vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

363 επισκέπτες, 8 χρήστες
TasMan, billythekid, kurtz, panoskapa, dkostas, Jorge, Ducati.Jimakos, Milarepa

Twitter

Χαμένος στη Μετάφραση... Ego και 808D - Προτάσεις - διευκρινίσεις

Αποσυνδεδεμένος thanosv

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
    • mixed.gr
Καλησπέρα,

Επειδή το ψάχνω σχεδόν εδώ και 4 νύχτες θα ήθελα τη βοήθεια και τα φώτα σας στα παρακάτω...

Έχω ένα starter set Ego-T (έτσι μπήκα στο η.τ). Υποθέτω πως όλα τα ego είναι ίδια (από άποψη μπαταρίας - δηλαδή σπειρώματος) και το T στο δικό μου υποθέτω επίσης πως σημαίνει Tank. Ερώτηση ! Έβαλα επάνω έναν clearomizer που είδα πως είναι αυτός που έχει το ego-w, άρα τώρα που τον έχω επάνω κουμπωμένο το αποτέλεσμα είναι ένα ego-w η.τ . Οπότε ότι cartomizer, clearomizer, dual coil κτλ και να βάλω ανάλογα υποθέτω πως ο συνδυασμός τους παίρνει και ένα άλλο όνομα (σύμφωνα με τα αρχικά πακέτα που πουλιούνται στην αγορά).

Διαβάζοντας είδα πως το ego έχει σπείρωμα μπαταρίας 510, οπότε ότι ατμοποιητή και να βάλω επάνω που έχει αυτό το σπείρωμα θα δουλεύει το ίδιο καλά με την μπαταρία μου, σωστά ;

Απο εκεί και πέρα λοιπόν όλα είναι θέμα γούστου, tanks, dual coil , πολυεστέρα, disposable κτλ, ότι έχει σπείρωμα 510 κουμπώνει πάνω στη μπαταρία μου και μπορώ να το δοκιμάσω.

Απο αυτήν την εικόνα οπότε, τα 510 (τα οποία είναι αρκετά κάνουν όλα για την μπαταρία μου)



Δεύτερο σκέλος, έχω παραγγείλει και 4 set KR-808D-1 οπότε ισχύει το ίδιο με τα παραπάνω, ότι λέει 808 μπορώ να το χρησιμοποιήσω...και να το βάλω πάνω στην μπαταρία του 808D.

Οπότε πάμε στο ρεζουμέ της υπόθεσης και στη βοήθεια / προτάσεις που ζητάω από εσάς...

Θα ήθελα να μου προτείνετε συνδυασμούς, τους καλύτερους ατμοποιητές για μπαταρίες 510, και 808D, τι μπορώ να κάνω για να έχω μία καλή εμπειρία.

Επίσης οποιαδήποτε μπαταριά μπορώ να αγοράσω και θα φορτίζει απο τους φορτιστές του ego και του 808D, ώστε να πειραματιστώ .

Αυτή τη στιγμή επειδή ακόμα δεν έχω καταλήξει, θα ήθελα να δοκιμάσω όσο περισσότερους συνδυασμούς με τους φορτιστές που έχω και διάφορα cartomizer,atomizer ώστε επιτέλους...κάπου να σταματήσω και να απολαύσω...

Συγνώμη εάν σας κούρασα, και με την ευκαιρία επειδή δε πρόλαβα να χαιρετήσω το forum ( δεν έχω ξαναδιαβάσει τόσο πολύ σε φόρουμ εκτός απο την ενασχόλησή μου αρκετά χρόνια πριν με τα ενυδρεία), είμαι ο Θάνος από Θεσσαλονίκη, έχω να καπνίσω κ.τ 20 ημέρες, δε μπορώ να κοιμηθώ εδώ και 4 ημέρες (μάλλον λόγο νικοτίνης) και πέρασα απο τη φάση τη φαγούρας pg (μυρμήγκιασμα σε όλο το σώμα :P).... Ευχαριστώ για το χρόνο σας !

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 17, 2012, 09:03 από thanosv »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Θάνο, τα έχεις καταλάβει όλα και μην αυτοτριπλάρεσαι.
Τα πράγματα είναι απλά.
510 σπείρωμα έχουν οι ego και οι μικρές μπαταρίες 510.
Στις ego παίζουν όλα τα μοντέλα με ελάχιστες εξαιρέσεις που είναι: αν η ego σου βγάζει 4 και κάτι βολτ φορτισμένη ή έχει οθόνη μπορεί να μην παίζει κάποιους κάρτο κοντά στο 1,5 ομ. Μπορεί πάλι να τους λειτουργεί όταν ψιλοξεφορτίσει. Δεν έχει να κάνει με το σπείρωμα, αλλά με το κύκλωμα.
Ομοίως, οι μικρές 510 κάποιους ενεργοβόρους κάρτο μπορεί να μη μπορούν να τους λειτουργήσουν. Στα σοβαρά μαγαζιά υπάρχει σήμανση στις λεπτομέρειες του κάθε ατμο/κάρτο, πότε χρειάζονται μπαταρίες άνω των 450 μαχ για να λειτουργήσουν.
Από το σχεδιάγραμμα λείπει ο ατμοποιητής 510Τ που σε LR είναι το ένα από τα δυο κορυφαία μοντέλα που έχω σετάρει με ego μπαταρίες και παίζει εξαίσια και με τις μμικρές 510. Τον έχει πάντως το μαγαζί.
Ενας ego φορτιστής φορτίζει όλες τις εγκο μπαταρίες. Δεν ξέρω αν ο φορτιστής του 510 (των μικρών μπαταριών) είναι συμβατός με τις εγκο και ο φορτιστής των εγκο με τις 510 μπαταρίες. Οχι λόγω κουμπώματος, αλλά λόγω μαχ εξόδου.

Τώρα, με τα 808/901 υπάρχει ένα μπέρδεμα. Είναι 3 διαφορετικά σπειρώματα: το 808 (μικρές μπαταρίες 180-380 μαχ) το dse901 (επίσης μικρές μπαταρίες 180-380μαχ) και το 901(μεγάλες μπαταρίες 650-130μαχ).
Για να καταλάβεις καλύτερα, Το Μ&Μ είναι 808, το hybrid 901
Το 808 με το 901 ειναι πλήρως συμβατά. Δηλαδή οι ατμοκάρτο του ενός στις μπαταρίες του άλλου και αμφίδρομα. Εχουν και τους ίδιους φορτιστές. Ισως να πετύχεις κάποιο μοντέλο ατμο/κάρτο που να διευκρινίζει ότι θέλει πολλά μαχ μπαταρία για να δουλέψει.
Το 901 dse έχει μια διαφοροποιηση από τα παραπάνω στους αεραγωγούς της μπαταρίας με αποτέλεσμα άλλοι ατμο/κάρτο του να παίζουν σε 808 και 901 και άλλοι όχι. Αν δεν υπάρχει σήμανση στις λεπτομέρειες προιόντος, τότε είναι λαχείο. Δεν ξέρω αν οι φορτιστές των μπαταριών του είναι ίδιοι με τους 808/901 αλλά πιθανολογώ ότι ναι.
Στον πίνακα υπάρχουν 3 συμβαρτοί κάρτο. ο 5 είναι  ο γνωστός hybrid με μονή αντίσταση. Ο παλιός δηλαδή. Προσωπικά με απογοήτευσε. ο 24 είναι boge. Καλός σε απόδοση, σύντομη διάρκεια ζωής. ο 23 είναι το διαμάντι της σειράς. Είναι ο κάροτ του Μ&Μ. Σε άλλα μαγαζιά θα βρεις και κλιαρομάιζερ 808 και τους "σαν τους hybrid" διπλής αντίστασης. Εχω ανάμεικτες εντυπώσεις από τα κλιαρομάιζερ, μηδενικές από τους διπλούς hybrid. Για αρχή απέφυγe τα πρώτα, να είσαι επιφυλακτικός με τα δεύτερα.

Για τα μοντέλα των ego, μη μασάς με τις ονομασίες. Θα μπερδευτείς. Εχε στο μυαλό σου ότι ανά πάσα στιγμή έχεις μια μπαταρία εγκο με τον χ, ψ κάρτο και μη βαφτίζεις το η.τ. σου.
Δοκιμάζοντας διάφορα μοντέλα θα βρεις αυτό που σου ταιριάζει. Προσωπικά θα σου έλεγα να αρχίσεις από τα πιο απλά και να ανεβαίνεις προς τα πάνω. α) λόγω απειρίας - τα μεγάλα έχουν περισσότερες ιδιοτροπίες β) λόγω κόστους.

Αύριο θα μαζευτούμε στο απέριττο οι Θεσσαλονικείς. Αν έρθεις, ειδοποιησέ με με πμ να φέρω μαζί μου το μαγικό κουτάκι με τα δείγματα, ώστε να σου εξηγήσω στην πράξη κάποια πράγματα με ζωντανά μοντέλα και όχι με φωτό.

ΥΓ Για ego μπαταρίες κάνουν όλα της φωτογραφίας εκτός από τα 5,23,24. Με επιφύλαξη για τα 2,3 και τα 14, 15, 16 στα χαμηλά ομ. Αυτά σε κάποιες μπαταρίες παίζουν, σε κάποιες όχι, εξηγώ παραπάνω το λόγο.

Αποσυνδεδεμένος thanosv

  • *
  • 31
  • Φύλο: Άντρας
    • mixed.gr
Petra, you are my official mentor :)

Τώρα τα κατάλαβα όλα...πιστεύω, όπως είπες δοκιμές θα με πείσουν, σιγά σιγά και ο χρόνος θα δείξει με ποιον συνδυασμό θα "κολλήσω". Θα αρχίσω απο τα χαμηλά και θα ανεβαίνω σιγά και σταθερά :)

Θα ήθελα πολύ να παρευρεθώ στη συνάντηση αλλά δυστυχώς εκείνες τις ώρες θα είμαι στο γραφείο. Το απεριττο θα με βόλευε πιο πολύ για να ερχόμουν για λίγη ώρα εξαιτίας της απόστασης...κέντρο να κατέβω πιο δύσκολα. Ελπίζω η επόμενη συνάντηση να γίνει πιο "απογευματινή" για να καταφέρω να είμαι και εγώ εκεί να σας γνωρίσω !

Μην επαναπαύεσαι ...θα επανέλθω σίγουρα με νέες ερωτήσεις ! :laugh1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63168 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3727 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1006 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172565 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277786 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15475 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14125 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9478 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43644 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 460 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560494 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem