vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #75 στις: Ιουνίου 03, 2013, 23:31 »
Όταν έχεις προβάρι η vv by seb δεν υπάρχει αγχος.εκατό φορές να πέσει κάτω τίποτα δεν θα πάθει.

Αν έχεις καμία κινεζια τότε καλά να πάθεις.

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #76 στις: Ιουνίου 04, 2013, 00:36 »
Όταν έχεις προβάρι η vv by seb δεν υπάρχει αγχος.εκατό φορές να πέσει κάτω τίποτα δεν θα πάθει.

Αν έχεις καμία κινεζια τότε καλά να πάθεις.

Δεν θεωρώ ότι κάτι που έχει φτιαχτεί από ατσάλι στην Κίνα είναι λιγότερο ανθεκτικό από κάτι που έχει φτιαχτεί από ατσάλι στην Γαλλία ή στην Ελλάδα, αλλά δεν είναι εκεί είναι το θέμα. Οποιαδήποτε ηλεκτρονική συσκευή είναι λιγότερο ή περισσότερο πιθανό να παρουσιάσει πρόβλημα ή και σταμάτημα λειτουργείας όταν υπόκειται σε χτυπήματα, ταρακουνήματα, πόσο μάλλον πεσίματα σε στέρεο έδαφος ή νερό, αλλιώς δεν θα υπήρχε και λόγος να αποκλείονται αυτά από την εγγύηση του προϊόντος.

Όχι ότι ένα μηχανικό mod (στην περίπτωσή μας) είναι αθάνατο ή δεν υπόκειται σε βλάβες ανάλογες ενός χτυπήματος (αν και σπάνια θα σταματήσει να λειτουργεί)... είναι περισσότερο ψυχολογικοί οι λόγοι, όπως και με τις μπαταρίες ή τα φυτίλια και τα σύρματα. Πάντα κουβαλάω λίγο σύρμα και φυτίλι μαζί μου ή 1-2 επιπλέον μπαταρίες 18650, αν και -ειδικά με το φυτίλι & το σύρμα- δεν έτυχε ποτέ να τα χρησιμοποιήσω "στον δρόμο" για να σετάρω φιλτροαντίσταση, αλλά και ούτε πρόκειται να ατμίσω ποτέ 3 μπαταρίες 18650 στην διάρκεια της ημέρας!!!

 :)

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #77 στις: Ιουνίου 04, 2013, 00:41 »
Με ενα ηλεκτρονικο μοντ παιρνεις μαζι σου και μια τουιστ, ετσι δεν μενεις  ;)
Εξαλλου τι καλυτερο απο ενα μοντ που θα σε κρατησει για ολη τη διαρκεια της μπαταριας στην ιδια ταση και οχι να την κατεβαζει καθε δεκαλεπτο με αποτελεσμα η να κουβαλας οπως ειπες 2-3 χ18650 η να σου φευγουν τα σαγονια στο ρουφηγμα  ;D :))

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #78 στις: Ιουνίου 04, 2013, 08:41 »
Δεν έχεις άδικο, κι όχι ότι δεν το έχω κάνει... Αυτόν τον καιρό έχω ένα v.v. που δοκιμάζω με 3-4 ατμοποιητές και εξακολουθώ να κουβαλάω και το μηχανικό μαζί μου για σιγουριά ( ;D ).

Αυτό με τις τζούρες και το ρούφηγμα, το έχω νιώσει στο μηχανικό, αλλά και στο v.v. στο οποίο μετά από κάποια στιγμή, νιώθω την ανάγκη να το "ανεβάσω" σε volt και μετά ξανά κάτω. Προφανώς επέρχεται ο κορεσμός μετά από κάποια ώρα και δημιουργείται αυτή η ανάγκη, τίνα πω! Ίσως γι'αυτό να μην βλέπω πολύ μεγάλη διαφορά στην ροή του ατμίσματος, τουλάχιστον με τον Οδυσσέα. Με έναν EVOD που πήρα πρόσφατα, τον οποίο δοκίμασα μόνο στο v.v. (eVic), ενώ είναι καλός στην αρχή, μετά με κουράζει.
Επίσης, ναι μεν το v.v. κάνει καλή διαχείρηση της μπαταρίας, αλλά δεν αντέχει και πολύ περισσότερο απ'ότι πάνω στο μηχανικό τελικά. Δεν το έχω μετρήσει σε ώρες ή λεπτά ατμίσματος, αλλά η αίσθηση που έχω είναι ότι δεν έχουν τεράστια διαφορά, ειδικά όταν το v.v."παίζει" γύρω στα 4.0V-4.5V.

Ελπίζω να μην έχω βγει off-topic... Όταν με ρωτάει κάποιος που σκέφτεται να αρχίσει το Η.Τ., του προτείνω να πάει σε λύση v.v. για σταθερή απόδοση και εργοστασιακούς ατμοποιητές τύπου CE4, T3 ή EVOD, ώστε να μην απογοητευτεί και να μην ασχολείται με πολλά πολλά, αλλά εγώ -προφανώς από συνήθεια- έχω "κολλήσει" στο μηχανικό με επισκευάσιμο ατμοποιητή, το οποίο μου φαίνεται ευκολότερο (!!!!) στο σετάρισμα και με καλύτερο τελικό ατμιστικό αποτέλεσμα.

Άβυσσος η ψυχή του ατμιστή!

 :yes:

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #79 στις: Ιουνίου 04, 2013, 09:51 »
Δεν θα διαφωνησω, οχι με σενα αλλα με κανεναν, απλα μενω σε αυτο  :)




Άβυσσος η ψυχή του ατμιστή!

 :yes:
Και οχι μονο  :yes:

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #80 στις: Ιουνίου 04, 2013, 11:51 »
Έχει μεγάλη διαφορά ένα κινεζομοντ από ένα προβάρι.πολύ μεγάλη διαφορά σε πολλά σημεία.

Αξιοπιστία
Διαχείριση ενέργειασ
Μέγεθός
Ομορφιά(αυτό είναι στην κρίση του καθένα)
Εγγύηση
After sale service
Το μόνο μείον είναι η τιμή.

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #81 στις: Ιουνίου 04, 2013, 12:05 »
Έχει μεγάλη διαφορά ένα κινεζομοντ από ένα προβάρι.πολύ μεγάλη διαφορά σε πολλά σημεία.

Το μόνο μείον είναι η τιμή.
Συμφωνω στο πρωτο σκελος και να πω για το 2ο σκελος η διαφορα εαν ενας ατμιστης μεινει στο ''σπορ'' ''χομπυ''  ''αναγκη'' οπως θελει καποιος να το πει θα μηδενιστει πολυ γρηγορα απο το ''ψαξιμο'' στα διαφορα μοντ.
Προσωπικη μου γνωμη φυσικα χωρις αντιπαραθεση με καποιον εχοντας διαβασει γνωμες των συνατμιστων κατα καιρους.  :)

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #82 στις: Ιουνίου 04, 2013, 12:18 »
Φυσικά αυτό είναι το 1ο που κοιτάει καποιος,τι του χρειάζεται, τι τον καλύπτει κ μέχρι που αντέχει η τσέπη του.

Εγώ πάνω μιλάω για μια αντικειμενική σύγκριση.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #83 στις: Ιουνίου 04, 2013, 12:37 »
Δε θα μπω στην αιώνια διαμάχη, πάλι, των ηλεκτρονικών mods, αλλά πιστεύω πως το θέμα του vv για μένα είναι, ξεκάθαρα στη διατήρηση σταθερής τάσης, αναντικατάσταστο. Ξεκίνησα για τη δύναμη και το χτύπημα, αλλά αν μιλάμε για μηχανικό τότε νομίζω ότι χωρίς σταθερή τάση θα ξαναπιάσω τις ego μου. Επισκευάσιμο δεν πήρα όμως για φτιάχνω την αντίσταση εκεί που θέλω, πήρα αρχικά για οικονομία, μετά για ποιότητα ατμίσματος. Χώρια που πλέον νομίζω αυτό που φτιάχνεις την αντίσταση στο ύψος που θες, έχει πάει στον κάδο σαν επιχείρημα. Πουλάνε του ίδιου εργοστασιακού κεφαλές σε όλες τις πιθανές αντιστάσεις. Τόσο μάλιστα, που εγώ δεν μπορώ να φτιάξω αντίσταση με τόση ακρίβεια στο 0,1 του Ω. (Άρα νά'το πάλι το vv!!). Ναι, αν ήταν ψηφοφορία, θα είχα ψηφίσει ξεκάθαρα και τα δύο, θεωρώ πως οι στόχοι τους είναι πολύ διαφορετικοί, και των δύο πολλά παραπάνω φυσικά από το να ρυθμίζεις τα watt.

Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #84 στις: Ιουνίου 11, 2013, 18:12 »
Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους φίλους που μου απάντησαν στην ερώτηση για το τι είναι VV. Σχετικά με τους επισκευάσιμους ατμοποιητές, εγώ φτιάχνω την αντίσταση, τη γυρνάω στο φυτίλι και την βάζω στον ατμοποιητή; Είναι εύκολο πράγμα; Υπάρχει κάποιο λινκ με επισκευάσιμο 100% ατμοποιητή; Ρωτάω γιατί πιστεύω πως θα γλυτώσω αρκετά 3ευρα που δίνω για κεφαλές καμένες.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #85 στις: Ιουνίου 11, 2013, 18:15 »
Ναι μονος σου φτιαχνεις την αντισταση και ειναι πανευκολο.
Θα το δεις και σαν ασχολια/χομπι μετα και θα σου αρεσει ακομη περισσοτερο.
Για επισκευασιμους ατμοποιητες πληροφοριες εδω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1455 171686 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:47
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13971 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42839 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557916 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9270 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364