vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

57 επισκέπτες, 5 χρήστες
Doubt, fratz8, Kouros17, Sergios, I.P

Twitter

Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #90 στις: Απριλίου 03, 2012, 13:04 »
Έχεις κανα link να μας δώσεις για τη σακούλα φόρτισης?

ενδεχομένως κάτι τέτοιο να κάνει για προστασία κατά την φόρτιση????

http://www.ebay.com/itm/Lipo-Charge-Pack-Fireproof-Battery-Safe-Bag-9-x-11-8-B-/170655018394?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27bbd4ed9a

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4134

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #91 στις: Απριλίου 03, 2012, 16:36 »
Αυτό που αναρωτιέμαι με αυτές τις σακούλες προστασίας είναι κατά πόσο ζεσταίνεται η μπαταρία εκεί μέσα. Ξέρουμε ότι κατά τη φόρτιση η μπαταρία ζεσταίνεται. Αν είναι κλεισμένη εκεί μέσα, θα μπορεί να διώξει εύκολα τη θερμότητα ή θα φτάσει να σκάσει και μετά θα λέμε "πάλι καλά που είχα και τη σακούλα προστασίας"!  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος arnokouros

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
  • **ΑΤΜΟΤΟΥΡΜΠΙΝΑΣ**
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #92 στις: Απριλίου 03, 2012, 16:44 »
πάντως σε εμένα με φορτιστή ultrafire 188, οι μπαταρίες που έχω φορτίσει AW,IMR, κ.λ.π σε καμιά κατά τη διάρκεια της φόρτισης δεν ζεσταινοντε καθόλου οι μπαταρίες.
 :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος crisx

  • ***
  • 567
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #93 στις: Απριλίου 03, 2012, 16:49 »
Αν φορτίζει σωστά όσο και να ζεσταθεί μέσα στην σακκούλα, έχω την εντύπωση οτι δεν θα ζεσταθεί αρκετά για να σκάσει. Ειδικά αν είναι και λίγο ανοιχτή η σακκούλα. Τα πυράντοχα υλικά τύπου υφάσματα λογικά δεν είναι καλοί αγωγοί της θερμότητας.
Αν δεν φορτίζει σωστά, θα υπερθερμανθεί και ίσως να σκάσει. Αν η σακκούλα είναι ανοιχτή ή λίγο ανοιχτή, θα εκτονωθούν τα αέρια και επειδή είναι πυράντοχη, θα βοηθήσει να μην επεκταθεί η φωτιά.
Έτσι μου φαίνεται πως πάει.

Αποσυνδεδεμένος skopos

  • **
  • 485
  • Φύλο: Άντρας
    • Αερολεσχη Κομοτηνης
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #94 στις: Απριλίου 03, 2012, 16:50 »
Οι σακούλες προστασίας ειναι μόνο για Lipo οι οποίες δεν εκρυγνονται αλλά μονο παίρνουν φωτια σε περίπτωση που κατι παει στραβά και δεν κόψει την φόρτιση ο φορτιστής 
Αυτες οι σακουλες αυτο κανουν δεν αφηνουν τις φλογες να βγουν προς τα εξω παρα μονο αφηνουν τα αερια που δημιουργουνται ![youtube]mw8jb1KmAG8[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #95 στις: Απριλίου 03, 2012, 17:03 »
πάντως σε εμένα με φορτιστή ultrafire 188, οι μπαταρίες που έχω φορτίσει AW,IMR, κ.λ.π σε καμιά κατά τη διάρκεια της φόρτισης δεν ζεσταινοντε καθόλου οι μπαταρίες.
 :dontknow: :dontknow:

Κάνουν ώρες να φορτίσουν;
Από παρατηρήσεις μου ως τώρα, μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι όσο πιο γρήγορα φορτίζει μια μπαταρία, τόσο πιο πολύ ζεσταίνεται κατά τη φόρτιση, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι και επικίνδυνο όμως. Μερικές φορές ζεσταίνεται και ο φορτιστής. Έχω διαβάσει κατά καιρούς σε οδηγίες που αναφέρουν ότι και τα δύο είναι φυσιολογικά και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Δε λέμε να φτάσει σε σημείο να καίει βέβαια ή να αρχίζει να μυρίζει ή να βγάζει καπνούς!!  :tongue_smilie: Τότε κάτι πάει στραβά και βγάζουμε το φορτιστή από την πρίζα αμέσως.

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #96 στις: Απριλίου 03, 2012, 17:08 »
Μαζι με τις μπαταριες του η/τ να βαζετε και τις μπαταριες του κινητου και του φορητου τηλεφωνου,
τις μπαταριες του λαπτοπ και μην ξεχασετε τις μπαταριες απο το ηλεκτρικο σκουπακι και τις επαναφορτιζομενες του δονητη σας.
Αν ψαξετε θα βρειτε οτι οι μπαταριες ολων αυτων των συσκευων εχουν σκασει κατα καιρους.

 :yes: :yes: :yes: :yes:

ΥΓ Οποιος φοβαται πεθαινει καθε μερα,
    οποιος δεν φοβαται μια φορα.

 :bye: :bye: :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #97 στις: Απριλίου 03, 2012, 17:20 »
πάντως σε εμένα με φορτιστή ultrafire 188, οι μπαταρίες που έχω φορτίσει AW,IMR, κ.λ.π σε καμιά κατά τη διάρκεια της φόρτισης δεν ζεσταινοντε καθόλου οι μπαταρίες.
 :dontknow: :dontknow:
Ούτε οι δικές μου eGo  :dontknow:
Και σε  1000άρι από πρίζα κ' 500άρι από το usb... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #98 στις: Απριλίου 03, 2012, 17:26 »
Μιλούσα γενικά για μπαταρίες.
Όντως κι εμένα δε ζεσταίνονται οι eGo. Μόνο ο φορτιστής λιγάκι αλλά όχι σε βαθμό ανησυχίας.

Αποσυνδεδεμένος arnokouros

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
  • **ΑΤΜΟΤΟΥΡΜΠΙΝΑΣ**
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #99 στις: Απριλίου 03, 2012, 17:31 »
Κάνουν ώρες να φορτίσουν;
Από παρατηρήσεις μου ως τώρα, μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι όσο πιο γρήγορα φορτίζει μια μπαταρία, τόσο πιο πολύ ζεσταίνεται κατά τη φόρτιση, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι και επικίνδυνο όμως. Μερικές φορές ζεσταίνεται και ο φορτιστής. Έχω διαβάσει κατά καιρούς σε οδηγίες που αναφέρουν ότι και τα δύο είναι φυσιολογικά και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Δε λέμε να φτάσει σε σημείο να καίει βέβαια ή να αρχίζει να μυρίζει ή να βγάζει καπνούς!!  :tongue_smilie: Τότε κάτι πάει στραβά και βγάζουμε το φορτιστή από την πρίζα αμέσως.

κατα μέσω ορο οι μπαταριες στο συγκεκριμένο φορτιστη που χρησιμοποιώ κανουν
4 ωρες χωρις να ζεσταίνονται καθολου,η αληθεια ειναι οτι ο φορτιστής ζεσταίνεται ελάχιστα αλλά σε λογικά πλαίσια!κατα τα αλλα συμφωνω μαζι σου 100%!!!

Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #100 στις: Απριλίου 03, 2012, 22:28 »
Όσο για το λινκ, με καλύψατε!
Και εγώ για να τις βρώ μπήκα στο e-bay και έγραψα LI ΡΟ bags fireproof και διάλεξα κατά γεωγραφική περιοχή.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #101 στις: Απριλίου 03, 2012, 22:29 »
πουλανε και στην Ελλαδα τετοια σακούλια παιδια στα καταστηματα με ειδη μοντελισμου.. :yes:

Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #102 στις: Απριλίου 03, 2012, 22:31 »
Σωστά, όμως πίστεψέ με, η βενζίνη και το πάρκιγκ που θα έπρεπε να πληρώσω για να κατέβω στο κέντρο για να τα αγοράσω θα ήταν πολύ παραπάνω :)

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Σκάσιμο μπαταρίας κατά τη φόρτιση
« Απάντηση #103 στις: Απριλίου 03, 2012, 22:40 »
καμμια αντιρρηση Fani...  :yes:
εψαξα να βρω ενα link απο ελληνικο καταστημα που ειχε παρει το ματι μου ενα τετοι σακουλι αλλα δεν καταφερα να το βρω.. :-\


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 0 134 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 14:41
από zamploutos
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 3273 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1104596 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 177290 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 676 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22662 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 286178 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209820 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 69165 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 316381 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15939 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios