vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

180 επισκέπτες, 7 χρήστες
TasMan, Nikrom, dkostas, camber, john67, Tem, e-akapnos

Twitter

Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)

Αποσυνδεδεμένος Silas

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #780 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 00:59 »
Ριξτε μια δοκιμή στο royal blend της innovation  ;)

Να συμπληρωσω πως και το Arabic Tobacco και το Absolut Tobacco (Innovation και τα δυο) αξιζουν μια δοκιμη και υπαρχουν και σε μπουκαλακια για δοκιμη.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #781 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 01:06 »
το primo verde ΔΕΝ εχει καμια σχεση με αυτο που περιγραφεις οτι ζητας... ειναι εντελως τσιγαρισιο και θυμιζει sante σκετο, ασσο σκετο η κατι τετοιο.


Εσυ περιεγραψες αρωματα που δεν εχουν σχεση με καπνο (τα ry ονομαστηκαν καπνικα μαλλον επειδη δεν υπηρχε κατι αλλο γνωστο να τα ονομασουν) και λες πως θες να ειναι διακριτικο! Το TY4 που σου ειπα ειναι τυπου ry ευχαριστο, νοστιμο καταπληκτικο αλλα καμια σχεση βεβαια με καπνο. Το primo verde ειναι τσιγαρισιο αλλα καμια σχεση με διακριτικο...



Μηπως θες καπνικες γευσεις που να θυμιζουν αληθινο καπνο τελικα κι οχι καποιο RY like?
Αν αυτο ειναι που ζητας εισαι σε λαθος δρομο αφου κανενα ry δε θα σε καλυψει και ειτε θα πας σε τσιγαρισιο οπως το primo verde η το cubano, ειτε θα πας σε αληθινο net οπως καποιο (οποιοδηποτε σου κατσει) απ τα EL TORO η καποια αλλη μαρκα ΝΕΤ (ειναι κι η Ελληνικη Λαμδα, δεν εχω προσωπικη αποψη ομως).
τα artificial "καπνικα" δεν εχουν γευσεις καπνου (αυτο εννωουσα πιο πανω σχετικα με την γευση των ry, νοστιμα και ωραιοτατα αλλα δεν εχουν σχεση με καποιο γνωστο καπνο)

Αποσυνδεδεμένος giorgiokatr

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #782 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 01:41 »
Ευχαριστώ Nick! Το Ry τι είναι? Αυριο παν να δοκιμάσω ty! Απο τι κατάλαβα μάλλον δε μου πάει το εντονο καπνικο γιατι το Turkish που πήρα με μπουχτισε άμεσα. Το agrinio ειναι το μοναδικό που μου έκατσε καλα ειναι καπνικο αλλα είναι απαλό και δε με κούρασε. Να φανταστείς δεν κάπνιζα κάποια μάρκα αρωματική η στριφτό οπότε δεν αντέχω το πολύ άρωμα.

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #783 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 01:53 »

RY ειναι τα αρχικα της εταιριας που πρωτοβγαλε αυτο το... ...καπνικο εντελως ασχετο με καπνο  αλλα που ολοι επιμενουν πως θυμιζει καπνο :tongue_smilie:

Κοιτα, με τις δοκιμες θα βρεις το τι σου ταιριαζει. (μην παραξενευτεις αν σε λιγο καιρο ψαχνεις σοκολατες, βανιλιες η ...μπριζολες ;D  )
Η αληθεια ειναι πως το κανονικο τσιγαρο (το "ετοιματζηδικο" οχι το στριφτο) ΔΕΝ εχει καμια γευση (ουτε γευση καπνου εχει, απλα ΙΣΩΣ σε κατι πολυ εντονα να ποιανεις λιγο καποια προσθετα, πχ στο παλιο Καμελ πριν το χαλασουν), οποτε αυτο που μοιαζει περισσοτερο ειναι η σκετη βαση, αλλα αφου ηρθες στον ατμο χαζο δεν ειναι να μη ψαχτεις με γευσεις?
Το TY4 τςη tjuice ειναι πραγματικα πολυ ωραιο υγρο, αλλα αν το μαγαζι που πηγες δεν ειχε primo verde ειναι πιθανο να μην εχει ουτε αυτο (ειναι της ιδιας εταιριας)

Το bebeca ειναι επισεις πολυ ωραιο αλλα οντως εντονο

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #784 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 12:25 »
@giorgiokatr, πηγαινε κανε μια δοκιμη στο Virgin Leaf απο T-Juice...

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #785 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 12:43 »
Το Agrinio σου φάνηκε πιο ουδέτερο καπνικο σε σχέση με τι bebeca?Ωραίο το μπεμπεκα αλλά μου βγάζει έντονο άρωμα και θέλω κάτι πιο ουδέτερο. Αν και την τελευταία εβδομάδα αρχίζω το traditional tobacco tis liqua και το βρίσκω μια χαρά.
Liqua traditional..τι μου θύμισες τώρα  :love_hearts:
Μ'αυτό ξεκίνησα και το είχα μόνιμο κάτι μήνες.

RY εκ του Ruyan

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #786 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 12:57 »
αν θελει καποιος να δοκιμασει καλη τασακιλα   και ξηρο καπνικο και ανακατευεται με DIY  τοτε του προτεινω

σε 30ml υγρου να βαλει
3 σταγονες Mtype TPA
2 σταγονες πιραζιν
4% western type TPA

 είναι πολύ ξηρό τασάκι και προσοχή με τις σταγόνες που είπα γιατί παραπάνω θα είναι άσκημο σαν αποτελεσμα 

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #787 στις: Φεβρουαρίου 29, 2016, 11:47 »
Πάμε να τα ξαναπούμε άλλη μία για να τα εμπεδώσουμε:

Για όσους ψάχνουν γεύση κανονικού τσιγάρου (και όχι καπνική γεύση που είναι άλλο πράγμα) καλό θα ήταν να απογοητευτείτε εγκαίρως και να σταματήσετε να το ψάχνετε.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να βρείτε αυτήν τη γεύση.
Και ο λόγος είναι απλός: κανένα υγρό δεν περιέχει όλα αυτά τα χημικά που περιέχουν τα κανονικά τσιγάρα, κανένα υγρό δεν μπορεί να αποδώσει τη "γεύση" του καμένου χαρτιού και κανένα υγρό όταν ατμοποιείται δεν απελευθερώνει τις χημικές ενώσεις που απελευθερώνουν τα κανονικά τσιγάρα με την καύση!
Δεν τα λέω εγώ αυτά. Τα λέει η Χημεία.

Οι καπνικές γεύσεις (και όχι "τσιγαρικές", για σκεφτείτε το λίγο) που κυκλοφορούν σε υγρά προσπαθούν να επιτύχουν δύο (κυρίως) πράγματα:
  • Σε κάποια ιδιαίτερα ψαγμένα υγρά (συνήθως ακριβά) προσπαθούν να μιμηθούν γεύσεις καπνών πίπας ή πούρου ή άντε (στην πιο κοντινή σε τσιγάρο περίπτωση) γεύσεις καπνού για στριφτό. Καπνού όμως, όχι και όλων των υπόλοιπων πραγμάτων που "εκλαμβάναμε ως γεύση" στο παρελθόν. Παρόλο που πολλές προσπάθειες είναι πολύ φιλότιμες και χρησιμοποιούνται σωστοί μέθοδοι απόσταξης, αιθέρια έλαια κλπ. τα υγρά αυτά θα ευχαριστήσουν μεν πολλούς με "ευαίσθητους" και "έμπειρους" γευστικούς κάλυκες και θα τους προσφέρουν γεύσεις και αναμνήσεις από πραγματικά καπνά, σε καμία περίπτωση όμως δε θα προσφέρουν γεύση από τσιγάρο.
  • Το δεύτερο που προσπαθούν να επιτύχουν ορισμένα τέτοια υγρά είναι να "ξεγελάσουν" τους γευστικούς μας κάλυκες και κατ' επέκταση και τον εγκέφαλό μας. Όχι φυσικά επιτυγχάνοντας "γεύση" τσιγάρου, αλλά ξεγελώντας μας με μια γεύση από ανεκτή εώς νόστιμη κατά την εισπνοή του ατμού, και ταυτόχρονα με μέρος της "πικράδας" και όλων των άλλων χαρακτηριστικών του κ.τ. κατά τη ρινική εισπνοή και εκπνοή. Και για αυτόν το λόγο ακριβώς είναι πολύ σπάνιο κάποιος να μείνει καιρό σε ένα τέτοιο υγρό. Δεν ξέρω ούτε έναν που να ατμίζει π.χ. Αγρίνιο για έναν χρόνο σερί...
Στατιστικά, πιστεύω πως η συντριπτική πλειοψηφία αυτών που ξεκίνησαν με καπνικές γεύσεις (σε μια προσπάθεια να "μιμηθούν" την παλιά τους συνήθεια), σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα μεταπήδησαν σε άλλες γεύσεις.
Όπως επίσης το ίδιο συμβαίνει και με την ποσότητα της νικοτίνης. Στις περισσότερες περιπτώσεις (όχι όλες) ξεκινάμε με υψηλότερη περιεκτικότητα νικοτίνης, σε μια προσπάθεια να μιμηθούμε την ποσότητα νικοτίνης που εκλαμβάναμε με το κ.τ., και σταδιακά την μειώνουμε διότι: α) δεν είναι η νικοτίνη αυτή καθεαυτή που μας δίνει "τσιγαρίσια" γεύση, και β) πολύ απλά δεν την χρειαζόμαστε πλέον ή έχει φτάσει ακόμα και σε σημείο να μας κουράζει.

Αυτά τα ολίγα και από μένα.


Edit: Δημιούργησα μια ψηφοφορία για αυτό το θέμα, για να εξάγουμε ευκολότερα συμπεράσματα.
Παρακαλώ για τη συμμετοχή σας εδώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 29, 2016, 12:19 από e-spy »

Αποσυνδεδεμένος στελιος1990

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #788 στις: Μαρτίου 17, 2016, 20:44 »
καλησπερα παιδια θα ηθελα μια βοηθεια για επιλογη υγρου εχω δομικασει αρκετα υγρα αλλα ακομη δεν μπορω να βρω κατι παρομοιο στον old holborn καπνο που εκανα στα τσιγαρα υπαρχει καποιο υγρο που μπορει να φτασει την γευση εκει νου του καπνου?

Αποσυνδεδεμένος kurtz

  • *
  • 89
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #789 στις: Μαρτίου 17, 2016, 21:06 »
Δεν νομίζω να υπάρχει υγρό που να πλησιάζει την γεύση του κανονικού τσιγάρου. 

Αποσυνδεδεμένος στελιος1990

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #790 στις: Μαρτίου 17, 2016, 21:12 »
δεν ξερω οτι εχω δοκιμασει δεν με πολυ καλυπτει σαν υγρο ειμαι στην 9 νικοτινη αλλα ψαχνω κατι που να εχει γευση καπνου αλλα μην ειναι πολυ βαρη και μ φερνει καψιμο στο λαιμο

Αποσυνδεδεμένος infernity

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #791 στις: Μαρτίου 17, 2016, 21:27 »
Εχεις δοκιμασει odin 101?
Επισης. Ελεοσ πια. Θελω να δοκιμασω τις 1.8 στον melo 2 και εξαντλουνται αμεσως (αλτερ εγκο)

Αποσυνδεδεμένος Nick74

  • ***
  • 845
  • Φύλο: Άντρας
  • Η γνωση ειναι δυναμη
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #792 στις: Μαρτίου 17, 2016, 22:45 »
καλησπερα παιδια θα ηθελα μια βοηθεια για επιλογη υγρου εχω δομικασει αρκετα υγρα αλλα ακομη δεν μπορω να βρω κατι παρομοιο στον old holborn καπνο που εκανα στα τσιγαρα υπαρχει καποιο υγρο που μπορει να φτασει την γευση εκει νου του καπνου?

el toro perique,
el toro puros dark
el toro puros
el toro guevara

ολα αυτα ειναι υγρα φτιαγμενα απο φυλα αληθινου καπνου και προσεγγιζουν παρα πολυ καλα τη γευση του καπνου στριφτων τσιγαρων.

Αποσυνδεδεμένος ElQuico

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #793 στις: Μαρτίου 17, 2016, 23:26 »
Παιδιά πρόσφατα δοκίμασα κάποιες γεύσεις από την Dekang. Λοιπόν δοκίμασα ένα που μιμείται drum μπλε και ένα old holdorn. Είναι απίστευτο αλλά είναι ολόιδια, όχι μοιάζουν, είναι ολόιδια... δεν υπερβάλλω! Θα τα βρείτε εδώ, τα έχει και για δοκιμή:
http://smokemarket.gr/el/ygra-anaplirwsis/dekang-silver-label/

Δείτε στο κάθε υγρό ποια μάρκα τσιγάρων προσομοιώνει, εγώ αυτά τα δύο που έκανα δεν το πίστευα πόσο ίδια είναι... Τα υγρά είναι κινέζικα, δεν ξέρω τι συνεπάγεται αυτό, μπορεί και τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #794 στις: Μαρτίου 17, 2016, 23:59 »
καλησπερα παιδια θα ηθελα μια βοηθεια για επιλογη υγρου εχω δομικασει αρκετα υγρα αλλα ακομη δεν μπορω να βρω κατι παρομοιο στον old holborn καπνο που εκανα στα τσιγαρα υπαρχει καποιο υγρο που μπορει να φτασει την γευση εκει νου του καπνου?
old harbor από ecig :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1448 171246 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:10
από Ελένη Π
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15162 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13896 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 373 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181845 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 157 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8889 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538628 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas