vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, petr@n, camber, gfilip, Sergios, tony1976

Twitter

Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο

Αποσυνδεδεμένος iceberg

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #15 στις: Απριλίου 24, 2012, 00:22 »
ΚΑΙ τα δύο, γιατί δε ρίξαμε τόσο διάβασμα εδώ μέσα για να μην έχουμε που να πειραματιστούμε με όσα μάθαμε!

Εκτός αυτού, άμα τελειώσει κανείς με την αντίσταση μπορεί μετά να παίζει με τα κουμπάκια να δει πόσο του σηκώθηκε (η αντίσταση) και πόσο του έπεσε (η τάση) να περνάει η ώρα αλλιώς θα βαριόταν!

Αποσυνδεδεμένος Manolis1979

  • **
  • 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Vmax SS, Lava 1.5, VV by me
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #16 στις: Απριλίου 24, 2012, 22:59 »
Σίγουρα vv !!!!!!  :thumpup:
Όσο για την "diy" μέθοδο θα πρέπει να πιάνουν τα χεριά σου !!!
Εγώ έχω και τα 2 !!!! :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος geopsimos

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #17 στις: Απριλίου 25, 2012, 07:53 »
ειναι δυσκολο ?

Αποσυνδεδεμένος G

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • GG Extremist
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #18 στις: Απριλίου 25, 2012, 09:50 »
Βασικά είναι και πόσο γουστάρεις να ασχοληθείς. Αν δεν έχεις καμία μα καμία όρεξη να το ψάξεις ή έστω να το κάνεις ως 15ο χόμπυ τότε eGo μπαταρία και μη επισκευάσιμο ατμο. Αν έχεις λίγο χρόνο και όρεξη να μάθεις 5 βασικά πραγματάκια αλλά όχι παραπάνω τότε VV και μη επισκευάσιμο. Λίγο παραπάνω τότε επισκευάσιμο και δυνατή eGo μπαταρία. Αν απλά γουστάρεις να το κάνεις χόμπυ δεν είναι ούτε πλεονασμός ούτε υπερβολή επισκευάσιμος + VV. Μετά πας σε κατασκευές :P

Αυτά από θέμα χρόνου. Μετά για το θέμα μπαταρίας μην ξεχνάμε ότι οι eGo μπαταρίες δεν μπορούν να σηκώσουν και πολλά. Δεν δίνουν τα watt που υποτίθεται ότι πρέπει να δώσουν. Ακόμα και 0,5Ω αντίσταση να βάλεις πάνω δεν πρόκειται ποτέ να πάρεις 35 watt που θα έπρεπε υπό ιδανικές καταστάσεις να πάρεις με φρεσκοφορτισμένη 4,2 volt μπαταρία.Βέβαια έχω αρχίσει και αναθεωρώ κάποια πράγματα αποκλειστικά και μόνο λόγω του Steam Machine που όποτε τον έχω δει και τον έχω δοκιμάσει παίζει με eGo μπαταρία και ...φυσάει. Αλλά όρεξη να έχεις για κουβέντα.

Για μένα σίγουρα η λύση είναι VV + επισκευάσιμος και τα κάνεις και τα δύο ΟΤΙ θες και βγάζεις ότι συνδιασμό γουστάρεις. Πάντως σίγουρα θα ήμουν σχεδόν το ίδιο "σίγουρος" για την λύση μηχανικό mod + επισκευάσιμος αν υπήρχε η σταθερότητα που λέει ο alexmach στα Volt και παλεύει με το Pailpoe στο vaporwall να πάρει... :P

geopsimos αν είναι δύσκολο τι?

Αποσυνδεδεμένος GanaG

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα είναι ατμός ... (Θρασύβουλος)
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #19 στις: Απριλίου 27, 2012, 19:41 »
Το ότι χρειάζεσαι χρόνο και να πιάνουν τα χέρια σου για να σετάρεις σωστά
επισκευάσιμο είναι μύθος. Το λέω αυτό γιατί ούτε πολύ χρόνο έχω,
ουτε πιάνουν τα χέρια μου (και από σταθερότητα ... σχεδόν parkinson ;D )
και δεν μου πήρε πάνω από δέκα λεπτά να στήσω τον επισκευάσιμο.
Απο την άλλη όμως  :hmmm: μόνο με τον επισκευάσιμο σε απλή μπαταρία χάνεις
ατμιστικές εμπειρίες όπως το ντουμάνι που πετυχαίνεις σε υψηλά volt και βέβαια
χάνεις την σταθερότητα κατά την αποφόρτιση της μπαταρίας.

Τελικά χρειάζονται και τα δύο στη φαρέτρα σου για να πετυχαίνεις συχνότερα
το στόχο της ατμιστικής απόλαυσης.

Αποσυνδεδεμένος kiltsikis21

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπάρχει πάντα ένας τρόπος εάν είσαι αποφασισμένος
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #20 στις: Απριλίου 27, 2012, 19:54 »
Πιστευω και τα δυο.Επισκευασιμο για να  φερεις την αντισταση σου εκει που θες και VV οχι τοσο για πολλα Volt παρα μονο για την σταθεροτητα

Αποσυνδεδεμένος sakissakis

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • που ήσουν ρε κινέζε τόσα χρόνια?
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #21 στις: Απριλίου 27, 2012, 20:00 »
Και τα δύο. Ας είναι εύκολο na σεταρεις στα επιθυμητά ωμ εμπειρικά.Ας είναι ακόμα πιο εύκολο αν έχεις και ωμομετρακι.Μην μου πει κάποιος ότι πότε δεν του ξέφυγε λίγο η αντίσταση και δεν ξανά σεταρε από την αρχή...Ενώ με νν ανεβαζεις η κατεβάζεις μια ιδέα και τέλος. Κακά τα ψέματα....όσο πιο πολύ ασχολείσαι τόσο πιο απαιτητικός γίνεσαι και ο συνδυασμός των δύο είναι αναπόφευκτος στο τέλος

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #22 στις: Απριλίου 30, 2012, 03:54 »
οι ατμιστικες παραμετροι ειναι πολλες και ασταθεις. αν υπηρχε τροπος να κρατηθει ολο το πλαισιο πλην μιας σταθερο, τοτε η απαντηση στο ερωτημα θα ηταν διαζευκτικη.

λογω της μεταβλητοτητας ομως, καλο θα ηταν στην αναζητηση του κανεις να δοκιμασει και τα δυο και να πειραματιστει αρκετα, αν φυσικα κρινει πως υπαρχει λογος.

Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #23 στις: Απριλίου 30, 2012, 04:21 »
τουλάχιστο απο 2 στο καθένα για να κοιμάσαι ήσυχος :yes:

Αποσυνδεδεμένος d3mon

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #24 στις: Απριλίου 30, 2012, 08:05 »

Και εγώ πιστεύω φίλε μου ότι και τα δύο είναι η καλύτερη λύση. Δεν αντέχω την γρήγορη σταδιακή πτώση των μη επισκευάσιμων όπως και υποστηρίζω τα VV γιατί μέσα στην ημέρα ή αναλόγως συνθηκών θέλω να έχω στην εισπνοή την ποσότητα ατμού που θέλω.

Αποσυνδεδεμένος anvlasop

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #25 στις: Απριλίου 30, 2012, 19:40 »
νν σιγουρα. Ειδικα αν δεν σε ενδιαφερει και τοσο η εμφανηση. Τα μηχανικα ειναι πιο ομορφα , ομως δεν εχεις σταθερα volt. Αυτο ειναι μεγαλο μειονεκτημα πιστευω. Μακαρι να βγει καποτε και ατμο με ρυθμιζομενη αντισταση για να σωθουμε  :yes:

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #26 στις: Απριλίου 30, 2012, 19:52 »
..... πλην μιας σταθερο, τοτε η απαντηση στο ερωτημα θα ηταν διαζευκτικη.
......

Πιά ειναι η μια ;
Και αφού είναι δυο οι συνιστώσες που απαρτίζουν το πλαίσιο άρα μια σταθερή και η άλλη μεταβαλόμενη ;

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #27 στις: Απριλίου 30, 2012, 20:19 »
αυτο που εννοουσα (λιγη επιείκεια και λογω ωρας του ποστ) ηταν πως αν κρατιοταν ολα σταθερα και αλλαζαν μονο τα βολτ ή τα Ωμ πχ, τοτε θα ηταν πιο απλη η επιλογη.


λογω πολυπλοκοτητας και ρευστοτητας ομως, καλο ειναι να γινουν πειραματισμοι με διαφορες διαταξεις και συνδυασμους  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #28 στις: Απριλίου 30, 2012, 20:25 »
σιγουρα και τα δυο.. ο επισκευασιμος εχει πολυ μειωμενο κοστος λειτουργειας και συνηθως καλυτερες επιδοσεις,και το vv σου δινει τη σταθερη ταση και τη δυνατοτητα να αλαζεις παραμετρους χωρις να πετας καθε φορα φυτιλοαντισταση. πχ. το μεσημερι θελω για καποιο λογο πιο δυνατο χτυπημα απο το πρωι.
ενα τετοιο σετ κανει περιπου 100 euro,και καθαριζεις για πολυυυυ καιρο!!
αυτο που δεν μου αρεσει ειναι αυτα τα κουτακια... μακαρι καποιος να βρει κατι πιο καλαισθητο!!!

Αποσυνδεδεμένος sokin

  • ***
  • 581
  • Φύλο: Άντρας
  • Δοκιμος ηλεκτροπνευματιστης για μα ζωή.
Απ: Επισκευασιμος ατμοποιητης η vv η και τα δυο
« Απάντηση #29 στις: Απριλίου 30, 2012, 20:44 »
koloky8anos δεν ηθελα να σε προσβαλω σε κάτι. Απλα κατάλαβα οτι αν υπαρχει κατι από τα δυο που μπορεί να αποδώσει σταθερά και πιστευω οτι υπάρχει  τοτε θα μπορουσαμε να επιλέξουμε το αλλο ως αναγκαίο.
Δεν νομιίζω οτι το vv με "σταθεροποιηση" ( υπάρχουν και ego vv) ειναι αναγκαιο μόνο για την σταθερη απόδοση του ατμισματος  και να διορθωνει τα προβληματα του ατμοποιητή. Αλλά και να μου δινει και τη δυνατότητα να αλλάζω το τρόπο ατμισης και να μπορώ να δοκιμάζω πράγματα. Μόνο με επισκευάσιμο δεν γίνεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 30, 2012, 20:51 από sokin »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1456 171716 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:15
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275672 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13973 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9309 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35137 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9284 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364