vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

268 επισκέπτες, 4 χρήστες
JohnDag, dkostas, manoslykos, tibolaso

Twitter

Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 18:43 »
Στην παραλληλη το ξερουμε! Εν σειρά λεμε, οπως περιγραφεται το ερωτημα εδω. Μηπως υπαρχει καποια παραμετρος που δεν γνωρίζω!
Τελος παντως εγω δεν εχω πειρα απο 6βολτα αλλα εφόσον μιλαμε οτι τα παραγομενα βατ κανουν την διαφορα δεν μπορω να καταλαβω γιατι η ολη φασαρια! καποιος με πειρα και στα δύο πρεπει να μας κατατοπισει για τις απολυτα πρακτικες διαφορες.

Θεωρητικα φιλε, οχι δεν θα παραμεινουν περισσοτερη ωρα στη "καλη ταση" - ισα, ισα που, θεωρητικα παλι, νομιζω περισσοτερη ωρα μενει σε "καλη ταση" (optimal) μια μεγαλη μπαταρια παρα δυο μικρες εν σειρα (με τα ιδια mah) - και αυτο γιατι στη δευτερη περιπτωση εχουμε αυξηση της "εσωτερικης" ωμικης αντιστασης (ακομα κατι το γεγονος οτι "σπαμε" μια μεγαλη μπαταρια σε δυο μικρες αυξανει το μηκος του αγωγου και αρα την ωμικη αντισταση).....

Δε ξερω βεβαια μηπως στη πραξη μου διαφευγει κατι, και το λεω αυτο διοτι δεν εχω κανει πειραματα προσωπικα - απαντω μονο βαση θεωριας - φανταζομαι παντως πως ουσιαστικα δεν πρεπει να υπαρχει διαφορα ή αν υπαρχει αυτη ειναι υπερ της μιας μεγαλης μπαταριας κ οχι δυο μικρων - ΠΑΝΤΑ αναφερομενος σε συνδεσμολογια εν σειρα.

Αποσυνδεδεμένος G

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • GG Extremist
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 18:50 »
'Ωρες ώρες πρέπει απλά να εμπιστεύομαι τoν ευατό μου και τη λογική μου...αυτό κατάλαβα εγώ. Όπως τα είχα ξαναπεί ο ίδιος χωρίς γνώση πριν λίγο καιρό και με είχαν πει λάθος. Σας ευχαριστώ kkostas και Teodor.

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 19:22 »
'Ωρες ώρες πρέπει απλά να εμπιστεύομαι τoν ευατό μου και τη λογική μου...αυτό κατάλαβα εγώ. Όπως τα είχα ξαναπεί ο ίδιος χωρίς γνώση πριν λίγο καιρό και με είχαν πει λάθος. Σας ευχαριστώ kkostas και Teodor.

ακριβως θεμα απλης λογικης ειναι η ερωτηση που εκανες
αν περασει ελαχιστο ρευμα απο μια αντισταση δεν θα ζεσταθει καν
αν περασει παρα πολυ θα καψει το υγρα .... αρα υπαρχουν ορια
και μεσα σ αυτα τα ορια υπαρχει η γεωμετρια του συστηματος αντισταση-φυτιλι
και η γεωμετρια του ατμοποιητη
αυτα τα δυο καθοριζουν την γευση

αρα για να εξετασεις τον παραγοντα ρευμα θα πρεπει να μιλασ για συγκεκριμενο ατμοποιητη
οσο αφορα την αντισταση .... σημασια εχει το μεγεθοσ και η γεωμετρια ταυτοχρονα
πχ μπορεισ να εχεις το ιδιο μεγεθος σε ωμ με μια σπειρα η με δεκα ,,,,
ειναι ευκολονοητο οτι η αποδοση της θα ειναι εντελως διαφορετικη στις 2 περιπτωσεις



Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 21:41 »
Λοιπόν, λίγη θεωρία για τις μπαταρίες.

Η χωρητικότητα της μπαταρίας εξαρτάται από τον ρυθμό αποφόρτισης (discharge rate).
Για να υπολογίσουμε την ζωή της μπαταρίας διαιρούμε την χωρητικότητα της μπαταρίας με το πραγματικό φορτίο και παίρνουμε τις ώρες αυτονομίας της.

Για παράδειγμα, αν έχουμε μια μπαταρία 2000 mAh (2 αμπέρ την ώρα) με ένα κύκλωμα (αντίσταση ατμοποιητή) που καταναλώνει 2500 mΑ (1 mA = 10-3 A) στα 3.7 volts  2000mAh/2500mA= 0.8h δηλαδή θα έχει αποφορτιστεί η μπαταρία μας σε 48 λεπτά.
Τώρα είναι απολύτως κατανοητό ότι αν μεγαλώσουμε την ένταση Αμπέρ μικραίνουν οι ώρες αυτονομίας της και το αντίθετο όταν η ένταση ελαττώνεται.     

Προφανώς ισχύει ο νόμος διατήρησης της ενέργειας όπως και ο παράγοντας απώλειες (που μπορεί να είναι και θερμικές Q) αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση ανέφερα ότι η εξήγηση είναι σύντομη, απλοϊκή και εκλαϊκευμένη και όχι επιστημονική (δεν τεκμηριώνουμε απόψεις σε επιστημονική κοινότητα).

Πολλές φορές υπάρχει μπέρδεμα μεταξύ των όρων της δύναμης και της ενέργειας. Όταν θέλουμε να μιλήσουμε για καταναλωθείσα ενέργεια πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη τον χρόνο, δηλαδή watt/h, πράγμα που δεν υπάρχει στην εξίσωση I=P/V.
Συνεπώς δεν μπορούμε να μιλάμε για διάρκεια μπαταρίας εν απουσία χρόνου.     

Αν υπάρχει αντίθετη άποψη καλό είναι να συζητείται χωρίς όμως προσβλητικούς χαρακτηρισμούς όπως σκουπίδια και μανία.

Αν πάλι προκάλεσα αναστάτωση και μπέρδεμα στους συμφορίτες, ζητώ προκαταβολικά συγνώμη.

Πάντα φιλικά :)

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 23:52 »
Ναι ακριβώς έτσι είναι.

2500 mah (milliamper/h) σημαίνει ότι σε κύκλωμα που καταναλώνει 2500 milliamper => Ι=2,5A η μπαταρία θα διαρκεί για 1h, σε κύκλωμα 1,25Α 2h κ.λ.π.

Στα VV σημαντική είναι η ένταση Ι του κυκλώματος μπαταρίας για να υπολογιστεί η διάρκειά της.




Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουαρίου 20, 2012, 01:13 »
αρα τι προτεινετε ρε παιδια εσεις που τα γνωρηζετε αυτα? μικρα βολτ μικρη αντισταση η
μεγαλα βολτ μεγαλη αντισταση?

εγω αυτο που καταλαβα ειναι μεγαλα βολτ κ μεγαλη αντισταση γιατι εχουμε κ οικονομια παταριας κ καλυτερη γευση-χτυπημα...καλα τα λεω?

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Precise P16,P+18500,Little Sister, A2 drip, VPX SS
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουαρίου 20, 2012, 01:28 »
To ίδιο πράγμα είναι αρκεί

1) να σου αρέσει ο συγκεκριμένος ατμοποιητής.

2) να πετύχει το setup σου σε επισκευάσιμους.

π.χ. αν σου αρέσει ο 306 που είναι στα 1,5 πας στα 3,7v και αν σου αρέσει ο 901 που είναι στα 2,7 πας στα 5-6V.

Αποσυνδεδεμένος PNS

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
  • Everybody Lies
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #22 στις: Ιουνίου 08, 2017, 21:03 »
Παίδες την καλησπέρα μου. Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, θα κάνω την ερώτησή μου εδώ. Αλλιώς ας μεταφερθεί από τους admins. Νέος μεν καπνιστής και πρόσφατα έκανα την πρώτη μου σοβαρή αγορά. Istick pico με ατμοποιητή vaporesso guardian. Ευχαριστημένος σε όλα, αλλά ακόμη χάνομαι απελπιστικά με τα θέματα των volts, watt, ohm κλπ. Ο τύπος λοιπόν στο κατάστημα μου είπε να φροντίσω το mod να είναι μεταξύ 3.7-4.2 Volts. Η αντίσταση που είχε ο ατμοποιητής είναι 0.5 ohm. Ωστόσο, σήμερα που έβαλα 0.6 ohm αντίσταση, στα ίδια volt πήρα γεύση καμμένου. Η ερώτησή μου κατ' ουσίαν είναι η εξής. Να εμπιστεύομαι τις ενδείξεις watt που έχουν οι αντιστάσεις πάνω τους? Δηλ αυτή που έχω τώρα λέει έως 13 watt. Οπότε να δουλεύω το mod σε αυτό το πλαίσιο? Ή να ακολουθήσω τη γενική συμβουλή του πωλητή (που έως τώρα δε με χάλασε πουθενά?). Και τα ρωτάω αυτά γιατί πραγματικά μου φαίνεται χαώδες το θέμα αυτό...

Αποσυνδεδεμένος lemar98

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • 23.09.2016
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #23 στις: Ιουνίου 08, 2017, 21:16 »
Οι σύγχρονες αντιστάσεις σου δίνουν ένα φάσμα "από - έως". Μπορείς μέσω αυτού να βρεις το δικό σου hot spot, δηλαδή εκεί που σε ευχαριστεί. Το mod που χρησιμοποιείς είναι σύγχρονο και δεν χρειάζεται και πολύ πονοκεφάλιασμα. Παίξε με τα Watt.

Αποσυνδεδεμένος PNS

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
  • Everybody Lies
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #24 στις: Ιουνίου 08, 2017, 21:25 »
Άρα να παίξω στο φάσμα που μου υποδεικνύει η εκάστοτε αντίσταση, όσα ohm και αν είναι, και να εμπιστευτώ το μοντάκι μου πως δε θα 'χει πρόβλημα σε αυτό το φάσμα σωστά?Η αλήθεια είναι πως δε θέλω να πειραματιστώ με αυτά τα πράγματα. Θέλω όμως να είμαι ασφαλής... Να μην το φέρνω στα όριά του (όλο το σύνολο: mod-αντίσταση-ατμοποιητή)...
Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 08, 2017, 21:44 από antonelos »

Αποσυνδεδεμένος lemar98

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • 23.09.2016
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #25 στις: Ιουνίου 08, 2017, 21:35 »
Ξεκινάς από το χαμηλότερο όριο που σου δίνει η αντίσταση ανεβαίνοντας και σταματάς εκεί που σε ευχαριστεί χωρίς όμως να ξεπεράσεις το όριο της αντίστασης σου (πολλοί το ξεπερνούν κι αυτό). Το mod σου δεν μπορεί να πάθει κάτι, είσαι μέσα στα όρια χρήσης του. :)

Αποσυνδεδεμένος PNS

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
  • Everybody Lies
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #26 στις: Ιουνίου 08, 2017, 21:41 »
Η αντίσταση όμως δεν θα πάθει κάτι αν ξεπερνάμε το ανώτατο όριο? Θέλω να πω... με ποια λογική μπαίνει ένα "ασφαλές" φάσμα πάνω σε μια αντίσταση, όταν μπορείς με ασφάλεια να το ξεπεράσεις?

Αποσυνδεδεμένος lemar98

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • 23.09.2016
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #27 στις: Ιουνίου 08, 2017, 21:47 »
Δεν έγραψα πουθενά να το ξεπεράσεις, έγραψα ότι κάποιοι το κάνουν (με ποιο μεγάλη εμπειρία από εμάς. Τα όρια στις αντιστάσεις τα δίνει το ίδιο το εργοστάσιο που τις παράγει και όπως σου εξήγησα παλιότερα ήταν σε volt τώρα είναι σε watt (χονδρικά).

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #28 στις: Ιουνίου 08, 2017, 21:50 »
Αν ξεπερνας αυτο το οριο, τοτε η αντισταση σου αρπαζει πολυ γρηγορα/αποτομα και δεν προλαβαινει να τροφοδοτησει υγρο το βαμβακι σου, με αποτελεσμα να ρουφας και λιγο καμμενο, χωρις απαραιτητα να το καταλαβαινεις.
Καλο ειναι να παιζεις μεσα στα ορια που γραφει πανω η καθε μια, αν μιλαμε για ετοιμες αντιστασεις και με αυτην την τακτικη θα βγαζει πιο πολλα ml με οσο το δυνατον περισσοτερη ασφαλεια.

Αποσυνδεδεμένος lemar98

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • 23.09.2016
Απ: Γενική ερώτηση Volts - Ohms - Amperes - Watts
« Απάντηση #29 στις: Ιουνίου 08, 2017, 21:53 »
Γράφεις ότι χρησιμοποίησες 0,5 και 0,6 κεφαλές. Τι φάσμα σε watt γράφουν επάνω τους?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 15 8186 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 25, 2024, 21:40
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33849 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534489 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59681 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237136 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 524 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14018 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136068 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085042 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10011 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4679 478649 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 17, 2024, 08:56
από georgeboy