vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

197 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, gstamatos, maprix, nikpoth, ahill2, Jorge

Twitter

Γενικά περί αεροπλάνων-αεροδρομίων - προτεινόμενες λυσεις και συμβουλές

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Το καλοκαίρι ταξίδεψα με Ολυμπιακή και aegean σε Ελληνικά νησιά. Δεν είχα κανένα πρόβλημα με την egο + ce4 σε κανέναν έλεγχο. Δεν έτυχε να τραβήξω τζούρα ούτε μέσα στο αεροπλάνο ούτε στο αεροδρόμιο αλλά απ ότι μου λέει φίλη μου αεροσυνοδός σε πτήσεις της Ολυμπιακής και εσωτερικού και εξωτερικού απαγορεύεται τελείως η χρήση η.τ. μέσα στο αεροπλάνο.  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Καλημέρα σας..  :bye:  Μετά από ένα περιστατικό στον Ελ. Βενιζέλος θα ήθελα να ενημερώσω τους φίλους που χρησιμοποιούν box mods να τα βγάζουν από τσάντες όταν περνάν τον έλεγχο... Διότι προχθές πέρασε επιβάτης με τέτοιο mod από τον έλεγχο και έγινε χαμός, νομίζοντας ότι αυτό το κουτί με την μπαταρία και τα καλώδια περιέχει.... ΜΠΟΥΜ!!  :idiot1:   :laugh1:  Βέβαια εγώ που είδα το εν λόγω μοντ φωτογραφίες, η όποια ομοιότης με βόμβα είναι απλά ανύπαρκτη...  :eyesplash:  Το συγκεκριμένο ήταν κουτί, με μια μπαταρία... το καπάκι άνοιγε και δίπλα από την μπαταρία είχε θήκη για να αποθηκεύει μπουκαλάκι με υγρό των 10ml.... Και που να είχε και οθόνη το μοντ... Θα είχαν καλέσει και τα Κ9....  :laugh1: :laugh1:

Δεν ειναι παραλογο οταν το δουν απο το σκανερ το κουτακι να θορυβηθουν.. αυτη ειναι η δουλεια τους εξαλλου. Ζητησαν να βγει για ελεγχο, ειναι το πλεον λογικο :dontknow:
Φανταζομαι δεν το κρατησαν οι ελενκτες.. το δωσανε πισω,ετσι?

Συμφωνω παντως οτι καλυτερα να το εχουμε πανω μας το η.τ. και να το βαζουμε στο καλαθι.. ειναι πιο ευκολο να το δειχνεις και να λες τι ειναι απο την αρχη απο το να δημιουργουνται εντυπωσεις

Αποσυνδεδεμένος Elias_kall

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Εννοείται και το έδωσαν πίσω... Απλά όταν κάτι θεωρήσουν ότι είναι βόμβα, ξεκινά μια διαδικασία άλλη από το να το δουν απλώς... Γι αυτό καλύτερα έξω από τσάντες.. Το πρόβλημα είναι μόνο με τα κουτάκια και όχι με τύπου σωλήνα.. Εκεί τα πράγματα είναι ξεκάθαρα... και το λέω γιατί ακριβώς αυτή τη δουλειά κάνω στα xray...


@domaze: Έχω ρωτήσει πιλότο και μου χει πει ότι σε πτήσεις εσωτερικού απαγορεύεται το ΗΤ.. Σε διεθνείς πτήσεις έχει να κάνει με τον εκάστοτε πιλότο και την εταιρία αν το επιτρέπουν....

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Θα συμφωνήσω και εγώ. Καλύτερα ότι περιέχει μπαταρία να το έχουμε πάνω μας ή στη χειραποσκευή, και ας κάνουμε και ένα βήμα παραπάνω ενημερώνοντας τον ελεγκτή ότι έχουμε ητ. Και εντάξει είμαστε και μπορεί να μας ζητήσουν επιπλέον πληροφορίες ή επίδειξη των δυνατοτήτων του!!!

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Οι μετακινήσεις μου μου με αεροπλάνο αν και συχνές διαρκούν ευτυχώς λίγο (max 2h & 40min) οπότε μπορώ και να μην ατμίσω...

Miκροπαρατράγουδα είχα μόνο 3 φορές φέτος:
 
- Mία σε πτήση εξωτερικού με Aegean Airlines όπου η αεροσυνοδος αφού με είδε να κρατάω ένα mini Lava χωρίς να ατμίζω με ενημέρωσε ευγενικά για τους σχετικούς απαγορευτικούς κανονισμούς της εταιρείας...
 
- Mία -πρόσφατα- σε πτήση εξωτερικού με Malev Airlines όπου έπρεπε να εξηγήσω λεπτομερώς περασμένα μεσάνυχτα σε Κροάτες αστυνομικούς  τι είναι ακριβώς το Vmax και το ViVi Nova ευγενικούς μεν αλλά που δεν μιλούσαν δε καμία άλλη γλώσσα εκτος από Κροάτικα...

- Mία σε πτήση εσωτερικού με Olympic Air γιατί είχα στη τσάντα μου 2 μπουκάλια e-liquid των 50ml (στο τέλος τα πέρασα)...

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
επειδή θα ταξιδέψω κ εγώ.

θα κρατάω ένα dd ένα κουτί βε βε 3-4 επισκευασημουσ.φυτίλι σύρμα φυσικά.κ καμία 50 μλ υγρό κ 2,3 αρώματα.
ΠΑΤΆΡΙΕΣ κ φορτίστη

εγώ θα εχω μια βαλίτσα μικρή οπότε θα εχω όλα μαζί ΜΟΥ.

δεν πιστεύω να υπάρξει πρόβλημα έτσι?


Κ σχετικά με το κουτί κ την σωλήνα είναι καλύτερο να εχω στην βαλίτσα την σωλήνα κ στο χέρι το κουτί?δεν ΤΟ κατάλαβα κ πολύ αυτό.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Kράτα πάνω σου μόνο το VV, 2 μπαταρίες φορτισμένες, 1 ατμοποιητή & μέχρι 10ml υγρό και βάλε όλα τα υπόλοιπα στη βαλίτσα που θα δώσεις στο γκισέ...

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
ναι αλλά μετά θα την πάρω μέσα μαζί ΜΟΥ την βαλίτσα.μια μικρή είναι.θα την βάλω εκεί στο ντουλάπι πάνω από κάθισμα μου.

δεν νομίζω να μου πουν τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος Elias_kall

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Άφοβα... απλά καλού κακού όταν περάσεις τον έλεγχο, βγάλε το η.τ από την τσάντα και αφαίρεσε την μπαταρία από το μποξ... τα σύρματα δεν απασχολούν καν... και υγρά μπορείς να έχεις όσα μπουκαλάκια των 100ml θέλεις τα οποία να χωράνε στο ειδικό σακουλάκι του 1 λίτρου που θα βρεις στο Ελ. Βενιζέλος...  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
εγω παντως με το προβαρι δεν ειχα ποτε προβλημα βεβαια μονο μια φορα που με ρωτησαν τη ειναι :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Άφοβα... απλά καλού κακού όταν περάσεις τον έλεγχο, βγάλε το η.τ από την τσάντα και αφαίρεσε την μπαταρία από το μποξ... τα σύρματα δεν απασχολούν καν... και υγρά μπορείς να έχεις όσα μπουκαλάκια των 100ml θέλεις τα οποία να χωράνε στο ειδικό σακουλάκι του 1 λίτρου που θα βρεις στο Ελ. Βενιζέλος...  :thumpup:

Εννοείς δηλαδή ότι μπορώ να έχω μαζί μου μέσα στο αεροπλάνο υγρά συνολικού όγκου 1 λίτρο??? Ήμουν σίγουρος ότι ήταν πολύ μικρότερο το όριο. Θυμάμαι δηλαδή να μου λένε ότι τους πετάξανε μπουκάλι αντηλιακό (200ml) γιατί δεν επιτρεπόταν...

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
και εγω αυτο ηξερα domaze...
αλα οπως και να εχει δεν χρειαζεται τοσο μεγαλη ποσοτητα να εχουμε πανω μας απο υγρα....!
λιγο μαζι σε κανα 10αρι μπουκαλακι και τα αλλα στην βαλιτσα

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
μεχρι 100ml μαζι σου σε χειραποσκευη, και μεχρι 1L στη βαλιτσα, αν θυμαμαι καλα..  :thumpup:

μεχρι 100ml συσκευασιες λοιπον και συνολο μεχρι 1L οταν προκειται για χειραποσκευη.. [αρχισε η ανοια απ' τα 27  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 13:22 από koloky8anos »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Στη βαλίτσα που τσεκάρεις όσα υγρά θες. Σε χειραποσκευή ή γενικά στην καμπίνα μέγιστο ένα λίτρο που όμως να χωρίζεται σε συσκευασίες των 100ml μέγιστο. Ο περιορισμός αυτός δεν ισχύει για αγορές που έχουν γίνει στο αεροδρόμιο μετά τον έλεγχο, πχ ποτό 700ml.

Αποσυνδεδεμένος tux

  • **
  • 194
  • Ανενεργός / Διεγραμμένος λογαριασμός (tux)
Ταξιδεύω συχνά λόγω δουλειάς και η μόνη φορά που αντιμετώπισα "πρόβλημα" ήταν όταν το μηχάνημα έλεγξε χειραποσκευή που είχα μηχανικό mod με μεταλλικό τανκ. H αλήθεια είναι ότι αγχώθηκαν και με έβαλαν να τους το δείξω, αλλά μια γρήγορη παραουσίαση τους έπεισε ότι είναι ηλεκτρονικό τσιγάρο.


Έκτοτε, ότι η.τ. και να έχω μαζί μου, το έχω πάντοτε στο χέρι και το αφήνω στο καλαθάκι. Έτσι πείθονται αμέσως ότι δεν είναι κάτι που προσπαθείς να κρύψεις και η διαδικασία είναι κατά  πολύ γρηγορότερη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102954 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176798 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22364 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209568 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68758 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315764 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15626 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem