vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

120 επισκέπτες, 5 χρήστες
Milarepa, dimitrisd, dimitraf, lemon78, ZoeM

Twitter

Τα WATT και η ατμιστικη μας εμπειρία ! Πίνακες Volt, Watt, Amper, Ohm

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Ευχαριστώ. :respect_hat:


Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
shado.. εκτος οτι γραφεις  ενα κατεβατο και βαρειουμαι..
νωριτερα πηρα στο καπακι.. τρεις απανωτες προαγωγες  οποτε δεν σ εχω αναγκη :))
αλα οτι εισαι σωστος και μελετηρος να λεγετε..   :D
:bye:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Είχα γράψει και στο άλλο νήμα που κλείδωσε ότι αυτό που παίζει μεγαλύτερο ρόλο για τα βατ που θα ατμίσουμε είναι η διατομή του σύρματος όπως λέει και ο shado πιο πάνω..

Πλέον έχουμε μια πληθώρα συρμάτων διαθέσιμα για άτμισμα. Kanthal, SS, Titanium, Nickel κλπ. Η ισχύς που χρειάζεται ένα σύρμα για να θερμανθεί εξαρτάται κατά κύριο λόγο από τη διατομή του και όχι από την ωμική του αντίσταση..

Παίρνω σαν παράδειγμα 3 σύρματα: Kanthal, SS316L και Τιτάνιο όλα σε διατομή 0.40mm (26 awg).
Σε 2.5mm διάμετρο και 8 σπείρες θα έχουμε τις εξής ωμικές αντιστάσεις:
Kanthal: 1.0 Ohm
SS316L: 0.5 Ohm
Titanium GR1: 0.33 Ohm

Αν βάλουμε αυτά τα στοιχεία στο Steam Engine και δώσουμε 20W θα έχουμε σε όλα τα σύρματα παρόμοιο heat flux, δηλαδή όλα τα σύρματα θα ανεβάσουν την ίδια θερμοκρασία ασχέτως της ωμικής τους αντίστασης.

Τα volt που αναφέρθηκαν στο νήμα που κλείδωσε είναι εντελώς διαφορετικά 4.5, 3.2 και 2.4V για το κάθε σύρμα αντίστοιχα αλλά το ατμιστικό αποτέλεσμα που θα πάρουμε είναι παρόμοιο.
Διαφορές φυσικά υπάρχουν αφού ο κάθε τύπος σύρματος αρπάζει με διαφορετικό τρόπο, σε άλλα πιο γρήγορα, σε άλλα πιο αργά αλλά το ατμιστικό αποτέλεσμα θα είναι παραπλήσιο.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας


shado.. εκτος οτι γραφεις  ενα κατεβατο και βαρειουμαι..
νωριτερα πηρα στο καπακι.. τρεις απανωτες προαγωγες  οποτε δεν σ εχω αναγκη :))
αλα οτι εισαι σωστος και μελετηρος να λεγετε..   :D
:bye:


:laugh1: :laugh1: :laugh1:

Τρεις προαγωγες απανωτες.............. :hmmm:
Χρειαζεσαι εσυ Γιαννη μου προαγωγες ;;;;;
Απο ποιον αραγε να παρεις εσυ προαγωγες ;;;;;

Χαιρετω την παλαια φρουρα.
Ειδα μαλιστα οτι μας εκανε την τιμη να ερθει στην παρεα μας και ενας αλλος θρυλος του e-kapnisma , που καποτε μας ανοιγε τα ματια για να μπορουμε σημερα εμεις ολοι να το παιζουμε διάνοιες του η.τ............




Κostas (αρκουδος) 







Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....

Αυτή είναι η ουσία.
............
Πλέον έχουμε μια πληθώρα συρμάτων διαθέσιμα για άτμισμα. Kanthal, SS, Titanium, Nickel κλπ.
Μια φορά και έναν καιρό , έπαιζαν μόνο 2 σύρματα ( Ni-Chrome και Kanthal ) σε διατομές από 0,15 - 0,20 . Το 0,23 ήταν για τους σληροπυρηνικούς   :tongue_smilie:
Εκείνες  τις εποχές είχαν νόημα οι πίνακες  με τις αντιστάσεις και τα βατ .
Αν φτιαχτεί κάτι ανάλογο σήμερα , πρέπει να γίνει για κάθε τύπο σύρματος και κάθε διατομή ξεχωριστά .
Ή τουλάχιστον για κάθε διατομή , όχι όμως αναφέροντας αντίσταση αλλά μήκος σύρματος . 


Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Μπιλ καλα τα λες εσυ και ο camper αλα οι νεοι σημερα.. τα ξερουν καλυτερα  :D
αυτο που με ανησυχει ειναι οτι δεν γραφει ο ΜαστροSEB  :(
 αλα ξερω αυτος εναι σαν τον γερολυκο οταν θα δαγκωσει..θα δαγκωσει καρωτιδα :laugh1:   :tongue_smilie:
οσο για της προαγωγες φαινεται ειχα φαει τρεις στερησεις βαθμων λογο κοπανας και της ξαναπηρα   :))

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Χαιρετω την παλαια φρουρα.
Ειδα μαλιστα οτι μας εκανε την τιμη να ερθει στην παρεα μας και ενας αλλος θρυλος του e-kapnisma , που καποτε μας ανοιγε τα ματια για να μπορουμε σημερα εμεις ολοι να το παιζουμε διάνοιες του η.τ............
Σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :-)

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Απαντω στον φίλο @doubt οτι το μοντ μου ειναι το vtc mini και λειτουργει κανονικά. Επισης δοκιμασα και σε δευτερο vtc τον ιδιο ατμο ιδια αντισταση συρμα κτλ οπως τα εχω αναφερει στην αρχη και παλι τα ιδια. Ατμιστικη εμπειρια στα 5 με 6w! Η αντισταση θελει αλλαγμα μετα απο 4-5 μλ..
Επισης με ιδιο στησιμο, ιδιο μοντ, ιδιο ατμοποιητη ατμιζα γυρω στα 12w μεχρι πριν ενα μηνα..Το μυστήριο πλανάται ακομα..και διευκρινιζω για τα συρματα, παντα κανθαλ και ειτε 32mm ειτε 35mm. Αυτα συνηθως χρησιμοποιω και μονο power mode. Τα ωμ αναλογα τις σπειρες προσπαθω να ειναι απο 0.90 ως 1,40. Τόσοι εξπέρ εδω ολο και καποιος θα καταλαβει. Πειραματιστηκα επισης και με το βαμβακι, ποσότητα, οργανικο ,muji, koh ke do..και με πυρηνες 2,4 αλλα και 1,8. Τα βατ εκει ομως..οτι και να κανω..
Δεν λεω, ισως να ειναι και για καλο που εχω αποδοση τοσο χαμηλά αλλα ειναι μεγαλο σπασιμο η αλλαγη αντιστασης πρωι και βραδυ. Η τζουρα εγινε κουραστικη, δοκιμασα και με αλλο επιστομιο, αμελητεα η διαφορα. Και για οσους αναρωτιούνται αν βγαινει ατμος..ναι βγαινει. Αλλα οχι το πυκνο συνεφακι που ειχα καποτε, πολυ λιγοτερος

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Το θέμα σου είναι ότι επειδή χάνεις την γεύση από μέρα σε νύχτα εσύ αλλάζεις αντιστάσεις αν κατάλαβα καλά. Τι δουλειά όμως μπορεί να έχει η γεύση σ αυτό το νήμα αναρωτιέμαι :hmmm:
Δεν μπορεί να οφείλεται κάπου αλλού δηλαδή και όχι στα πόσα watt volt molt ατμίζεις ?

Αποσυνδεδεμένος nikosallos

  • *****
  • 1613
  • Φύλο: Άντρας
  • ..έχει ο θεός...
Margo, σε τι άτμο γίνεται αυτό?

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Σωστο το point σου savo. Το θεμα μου ειναι τα βατ, τη γευση την ανεφερα ως συνακολουθο ισως και μηπως βγει μια ακρη. Τα βατ ειναι και η μοναδική παραμετρος που άλλαξε χωρις εμφανη λογο και επηρέασε απο διαρκεια αντιστασης, γευση, πυκνοτητα ατμου. Πιστευω οτι ειμαι εντος του θεματος: τα watt και η ατμιστική μας εμπειρια. Ναι νομιζω οτι αυτα αλλαξαν την ατμιστικη μου εμπειρια και ψαχνω την αιτια

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Αυτή τη στιγμή ατμίζω με ένα istick 30, άτμο Lemo 2, αντίσταση micro coil 1,5Ω με kanthal 35mm στα 6,5W (3,1V) και ατμίζω κανονικά, έχω γεύση (υγρό maxx blend DIY) απλά λίγο λιγότερο ντουμάνι από τα 9,8W που συνήθως ατμιζω με αυτό το setup και φυσικά λίγο μεγαλύτερη διάρκεια στη τζούρα, όχι όμως πάνω από 4 δεύτερα. Αυτό με κάνει να συμπεράνω ότι η συχνή αλλαγή των αντιστάσεων που αναφέρει η margo οφείλεται αποκλειστικά στα κατάλοιπα ενδεχομένως του υγρού της. Το θέμα της γεύσης έχει να κάνει και με το πόσο έχουν συνηθίσει το συγκεκριμένο υγρό οι γευστικοί κάλυκες του καθενός.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2016, 02:23 από ati »

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
@ati ευτυχως επιβεβαίωσες κι εσυ οτι βγαζουμε ατμό στα 6w..:))
Και σε εκτενή συζήτηση που ειχα με εμπειρο συμφορουμίτη καπου εκει στο θεμα κορεσμου γευσης καταλήξαμε. Βεβαια θεωρητικά αδυνατω να το καταλάβω μιας και αλλαζω γευσεις τουλαχιστον δυο φορες τη μερα.
Οσο για τα κατάλοιπα εχεις δικιο και σ αυτο αλλα το ιδιο ακριβως υγρο αφηνε κατάλοιπα μετα απο πολλα μλ οταν ατμιζα σε ψηλότερα βατ.
Αρα να συμπεράνουμε οτι τα λιγα βατ δεν ειναι και η σωτηρία των αντιστάσεων?

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος ati

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
Τα κατάλοιπα είναι κατάλοιπα και θα μείνουν όπως και να έχει στην αντίσταση είτε ατμίσεις με 6,5W είτε με 20. Ίσως τα λίγα watt να μην ατμοποιούν όλο το υγρό για αυτό και τα περισσότερα κατάλοιπα. Τα πάρα πολλά watt πιστεύω παίζουν ρόλο μόνο σε VW, εκεί δηλαδή που δεν γνωρίζεις τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στο υγρό και δεν μπορείς να πεις με βεβαιότητα τι παράγεται, σε αντίθεση με το TC που τουλάχιστον θέτεις κάποια όρια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 21, 2016, 03:35 από ati »

Αποσυνδεδεμένος margo

  • **
  • 276
  • Φύλο: Γυναίκα
Σωστά , αρα ατμιζουμε σε power mode και αν μας κατσει σε  χαμηλα βατ ειμαστε και ευχαριστημένοι και πιο σιγουροι οτι δεν ..παίζουμε με τη φωτιά?
Τώρα για τα κατάλοιπα , μου θύμισες τα κάρβουνα που αργοψήνουν :))

Στάλθηκε από το X5pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 59 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 96 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20439 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65286 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173867 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312491 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4131 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix