vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

180 επισκέπτες, 3 χρήστες
tasos1976, agelosd, camber

Twitter

Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)

Αποσυνδεδεμένος dkoure

  • **
  • 169
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #645 στις: Ιουνίου 18, 2015, 22:40 »
οταν δεν μπορεις να δοκιμασεις ειναι δυσκολα, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να συμβουλευεσαι το φορουμ, αλλα βλεπεις ας πουμε τι διαφορες υπαρχουν! εγω εχω δοκιμασει ecig/nobacco/FA/innovation και πλεον κανω αυτο που εσυ περιγραφεις ετσι! Συμφωνώντας με τον προλαλησαντα ισως να μην μπορεις να φανταστεις τον εαυτο σου να κανει ενα γλυκο υγρο, αλλα με τον καιρο θα δεις οτι μαλλον θα τα προτιμας απο τα καπνικα. εγω δεν φανταζομουν να κανω γλυκο υγρο, αλλα πλεον μονο οταν πινω μπυρα με χαλαει, διαφορετικα απολαμβανω για παραδειγμα το cookies απιστευτα! ισως να εχει και να κανει οτι μετα απο ενα σημειο μπουχτιζεις με το ψαξιμο για το ιδανικο καπνικο, εντωμεταξυ εχεις σταματησει το ΚΤ και εαν και οποτε ξανακανεις τρως πικριλα τρομερη ,στο ψαξιμο σου πεφτεις συχνα πυκνα σε "καπνικα" που τελικα ειναι γλυκα οποτε συνηθιζεις και μετα διαλεγεις γευσεις γλυκες που σου αρεσουν μιας και ειναι και σχεδον σιγουρο οτι θα ειναι αυτο που λενε! π.χ. νομιζω δυσκολα θα βρεις μηλο που να μην ειναι μηλο, οποτε παει αυτο το κομματι, και μενει να βρεις το καλυτερο μηλο για εσενα!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #646 στις: Ιουνίου 18, 2015, 23:12 »
@AmeenNomad

Από καπνικά της Οβάλε, μόνο το black old έχω δοκιμάσει και πρέπει να πω ότι έχει φανατικούς υποστηρικτές. Εμένα δεν μου άρεσε γιατί έχει μια ξηρή λουλουδάτη γεύση η οποία προφανώς και οφείλεται στην PG της. Βρήκα πολλά κοινά στοιχεία με τα καπνικά της DEA όπως και τη βάση της, η οποία είναι 70%PG

@dkoure

Για ξεκίνημα, πρέπει να ξεμπερδέψεις στο μυαλό σου τι εστί καπνικό και τι τσιγαρίσιο. Το 7foglie ας πούμε εγώ ούτε να το μυρίσω δεν μπορώ από το καμμένο χαρτί που αναδίδει. Τα Vriginia, είναι μια ενδιάμεση κατάσταση, τα RY είναι αρωματικά καπνικά και τα El Toro καθαρά καπνικά. Υπάρχουν βέβαια και υγρά fusion τα οποία στην ουσία συνδυάζουν καπνά με βανίλια και σκούρα φρούτα για να μοιάσουν σε καπνό πίπας. Συνήθως με κεράσι.

Φθηνές δοκιμές συστήνω τα Manhattan και Liberty από Natura, ενδιάμεσες τα Shooting Star και Silver Bullet από Wanted και πιο ακριβές τα Black Calico (αν σου αρέσουν τα γλυκά πουρένια) και Prime15 (αν σου αρέσουν τα καπνικά με επίγευση φουντουκιού και κακάο) από Halo. Και φυσικά, όλη τη σειρά El Toro. Πολλοί ατμιστές επίσης προτείνουν Halo Torque56 ή Longhorn, αλλά γι αυτά δεν έχω άποψη.

Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #647 στις: Ιουνίου 19, 2015, 02:52 »
AmeenNomad
καλό είναι να βγάλεις από το μυαλό σου άν μπορείς τη γεύση του τσιγάρου γιατί αυτή δεν αναπαράγεται στο άτμισμα ακριβώς. Είναι θέμα συνήθειας. Υπάρχουν όμως τόσες γέυσεις, που κάποιες θα σε καλύψουν.

Καταρχάς, όταν λέμε καπνικό υγρό εννούμε τα υγρά που περιέχουν σαν βασικό συστατικό το εκύλισμα από τα φύλλα καπνού, το οποίο δίνει την καπνική βάση και έχει γέυση όπως περίπου ο καπνός χωρίς την κάυση. Μετά βάζουνε διάφορα για να γίνει πιό εύγεστο το υγρό, π.χ βανίλια, καραμέλα, μέλι, ξηροκάρπια και να αποκτήσει ένα χαρακτήρα και να προσομοιάσει λίγο και την κάυση με την καραμέλα ας πούμε και μέλι ή μπαχάρια για τα oriental καπνικά κλπ. Αυτές είναι που λέμε καπνικές γεύσεις, ενώ οι τσιγαρίσιες έχουν την καπνική βάση αλλά περιέχουν άλλα συστικά ώστε να προσομοιώσουν την κάυση πιό πολύ και την καύση του χαρτιού του τσιγάρου. Αυτά είναι που λέμε γέυση τασακίλα. Εϊναι βασικά σαν να ατμίζεις ένα υγρό φρουτένιο και μετά να ανάψεις τσιγάρο, θα σου φανεί κάπως, έτσι είναι και τα τσιγαρίσια, χωρίς όμως φυσικά να μοιάζουν ακριβώς στη γεύση του τσιγάρου.

Ουσιαστικά αυτό που ενδιαφέρει τον ατμιστή και ιδίως τον νέο ατμιστή είναι ένα υγρό που να πηγαίνει με καφέ, ποτό, εξόδους κλπ. Δεν είναι ανάγκη να είναι οπωσδήποτε καπνικό, αλλά να είναι κάπως έντονο στη γεύση για έξω, ή και ουδέτερο για να πηγαίνει και με γλυκά κλπ, ανάλογα τις προτιμήσεις. Ένα τέτοιο υγρό ήταν για μένα το secret skies της nobacco, το οποίο είναι καφές, βανίλια, σοκολάτα. Λόγω του καφέ έχει μία πικρίζουσα γεύση, η οποία το κάνει πιό ουδέτερο και ίσως λίγο μοιάζει με αυτό που σου άφηνε το τσιγάρο, αλλά έχει και το γλυκό της βανίλιας το οποίο δεν είναι πολύ, αλλά αρκετό ώστε να μην είναι τελείως πικρή η γεύση. Ίσως να μην είναι για όλη την ώρα, αλλά εμένα με κάλυπτε ώσπου να βρώ καπνικό που να μου κάθεται καλά. Άλλο παρόμοιο υγρό είναι φυσικά το διάσημο τριμπέκα, το οποίο έχει και καπνική βάση. Εμένα δεν μου αρέσει ιδιαίτερα, αλλά για άλλους ήταν και είναι το κύριο υγρό τους. Υπάρχουν κάμποσα τέτοια υγρά που μπορούν να πάρουν το ρόλο καπνικού. Θα προτείνω γενικά κάποια υγρά όλων των ειδών, βάση των δικών μου προτιμήσεων. Να πώ βέβαια ότι δεν έχω βρεί το απόλυτο καπνικό, διότι αφενός δεν νομίζω να υπάρχει και τα περισσότερα δεν μου αρέσουν, αλλά έχω βρεί κάποια που τα ατμίζω με ευχαρίστηση και τα έχω συνηθήσει.

Από καπνικά:
no 3 και no 4 της nobacco είναι αυτά που κάνω τώρα. Το 3 ελαφρά αρωματικό, ευχάριστα όμως, ήπιο καπνικό. Το 4 έχει και γέυση φουντουκιού και ίσως και άλλων ξηρών καρπών. Από την δοκιμή στο κατάστημα το περίμενα πιό έντονο και γι'αυτό το πήρα γιατί ο ναυτίλος mini τις εξαυλώνει λίγο τις γεύσεις, αλλά τελικά δεν είναι και ατμίζεται ευχάριστα όλη τη μέρα. Ελπίζω να μην είχε γίνει κάποιο μπέρδεμα στα μπουκαλάκια γιατί από περιγραφές εδώ και από τον απλό ατμοποιητή που το δοκίμασα περίμενα κάτι πιό έντονο γενικά.
Το silver bullet της wanted, ένα καλό και πολύ απαλό καπνικό, αλλά ακριβούτσικο.
Το old tobacco της ovale δεν μου άρεσε τόσο γιατί είναι πολύ φρουτένιο και αρωματικό για μένα, μπορεί όμως να σου αρέσει γιατί οντως έχει αρκετούς οπαδούς και αυτό.

Μη καπνικά που μπορούν να χρησιμοποιηθούν ώς τέτοια:
Nutacco της atmoslab, γεύση φουντούκι, είναι λίγο στυφό ίσως αλλά είναι καλό και μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα σε προσμίξεις με άλλα καπνικά.
Secret Skies nobacco. Ότι είπα πιό πάνω γι'αυτό.
Caramela από atmoslab, ίσως όχι για όλη την ώρα, αλλά είναι επίσης καλό με γέυση που πάει με αρκετά πράγματα.
Nocciola από atmoslab, πραλίνα φουντούκι.

Να πώ επίσης ότι δεν άρχισα το άτμισμα με καπνικά, γιατί τότε (πριν 2 μήνες, δεν είναι και πολύς καιρός) δεν μου άρεσε κανένα, αλλά με το frosty tart της umami σαν κύριο υγρό, το οποίο με κράτησε γιατί είχε καλό χτύπημα λόγω της μενθόλης και βγάζει μία φρεσκάδα και ένα cherry της atmoslab που έπαιξε βασικά τον ρόλο του καπνικού μιά και είναι έντονη γεύση. Μόλις συνήθισα το frosty tart, δεν ήθελα να κάνω πλέον κ.τ. Θυμάμαι μου λέγανε εδώ τα παιδιά τότε να πάω σε καπνικό καλύτερα κλπ, αλλά τελικά εμένα με κάλυψαν πλήρως αυτά υγρά που ανέφερα για αρχή. Τα καπνικά άρχισα να τα θέλω λίγο αργότερα, ίσως γιατί απλά τότε άρχισα να θέλω τελικά ένα καπνικό. Ο καθένας όμως είναι διαφορετικός. Εάν θέλετε το καπνικό, κάποιο από αυτά που ανέφερα ίσως να σας κάνει.

Να πώ τέλος κάτι πολύ σημαντικό, ίσως είναι καλύτερα οι νέοι ατμιστές να διαλέγουν υγρά με 50 pg τουλάχιστον, καθώς η pg παρέχει το χτύπημα και κάνει τον ατμό πιό ξηρό, που δίνει περισσότερο την αίσθησ του κ.τ. Εάν υπάρξει βέβαια κάποια αλλεργία αλλάζει, αλλά το λέω διότι τα natura που ακούστηκαν είναι full vg και χτύπημα τουλάχιστον όπως το θέλω εγώ δεν έχουν.

ΥΓ: Σεντόνι βγήκε.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 19, 2015, 03:02 από Stathis1 »

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #648 στις: Ιουλίου 09, 2015, 09:54 »
Σκέτη βάση με μόνο πυραζίνη;
Πόσο % πυραζίνη;
Η βάση σου πόσο PG/VG;
Θυμίζει καθόλου καπνική γεύση;

Στα 10 ml 7-10 σταγόνες.Βάση 50-50
Θυμίζει ή μάλλον είναι ελάφρώς σαν καλαμπόκι καβουρδισμένο, που έχουμε για ξηρό καρπό.Σαν ένα συνονθύλεμα παραψημένων ξηρών καρπών ελαφρώς προς όξινο, υπό αλκαλική ας πούμε ορολογία.Ξηρό.

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #649 στις: Ιουλίου 09, 2015, 10:43 »
εγω νομίζω ότι κοντινότερο στο τσιγάρο είναι η σκέτη βάση 50/50. ρυθμίζεται το χτύπημα με την κατάλληλη νικοτίνη και η αίσθηση που μου δίνει πλησιάζει παααααρα πολύ το τσιγάρο. για να αποδόσει σωστά χρειάζεται και ένα καλό ατμιστικό σύστημα. εγώ χρησιμοποιώ  istick 30 και phenomeno.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #650 στις: Ιουλίου 09, 2015, 10:50 »
Ποια βαση σου εχει δωσει την καλυτερη αισθηση που πλησιαζει το τσιγαρο;

Αποσυνδεδεμένος bykostas

  • **
  • 171
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #651 στις: Ιουλίου 09, 2015, 12:58 »
e cig

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #652 στις: Ιουλίου 09, 2015, 20:19 »
Καταρχάς, όταν λέμε καπνικό υγρό εννούμε τα υγρά που περιέχουν σαν βασικό συστατικό το εκύλισμα από τα φύλλα καπνού, το οποίο δίνει την καπνική βάση και έχει γέυση όπως περίπου ο καπνός χωρίς την κάυση.
Χωρίς να είμαι ειδικός, δεν νομίζω πως τα αρώματα περιέχουν οποιοδήποτε εκχύλισμα. Τα πάντα είναι χημικές προσομοιώσεις, γιαυτό και συνήθως οι περιγραφές απέχουν πολύ από το πραγματικό αποτέλεσμα.
Τα ίδια ισχύουν και στα γλυκά και στα παγωτά. Το γεμιστό μπισκότο με γεύση λεμόνι δεν περιέχει καθόλου λεμόνι, ούτε αιθέρια έλαια.
Θέλω να πιστεύω πως στα ατμο-υγρά τουλάχιστον δεν χρησιμοποιούνται χρωστικές(δεν υπάρχει και λόγος).

Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #653 στις: Ιουλίου 13, 2015, 16:58 »
Τώρα το είδα. Οι περισσότερες καπνικές γέυσεις περιέχουν tobacco extract ή natural extracted tobaccos (NET), το οποίο είναι εκχύλισμα από φύλλα καπνού που τα περιλούουν με γλυκερίνη αν δεν κάνω λάθος. Στο εξωτερικό υπάρχουν αρκετές μέθοδοι ιδιοκατασκευής με φύλλα καπνού που είτε τα αγοράζεις έτοιμα είτε τα φυτεύεις εσύ. Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://www.vapesquad.com/how-to-brew-your-own-tobacco-e-liquids/


διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 13, 2015, 19:08 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος vas24

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #654 στις: Αυγούστου 20, 2015, 02:51 »
για μενα τρομερα υγρα ειναι το CUBAN της liqua, το smoke της after  8 αντε και το βιργκινια της λικουα.... αλλα τα δυο πρωτα ειναι κορυφη!!!ειδικα το πρωτο ειναι και ψιλοπουροειδες κατασταση!!

Αποσυνδεδεμένος Ksp

  • ****
  • 1276
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπουκάλι είναι μισογεμάτο...
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #655 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2015, 13:30 »
Τρομερά έχω να προσθέσω ότι είναι και τα υγρά Purity paris ειδικά το Coryllus το οποίο είναι καπνικό με σύκα, ξέρω ακούγεται κάπως αλλά είναι τρομερό υγρό.
Κορυφαίο επίσης και το 25 days after της After 8 καθώς και το Woody Snuf της Umami!!!

Αποσυνδεδεμένος ίριδα

  • *
  • 20
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #656 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 19:33 »
Ψάχνοντας το ιδανικό καπνικό..
 ''Να ναι καπνικό, να χει και κανα αρωματακι γλυκό, να μήν πικρίζει πολύ, ούτε να ναι βαρύ στο λαιμό'' και σ'όποιο κατάστημα κι αν έχω πάει με κοιτούν σαν βάσάνο, τύπου  ''άντε να την εξυπηρετήσεις αυτήν τώρα!''.
Έχω κάνει mist, kapnos (βαση) και black vanilla (ως προσθήκη αρώματος) από atmoslab.
Έχω κάνει Pierced Counter Culure από Baker White.
Έκανα για κάμποσο διάστημα americano - el greco.
Χθές πήρα Silent Poem από Liquidom (nobbaco).
Στην πρώτη τζούρα, όλα καλά μου φαίνονται, αλλά σε βάθος χρόνου κανένα μα κανένα δεν με κάλυψε... και για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν αντιλαμβάνομαι τόσο τις διαφορές τους, όλα το ίδιο μου φαίνονται.
 Απλά ιδανικά για να σε ξεγελάσουν ωστε να μην ανάψεις τσιγάρο! Άχτι το έχω όμως να βρω ένα, να το λατρέψω όπως εσείς και να μην το αλλάζω με κανένα.  :-[ 


 Έχετε καμιά πρόταση???  ::)






Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #657 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 19:36 »
Bebeca(atmos),γενικως σε τετοιο στυλ ατμου εχεις δοκιμασει;
Επισης boba's (allien vision)

Mobile klaz speaking...

Αποσυνδεδεμένος ίριδα

  • *
  • 20
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #658 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 19:41 »
Μπα, όχι.. Δεν τα ξέρω κιόλας τα στυλ! Ψάχνομαι από δω κι από κει .
Θα επιχειρήσω να πάω να το δοκιμάσω, όπως και το tribeca της halo που βλέπω ότι γίνεται χαμός, ελπίζω να βγάλω καμια άκρη.
 Ευχαριστώ για την πρόταση! Μου φαίνεται πως πρέπει να κάνω λίστα.


 Και όσο για κ.τ. , αν έχει καμια σχέση έκανα καπνό Old holborn κίτρινο.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τσιγαρίσιες γεύσεις (καπνικά υγρά ή αρώματα)
« Απάντηση #659 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2015, 19:44 »

αν θέλεις κάτι σοβαρό καπνικό μπορείς να δοκιμάσεις το cigar της after-8.
Υπάρχει και σε έτοιμο υγρό και σε άρωμα.
Αδελφός του είναι το άρωμα M-type της TPA.
Αν αποφασίσεις να το δοκιμάσεις βάλε 1,5% άρωμα στην βάση σου διότι είναι πολύ δυνατό.
Με άρωμα πούρου (ποδαρίλα) αλλά πολύ νόστιμο μετά από ωρίμανση ενός μηνός είναι το άρωμα puro cubano της Atmos lab.
 Αν μένεις στην Λάρισα ή κοντά, έχω και τα 3 να τα δοκιμάσεις

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275307 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13932 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42687 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 382 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34842 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557464 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181883 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 164 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9040 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364