vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

535 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, Tem

Twitter

Δυσανεξία carto tank στην VG

Αποσυνδεδεμένος Doukakos1

  • **
  • 275
  • Φύλο: Άντρας
Δυσανεξία carto tank στην VG
« στις: Μαρτίου 18, 2012, 15:38 »
Μετα και το τριτο καρτο τανκ που διαβρωθηκε χωρις κακομεταχειρηση (ολα διαφορετικων εταιριων) αποφασησα να ανοιξω αυτο το θεμα. Κοινο στοιχειο των τριων σπασμενων τανκ το υλικο τους -πολυκαρμπονε- σε διαφορα παχη και το γεγονος οτι το γυρισα σε VG. Με ετοιμο υγρο VG πρασινο μηλο, το πρωτο τανκακι διαβρωθηκε σε μια μερα περιπου χωρις να σπασει τελειως (μονο διαροες).Με DYI υγρα ομως και στις δυο επομενες περιπτωσεις ειχα αποκοληση κοματιων σε 5 με 10 λεπτα χωρις να ειναι σε λειτουργια το η.τ.(και τα δυο με αρωμα καπνικο και μελι).Μετα απο email σε μια απο τις εταιριες ελαβα την εξης απαντηση

Hello,
If the liquids that you are using are our liquids, then I will gladly send you out some replacement tanks. If they are not, then I have no way of knowing what the ingrediants are to tell you what exactly is making that tank crack. Through experiences that we have encountered, all VG liquids do crack the tanks and are very hard to feed through the carto punches correctly. We recommend a liquid with at least a 70% PG to 30% VG ratio. This is what we have our base liquids set at. Also, anything that has a high citrus, mint, or menthol in the liquid could cause cracking. Please let me know if I can help you with anything further.

Δηλαδη κατα την εμπειρια τους ολες οι VG διαβρωνουν τα καρτοτανκ.Η VG που χρησημοποιω ειναι ετοιμη αραιωμενη. Ειχε καποιος αναλογη εμπειρια;;Υπαρχη λυση στο ολο θεμα περα απο το μεταλικο ή pyrex ;;(νομιζω οτι θα βγαλει συντομα και η Siam mods γυαλινο) Σε Νομπακο τιταν εχει δει κανεις κατι τετοιο;;Παντα σε οσους κανουν σκετη VG...

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Δυσανεξία carto tank στην VG
« Απάντηση #1 στις: Μαρτίου 18, 2012, 15:59 »
...εγώ αυτό που ξέρω για τη διάβρωση των polycarbonate tank, είναι ότι φταίει το συστατικό κάποιων αρωμάτων σε οξέα κι όχι η VG :dontknow:

(Βιτζάκιας εδώ, με ένα μεγάλο και δύο μικρά DCT εδώ και μήνες, αυτή τη στιγμή που μιλάμε ένα μικρό είναι γεμάτο με VG σε καθημερινή χρήση) 

Πώς βγάλανε ότι φταίει η VG τώρα, θα σε γελάσω :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Aκαπνος

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλη μιση καρδια μου στη κινα βρισκεται
Απ: Δυσανεξία carto tank στην VG
« Απάντηση #2 στις: Μαρτίου 18, 2012, 16:02 »
και γω αυτο ξερω και εχει αναφερθει και παλαιοτερα οτι φταιει η οξυτητα ορισμενων αρωματων και οχι η vg

Αποσυνδεδεμένος sotirakos10

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
  • Rock 'n Vape
Απ: Δυσανεξία carto tank στην VG
« Απάντηση #3 στις: Μαρτίου 18, 2012, 16:04 »
Κι εγω το ιδιο!
VG-ακιας με 2 καρτοτανκ εδω και 2 εβδομαδες χωρις κανενα απολυτως προβλημα!
Παντως κι εγω πιστευω οτι το προβλημα ειναι σε καποια αρωματα!

Αποσυνδεδεμένος starcctv

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTB-ORION-BULLI ELITE-LAVA TUBE-A2-T-M SS-CE4
Απ: Δυσανεξία carto tank στην VG
« Απάντηση #4 στις: Μαρτίου 18, 2012, 16:04 »
Αυτο που εχω παρατηρηση αποτοτε που αλλαξα και κανω μονο vg + αρωμα ειναι τα εξεισ:
1. κοιμαμαι πολυ ευκολα και πολεσ ωρεσ.
2. πονοι και βαρος στο στηθος. ( δεν οφειλετε πουθενα αλλου . εκανα διακοπη για 3 μερες και ολα καλα.)
3. δεν κανει για DCT TANK(ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΧΥΡΕΥΣΤΗ)
4. προβληματα καμμενου σε ολουσ σχεδον τουσ ατμο.

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσανεξία carto tank στην VG
« Απάντηση #5 στις: Μαρτίου 18, 2012, 16:08 »
Αραιωσε την vg σου.

Αποσυνδεδεμένος sotirakos10

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
  • Rock 'n Vape
Απ: Δυσανεξία carto tank στην VG
« Απάντηση #6 στις: Μαρτίου 18, 2012, 16:10 »
Αυτο που εχω παρατηρηση αποτοτε που αλλαξα και κανω μονο vg + αρωμα ειναι τα εξεισ:
1. κοιμαμαι πολυ ευκολα και πολεσ ωρεσ.
2. πονοι και βαρος στο στηθος. ( δεν οφειλετε πουθενα αλλου . εκανα διακοπη για 3 μερες και ολα καλα.)
3. δεν κανει για DCT TANK(ΛΟΓΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΧΥΡΕΥΣΤΗ)
4. προβληματα καμμενου σε ολουσ σχεδον τουσ ατμο.

1.Κανενα προβλημα απολυτως!
2.Αυτο εγω το ειχα με pg!
3.Mε 510d lr και 2 τρυπες απλα :fight_shot_auto:
4.(1 στα 10) μου εβγαλε καμμενο εξαρχης(μαλλον αστοχια υλικου)!

Σημειωση!
Το μονο κακο για μενα ειναι τα φουσκοματα που προκαλει η vg!

Αποσυνδεδεμένος Doukakos1

  • **
  • 275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσανεξία carto tank στην VG
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 18, 2012, 16:11 »
και εγω για οξινα αρωματα ηξερα...αλλα οι 5 σταγονες να σπασουν ενα τανκ που καθεται σε 5 λεπτα;; γιαυτο και εγω στην τελευταια δοκιμη εβαλα 7 σταγονες μελι....παλι τα ιδια αποτελεσματα.Μηπως το υλικο στα dct που κυκλοφορουν ειναι διαφορετικο;;Θα δοκιμασω ενα αυριο και θα επανελθω...Απο εχθες ειμαι με μοντιφα συριγγα στις ταπες του Liquinator χωρις προβληματα.

Αποσυνδεδεμένος starcctv

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTB-ORION-BULLI ELITE-LAVA TUBE-A2-T-M SS-CE4
Απ: Δυσανεξία carto tank στην VG
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 18, 2012, 16:11 »
Αραιωσε την vg σου.
εξηγησου- καντο ψιλα
μονο τετοια εχω ΅) :)

Αποσυνδεδεμένος Doukakos1

  • **
  • 275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσανεξία carto tank στην VG
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 18, 2012, 16:12 »
Αραιωσε την vg σου.

η VG μου ειναι αραιωμενη ετοιμη (MIST)  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος starcctv

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTB-ORION-BULLI ELITE-LAVA TUBE-A2-T-M SS-CE4
Απ: Δυσανεξία carto tank στην VG
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 18, 2012, 16:14 »
εξηγησου- καντο ψιλα
μονο τετοια εχω ΅) :)
η vg einai 6ara nico και ειναι απο ατμοσ lab

Αποσυνδεδεμένος sotirakos10

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
  • Rock 'n Vape
Απ: Δυσανεξία carto tank στην VG
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 18, 2012, 16:15 »
Παράθεση
Απο εχθες ειμαι με μοντιφα συριγγα στις ταπες του Liquinator χωρις προβληματα.
Κι εκει να μεινεις! ;)

Αποσυνδεδεμένος Doukakos1

  • **
  • 275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Δυσανεξία carto tank στην VG
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 18, 2012, 16:20 »
ετσι το βλεπω....απλα μου κανει εντυπωση που ειμαι ο μονος που το εχω παρατηρησει  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος sotirakos10

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
  • Rock 'n Vape
Απ: Δυσανεξία carto tank στην VG
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 18, 2012, 16:34 »
Εχει ξαναειπωθει το φαινομενο εδω μεσα στο φορουμ αλλα δεν μπορω να βρω τωρα το σχετικο thread!
Ειχαν δωσει μαλιστα και βιντεο απο youtube το οποιο εδειχνε το συμβαν την ωρα που συμβαινει!
Λεγανε οτι το αρωμα μεντας (οπως και αλλα) προκαλει αυτο το φαινομενο στα πολυκαρμπονε!

Αποσυνδεδεμένος kimmi

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • 생활은 아름답습니다
Απ: Δυσανεξία carto tank στην VG
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 18, 2012, 16:58 »
Doukakos
Έχω Ακριβώς την ίδια εμπειρία
Μου ραγισανε 2 τανκ σε 1 μήνα
Κάνω μόνο vg

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174305 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312712 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14022 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124729 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix