vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

ΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗΣ-ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ

Αποσυνδεδεμένος armados

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΙΘΑΝΕΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ ΝΙΚΟΤΙΝΗΣ-ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουαρίου 25, 2012, 08:40 »
http://www.flavourart.it/heaven%20juice%20ENG.pdf

δεν βρηκα για την δοσολογια τιποτα.μονο για τις παρενεργειες.ισως επειδη το φυλλαδιακι που πηρα ειναι με ημ/νια ιανουαριος 2012,μηπως δεν το ανεβασαν στο site.ας στειλει ενα mail ο συντονιστης εκ μερους του forum..

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Πολύ ενδιαφέρον θέμα. Ήθελα να ανοίξω κάποιο παραπλήσιο.
Κάπνιζα περίπου 2.5 πακέτα κόκκινο marlboro. Δηλαδή περίπου 40mg νικοτίνης την ημέρα (0.8 Χ 50 = 40).
Τα υγρά που κάνω συνήθως είναι 16mg. Θα έπρεπε λοιπόν να κάνω 2.5ml την ημέρα ώστε να έχω την ίδια πρόσληψη νικοτίνης.
Δυστυχώς όμως κάνω περίπου 4  :hmmm:

Προσπαθώ να χρησιμοποιώ το η.τ όπως και το κανονικό. Όχι πιπίλα δηλαδή. Οπότε με παραξένεψε το γεγονός ότι ουσιαστικά άτμιζα τη νικοτίνη 4 πακέτων κ.τ.!!!

Πρόσφατα μέτρησα πόσα τσιγάρα είναι 1ml. Όχι σαν νικοτίνη. Σαν χρόνος ατμίσματος. Θεωρώντας πως 1 κ.τ = 10-12 ρουφηξιές, το 1ml υγρού είναι ισοδύναμο με 12-13 τσιγάρα (τουλάχιστον στο δικό μου carto m&m).
Επομένως 4ml X 12 τσιγάρα = 2.5 πακέτα όσα δηλαδή έκανα και με το κ.τ. Το κακό είναι ότι η νικοτίνη είναι πολύ περισσότερη (τουλάχιστον θεωρητικά γιατί έχω διαβάσει ότι σε ιατρικές μετρήσεις την βρίσκουν χαμηλότερα).

Η προφανής λύση θα ήταν να πέσω στα 10mg, οπότε τα 4ml θα μου έδιναν την ίδια νικοτίνη με παλιά. Δυστυχώς όμως το χτύπημα στα 11mg δεν με ικανοποιεί.


Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
To τσιγαρο δεν είναι αμεσα συγκρίσιμο με το η.τ.
Απο οτι εχει φανεί μεχρι στιγμης (υπαχει και μια σχετική ερευνα απο γιατρους καπου στο σαιτ) η νικοτίνη του ητ φαίνεται να απορροφαται
απο τον οργανισμο πολύ λιγότερο απο αυτη του κανονικου τσιγάρου και με πολυ πιο αργο ρυθμο.
Το γιατι, δεν είναι ακομη εξακριβωμενο.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Να συμπληρώσω οτι οι μελετητες λένε οτι εξαιτίας της μεγαλύτερης πυκνότητας του ατμού απο τον καπνό, φαίνεται να παραμενει στο ανώτερο αναπνευστικό, αντίθετα με τον καπνό.
οπότε περαν του πιο αργού ρυθμού απορρόφησης, απ ότι φαίνεται εκπνέουμε πολύ περισσότερη νικοτίνη απ οτι με το κτ. Δηλαδή, χανεται μεσα στον εκπνεόμενο ατμό. καπου είχαν πέι, οτι προσλαμβάνουμε τελικά ίσως και σχεδόν το ενα δέκατο απ ότι με το κτ.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Εντάξει, είναι γνωστό ότι η νικοτίνη είναι άκρως τοξική, και όσο και να έχουμε γλιτώσει από τις αηδίες που περιέχει ο καπνός, είναι και η νικοτίνη ένα θέμα. Και νομίζω ότι ο οργανισμός αργεί να προσαρμοστεί στο νέο τρόπο πρόσληψης νικοτίνης. Θα δείξει! Και πιστεύω ότι κάποια στιγμή που θα προχωρήσει η τεχνολογία ητ παραπέρα, θα δούμε και υγρά χωρίς νικοτίνη που θα προσφέρουν χτύπημα κατά βούληση!
Το θέμα είναι τότε να μεταπηδήσουμε σε non!

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Να συμπληρώσω οτι οι μελετητες λένε οτι εξαιτίας της μεγαλύτερης πυκνότητας του ατμού απο τον καπνό, φαίνεται να παραμενει στο ανώτερο αναπνευστικό, αντίθετα με τον καπνό.
οπότε περαν του πιο αργού ρυθμού απορρόφησης, απ ότι φαίνεται εκπνέουμε πολύ περισσότερη νικοτίνη απ οτι με το κτ. Δηλαδή, χανεται μεσα στον εκπνεόμενο ατμό. καπου είχαν πέι, οτι προσλαμβάνουμε τελικά ίσως και σχεδόν το ενα δέκατο απ ότι με το κτ.
για αυτό πολλοί από εδώ το έχουν  :baby:...προφανώς και δεν τους ''πιάνει''.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Να συμπληρώσω οτι οι μελετητες λένε οτι εξαιτίας της μεγαλύτερης πυκνότητας του ατμού απο τον καπνό, φαίνεται να παραμενει στο ανώτερο αναπνευστικό, αντίθετα με τον καπνό.
οπότε περαν του πιο αργού ρυθμού απορρόφησης, απ ότι φαίνεται εκπνέουμε πολύ περισσότερη νικοτίνη απ οτι με το κτ. Δηλαδή, χανεται μεσα στον εκπνεόμενο ατμό. καπου είχαν πέι, οτι προσλαμβάνουμε τελικά ίσως και σχεδόν το ενα δέκατο απ ότι με το κτ.

Τις διάβασα αυτές τις μελέτες αλλά μακάρι να προσλαμβάναμε το 1/10 της νικοτίνης.
Στη δική μου περίπτωση που με κ.τ έπαιρνα 40mg την ημέρα θα ήμουν safe αν έπαιρνα 400mg με η.τ. Δηλαδή 11ml των 36mg. Δε νομίζω. Μάλλον διασωληνωμένος θα ήμουν :))

Επίσης αν όντως εκπνέαμε τόση μεγάλη ποσότητα νικοτίνης, το παθητικό άτμισμα θα ήταν περισσότερο επικίνδυνο από το παθητικό κάπνισμα. Σε κλειστούς χώρους θα άρχιζαν να λιποθυμάνε γύρω μας οι άκαπνοι.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 01, 2012, 12:41 από camber »

Αποσυνδεδεμένος skylouros

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Παιδιά, προσωπικά ατμίζω περίπου 4ml 18mg ημερησίως και δεν έχω δει το παραμικρό πρόβλημα. Σίγουρα θα προτιμούσα να λαμβάνω λιγότερη νικοτίνη αλλά από τη στιγμή που είδα ότι δεν με ενοχλεί και δε θέλω να κόψω και την συνήθεια..., δε θέλω να το σκέφτομαι περιοριστικά. Θα δείξει...

Αποσυνδεδεμένος bujinkan

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
Kαποια απο τις προσεχεις μερες θα γραψω τι επαθα γιατι ακομα αναρρωνω
Το συμπερασμα μου (και τεινει να συμφωνησει και ο γιατρος μου) ειναι οτι ειναι απο τη νικοτινη του ΗΤ αυτο που επαθα
Περισσοτερα σε 3-4 μερες
Ειμαι σε φαση αναρρωσης....και βαριεμαι να γραφω...

Αποσυνδεδεμένος vangelsak

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Kαποια απο τις προσεχεις μερες θα γραψω τι επαθα γιατι ακομα αναρρωνω
Το συμπερασμα μου (και τεινει να συμφωνησει και ο γιατρος μου) ειναι οτι ειναι απο τη νικοτινη του ΗΤ αυτο που επαθα
Περισσοτερα σε 3-4 μερες
Ειμαι σε φαση αναρρωσης....και βαριεμαι να γραφω...

Μιας και ακούγεται σοβαρό, καλά είναι να έχεις υπόψιν κι αυτό: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6.msg76005.html#msg76005
Περαστικά σου.

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Kαποια απο τις προσεχεις μερες θα γραψω τι επαθα γιατι ακομα αναρρωνω
Το συμπερασμα μου (και τεινει να συμφωνησει και ο γιατρος μου) ειναι οτι ειναι απο τη νικοτινη του ΗΤ αυτο που επαθα
Περισσοτερα σε 3-4 μερες
Ειμαι σε φαση αναρρωσης....και βαριεμαι να γραφω...

αποφραξη κιλιακης αορτης εχω φιλε και με το ατμισμα σταματησα το καταραμενο το τσιγαρο τωρα
αν εχεις προβλημα με την νικοτινη τη θα παθαινες αν καπνιζες ρωτησες το γιατρο σου να μου πεις
και μενα για να ξερω να φυλαγομε και να μαθουν και τα αλλα τα παιδια και εγω φιλε μου οπως
βλεπεις δεν βαριεμαι να γραψω :idiot1: :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος kos-greece

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
  • Χερι που το φοβασαι φιλα το
Οπως και να εχει παιδια σιγουρα αν ατμιζεις 6mg η 9 η 11mg νικοτινη δεν νομιζω να εχεις καποιες παρενεργειες αλλα αν κανεις 18 το βλεπω καπως υπερβολικο οποτε σε αυτην την περιπτωση μαλλον θα εχεις καποιες παρενεργειες αλλα δεν γνωριζω ποιες ειναι διαφορετικες απο ανθρωπο σε ανθρωπο οπως πχ,ζαλαδα,πονολαιμος ενοχλητικος,πονο στην κοιλια κ.α αν και δεν γνωριζω γιατι δεν ειμαι γιατρος...

Ειναι απλη λογικη παιδια πιστευω

Αποσυνδεδεμένος blade

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Fod2-unflw2-Zst2-Huss-Sky-KFV5-Dog-cloud1-Berser
Kαποια απο τις προσεχεις μερες θα γραψω τι επαθα γιατι ακομα αναρρωνω
Το συμπερασμα μου (και τεινει να συμφωνησει και ο γιατρος μου) ειναι οτι ειναι απο τη νικοτινη του ΗΤ αυτο που επαθα
Περισσοτερα σε 3-4 μερες
Ειμαι σε φαση αναρρωσης....και βαριεμαι να γραφω...

Κοιτά να δεις τώρα τι έγινε.
Δεν προλαβες να μας πεις τι έγινε με τις μπαταρίες που σου έσκασαν και τώρα έγινε και αυτό.

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Οπως και να εχει παιδια σιγουρα αν ατμιζεις 6mg η 9 η 11mg νικοτινη δεν νομιζω να εχεις καποιες παρενεργειες αλλα αν κανεις 18 το βλεπω καπως υπερβολικο οποτε σε αυτην την περιπτωση μαλλον θα εχεις καποιες παρενεργειες αλλα δεν γνωριζω ποιες ειναι διαφορετικες απο ανθρωπο σε ανθρωπο οπως πχ,ζαλαδα,πονολαιμος ενοχλητικος,πονο στην κοιλια κ.α αν και δεν γνωριζω γιατι δεν ειμαι γιατρος...

Ειναι απλη λογικη παιδια πιστευω
φιλε μου καλε 2.5 με 3 πατετα τσιγαρα καθε μερα  για 28 χρονια οταν πηγα στο γιατρο μου ειπε τα εκανες ολα μαζι :wall: :wall: :wall:
και μη θελωντας να κοψω το παθος αυτο  :wall: :wall: :wall:
βρηκα το η.τ. και χαρη στο φορμ οτι ηθελα το βρηκα και γλιτωσα απο το κ.τ. αρα αμα εισαι ζαλισμενος δεν γραφεις περιμενεις να αναρωσης και μετα γραφεις :idiot1: :idiot1: :idiot1:


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34467 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556735 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 234 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181505 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 101 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8807 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538043 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60383 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238625 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 947 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16669 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139054 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz