vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

546 επισκέπτες, 7 χρήστες
kyrgiannis, dkostas, manoslykos, ZoeM, maprix, giorgos1999, Jorge

Twitter

Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #15 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 14:31 »
Τι σορυ με τα μποτ και τις ανήλικες φραουλιτες ωρε συνατμιστη.. :)
Όπως τα λες με εβαλες σε σκέψεις, για την τριμεθυλική έχω ακουσει εγώ, αλλα δεν πέρασε απο το μυαλό μου αυτή τη στιγμή, στο DIY σχεδόν παντα ΑΡ βάζουμε.
Η Μία διαφορά αν εχω καταλάβει καλά,  ειναι πως AP, θεωρητικά, ειναι οργανική, ενώ η TP συνθετική αυτό μπορεί να κάνει την ΤΡ και 30 φορές ισχυρότερη μεν, αλλα παραμένει το ερώτημα

Αποσυνδεδεμένος Aris78

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 15:19 »
Μάλλον ψυχολογικό είναι το θέμα...  Υγρό στον Πνεύμονα, Πνεύμονας Ποπ κόρν - https://en.wikipedia.org/wiki/Bronchiolitis_obliterans (εδώ λέει διακετύλιο κάμια σχέση με acetyl pyrazine)
 Πνεύμονας μαλλί της γριάς και άλλες βλακίες μας έχουνε τρελλάνει...  :idiot1:
trimethyl pyrazine δεν την ξέρω δεν απαντώ
Τώρα λίγο μου έφυγαν οι ενδοιασμόι που άκουσα 2 ακόμα συνατμιστές.. τα δύο πακέτα old navy ήταν καλύτερα?
 Σωστά μην τρομάζουμε & τις νέες γενειές...
Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)  Ωραίος τίτλος!!  :bye:

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 15:48 »
Δεν ανησυχώ, ότι ειναι να ρυθμίσουν - θα το ρυθμίσουν , λεφτά είναι, διαφήμιση γίνεται, βιομηχανική η εποχή μας*.. κι εμεις εδώ ολη μέρα ασχολούμαστε με το αποτύπωμα του vaping.gr πχ.. :)
Ευχαριστώ το τσέκαρα! :thumpup:

*το μέλλον - πράσινο..
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 16:05 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 16:01 »
Η αιθυλικη μαλτολη ειναι η γνωστη σε πολλους cotton candy γευση που υπαρχει στο εμποριο παντου. Για οσους δε θελουν να ασχοληθουν με κρυσταλλους και διαλυσεις  ;) .

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 16:25 »
Η οποία όμως , τουλάχιστον της ΤΡΑ εμένα δεν μου έχει κάτσει >:(
Μετά απο καιρό είδα στη σελίδα της εταιρίας πως έγραφε οτι δεν διαλύεται εύκολα σε PG ή κάτι τέτοιο και σκέφτομαι να της δώσω μια 2nd chance (αμερικανική η ρήση, σαν την εταιρία :D )

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 17:15 »
Γράφει ότι επειδή δεν διαλύεται εύκολα σε pg για αυτό δεν έχει έντονη γεύση.
Είναι δηλαδή χαμηλό σε ποσοστό EM το άρωμα που πουλάνε. 
Της tpa πάντως είναι από τις πιο διαδεδομένες και την είχαν όλες οι πιο παλιές κλασικές συνταγές.
Πλέον τη γλυκύτητα μπορείς να την πετύχεις κι αλλιώς.  Με συνδυασμό γεύσεων. Αλλά θέλει ψάξιμο

Ψάξε στο Reddit στο diy or die και σε εξειδικευμένα groups για diy αν θες.
Πχ vape alchemists και vaping home mixers.
Απλή αλλαγή αν βαριέσαι να ψάξεις είναι sweetener από tpa. Αλλά θέλει να αλλάξεις αναλογία επειδή είναι πιο γλυκό.


Sent from my siPhone

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 18:45 »
Χρησιμοποιώ και swirl και μαρέγκα και καρύδα ακόμα και άλλα σαν γλυκαντικό αν εννοείς κατι τέτοιο, φτάνει να βγάζει τη συνταγή βεβαια. Τώρα στον χαμό, χανόμαστε Κώστα μου, αν εχεις κάποιο λινκ...
 :hmmm: πρόσθετα στην Αιθ. Μαλτόλη ίσως ε; :thumpup:
Υγρή σουκραλόζη εχω πετάξει γιατί χάλαγε αντιστάσεις, είναι καθαρή της ΤΡΑ;

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 18:48 »
marshmallow tpa βάζω για γλύκα ορισμένες φορές

Αποσυνδεδεμένος Aris78

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 19:52 »
Το Cotton Candy της TPA δεν είναι τυχαία 10% ethyl maltol μιας & αν κάποιος ασχοληθεί με καθαρή ethyl maltol (κρυστάλλους) θα δεί οτι αν βάλει μεγαλύτερη ποσότητα απο 10% οι κρύσταλλοι δεν σπάνε μέσα στη βάση και πέφτουν στον πάτο του μπουκαλιού..
 Επίσεις για να "σπάσουν" οι κρύσταλλοι πρέπει να θερμάνεις λίγο τη βάση, εγώ στην αρχή το έκανα στο φούρνο μικροκυμάτων (10 δευτερόλεπτα σε μέση ενέργεια μικροκυμάτων 50%) αλλά πλέων δεν το κάνω έτσι, αλλά κάνω μπέν μαρί (που λένε & οι νοικοκυρές) δηλαδή ζεσταίνω νερό σε ένα κατσαρολάκι και βυθίζω σε αυτό το μπουκάλι με τη βάση μαζί με την μαλτόλη μέχρι να ζεσταθεί το μίγμα & ανακάτεμα να σπάσουν όλοι οι κρύσταλοι..
 Αν κατα λάθος μπεί μεγαλύτερη ποσότητα ethyl maltol και δεν σπάει (κορεσμένο μίγμα) υπάρχει λύση, απλα προσθέτουμε περισσότερη βάση μέχρι να "σπάσουν" όλοι οι κρύσταλοι..
 Την Ethyl Maltol σε μορφή κρυστάλων την είχα πάρει απο το ατμομάγαζο baminico στα σεπόλια http://www.baminico.gr/el/
 Επίσεις προσοχή γιατι η TPA κυκλοφορεί και το Cotton Candy Circus το οποίο είναι μεν γλυκαντικό & αυτό αλλά δεν είναι ethyl maltol & εμένα προσωπικά δεν μ'άρεσε...
 Και ένα βιντεάκι στο youtube >

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 19:59 »
Απλή αλλαγή αν βαριέσαι να ψάξεις είναι sweetener από tpa. Αλλά θέλει να αλλάξεις αναλογία επειδή είναι πιο γλυκό.

Το sweetener δεν δίνει τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του ethyl maltol, ασε που κάνει την αντίσταση μαύρη από τα "ζάχαρα"...



Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 16, 2017, 21:36 »
Εμενα παλι με βολεψε περισσοτερο η σουκραλοζη. Χρησιμοποιω το sweetener της capella. Δινει την καθαρη γλυκα της ζαχαρης, ειναι πολυ δυνατο βεβαια 0,5% ειναι υπεραρκετο. Η αληθεια ειναι οτι οντως αφηνει καταλοιπα στην αντισταση και ετσι θελει συχνα αλλαγη. Αμα εισαι γλυκατζης ομως την υφιστασαι την ταλαιπωρια των αλλαγων. Γουστα ειναι αυτα  ;) .

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αιθυλική Μαλτόλη (Ο χαμένος κρίκος ?)
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 17, 2017, 11:59 »
Περιέχεται νομίζω,αν και δεν ξέρω σίγουρα, στα περισσότερα αρώματα της TPA με την ένδειξη "sweet" αλλά και στο Strawberry τους.
"Σκέτο" σε διάλυση 10% θα το βρείτε στο cotton candy της ίδιας εταιρείας.

Γενικά χρησιμοποιείται στα υγρά εμπορίου σε μεγάλες περιεκτικότητες και τους δίνει αυτή της χαρακτηριστική γλύκα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180412 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8283 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33909 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535294 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59723 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 560 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14722 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085213 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35331 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10156 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12