγοριοποιείται στην Ομάδα 2A της IARC (International Agency for Research on Cancer), λόγω ανεπαρκών δεδομένων για να καταταγεί στην Ομάδα 1 (παράγοντας καρκινογόνος για τον άνθρωπο). Ωστόσο, τα δεδομένα που δείχνουν καρκινογένεση στα ζώα, το κατατάσσουν  σε κατηγορία ανώτερη της Ομάδας 2Β (δυνατός - possible καρκινογόνος παράγοντας για τον άνθρωπο). Πρόσληψη μεγάλων ποσοτήτων ακρυλαμιδίου επιφέρει άμεσα νευροτοξικά και ορμονολογικά αποτελέσματα τα οποία είναι πλήρως τεκμηριωμένα, σε αντίθεση με ό,τι ισχύει για την πιθανή καρκινογόνο δράση του
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2010, 13:40 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για ακρολεΐνη, ακρυλαμίδιο κ.ά παρόμοια
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 31, 2010, 13:33 »
Μια παρατήρηση σχετικά μ' αυτόΗ γλυκερίνη, ως υποκατάστατο της ζάχαρης, μήπως παίζει τον ίδιο ρόλο και έχει τα ίδια αποτελέσματα (ίσως και εντονότερα) στο ΗΤ όπως η ζάχαρη στο ΚΤ?
Δεν βρήκα στοιχεία για την γλυκερίνη και εάν μετατρέπεται σε ακαταλδεύδη. Άρα πιθανώς να μην ισχύει. Θα το ψάξω όμως κι άλλο.
Πάντως στο wikipedia αλλά και αλλού αναφέρεται ότι η ακεταλδεύδη είναι προϊόν πυρόλυσης στο κανονικό τσιγάρο. Άρα προϊόν κάυσης!
Στο κανονικό κατά την καύση αναπτύσσονται θερμοκρασίες από 600 έως και 800 βαθμούς Κελσίου.

Στο ηλεκτρονικό δεν έχουμε καύση και κατ' επέκταση πυρόλυση.

Πάντως, είναι σίγουρα ένας λόγος να προσέχουμε με τις θερμοκρασίες (π.χ όχι χρήση με 6 βόλτ) και εάν αποδειχθεί ότι η γλυκερίνη μετατρέπεται σε ακεταλδεύδη (τουλάχιστον ως προϊόν θέρμανσης προς το παρόν το αμφιβάλλω, γιατί αλλιώς θα είχαμε παρόμοια επίδραση...), είναι ένας λόγος παραπάνω για την χρήση προπυλενογλυκόλης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2010, 13:55 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για ακρολεΐνη, ακρυλαμίδιο κ.ά παρόμοια
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 31, 2010, 14:47 »
Καταρχάς η  ακρολεΐνη με το  ακρυλαμίδιο   δεν είναι το ίδιο πράγμα. Ο μοριακός τύπος της ακρολεΐνης είναι CH2 ενώ του ακρυλαμίδιου  C3H5NO. (εδώ τελειώνουν η χημικές μου γνώσεις  :tongue_smilie: )

Η ακρολεΐνη έχει αναφερθεί άπειρες φορές σε αυτό ή διεθνή forum.

Θα ξεκινήσω από το ότι δεν έχει ανιχνευθεί σχεδόν ποτέ. Το σχεδόν πάει γιατί σε ένα υγρό της Ryuan που τα εξέτασε ο FDA βρέθηκαν ίχνη αλλά σε ποσότητα αστεία. Στα άλλα 18 υγρά που εξέτασε ο FDA δεν βρέθηκε τίποτα. Αναφέρομε στην έρευνα του FDA μιας και αυτή η έρευνα είναι η πιο "εχθρική" που έχει γίνει απέναντι στα eliquid μιας και οι περισσότερες άλλες έχουν γίνει από εταιρείες που τα εμπορεύονται οπότε η αντικειμενικότητα τους για κάποιους μπορεί να ελέγχετε (όχι για μένα αλλά για τους κακοπροαίρετους).

Οπότε είναι σαφές ότι αφού ο πολέμιος του η.τ. στην Αμερική δεν βρήκε, ΔΕΝ υπάρχουν αποδείξεις.

Σε μια επιφανειακή έρευνα που έκανα στο διαδύκτιο και με ανύπαρκτες γνώσεις χημείας τα σημεία που μου έμειναν σχετικά με την συγκεκριμένη ουσία είναι τα εξής :

1) Η ακρολεΐνη καταναλώνετε καθημερινά σε οποιαδήποτε ξεροψημένη τροφή
2) Το πρώτιστος ύποπτο υγρό (λόγο της VG βάσης του) ecopure ελένχθηκε και βρέθηκε μηδενικό σε ακρολεΐνη
3) Η ακρολεΐνη έχει έντονη μυρωδιά όταν σχηματίζετε (τσίκνα). Οπότε αν σχηματίζετε από το η.τ. ο πρώτος που θα το καταλάβει είναι ο χρήστης.
4) Επίσης είναι δακρυγόνο. Οπότε επίσης ο χρήστης θα το καταλάβει.

Δύο ατμιστές χημικοί στο επάγγελμα στο αμερικανικό forum έχουν δηλώσει πως δεν ανησυχούν καθόλου για την ύπαρξη ακρολεΐνης στο η.τ. (ο ένας είναι χρήστης εcopure) αλλά δήλωσαν μεγαλύτερη ανησυχία για τα κουρασμένα παλιά atomizer. Συνέστησαν στον κόσμο να αλλάζει τα atomizer κάθε 10 - 15 μέρες.

Το να κατηγορούμε το άτμισμα στα υψηλότερα Volt το θεωρώ άδικο μιας και δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ απόδειξη κίνδυνου για την υγεία μας. (μόνο για την τσέπη μας)



Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για ακρολεΐνη, ακρυλαμίδιο κ.ά παρόμοια
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 31, 2010, 15:13 »
Το να κατηγορούμε το άτμισμα στα υψηλότερα Volt το θεωρώ άδικο μιας και δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ απόδειξη κίνδυνου για την υγεία μας. (μόνο για την τσέπη μας)
Το συγκεκριμένο άρθρο έχει άλλο σκοπό και για άλλο λόγο τέθηκε το θέμα του ατμίσματος στα 6 βόλτ. Δεν είναι η ακρολείνη το μόνο πρόβλημα.

Kαταρχάς είναι γνωστό και αποδεδειγμένο ότι η γλυκερίνη όταν πυρολύεται μετατρέπεται σε ακρολείνη η οποία με τη σειρά της είναι τοξική!.
Το ότι δεν βρέθηκε στα υγρά ecopure ή σε άλλα, δεν λέει τίποτα, γιατί το υγρό σίγουρα δεν πυρολύθηκε όταν έγινε η μέτρηση...
Όταν ατμίζεις σε υψηλές θεμοκρασίες αναπτύσονται μεγαλύτερες θερμοκρασίες και όταν ατμίζεις υγρά με γλυκερίνη, κινδυνεύεις να ατμίζεις ακρολείνη. Αλλά η ακρολείνη δεν είναι το μόνο πρόβλημα.
Κατά την πυρόληση δημιουργείται και μονοξείδιο του άνθρακα.

Δεν ξέρω τι αναφέρουν οι συγκεκριμένοι χημικοί που λες, ξέρω όμως άλλους που δεν ατμίζουν γλυκερίνη ακριβώς για τον ίδιο λόγο.

Βέβαια το θέμα είναι προσωπικό του καθενός να ατμίσει ή να καπνίσει ότι και όπως θέλει.

Εγώ ότι μπορώ να κατανοήσω με την απλή λογική μου και θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να το διακινδυνεύσω το αποφεύγω.
Δεν θέλω λοιπόν ούτε ίχνος ακρολείνης όταν μπορώ να την αποφύγω.
Θέλω να αποφεύγω την καύση και την πυρόλυση στο ηλεκτρονικό, γιατί πέρα από την ακρολείνη που μετατρέπεται η γλυκερίνη όταν πυρολυθεί, δημιουργείται και μονοξείδιο του άνθρακα και άλλα!.
Το ίδιο ισχύει και στα υγρά με προπυλενογλυκόλη.
Αλλιώς μπορώ να καπνίσω ξανά το κανονικό...

Δεν μπορεί να τη μια να ζητάμε περισσότερες έρευνες για το ηλεκτρονικό και να ζητούμε περισσότερη ενημέρωση για θέματα υγείας και από την άλλη να κάνουμε πειράματα με την υγεία μας, ειδικά σε θέματα που αποδεδειγμένα ισχύουν.

Το θέμα με την συχνή αλλαγή των ατμοποιητών με βρίσκει σύμφωνο.

Το αυξημένο κόστος στη χρήση 6 βόλτ δεν το βλέπω...

Πάντως η παρατήρηση είναι off topic για το συγκεκριμένο άρθρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2010, 15:20 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος koalex

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για ακρολεΐνη, ακρυλαμίδιο κ.ά παρόμοια
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 31, 2010, 16:01 »
Σαφεστατα ζητάμε περισσότερες έρευνες και το αρχικό σου άρθρο είναι Ε Κ Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο !!!  :respect:

Εγω έγραψα σχετικά με την ακρολείνη που αναφέρθηκε ο abet.

Το σχόλιο μου περί των 6V είναι γενικό μιας και αναφέρεσαι συνέχεια σε αυτό με σεβαστή και σαφέστατη γνώμη, αλλα εφόσον δεν υπάρχουν αποδείξεις που να το ενοχοποιούν δεν βλέπω τον λόγο της συνεχόμενης αναφοράς σου. Η προσωπική σου προτίμηση είναι κατανοητή.

Από την άλλη πρέπει να σεβαστείς όμως, πως υπάρχουν δεκάδες mod (εμπορικά) στην αγορά φτιαγμένα για άτμισμα στα υψηλότερα των 4,2 volt. Η ζήτηση των συγκεκριμένων mod όλο και αυξάνει και συνέχεια εμφανίζονται καινούργια αποδεικνύοντας την παγκόσμια τάση για άτμισμα σε υψηλότερα volt.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για ακρολεΐνη, ακρυλαμίδιο κ.ά παρόμοια
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 31, 2010, 16:11 »
Το σχόλιο μου περί των 6V είναι γενικό μιας και αναφέρεσαι συνέχεια σε αυτό με σεβαστή και σαφέστατη γνώμη, αλλα εφόσον δεν υπάρχουν αποδείξεις που να το ενοχοποιούν δεν βλέπω τον λόγο της συνεχόμενης αναφοράς σου. Η προσωπική σου προτίμηση είναι κατανοητή.
Δεν είναι θέμα προτίμησης. Αυτά που γράφω είναι αποδεδειγμένα.
Το ότι με την πυρόλυση όλων των υγρών δημιουργείται μονοξείδιο του άνθρακα είναι αποδεδειγμένο.
Το ότι ένας από τους λόγους που προτιμούμε το ηλεκτρονικό είναι και αυτό γνωστό.
Το ότι κατά την πυρόλυση της γλυκερίνης δημιουργείται ακρολείνη είναι επίσης αποδεδειγμένο.
Η πυρόληση της γλυκερίνης γίνεται (εάν θυμάμαι καλά) στους 180 βαθμούς Κελσίου ενώ της προπυλενογλυκόλης (επίσης εάν θυμάμαι καλά) στους 240 βαθμούς Κελσίου.

Αλλά υπάρχει ακόμη ένα θέμα.
Είναι κάτι άλλο να ξέρεις (όπως εσύ) το τι σημαίνει άτμισμα στα 6 βόλτ και πως μπορείς ίσως να αποφύγεις τους κινδύνους και άλλο πράγμα να μην το ξέρεις όπως νέοι φίλοι που δυστυχώς θα το κάνουν τσιγάρο...
Γι' αυτό και οι συνεχείς αναφορές μου.
Να το προσέξει κάποιος και να είναι ενήμερος.

Από την άλλη πρέπει να σεβαστείς όμως, πως υπάρχουν δεκάδες mod (εμπορικά) στην αγορά φτιαγμένα για άτμισμα στα υψηλότερα των 4,2 volt. Η ζήτηση των συγκεκριμένων mod όλο και αυξάνει και συνέχεια εμφανίζονται καινούργια αποδεικνύοντας την παγκόσμια τάση για άτμισμα σε υψηλότερα volt.
Μου είναι γνωστό αυτό και το βλέπω και σε φόρουμ του εξωτερικού.
Υπάρχει δυστυχώς μια παγκόσμια τάση για περισσότερα βόλτ.
Αντί να λύσουν οι Κινέζοι τα προβλήματα των ηλεκτρονικών διαφορετικά, (π.χ ελαχιστοποίηση στη διακύμανση της ποιότητας στο χτύπημα των ατμοποιητών) πάνε στα 6 βόλτ όπου όλοι θα χτυπάνε 100%...
Γι' αυτό και ο λόγος των αναφορών μου.

(Ο Atmin έφτιαξε ειδικό άρθρο για το συγκεκριμένο θέμα που είναι άσχετο με τον τρόπο επίδρασης της νικοτίνης. Ας μεταφερθούμε εκεί και παρακαλώ τον Atmin να μεταφέρει και τις τελευταίες απαντήσεις εκεί)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2010, 16:25 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για ακρολεΐνη, ακρυλαμίδιο κ.ά παρόμοια
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 31, 2010, 16:35 »
Ρε παιδια δηλαδη αμα το παμε ετσι πρεπει να σταματησουμε τα παντα.ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ,και στο κατω κατω υπαρχει κατι ΑΘΩΟ, σ αυτον τον ρημαδι πλανητη που στο φιναλε εμεις οι ιδιοι ειμαστε αυτοι που τον  εχουν φερει σ αυτο το σημειο και οχι μονο δεν κανουμε τιποτα για να τα σταματησουμε αλλα το μονο  που κανουμε ειναι να τα επισημανουμε και να προβληματιζομαστε για ποιο λογο?
και οποιος θελει να ατμιζει στα 5-6-7-8-9 volt δικαιωμα του (δικια του επιλογη). σε καποιο σημειο  του site λεει οτι (Οι ιδιοκτήτες - διαχειριστές - συντονιστές του φόρουμ δεν φέρουν απολύτως καμία ευθύνη αν ακολουθώντας συμβουλές, υποδείξεις, πρακτικές που έχετε διαβάσει εδώ, από οποιονδήποτε κι αν γράφτηκαν έχετε υποστεί κάποια βλάβη στην υγεία σας, σωματική ή ψυχική.)αυτα και συγνωμη για τον τονο μου.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για ακρολεΐνη, ακρυλαμίδιο κ.ά παρόμοια
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 31, 2010, 16:40 »
και οποιος θελει να ατμιζει στα 5-6-7-8-9 volt δικαιωμα του (δικια του επιλογη).
Επιλογή έχεις όταν γνωρίζεις τις εναλλακτικές.
Και οι νέοι φίλοι με ότι συμβαίνει γύρω τους δεν θα το μάθουν ποτέ.
Δυστυχώς υπάρχει μια τάση από τους Κινέζους να αυξήσουν τα βόλτ για να μοιάζει το ηλεκτρονικό με το κανονικό.
Σε λίγο θα μιλάμε για προϊόν καύσης υγρών. Με μονοξείδιο του άνθρακα κτλ.
Αντί να λύσουν τα προβλήματα του ηλεκτρονικού όπως π.χ τις διακυμάνσεις στην ποιότητα των ατμοποιητών, ανεβάζουν τα βόλτ για να χτυπάνε όλοι.

Και στο κάτω κάτω της γραφής οι περισσότεροι θέλουν να ατμίσουν γιατί πιστεύουν ότι κάνουν κάτι καλύτερο για την υγεία τους.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για ακρολεΐνη, ακρυλαμίδιο κ.ά παρόμοια
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 31, 2010, 16:58 »

Δυστυχώς υπάρχει μια τάση από τους Κινέζους να αυξήσουν τα βόλτ για να μοιάζει το ηλεκτρονικό με το κανονικό.



Και στο κάτω κάτω της γραφής οι περισσότεροι θέλουν να ατμίσουν γιατί πιστεύουν ότι κάνουν κάτι καλύτερο για την υγεία τους.

απο οσο γνωριζω αυτη η μοδα της αυξηαης των volt απο αλλου προερχεται και ξερουμε απο που!!οι κινεζοι δεν ειναι αυτοι που αντιγραφουν mod σε υψηλα volt?.απο που τα αντιγραφουν? ποιοι τα φτιαξανε?ποιοι ψαχνουν πλακετες ρυθμισης ανοδου των volt?
εγω προσωπικα αν εμπαινα αυτην την στιγμη στο φορουμ και διαβαζα ολα αυτα θα την εκανα με ελαφρια πηδηματακια γιατι σαν ασχετος θα αναρωτιομουν και που ξερω εγω ο  αμοιρος σε τι volt δουλευουν τα η.Τ

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για ακρολεΐνη, ακρυλαμίδιο κ.ά παρόμοια
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 31, 2010, 17:03 »
απο οσο γνωριζω αυτη η μοδα της αυξηαης των volt απο αλλου προερχεται και ξερουμε απο που!!οι κινεζοι δεν ειναι αυτοι που αντιγραφουν mod σε υψηλα volt?.απο που τα αντιγραφουν? ποιοι τα φτιαξανε?ποιοι ψαχνουν πλακετες ρυθμισης ανοδου των volt?
Όσο ξέρω το πρώτο mod στα 6 βόλτ ήταν το GG.
Και εγώ ψάχνω αλλά όχι για άτμισμα.
Θέλω να το μελετήσω και θα δεις τα αποτελέσματα σε άρθρο που θα γράψω στη συνέχεια...

εγω προσωπικα αν εμπαινα αυτην την στιγμη στο φορουμ και διαβαζα ολα αυτα θα την εκανα με ελαφρια πηδηματακια γιατι σαν ασχετος θα αναρωτιομουν και που ξερω εγω ο  αμοιρος σε τι volt δουλευουν τα η.Τ
:hmmm:
Αυτό που λες είναι σοβαρό και ελπίζω να έχεις άδικο.
Νομίζω ότι έχει αναφερθεί άπειρες φορές ότι τα ηλεκτρονικά δουλεύουν στα 3.7 βόλτ.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Συζήτηση για ακρολεΐνη, ακρυλαμίδιο κ.ά παρόμοια
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 31, 2010, 17:11 »
Παράθεση
Ρε παιδια δηλαδη αμα το παμε ετσι πρεπει να σταματησουμε τα παντα.ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ,και στο κατω κατω υπαρχει κατι ΑΘΩΟ, σ αυτον τον ρημαδι πλανητη που στο φιναλε εμεις οι ιδιοι ειμαστε αυτοι που τον  εχουν φερει σ αυτο το σημειο και οχι μονο δεν κανουμε τιποτα για να τα σταματησουμε αλλα το μονο  που κανουμε ειναι να τα επισημανουμε και να προβληματιζομαστε για ποιο λογο?

Σωστά SEB  ο καθένας μας αναλαμβάνει την πλήρη ευθύνη γι αυτό που επιλέγει. (εκτός απ τους πολιτικούς που έχουν το νόμο περί  "ΜΗ ΕΥΘΥΝΗΣ ΥΠΟΥΡΓΩΝ"  :laugh1: )
Αλλά εδώ στο φόρουμ υπάρχει πληροφόρηση έτσι ώστε ναι μεν να κάνεις αυτό που γουστάρεις αλλά με επίγνωση των συνεπειών όσο αυτό είναι δυνατόν. Σε αυτό ακριβώς αποσκοπεί και ο προβληματισμός του Κώστα και καλά κάνει.

Πολλές φορές αναρωτήθηκα τι ακριβώς είναι το "χτύπημα", τόσο στον καπνό , όσο και στον ατμό.
Εντάξει , όλοι ξέρουμε τι είναι, αλλά γιατί συμβαίνει ?

Μια πρώτη σκέψη είναι ότι το "χτύπημα" είναι μια αντίδραση του οργανισμού να μη δεχτεί τον ατμό - καπνό ή ότι άλλο μπαίνει στην αναπνευστική οδό με προορισμό τους πνεύμονες.
Αν βάλει κανείς την ωραία φάτσα του μέσα στο τζάκι , την ώρα που είναι αναμμένο ή ρουφήξει μια γερή τζούρα εκ του πλησίον την ώρα που ψήνει μπριζολάκια, τότε θα έχει ένα τόσο γερό "χτύπημα" που θα αρχήσει να βήχει. Ο μηχανισμός αντίδρασης ειδοποιεί τον εγκέφαλο ότι το συγκεκριμένο αέριο δεν είναι αναπνεύσιμο.
Αυτό συμβαίνει και στους αρχάριους καπνιστές. Ο καπνός είναι απο τα πλέον ανεκτά φυτικά καύσιμα  , αυτό μπορεί να το διαπιστώσει κανείς αν δοκιμάσει να καπνίσει άλλα είδη ξεραμένων φυτών, ο βήχας θα είναι αφόρητος! Με τον καπνό όμως έρχεται και η νικοτίνη,  ο εθισμός στη νικοτίνη κάνει ανεκτό το "χτύπημα" και σταδιακά μειώνεται ο βήχας (ώσπου να ξαναεμφανστεί μετά απο 20-30 χρόνια , αλλά για άλλους λόγους).
Όχι μόνο αυτό , αλλά ο οργανισμός αρχίζει να δέχεται το "χτύπημα" σαν σήμα ότι μπαίνει στον οργανισμό η πολυπόθητη νικοτίνη που είναι ευχάριστη μετά απο έλλειψή της.
Ετσι το "χτύπημα" , από προειδοποιητικό σήμα καταντάει ευχάριστη παρενέργεια.

Ερχόμαστε τώρα στο άτμισμα
Ο ατμός VG  PG γενικά φαίνεται να είναι πολύ καλά ανεκτός απο τις άμυνες μας. Με υγρά non έχουμε μηδενικό "χτύπημα", συνεπώς ο μηχανισμός δεν ανάβει κόκκινο λαμπάκι. Όσο ανεβαίνει η νικοτίνη το "χτύπημα" γίνεται όλο και πιό αισθητό.
Συμπέρασμα 1ο : Η νικοτίνη είναι η Νο 1 υπεύθυνη για το "χτύπημα".
Ένας άλλος λόγος για "χτύπημα" στο άτμισμα είναι σίγουρα το κάψιμο του πολυεστέρα φίλτρου ή του φυτιλιού του ατμοποιητή. Αυτό όμως έχει διαφορετική και δυσάρεστη γεύση και αίσθηση και αμέσως γίνεται αντιληπτό απο τις αισθήσεις ότι κάτι παεί στραβά έτσι ώστε να διορθώσουμε τη συσκευή μας.
Δεν έχω ατμίσει σε πολλά volts. Απο εμπειρίες συνατμιστών όμως ακούω ότι το "χτύπημα" είναι ικανοποιητικό ακόμη και στα non υγρά.
Γιατί ? Ποιά ουσία κάνει αισθητή την παρουσία της που δεν είναι αισθητή κάτω απο τα 4,2V ?
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει αυτή η ουσία. Αν δεν υπήρχε , τοτε δεν θα υπήρχε και "χτύπημα".
Συμπέρασμα 2ο : Αναζητήται η ωραία άγνωστη . Μέχρι τότε δεν θα ατμίζω στα 6V, τουλάχιστον συστηματικά. Μόνο για δοκιμή.
Στα  4V ,ίσως να μη ξέρω τι ακριβώς ατμίζω σε μακροπρόθεσμο ορίζοντα, αλλά  το αμυντικό σύστημα του οργανισμού μου , μου λέει , προχώρα είναι  ΟΚ , αυτό δείχνει η εμπειρία με non υγρά. Στα 6v  και παραπάνω δεν έχω ιδέα γιατί χτυπάει και επομένως κάνω πίσω!


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2010, 18:47 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για ακρολεΐνη, ακρυλαμίδιο κ.ά παρόμοια
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 31, 2010, 17:15 »

Αυτό που λες είναι σοβαρό και ελπίζω να έχεις άδικο.
Νομίζω ότι έχει αναφερθεί άπειρες φορές ότι τα ηλεκτρονικά δουλεύουν στα 3.7 βόλτ.
αν επεφτες πρωτα στον συγκεκριμενο διαλογο σαν νεο μελος τι συμπερασμα θα εβγαζες?και αν ρωτουσε ενα νεο μελος οτι αμφιβαλω οτι τα ητ  εχουν 3,7 volt πως θα το αποδειξεις σε εναν ανθρωπο αγραμματο που δεν εχει ιδεα απο πολυμετρα, ωμικες αντιστασεις,και ολα αυτα που μοιαζουν σε καποιους χημικες εξισωσεις?ωρες ωρες εχω την εντυπωση οτι παρακολουθω την εκπομπη αποδειξεις.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συζήτηση για ακρολεΐνη, ακρυλαμίδιο κ.ά παρόμοια
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 31, 2010, 17:23 »
Μια πρώτη σκέψη είναι ότι το "χτύπημα" είναι μια αντίδραση του οργανισμού να μη δεχτεί τον ατμό - καπνό ή ότι άλλο μπαίνει στην αναπνευστική οδό με προορισμό τους πνεύμονες.
Αν βάλει κανείς την ωραία φάτσα του μέσα στο τζάκι , την ώρα που είναι αναμμένο ή ρουφήξει μια γερή τζούρα εκ του πλησίον την ώρα που ψήνει μπριζολάκια, τότε θα έχει ένα τόσο γερό "χτύπημα" που θα αρχήσει να βήχει. Ο μηχανισμός αντίδρασης ειδοποιεί τον εγκέφαλο ότι το συγκεκριμένο αέριο δεν είναι αναπνεύσιμο.
Αυτό συμβαίνει και στους αρχάριους καπνιστές. Ο καπνός είναι απο τα πλέον ανεκτά φυτικά καύσιμα  , αυτό μπορεί να το διαπιστώσει κανείς αν δοκιμάσει να καπνίσει άλλα είδη ξεραμένων φυτών, ο βήχας θα είναι αφόρητος! Με τον καπνό όμως έρχεται και η νικοτίνη,  ο εθισμός στη νικοτίνη κάνει ανεκτό το "χτύπημα" και σταδιακά μειώνεται ο βήχας (ώσπου να ξαναεμφανστεί μετά απο 20-30 χρόνια , αλλά για άλλους λόγους).
Όχι μόνο αυτό , αλλά ο οργανισμός αρχίζει να δέχεται το "χτύπημα" σαν σήμα ότι μπαίνει στον οργανισμό η πολυπόθητη νικοτίνη που είναι ευχάριστη μετά απο έλλειψή της.
Ετσι το "χτύπημα" , από προειδοποιητικό σήμα καταντάει ευχάριστη παρενέργεια.
Νομίζω ότι ο συλλογισμός σου είναι σωστός και εάν θυμάμαι καλά τον έχω ξανακούσει και στο γερμανικό φόρουμ αλλά όχι τόσο καλογραμμένο.
Επίσης στο κανονικό τσιγάρο μπαίνουν επιπρόσθετα βρογχοδιασταλτικά για να μην βήχουμε...

Δεν είμαι σίγουρος εάν το χτύπημα από τη νικοτίνη συγκαταλέγεται στον ίδιο μηχανισμό ή πρόκειται για διαφορετική επίδραση που αφορά αποκλειστικά τη νικοτίνη.
Σου δίνω όμως και σε αυτό δίκιο γιατί η εξήγηση είναι λογική.

Με βάση αυτό λοιπόν το "χτύπημα" είναι μια προειδοποίηση από τον οργανισμό μας να προσέξουμε και ο συλλογισμός αυτός εξηγεί πολλά.

Το συγκαταλέγω στα πιο καλά άρθρα που έχω διαβάσει.  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 31, 2010, 17:33 από Kostas »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Συζήτηση για ακρολεΐνη, ακρυλαμίδιο κ.ά παρόμοια
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 31, 2010, 18:24 »
Και πάλι μπράβο παιδιά για το υψηλό επίπεδο πληροφοριών που παρέχει το forum.

Απλοϊκά μου φαίνεται ότι:
"Κανονικά" volt (3.7) , Λιγότερη νικοτίνη -> Λιγότερη ομοιότητα με κτ, πιθανώς μικρότεροι κίνδυνοι
Περισσότερα volt (5?,6? ..)  (ή/και μικρότερη αντίσταση ), περισσότερη νικοτίνη -> μεγαλύτερη ομοιότητα με κ.τ. , πιθανώς περισσότεροι κίνδυνοι

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Συζήτηση για ακρολεΐνη, ακρυλαμίδιο κ.ά παρόμοια
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 31, 2010, 18:45 »
Όχι, Πάνο. Δεν αυξάνεται η νικοτίνη με τα βολτ.
Όπως τα είπε ο Abet πρέπει να είναι.

Abet: Δεν ξέρω πόσο ισχύουν όλα αυτά και πρέπει να πω ότι κι εγώ κάπως έτσι τα είχα στο μυαλό μου. Αλλά πρέπει να πω ότι είναι ένα από τα καλύτερα σχετικά άρθρα που έχω διαβάσει ως τώρα. :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Επιστήμονες δεν είμαστε αλλά έστω και με την απλή λογική βγαίνουν κάποια συμπεράσματα πολλές φορές ή τουλάχιστον κάποιοι γόνιμοι και λογικοί προβληματισμοί - συζητήσεις - ανταλλαγές απόψεων.

Πάλι ξεφύγαμε κάπως από το θέμα αλλά είναι δύσκολο να παραμείνει κανείς σ' αυτό, είναι αλήθεια. Τις μεταφορές μηνυμάτων τις κάνω για να μη χάσουμε τον μπούσουλα. Αυτό ίσως ταίριαζε στο "Άτμισμα και βολτ" αλλά θα το δούμε στην πορεία.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 271 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34496 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556797 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181529 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 110 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8812 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538070 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60404 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238650 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1088 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16676 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139090 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz