vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

374 επισκέπτες, 7 χρήστες
Chris66, axilleaspro, Dorian, Tem, yorgoss, Jorge, bloodlessz

Twitter

Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« στις: Δεκεμβρίου 07, 2009, 00:48 »
Εκλεισα τον 3ο μηνα ατμισματος
απολογισμός
790 € εξοδα
800 € κοστος ΚΤ  ( ειμαι δηλ στα ορια , αλλα εδω που τα λεμε , το επιδιωξα)
με τα 790 αγορασα
esmoke  3 μπαταριες 4 ατμ 3 φορτιστες, 1 pass
evo  1 IQ , 2 ατμ
BL  7 ατμ 2 μπατ  + 1 μεγαλη, 2 pass
901 5 atm
1 janty και 5 ατμ 801
για μπαταριες και υλικα ιδιοκατασκευών 30-40 €
υγρα .....δεν μπορω να υπολογίσω , περίπου 80ml ανα μηνα

γενικά με μια τέτοια "επ'ενδυση" μου έχει φυγει το αγχος να ξεμείνω
τον 1ο μηνα πηγαινα στη δουλεια και γαμιζα την τσαντα με ΗΤ accessories , τωρα παιρνω τα απαραίτητα 2 μπαταριες και 2 ατμ  και το Janty (για καβαντζα) και δεν υπαρχει περιπτωση να ξεμεινω
στο σπιτι παλι εχω 100ml στοκ υγρα, οποτε και εδω δεν υπαρχει προβλημα.
Αν σταματησω να αγοραζω για 2 μηνες  , νομιζω οτι ειμαι καλλυμενος  ( αλλα το κακο ειναι οτι δεν σταματω !)


εσεις ?  τι ξοδευετε ανα μηνα ?

 

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2009, 00:57 από Abet »

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 07, 2009, 22:02 »
Abet, στο 6μηνο είμαι στα 900 ευρώ.
Tόσα θα ήθελα καί γιά κτ (150χ6).

καί με βάση τα έξοδα πού είχα γιά κτ προχωράω. προσπαθώ δηλ. να μην ξεπεράσω κανέναν μήνα τα 150.
όμως υπάρχει μία διαφορά. έχω πλέον μπόλικες συσκευές. αν μείνω με αυτές καί αρκεστώ μόνο σε αγορές υγρών (άντε καί ατμοποιητών  :angry_orange: ) τότε τα πράγματα θα άλλαζαν ριζικά.

ας σκεφτούμε δηλ. την περίπτωση, όταν καπνίζαμε, να θέλαμε να αγοράσουμε εκτός τα τσιγάρα, καί 2 zippo καί 1 ronson κάθε μήνα.
 :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 07, 2009, 23:03 »
Έχω κάνει κι εγώ πολλά έξοδα, για τις συσκευές, τα παρελκόμενα και για να φτιάξω ένα πλούσιο στοκ από υγρά και ατομάιζερ.
Αλλά τα περισσότερα ήταν έξοδα για το χόμπι του ατμίσματος.
Για τη συνήθεια του ατμίσματος, ειδικά τώρα με το Miniturbo τα έξοδα έχουν μειωθεί πολύ.
Χρειάζομαι μια 5άδα 901 ατομάιζερ και 100 ml υγρό.
Οι μπαταρίες δεν καταλαβαίνουν τίποτα και δεν χρειάζομαι και κανένα αξεσουάρ (PCC, passthrough κ.λ.π.)
Σύνολο 90 ευρώ μηνιαίως.

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 07, 2009, 23:47 »
Για αρχή έκανα πολλές βλακείες που δεν ξέρω αν < τιμολογούνται> :)) :)) :))
Εχω ξεφύγει κατά πολύ το κανονικό.
Ομως επιμένω ότι αν μείνεις με μία συσκευή κάνεις μεγάλη οικονομία , μεγαλύτερη από το κανονικό.
Οσο για τα ποσά που δώσαμε και δίνουμε εμείς οι χομπίστες καλό είναι να μην τα βλέπουν οι νέοι και τρομάζουν γιατί δεν είναι έτσι.
Ηθελα κι έδωσα παραπανίσια λεφτά γιατί ήθελα να δοκιμάσω κι άλλα

Κι εγώ αυτή τη στιγμή με υπολογίζω στα 60 - 90 Ευρώ το μήνα.

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 08, 2009, 00:17 »
Εχω δωσει περιπου 1000 ευρω σε διαστημα 5 μηνων. Εκανα πολλες δοκιμες ομως γι' αυτο και το υπερβολικο κοστος. Απο δω και περα πλεον κανω πιο 'σοφες' αγορες :)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 08, 2009, 02:07 »
Απ ότι βλέπω είμαστε όλοι περίπου στα ίδια

Παράθεση
αν μείνω με αυτές καί αρκεστώ μόνο σε αγορές υγρών (άντε καί ατμοποιητών  :angry_orange: ) τότε τα πράγματα θα άλλαζαν ριζικά.

Παράθεση
Ομως επιμένω ότι αν μείνεις με μία συσκευή κάνεις μεγάλη οικονομία , μεγαλύτερη από το κανονικό

Ναι , αλλά δεν το κάνεις  8)

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 08, 2009, 08:24 »
Εγω δεν μπορώ να υπολογίσω. Η αληθεια ειναι οτι και με το στριφτο δεν χαλουσα πολλα. Εναν 25g τον εκανα 2,5-3 μερες. Αρα μιλαμε οτι μαζι με τα παρελκομενα μου στοιχιζε γυρω στα 50 χοντρικα το μηνα. Πιστευω οτι εχω μεινει στα ιδια επιπεδα.

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 08, 2009, 10:59 »
Είναι πολύ νωρίς για όλους μας να υπολογίσουμε το πραγματικό τρέχων κόστος. Οι περισσότεροι ατμίζουμε μερικούς μήνες το πολύ και είναι φυσικό να πέφτουμε στις παγίδες τις υπερκατανάλωσης και του ενθουσιασμού. Αντε να δοκιμάσω κι εκείνο και το άλλο και πάει λέγοντας. Το αποτέλεσμα είναι να έχουμε συσσωρεύσει ένα σωρό "άχρηστα" ελλείψει των οποίων θα κάναμε και πάλι τη δουλειά μας. Είναι σαν το G.A.S (Gear Acquisition Syndrome) των μουσικών ( ο νοών νοείτω  ;)
Προσπάθησα να συγκεντρώσω αποθέματα κυρίως υγρών και ατμο για να μη χρειαστεί να κάνω παραγγελία για μερικούς μήνες. Απ' ότι φαίνεται είναι μάλλον αδύνατον. Οι εξελίξεις όπως σε όλα τα πράγματα τρέχουν και οι "καλές μας" εταιρείες αλλά και ιδιώτες φροντίζουν να πλασάρουν νέα προϊόντα και να σε πείθουν ότι τα χρειάζεσαι. Νέοι αντόπτορες, μπαταρίες, mods, "καλλίτερα" υγρά,ατμο που δε μπουκώνουν κ.λ.π, κ.λ.π.
Κατάλαβα λοιπόν ότι στην εποχή που ζούμε όπως έχουμε καταντήσει σχεδόν και με όλα τα άλλα πράγματα, δεν αξίζει να επενδύσεις σε κάτι γιατί σύντομα θα βρεθεί το κάτι άλλο , πιο σύγχρονο, που θα αντικαταστήσει το προηγούμενο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 08, 2009, 21:54 από marbass »

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 08, 2009, 16:28 »
Στους έξι μήνες είμαι στα 500 Ευρώ,  περίπου στα ίσα.
Δεν έχω αγοράσει mods ή τίποτα περίεργο. Πρέπει να έχω γύρω στα 40 Ευρώ έξοδα για υγρά.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 21, 2009, 15:02 »
Μέτρησα όλες τις πληρωμές που έκανα στο PayPal για ηλεκτρονικό.
Συνυπολόγισα επίσης αγορές που έκανα για ιδιοκατασκευές και ήταν πολλές, γιατί ειδικά στην αρχή αγόραζα ψάχνοντας ή ελπίζοντας ότι κάνει.

Ο μέσος όρος λοιπόν είναι στα 170€ το μήνα, όσο περίπου και τα τσιγάρα που θα κάπνιζα στο ίδιο χρονικό διάστημα.

Αλλά:
Tα έξοδα τους πρώτους 2 με 3 μήνες ήταν πάρα πολλά.
Τα έξοδα για τις ιδιοκατασκευές έγιναν ως επί το πλείστον από το Φεβρουάριο μέχρι και το Μάιο.
Από το Μάιο με Ιούνιο τα έξοδα έπεσαν κατακόρυφα, μια και με τις ιδιοκατασκευές βρήκα αυτό που έψαχνα.

Επίσης σημαντικό η καβάντζα μου (την έχω ήδη πληρώσει στα χρήματα που ανέφερα):
Έχω αυτή τη στιγμή περίπου 50 ατμοποιητές, 650-700 ml Flue Cured Tobacco υγρό και περίπου 300ml υγρό διαφόρων άλλων γεύσεων, μπαταρίες όλων των μεγεθών σε καλές ποσότητες και υλικά για πολλάααα MiniTurbo.
Δηλαδή εάν πω ότι δεν αγοράζω πια τίποτα (.. το βλέπω απίθανο, γιατί η επόμενη παραγγελία με ανταπτοράκια από Heaven είναι ήδη προγραμματισμένη...  :laugh1: ) έχω καβάντζα υγρο για πολλούς μήνες, ατμοποιητές για σχεδόν 2 χρόνια και υλικά για ιδιοκατασκευές μέχρι να πεθάνω...

Και το πιο σημαντικό που σίγουρα γλυτώνει πολλά έξοδα:
Έχω βρει αυτό που μου ταιριάζει!

Οπότε φέτος με βλέπω να γλυτώνω πολλά...  :hmmm:
Καλά σίγουρος δεν είμαι...  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 21, 2009, 17:51 »
Παράθεση από: NOBACCO στις Σήμερα στις 15:05
Υπάρχει γκάμα υγρών με γεύση Tobacco και RY3 (όλες οι περιεκτικότητες νικοτίνης) στο κατάστημα ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΘΗΝΩΝ 3ο χιλ. Φαρσάλων - Λαρίσης 2410-671414

Πάντα στην διάθεσή σας.

NOBACCO E-Cigarettes

Kαί ο Kostas:

Πραγματικά χάρηκα 
Κανείς δεν ξέρει τι μπορεί να συμβεί και να υπάρχει ένα κατάστημα κοντά είναι πολύ καλό
Σας ευχαριστώ.


αυτό μόλις το είδα στον πίνακα της nobacco.
βρε αγόρι μου, πιό πιθανό είναι να πέσει ο ουρανός στο κεφάλι σου.
Θα μας τρελάνεις?
 :)) :)) :)) :)) :))
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 21, 2009, 21:18 από alfisti »

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 21, 2009, 22:27 »
βρε αγόρι μου, πιό πιθανό είναι να πέσει ο ουρανός στο κεφάλι σου.
Θα μας τρελάνεις?
 :)) :)) :)) :)) :))
:laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #12 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 08:31 »
Αμάν βρε Kosta ,κατοχικό σύνδρομο έχεις??? :)) :)) :)) :))
Με κάνεις και νιώθω .....ριψοκίνδυνη :)) :)) :)) :))
Εχω 4 ατόμ , 60 ml υγρό διάφορες γεύσεις και εξι μπαταρίες για καβάτζα και δεν σκέφτηκα ποτέ ότι μπορεί να ξεμείνω,ΛΕΣ????

Μόνο τώρα για τα Χριστούγεννα προμηθεύτηκα άλλους 3 ατόμ και  80 ml υγρα, έτσι γιατί ποτέ δεν ξέρεις και μου φάνηκαν και υπερβολικά ;D

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #13 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 18:02 »
να αρχίσουμε να μετράμε, λέτε?
 :hmmm:
4 ατομ 401. (5 μπαταρίες)
3 901.  (miniturbo)
3 510.  (2 μεγάλες καί μία μικρή κάπου ξεχασμένη).
5 cartomizer (2 μπαταρίες).

3 ecopure σφραγισμένα (+ το ανοικτό), 2 vinirette (+ το ανοικτό).

 :hmmm: :)) :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Ποσο κοστίζει ανα μηνα ?
« Απάντηση #14 στις: Δεκεμβρίου 22, 2009, 18:30 »
Αμάν, Alfisti.  :tongue_smilie:
Κοίταξε τον τίτλο του θέματος "Πόσο κοστίζει ανά μήνα;" και έρχομαι να διαβάσω το νέο σου μήνυμα:

να αρχίσουμε να μετράμε, λέτε?
 :hmmm:
4 ατομ 401. (5 μπαταρίες)
3 901.  (miniturbo)
3 510.  (2 μεγάλες καί μία μικρή κάπου ξεχασμένη).
5 cartomizer (2 μπαταρίες).

3 ecopure σφραγισμένα (+ το ανοικτό), 2 vinirette (+ το ανοικτό).

 :hmmm: :)) :hmmm:

Η πρώτη εντύπωση ήταν: Καλά, πότε πρόλαβε και τα ξόδεψε αυτά σ' ένα μήνα!!  :o
Μετά κατάλαβα ότι μιλάς για στοκ.  ::)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 2 3626 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:08
από Dorian
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172507 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15471 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14107 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9446 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36187 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560091 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 228 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias