vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

540 επισκέπτες, 11 χρήστες
Tem, dkostas, dimitrisd, KORG N364, Jorge, geoliol, JohnDag, manoslykos, xloupas, th3ofilos, ZoeM

Twitter

LOW και HIGH εμπειρίες

Αποσυνδεδεμένος spou

  • *
  • 31
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: LOW και HIGH εμπειρίες
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 17, 2009, 13:11 »
kapnizw peripou 2 paketa thn hmera kai phra to prestige ths nabacco. dokimasa to low alla taytoxrona kapnizw.skeftomai na petaxw teleiws to kanoniko tsigaro alla den xerw me ti nikotini na xekinhsw. stoxos mou einai mono na atmizw ki oxi na kapnizw. :confused1: Please advise
 
edit από διαχείριση.
καπνίζω περίπου 2 πακέτα την ημερα και πήρα το prestige της nabacco. δοκίμασα το low αλλα ταυτόχρονα καπνίζω.σκέφτομαι να πετάξω τελείως το κανονικό τσιγάρο αλλα δεν ξέρω με τι νικοτίνη να ξεκινήσω. στόχος μου είναι μονο να ατμίζω κι όχι να καπνίζω
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 17, 2009, 13:21 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: LOW και HIGH εμπειρίες
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 17, 2009, 13:16 »
Παίζει (μάλλον) κάποιο ρόλο και το τι τσιγάρα καπνίζεις. Ultra Light, Light, Medium, βαριά;

Θα πρότεινα να αρχίσεις με δυναμικότητα τουλάχιστον ένα σκαλί παραπάνω από αυτά που κάπνιζες για να έχεις την ικανοποίηση, μιας και το η.τ. δεν μπορεί να πιάσει εύκολα το χτύπημα του κ.τ..

Αργότερα μπορείς να κατεβάσεις το επίπεδο της νικοτίνης.
Όπως και να 'χει πάντως, εγώ προσωπικά θα απέφευγα τα πιο πάνω από High (18 mg).

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: LOW και HIGH εμπειρίες
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 17, 2009, 13:19 »
Με πρόλαβε ο πανταχού παρών Ατμιν! Και εγω θα σου έλεγα να αρχίσεις απο high, ώστε τουλάχιστον να μην σου λειψει καθόλου νικοτίνη στην αρχή. Επίσης αν σου είναι εύκολο γράφε με Ελληνικά. Διόρθωσα το μνμ σου.

Αποσυνδεδεμένος gfiore7

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: LOW και HIGH εμπειρίες
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 17, 2009, 13:20 »
kapnizw peripou 2 paketa thn hmera kai phra to prestige ths nabacco. dokimasa to low alla taytoxrona kapnizw.skeftomai na petaxw teleiws to kanoniko tsigaro alla den xerw me ti nikotini na xekinhsw. stoxos mou einai mono na atmizw ki oxi na kapnizw.  :confused1: Please advise

Καλή αρχή!
Εφόσον σου έρχεται η ανάγκη/επιθυμία να κάνεις και κανονικό τσιγάρο νομίζω πρέπει να ανέβεις λιγάκι σε mg νικοτίνης. Δοκίμασε αρχικά σε medium και δες κατά πόσο σε καλύπτει. Μια μέθοδος που δούλεψε σε εμένα ήταν : είχα πάρει υγρό medium για το συνηθισμένο μου άτμισμα (medium ατμιζω ακόμα) αλλά είχα πάρει και απο τα προγεμισμένα φιλτράκια σε high. Έτσι όταν μου ερχόταν να ανάψω κανονικό, και είχα την αυτοσυγκράτηση έβαζα τα high. 5-6 τζούρες άντεχα με τα high και γυρνούσα ξανά στο medium

ελπίζω να βοήθησα.  :)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: LOW και HIGH εμπειρίες
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 17, 2009, 13:22 »
Στο ζητημα αυτο 8α ακουσεις πολλες αποψεις, να η δικη μου ...
Επειδη τις πρωτες μερες εισαι συνη8ως με το ΗΤ στο στομα, αν ατμιζεις μονο high θα σε ικανοποιει μεν απο πλευράς εκνευρισμου , αλλα καποια στιγμη που μπουχτιζεις αισ8ανεσαι οτι ατμιζεις αερα.
Η εναλλαγη low ( η και non ακομα)  με high ,όποτε νομιζεις οτι το χρειάζεσαι, θα σε ικανοποιει και θα σου δινει νεα ωθηση στην προσπαθεια σου .
Καλη δυναμη ευχομαι και καλα ατμισματα!

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: LOW και HIGH εμπειρίες
« Απάντηση #20 στις: Νοεμβρίου 17, 2009, 13:35 »
Μια μέθοδος που δούλεψε σε εμένα ήταν : είχα πάρει υγρό medium για το συνηθισμένο μου άτμισμα (medium ατμιζω ακόμα) αλλά είχα πάρει και απο τα προγεμισμένα φιλτράκια σε high. Έτσι όταν μου ερχόταν να ανάψω κανονικό, και είχα την αυτοσυγκράτηση έβαζα τα high. 5-6 τζούρες άντεχα με τα high και γυρνούσα ξανά στο medium
Σωστός. :thumpup:
Το ίδιο είχα κανει κι εγώ και δούλεψε.

Αποσυνδεδεμένος spou

  • *
  • 31
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: LOW και HIGH εμπειρίες
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 17, 2009, 17:21 »
Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές. Η αλήθεια είναι είστε βασικός λόγος που αποφάσισα να τολμήσω τον εναλλακτικό τρόπο - ατμίσματος... έχω πολλές τεχνικές απορίες αλλά τώρα που σας βρήκα νιώθω πιο σίγουρη  ;)

Αποσυνδεδεμένος ggero

  • ***
  • 613
  • Φύλο: Άντρας
Απ: LOW και HIGH εμπειρίες
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 27, 2009, 01:00 »
Υπάρχουν και άλλα 2 σενάρια !
1ον: τα Volts της μπαταρίας έχουνε πέσει κάτω απο το κανονικό και άρα δεν έχουμε ικανοποιητικό throat kick
2ον: όταν δεν έχουμε πλέον throat kick και δοκιμάσουμε να αλλάξουμε γεύση υγρού ίδιας περιεκτικότητας, διαπιστώνουμε οτι το throat kick επανέρχεται !!!

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: LOW και HIGH εμπειρίες
« Απάντηση #23 στις: Δεκεμβρίου 01, 2009, 09:30 »
Υπάρχουν και άλλα 2 σενάρια !
1ον: τα Volts της μπαταρίας έχουνε πέσει κάτω απο το κανονικό και άρα δεν έχουμε ικανοποιητικό throat kick
2ον: όταν δεν έχουμε πλέον throat kick και δοκιμάσουμε να αλλάξουμε γεύση υγρού ίδιας περιεκτικότητας, διαπιστώνουμε οτι το throat kick επανέρχεται !!!

Και άλλα πολλά...
Το 2ο το βρίσκω και εγώ έτσι.
Το μόνο που συνεχίζω να αντιλαμβάνομαι είναι το χτύπημα της νικοτίνης.
Η συνήθεια παίζει δυστυχώς μεγάλο ρόλο.

Σπάνια αλλάζω τα υγρά για να νιώσω περισσότερο "κάψιμο" στο λαιμό, κάτι που για μένα είναι διαφορετικό από το throat hit.
Μετά από κάποιες ώρες όμως ξεραίνεται ο λαιμός μου και νιώθω ένα συνεχές κάψιμο όπως και παλιότερα όταν άλλαζα την μάρκα στα τσιγάρα.



Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: LOW και HIGH εμπειρίες
« Απάντηση #24 στις: Δεκεμβρίου 01, 2009, 18:49 »
Εγώ πάλι πάντως , επανειλημμένα έχω πάθει το εξής:
Ατμίζω για πρώτη φορά ένα υγρό , του δίνω και 1-2 μέρες περιθώριο και λεω "αυτό το υγρό δεν είναι για μένα". Αν τώρα το υγρό είναι σε σχετικά μεγάλη ποσότητα λέω " κρίμα είναι ( με πιάνει κατοχικό σύνδρομο από την γιαγιά μου που πέθανε από πείνα στην κατοχή). Αντε να το ατμίσω να τελειώνει και δεν ξαναπαίρνω απο αυτό"
Μόλις το υγρό αρχίζει και φτάνει στο τέλος του λέω στον εαυτό μου  ..
" Ρε συ , τελικά δεν ήταν και άσχημο, εδω που τα λέμε θα μου λείψει αυτή η αηδία! "
Μόλις τελειώνει πράγματι μου λείπει !!!
Συμπέρασμα
- Η συνήθεια είναι μεγάλη υπόθεση. Βέβαια, αν γίνόμασταν σκλάβοι της θα ζούσαμε ακόμα στις σπηλιές ( εδω που τα λέμε δε θάταν και άσχημα).
- Αν δεν υπήρχαν τα συνήθη "μπουκώματα"  των ατμ και όλα τα γνωστά προβλήματα, θα είχα καταλήξει γρήγορα σε ΜΙΑ συσκευή  και 1 υγρο (άντε και ένα 2ο έτσι για να ξεκουράζεται το 1ο )
Θυμάμαι όταν κάπνιζα τσιμπούκι , που ενώ είχα 5-6 κόλλαγα για μήνες σε ένα.

(Αντε Cyan, το έγραψα και με μορφή διαλόγων...καλό για σενάριο ? )

Αποσυνδεδεμένος gfiore7

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: LOW και HIGH εμπειρίες
« Απάντηση #25 στις: Δεκεμβρίου 02, 2009, 11:07 »
έτσι είναι δάσκαλε (μου επιτρέπεις να σε λέω έτσι μιας και είμαι μαθητευόμενος κιθαρίστας ?)

Τα πάντα εξαρτώνται από  την εξοικείωση του υποδοχέα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: LOW και HIGH εμπειρίες
« Απάντηση #26 στις: Δεκεμβρίου 02, 2009, 15:13 »
έτσι είναι δάσκαλε (μου επιτρέπεις να σε λέω έτσι μιας και είμαι μαθητευόμενος κιθαρίστας ?)
φυσικά!
κλασικός ?

Αποσυνδεδεμένος gfiore7

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: LOW και HIGH εμπειρίες
« Απάντηση #27 στις: Δεκεμβρίου 02, 2009, 15:50 »
μαθητευόμενος κλασικός (3χρόνια) αλλά και αυτοδιδασκόμενος  ??? ακουστικός και ηλεκτρικός.

Και για να επανέλθω απο το offtopic .. αν ξεκινήσω τη μέρα με medium, όταν φουντώσει η ανάγκη μου πρεπει να πάω σε high ( η σε vinirette medium ;) ) για να επανέλθω.

Γι'αυτό το λόγο ξεκινάω με 1-2 τζούρες medium, και μετά αμέσως σε low.

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: LOW και HIGH εμπειρίες
« Απάντηση #28 στις: Δεκεμβρίου 02, 2009, 22:33 »
Εγώ έχω πάθει το άλλο:
Άτμιζα high τους πρώτους 2 μήνες.
Το γύρισα σε medium για 3 μήνες, το προσπάθησα πολύ..
Τώρα έχω επανέλθει σε high.
Και το έκανα με λαχτάρα! Δε με γέμιzε βρε παιδί μου το medium...
Τώρα ανέκτησα την αξιοπρέπεια μου, είχα καταντήσει junky με το συνεχές άτμισμα μπάς και νιώσω γεμάτος.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: LOW και HIGH εμπειρίες
« Απάντηση #29 στις: Δεκεμβρίου 02, 2009, 22:39 »
Τώρα έχω επανέλθει σε high.
Και το έκανα με λαχτάρα! Δε με γέμιzε βρε παιδί μου το medium...
Τώρα ανέκτησα την αξιοπρέπεια μου, είχα καταντήσει junky με το συνεχές άτμισμα μπάς και νιώσω γεμάτος.

Εγώ τελικά ησύχασα όταν πήγα στο extra high.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8447 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180832 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34084 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537063 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59974 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237918 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 612 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16152 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136227 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085477 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35535 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10381 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12