vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

525 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

[Ψηφοφορία] CARTOMIZER vs ATOMIZER

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
[Ψηφοφορία] CARTOMIZER vs ATOMIZER
« στις: Ιανουαρίου 22, 2010, 10:14 »
CARTOMIZER vs ATOMIZER....
Τα πρώτα διακρίνονται για την ευκολία στη χρήση, τη διάρκειά τους, την ¨καθαριότητα¨που προσφέρουν αφού δεν προλαβαίνουν να μαζέψουν κατάλοιπα, την αποφυγή μεθόδων καθαρισμού, το ζεστό ατμό τους  :thumpup:
Μειονέκτημά τους η έλλειψη (προς το παρόν) πολλών γεύσεων και η ακριβή τιμή τους  :thumpdown:
Τα δεύτερα, (ATOMIZER) προσφέρουν λύση σε όποιον θέλει να δοκιμάζει πολλές γεύσεις υγρών, είναι πολύ φθηνότερα, υπάρχουν σε μεγάλη ποικιλία για τα Η.Τ. οποιουδήποτε, προσφέρονται για πατέντες  :thumpup:
Από την άλλη, δεν είναι τόσο αξιόπιστα, χαλάνε ευκολότερα, έχουν (κάποια) άσχημη γεύση, δεν παρουσιάζουν όμοια χαρακτηριστικά ακόμα και ίδια προϊόντα, χρειάζονται καθάρισμα  :thumpdown:
Εγώ τείνω προς τα καρτομάϊζερ, αλλά για την δυνατότητα που παρέχουν τα ατμ για να αλλάζω γεύσεις στα υγρά μου και την ποικιλία τους, ψηφίζω ΚΑΙ ΤΑ 2  :)

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] CARTOMIZER vs ATOMIZER
« Απάντηση #1 στις: Ιανουαρίου 22, 2010, 10:41 »
Ένα ακόμη πρόβλημα (αρκετά βασικό κατά τη γνώμη μου) με τα καρτομάιζερ είναι και η δυσκολία εύρεσής τους όταν ο έμπορος ξεμείνει ή το εργοστάσιο παραγωγής δεν προλαβαίνει τη ζήτηση.

Τελικά έβαλα και εγώ και τα δύο γιατί όπως ανέφερες έχουν και πλεονεκτήματα.
Παρότι προς το παρόν δεν τα χρησιμοποιώ.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] CARTOMIZER vs ATOMIZER
« Απάντηση #2 στις: Ιανουαρίου 22, 2010, 10:47 »
Ναι Κώστα, είναι βασικό αυτό που αναφέρεις!
Όμως πιστεύω με τον καιρό θα λυθεί όταν αυξηθεί και η ζήτηση, όπως έγινε και με τα ίδια τα Η.Τ.
Άσχετο...., έρχεται και η παραγγελία μου από DX σε λίγες μέρες, οπότε... κατάλαβες...  ;)

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] CARTOMIZER vs ATOMIZER
« Απάντηση #3 στις: Ιανουαρίου 22, 2010, 10:49 »
Ναι Κώστα, είναι βασικό αυτό που αναφέρεις!
Όμως πιστεύω με τον καιρό θα λυθεί όταν αυξηθεί και η ζήτηση, όπως έγινε και με τα ίδια τα Η.Τ.
Άσχετο...., έρχεται και η παραγγελία μου από DX σε λίγες μέρες, οπότε... κατάλαβες...  ;)
Ξέρω ξέρω...
Είχα πολύ δουλειά τον τελευταίο καιρό.
Τη Δευτέρα...

Sorry   :-[

Αποσυνδεδεμένος taxtsom

  • ***
  • 514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] CARTOMIZER vs ATOMIZER
« Απάντηση #4 στις: Ιανουαρίου 22, 2010, 15:26 »
Παρόλο που δεν έχω δοκιμάσει cartomizer προτιμώ ατομιζερ 4075 κ 510 σε mods με μπατ 18650 που έχω φτιάξει χάρη στην βοήθεια του ευρεσιτέχνη συνονόματού σου :respect:
Πόσο πιο ζεστός μπορεί να βγαίνει ο ατμός σ΄ένα cartomizer από τον ατμό που βγαίνει από ένα π.χ 510 σε mod με 18650? Αυτήν την απορία έχω  :hmmm:
Αξίζει να δοκιμάσω?

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] CARTOMIZER vs ATOMIZER
« Απάντηση #5 στις: Ιανουαρίου 22, 2010, 15:29 »
Δε μας λέει ο Κώστας?  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] CARTOMIZER vs ATOMIZER
« Απάντηση #6 στις: Ιανουαρίου 22, 2010, 15:36 »
Πόσο πιο ζεστός μπορεί να βγαίνει ο ατμός σ΄ένα cartomizer από τον ατμό που βγαίνει από ένα π.χ 510 σε mod με 18650? Αυτήν την απορία έχω  :hmmm:
Αξίζει να δοκιμάσω?
Tα καρτομαίζερ που βάζω/έβαζα στο MiniTurbo μέχρι και 5 ίσως γεμίσματα είναι απλά άπαιχτα :)
Τώρα για την θερμοκρασία δεν μπορώ να πω με σιγουριά και ειδικά σε σύγκριση με τον 510 που τον άφησα εδώ και πολύ καιρό στην άκρη.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: [Ψηφοφορία] CARTOMIZER vs ATOMIZER
« Απάντηση #7 στις: Ιανουαρίου 22, 2010, 15:40 »
Καρτομάιζερ δαγκωτό αλλά με πιο πολλές γεύσεις (και σε VG) και με ένα ευρώ το ένα.  ;D ;D
Αλλά με ποιότητα κατασκευής καλή.
 
Ζητάω πολλά;  8)

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] CARTOMIZER vs ATOMIZER
« Απάντηση #8 στις: Ιανουαρίου 22, 2010, 15:43 »
Όοοοχι... Σκρούτζ, όχι  :nope:
Δε ζητάς και πολλά  :laugh1:

Υ.Γ. Πάντως -χωρίς αστεία- θα ήθελα κι εγώ να έχουν ΤΟ ΠΟΛΥ 1€ τα καρτομάϊζερ και πολλές επιλογές γεύσεων.
Περισσότερα θα κατανάλωνα τότε και θα παρατούσα στην άκρη τα ατμ, αφού θα έβρισκα και την ευκολία και την ικανοποίηση από ένα προϊόν  ;)
Καιρός είναι να βγάλουν και οι υπόλοιποι κατασκευαστές ΑΞΙΟΛΟΓΑ (σαν του npro) καρτομάϊζερ, γτ το βλέπω να κολλάει το πράγμα (ή στην καλύτερη να μην εξελίσεται με γοργούς ρυθμούς) αν παραμείνει μονοπώλιο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 22, 2010, 15:49 από atmistis »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: [Ψηφοφορία] CARTOMIZER vs ATOMIZER
« Απάντηση #9 στις: Ιανουαρίου 22, 2010, 15:47 »
Όοοοχι... σκρούτζ, όχι  :nope:
Δε ζητάς και πολλά  :laugh1:

Ναι, γιατί εσένα θα σου κακό'πεφτε!  :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] CARTOMIZER vs ATOMIZER
« Απάντηση #10 στις: Ιανουαρίου 22, 2010, 15:49 »
Το διόρθωσα (βλέπε επάνω). Μη βαράς  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: [Ψηφοφορία] CARTOMIZER vs ATOMIZER
« Απάντηση #11 στις: Ιανουαρίου 22, 2010, 22:58 »
Ατοmizer , μεχρι να πάνε  1 €  τα carts
----------------------
σχόλιο ...
Τα δυο τελευταία ερωτήματα μου φαίνονται μπερδεway   :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: [Ψηφοφορία] CARTOMIZER vs ATOMIZER
« Απάντηση #12 στις: Ιανουαρίου 22, 2010, 23:30 »
Τελικά πρέπει να είμαι κάτι σαν μαζοχιστής μιας και θα δηλώσω κι εγώ ότι προτιμώ το ατομάιζερ.
Μου αρέσει η ιδέα να ανοίγω ένα καινούριο ατομάιζερ, να το στρώνω
(αν στρωθεί),
να εναλλάσσω 3 – 4 μεταξύ τους
(να τζογάρω κάθε φορά αν ένα νέο ατομάιζερ θα δουλέψει)…
Δεν ξέρω, μου πάει περισσότερο, γίνεται πιο «προσωπικό» το άτμισμα.
Έχεις τη συσκευή σου και ατμίζεις. Τη δική σου συσκευή που την ξέρεις και την αγαπάς.
Με τα καρτομάιζερ έχεις μόνο μπαταρίες.
Θα προτιμούσα περισσότερο ανθεκτικά ατομάιζερ.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: [Ψηφοφορία] CARTOMIZER vs ATOMIZER
« Απάντηση #13 στις: Ιανουαρίου 23, 2010, 01:14 »
Ειμαι μαζι σου skortis εξερευνητης του άγνωστου , του απρόσμενου , της έκπληξης ,  του &^$%#$#%&*διου μετα την αποτυχία  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: [Ψηφοφορία] CARTOMIZER vs ATOMIZER
« Απάντηση #14 στις: Ιανουαρίου 23, 2010, 08:21 »
σχόλιο ...
Τα δυο τελευταία ερωτήματα μου φαίνονται μπερδεway   :hmmm:
Δεν είναι  :)
Πριν τα θέσω αναρωτήθηκα αν είναι περιττά, αλλά αποφάσισα να μπουν γτ τονίζουν (για κάποιους) τον κύριο λόγο της επιλογής τους  ;)
Τώρα π το σκέφτομαι, θέτω και την επιλογή ΟΧΙ καρτ γτ είναι ακριβά   ::)

Υ.Γ. Abet, έχεις μελετήσει σε τέτοιο βαθμό τις λεπτομέρειες των ατμ που το 'χεις το διδακτορικό στο χέρι  :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 23, 2010, 08:35 από atmistis »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172154 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14043 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43167 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 432 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35653 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182651 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10615 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364