vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μπερδεμα με αντισταση

Αποσυνδεδεμένος gtm

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Μπερδεμα με αντισταση
« στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 11:55 »
Καλημερα
Μετα απο ωρες διαβασματος , και μεταβαση σε DIY υγρα ηρθε η ωρα του ατμοποιητη επισκευασιμου.
Παρηγγειλα 2 ατμοποιητες (Imist- opw) για να κανω και εγω τις αλλαγες .
Η ερωτηση μου ειναι
Συρμα με αντισταση η συρμα χωρις ??? :wall:
αγορασα    Αντίσταση 0.13mm
και χωρις αντισταση
και φιτιλι    Φυτίλι 1.5 mm
Βαζω και τα 2 συρματα?
στο βιντεο του craven.gr ειδα 1 αλλα διαβαζω οτι χρησιμοποιουν και τα 2?
πιο ειναι το σωστο? :dontknow:
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Yianni

  • **
  • 139
    • Από το τελευταίο μου τσιγάρο:
Απ: Μπερδεμα με αντισταση
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 12:17 »
Πρέπει να ξεκαθαρίσεις ποιούς ατμοποιητές έχεις:
  • Οι opw δεν είναι επισκευάσιμοι.
  • Οι imist δεν είναι επισκευάσιμοι ως προς την αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος gtm

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπερδεμα με αντισταση
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 12:22 »
Πρέπει να ξεκαθαρίσεις ποιούς ατμοποιητές έχεις:
  • Οι opw δεν είναι επισκευάσιμοι.
  • Οι imist δεν είναι επισκευάσιμοι ως προς την αντίσταση.
θελω να κανω αυτο το συγκεκριμενο
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3486.0.html
και εδω


 Chriss
e-lights ατμιστής

 
Join Date: Νοέ 2011
Τόπος: Athens
Μηνύματα: 72
Φύλο:
 

Απ: iMist repairable(?) atomizer
« Απάντηση #84 στις: Ιανουάριος 21, 2012, 21:15 »
Παράθεση
Λοιπον αλλαξα αντισταση και φιτιλι αντιστασης στον συγκεκριμενο ατμοποιητη αλλα επειδη δεν τρελαινομαι για τη γευση του συγκεκριμενου ατμοποιητη και δεν εχω κ πολυ χρονο τελευταια δεν προκειται να αξιωθω να κανω βιντεακι. Οποτε να σας πω περιγραφικα πως γινεται και οποιος θελει να ασχοληθει ας το χει υποψη του στην προσπαθεια του κ μη τους πετατε.
Λοιπον ξεκινημα απο τη μερια που κουμπωνουμε την μπαταρια. Αφαιρειτε τον κεντρικο πολο στη μεση με λεπτο μυτοτσυμπιδο. Ειναι σφηνωτο μεσα σε λαστιχενια τσιμουχα (στρογγυλη) για να μονονεται απο το σωμα του. Προσεχετε μη χαλασετε την τσιμουχα. Μετα αφαιρειτε την τσιμουχα και με τσιμπιδακι ξεχαρβαλωνετε τα καλωδιακια που εχει μεσα και ενωνονται με την αντισταση. Μετα με μια χοντρη βελονα σπρωχνετε με παλι απο την τρυπα του κεντρικου πολου το κεραμικο να βγει απο την αλλη. Χαλαρα, βγαινει ευκολα. Μετα αφαιρειτε το συρματινο ποτηρακι που δεχεται το κεραμικο. Επισης εχει κ μια συρματινη ροδελα στον πατο του κεραμικου με δυο τρυπες που περναν τα καλωδια. Αυτο το αφαιρεσα και δε το ξαναχρησιμοποιησα. Τελος αποδυναρμολογησης.

Τωρα, αντισταση κλασικα οπως με Οδυσσεα, συρμα χωρις αντισταση στις ακρες της αντιστασης. Κοντινες σπειρες γυρω απο μονο φιτιλι.

Αποσυνδεδεμένος Yianni

  • **
  • 139
    • Από το τελευταίο μου τσιγάρο:
Απ: Μπερδεμα με αντισταση
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 13:11 »
ΟΚ.
Το σύρμα με αντίσταση καταλαβαίνεις τι κάνει. Το σύρμα χωρίς αντίσταση το χρησιμοποιείς για προέκταση της αντίστασης. Δηλαδή βάζεις σύρμα με αντίσταση στο κεραμικό σου κι από εκεί έως τους πόλους βάζεις σύρμα χωρίς αντίσταση.

Έτσι:

-------------@ΛVΛVΛVΛVΛV@----------------

---  = χωρίς αντίσταση
@   = σύνδεση
ΛV  = με αντίσταση

Δες κάτω κάτω μια αντίσταση όπου στα άκρα της ενώνεται με το χωρίς αντίσταση:
http://i839.photobucket.com/albums/zz317/Veritas-Ex/DRIP/P7210001.jpg


Αποσυνδεδεμένος gtm

  • **
  • 307
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπερδεμα με αντισταση
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 13:16 »
σε ευχαριστω Γιάννη
 :respect: :respect: :respect: :respect: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Yianni

  • **
  • 139
    • Από το τελευταίο μου τσιγάρο:
Απ: Μπερδεμα με αντισταση
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 13:56 »
 :bow: :bye:

Αποσυνδεδεμένος pantelis51

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Αρκούδος και οδοιπόρος αμαρτίαν ουκ έχει
Απ: Μπερδεμα με αντισταση
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 28, 2012, 16:30 »
Είναι αρκετά πιο δύσκολο από ότι φανταζόμουν όμως τα κατάφερα. Τουλάχιστον η πρώτη αντίσταση βγήκε τρομερά καλή με απίστευτο ντουμάνι και γεύση, που δεν έχω από τα έτοιμα cartomizer.

Το μόνο που με προβλημάτισε άσχημα είναι πως το φιτίλι (αγορασμένο απο guru, άψογη εξυπηρέτηση) μαδάει απίστευτα εύκολα και στο τέλος επιβιώνει το μισό και λιγότερο (σε πάχος). Φυσικά μπορεί να κάνω κάτι εγώ λάθος. Αν πάντως ξέρεις κανείς που θα μπορούσα να βρω καλύτερης ποιότητας ας μου στείλει ένα PM

Αποσυνδεδεμένος arspi

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπερδεμα με αντισταση
« Απάντηση #7 στις: Μαρτίου 02, 2012, 13:34 »
Μήπως γνωρίζετε τι ατμοποιητές είναι αυτοί και αν είναι επισκευάσιμοι;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.




Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Μπερδεμα με αντισταση
« Απάντηση #8 στις: Μαρτίου 02, 2012, 13:42 »
Εάν έχεις την όρεξη και την υπομονή μπορείς να τους επισκευάσεις.
Ο πάνω είναι want και ο κάτω εάν δεν κάνω λάθος CE2.

Αποσυνδεδεμένος arspi

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπερδεμα με αντισταση
« Απάντηση #9 στις: Μαρτίου 02, 2012, 14:08 »
Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση. Μήπως θα μπορούσες να μους πείς τι άλλου είδους ατμοποιητές θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω με αυτό το mod; και τι είδους σύνδεση πρέπει να έχουν για να βιδώσουν πάνω ή τι αντάπτορες υπάρχουν; Επίσης (τελευταία ερώτηση) μπορώ να βάλω πάνω bulli A2-T ή κάποιον άλλον τέτοιου είδους; Ευχαριστώ πολύ !


Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπερδεμα με αντισταση
« Απάντηση #10 στις: Μαρτίου 02, 2012, 14:11 »
Μπορεις να χρησιμοποιησεις τους ατμοποιητες με σπειρωμα 510.

Αποσυνδεδεμένος pantelis51

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Αρκούδος και οδοιπόρος αμαρτίαν ουκ έχει
Απ: Μπερδεμα με αντισταση
« Απάντηση #11 στις: Μαρτίου 02, 2012, 19:34 »
Έχω επισκευάσει τέτοιους. Ανοίγουν πανεύκολα όμως πολύ λεπτοδουλειά.

Κάτι που παρατήρησα: Σε κάποιες επισκευές μου έβγαινε μια βρώμα σαν πλαστικό. Πίστευα πως έφταιγε το φιτίλι όμως μετά από πειράματα συνειδητοποίησα πως ήταν το ίδιο το πλαστικό γύρο από την αντίσταση που από τη θερμότητα έλιωνε(!) Από τότε φτιάχνω τις αντιστάσεις 15% μεγαλύτερες (σε ohm) ώστε το σύρμα να μην πυρακτώνεται με βρεγμένο φιτίλι κ ας μη βγάζουν το τρομερό ντουμάνι που θα 'θελα. Επίσης από τότε δεν ξαναείδα καμένο φιτίλι και έχω έναν ατμοποιητή που δουλεύει άψογα εδώ και 4 μέρες χωρίς τη παραμικρή πτώση στην απόδοση.

Αποσυνδεδεμένος arspi

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπερδεμα με αντισταση
« Απάντηση #12 στις: Μαρτίου 03, 2012, 17:13 »
Πως γίνεται να ταιριάξουν; υπάρχει κάποιος αντάπτορας;



[/quote]

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Μπερδεμα με αντισταση
« Απάντηση #13 στις: Μαρτίου 03, 2012, 17:22 »
Κάνει ο 510 σε 510 και ο 510 σε eGo

Αποσυνδεδεμένος arspi

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπερδεμα με αντισταση
« Απάντηση #14 στις: Μαρτίου 03, 2012, 18:12 »
Ευχαριστώ, νομίζω βρήκα και σχετικό θέμα: Συμβατότητηες eGo, eGo-T, 510, LR κτλ.   http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2122.0.html

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1455 171649 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:47
από Ηρακλης
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15261 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13967 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9301 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42833 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35085 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557872 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182162 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9251 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364