vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

64 επισκέπτες, 7 χρήστες
camber, Tem, Milarepa, enyalios21, manoslykos, Ποντικός, Jorge

Twitter

Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...

Αποσυνδεδεμένος Misirlou

  • *
  • 78
  • Φύλο: Γυναίκα
Είμαι σε πλήρη απογοήτευση...
Η προσπάθειά μου εδώ και 40 μέρες "να το κόψω το ρημάδι" συναντάει όλο εμπόδια.
Όλα τα μοντέλα του εμπορίου, που έχω δοκιμάσει, είναι προβληματικά!!!

Έχω για καθημερινή χρήση 6 ηλεκτρονικά τσιγάρα (ovale egoC,  zerobacco LSK, amigo egoT) και σε όλες τις εταιρίες αντιμετωπίζω συνεχώς προβλήματα:
Συχνότατες διαρροές, μικρή διάρκεια μπαταρίας (το πολύ 3 ώρες), μικρή ζωή μπαταρίας (30 μέρες),  συχνή αλλαγή ατμοποιητών (κάθε βδομάδα), προβληματικοί φορτιστές (έχω επιστρέψει και αλλάξει 3!!!).

- Έχω μάθει και ακολουθώ εξαρχής το σωστό τρόπο ατμίσματος (μακρόσυρτα και απαλά)
- Είμαι πολύ επιμελής στην καθαριότητα όλων των ανταλλακτικών
- Πρωτοφόρτισα σωστά τις μπαταρίες μου, και ακολούθησα πιστά όλο τον κύκλο φόρτισής τους

Μα τι συμβαίνει;
Όλοι αντιμετωπίζετε προβλήματα;
Τι δεν κάνω σωστά;
Ή είναι τόσο ευαίσθητα και βραχύβια τούτα τα μαραφέτια;

Ζητάω τη γνώμη σας και τη βοήθειά σας, όσο το παλεύω ακόμα...
 :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος smartmedia

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 08, 2012, 14:41 »
Μισιρλού,
Εγω διαροές με EGO-T είχα όταν χρησιμοποιούσα έτοιμα υγρά. επειδή προφανώς ήταν πιο πυχτά απο τα δικά μου με αποτέλεσμα να ρουφάω πιο δυνατά για να κατέβει. Μόλις έφτιαξα δικά μου, ποτέ μα ποτέ δεν ξανά είχα διαροοή.
Για να σωθείς απο μπαταρίες είτε θα πρέπει να έχεις 2-3 ανταλλακτικές φορτισμένες, είτε να πας σε mod όπου εκεί αν βάλεις αντάπτορα μπορείς να χρησιμοποιείς το EGO.

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 08, 2012, 14:43 »
Όλα είναι κινεζιές κακής ποιότητας.
Μόνο στα ελληνικά mods που φτιάχνονται με μεράκι μου φαίνεται πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη...

Αποσυνδεδεμένος arnokouros

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
  • **ΑΤΜΟΤΟΥΡΜΠΙΝΑΣ**
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 08, 2012, 14:45 »
δοκιμασε το ego-w να μην εχεις κανενα προβλημα.
μπορεις επισης να δοκιμασεις και ενα DC-TANK 3 ml για να εχεις το κεφαλακι σου ησυχο.

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 08, 2012, 14:46 »
Ολοι εχουμε αντιμετωπισει προβληματα.
Μην το βαζεις κατω.
Προσπαθησε να ελθεις αν μπορεις σε καμμια συγκεντρωση
και εκει θα λυσεις και τις αποριες σου, θα δοκιμασεις
και θα ρωτησεις οτι θελεις.


Αντε για να σου φτιαξει το κεφι
http://www.youtube.com/watch?v=bsUYqF32EdU&feature=related

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 08, 2012, 14:48 »
συνεχισε να το παλευεις !!!
αλλωστε η ενασχοληση με τα μαραφετια βοηθαει σ αυτο
οτι ειναι ολα  κακης ποιοτητας και ειναι θεμα τυχης να πετυχεις καλο επισης ισχυει

και δεν δειχνεις ναχεις και τοσο μεγαλο προβλημα με εξαιρεση τοθυς φορτιστες
αλλοι αλλαζουν πιο συχνα ατμοποιητες  ... 
για τις μπαταριες εξαρταται απο την χρηση εκτος απο την ποιοτητα



Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 08, 2012, 14:48 »
Πήγαινε σε μια συνάντηση που κάνουν τα παιδιά στην Αθήνα να σου λύσουν τα περισσότερα αν όχι όλα τα προβλήματα σου
Καθώς και να δοκιμάσεις μπαταρίες και κάρντο - άτμο διάφορα να δεις τι σε βολεύει

Μέχρι τότε βοήθεια από εκεί που ψωνίζεις

Ο γραπτός λόγος είναι δύσκολος για εξηγήσεις αλλιώς πρέπει να διαβάζεις πολλές μέρες για το κάθετη που έχεις και το πρόβλημα - λύση του 

Ότι καλύτερο πιστεύω

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 08, 2012, 15:43 »
Καταρχάς ο Κωστής έχει δίκιο, τη Δευτέρα Καραμέλα.
Μπαταρίες: <30 μέρες διάρκεια μπαταρίας χάλασε εντελώς δηλαδή ή έχει πέσει πολύ η απόδοση της? και στις 2 περιπτώσεις επίσκεψη στο κατάστημα αγοράς
3 ώρες χρήση διορθώνεται με την αγορά μιας μεγαλύτερης σε mAh
Ατμοποιητές: ιστορία μου αμαρτία μου. Δεν δοκιμάζεις και τον w (θεωρητικά έχει μεγάλη διάρκεια ζωής και σχετικά απροβλημάτιστη χρήση) ή τον imist από zerobacco που είναι και μερικώς επισκευάσιμος.
Η λύση και ενός tank με 510d ατμο. Πάμφθηνοι κρατάνε ~7 μέρες και νωρίτερα να χαλάσουν με ~1€ ο ένας, δεν ανοίγει μύτη

Αποσυνδεδεμένος gkhellas

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 08, 2012, 15:48 »
Είμαι σε πλήρη απογοήτευση...
Η προσπάθειά μου εδώ και 40 μέρες "να το κόψω το ρημάδι" συναντάει όλο εμπόδια.
Όλα τα μοντέλα του εμπορίου, που έχω δοκιμάσει, είναι προβληματικά!!!

Έχω για καθημερινή χρήση 6 ηλεκτρονικά τσιγάρα (ovale egoC,  zerobacco LSK, amigo egoT) και σε όλες τις εταιρίες αντιμετωπίζω συνεχώς προβλήματα:
Συχνότατες διαρροές, μικρή διάρκεια μπαταρίας (το πολύ 3 ώρες), μικρή ζωή μπαταρίας (30 μέρες),  συχνή αλλαγή ατμοποιητών (κάθε βδομάδα), προβληματικοί φορτιστές (έχω επιστρέψει και αλλάξει 3!!!).

- Έχω μάθει και ακολουθώ εξαρχής το σωστό τρόπο ατμίσματος (μακρόσυρτα και απαλά)
- Είμαι πολύ επιμελής στην καθαριότητα όλων των ανταλλακτικών
- Πρωτοφόρτισα σωστά τις μπαταρίες μου, και ακολούθησα πιστά όλο τον κύκλο φόρτισής τους

Μα τι συμβαίνει;
Όλοι αντιμετωπίζετε προβλήματα;
Τι δεν κάνω σωστά;
Ή είναι τόσο ευαίσθητα και βραχύβια τούτα τα μαραφέτια;

Ζητάω τη γνώμη σας και τη βοήθειά σας, όσο το παλεύω ακόμα...
 :'( :'( :'(

καλησπέρα ,

καταρχήν, το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι εναλλακτικό κάπνισμα k όχι τρόπος διακοπής του κανονικού.

συχνές διαρροές έχουμε όλοι , συνήθως συμβαίνει είτε γιατί δεν γεμίζουμε τα κάρτο σωστά, είτε γιατί τα υπερθερμαίνουμε.

όταν λες ότι είσαι σχολαστικός στο καθάρισμα τι εννοείς?

1.τα λύνεις?
2.τα βουτάς σε κάποιο υγρό?



όταν λες 3h  διάρκεια μπαταρίας, για πια μπαταρία λες: 650mah-900mah-1100mah?

δεν είναι όλες οι μπαταρίες ίδιες, γίνε λίγο ποιο σαφής για να βρούμε κάποια άκρη.

η ζωή τις μπαταρίας είναι 21μέρες επίσημα από τον κατασκευαστή δηλαδή περίπου 300 κύκλους (150 φορες φόρτισης).

21 μέρες είναι k η εγγύηση συνήθως.

ο κάθε atmopoiitis είναι διαφορετικός , επίσης εγώ αλλάζω τα κάρτο μου κάθε 3-4 μέρες άλλοι τα ίδια κάρτο τα κρατάνε 30 μέρες όπου k είναι k το όριο, εξάλλου εάν θυμηθείς ποσο κάνει ένα πακέτο τσιγάρα k ποσα ξόδευες θα δεις ότι το να πετάξεις ένα κάρτο τον 6e κάθε 3-4 μέρες δεν είναι το ίδιο όπως όταν έπαιρνες το πακέτο που εκεί πετούσες 4e την ημερα , έτσι δεν είναι?

όσον αφορά τους φορτιστές δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη , εγώ προσωπικά δεν έχω συνaντηση πρόβλημα , αλλα υπάρχει k η πιθανότητα αστοχίας υλικού.

επίσης θα ήταν πολύ καλο να έρθεις σε κάποια συνάντηση για να γνωριστούμε k από κοντά k εκεί θα δεις k θα μάθεις πολλά, όπως άλλωστε κάνουμε όλοι μας , k μην ξεχνάς, δεν είσαι μονος σου σε αυτό!!!

ελπίζω να βοήθησα λίγο.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 08, 2012, 16:03 »

Είμαι σε πλήρη απογοήτευση...
Η προσπάθειά μου εδώ και 40 μέρες "να το κόψω το ρημάδι" συναντάει όλο εμπόδια.
Όλα τα μοντέλα του εμπορίου, που έχω δοκιμάσει, είναι προβληματικά!!!

Έχω για καθημερινή χρήση 6 ηλεκτρονικά τσιγάρα (ovale egoC,  zerobacco LSK, amigo egoT) και σε όλες τις εταιρίες αντιμετωπίζω συνεχώς προβλήματα:
Δοκίμασε απλότερα μοντέλα. Στις ίδιες μπαταρίες βάλε ένα σκέτο 510d χωρίς τανκ για αρχή. Το τανκ έχει ιδιορρυθμίες, είναι για αργότερα. το σκέτο κάρτο είναι πάναπλο στη χρήση, συμπληρώνεις μόνο 3-4 σταγόνες κάθε μισή μια ώρα. Ούτε μπουκώματα, ούτε διαρροές. Από το κλέβερστορ έχουν 5 ευρώ τα 5. Ή βάλε έναν 510Τ με αμπούλα μισό μλ. Σε σχέση με τον εγοΤ τον βρήκα πιο ισχυρό σε χτύπημα κι ατμό και χωρίς διαρροές. Εντελώς απροβλημάτιστη λειτουργία. Από τη zerobacco θα τον πάρεις στα 3,5 ευρώ

Συχνότατες διαρροές, μικρή διάρκεια μπαταρίας (το πολύ 3 ώρες), μικρή ζωή μπαταρίας (30 μέρες),  συχνή αλλαγή ατμοποιητών (κάθε βδομάδα), προβληματικοί φορτιστές (έχω επιστρέψει και αλλάξει 3!!!).
Με τα δυο μοντέλα που σου είπα, δεν υπάρχουν διαρροές. 3 ώρες μου κρατάει κι εμένα η 650ρα, αλλά έχω πάντα στον φορτιστή την άλλη. Οι μεγαλύτερες κρατούν περισσότερο. Αν έπεσες σε ελαττωματικές, επέστρεψέ τες. 30 μέρες ζωή δεν είναι φυσιολογικό. Ο κάθε ατμοποιητής πόσο περιμένεις να κρατάει; Τόσο, αντε και λίγο παραπάνω. Γι΄αυτό σου συνέστησα φτηνά μοντέλα, για να τα πετάς χωρίς να το σκέφτεσαι. 2-3 μέρες το κάθε κάρτο, βδομάδα ή και κάτι παραπάνω ο άτμο.

Το φαινόμενο της μεγάλης αστοχίας υλικών είναι πολύ συχνό στα η.τ.
Οπως και της μη σταθερούς απόδοσης ίδιων μοντέλων.
Θα σου πω πώς το αντιμετώπισα εγώ και πράξε ανάλογα.
Εντόπισα απλής κατασκευής μικρούς σε μέγεθος ατμοκάρτο, όπου τα φαινόμενα κακής συναρμολόγησης ή αστοχίας υλικών είναι περιορισμένα. Το ίδιο και τα προβλήματα στη χρήση τους (μπουκώματα, διαρροές κλπ) Τα εργαλεία αυτά είναι επιπλέον φτηνά, κάτι πολύ σημαντικό, γιατί στα δικά μου χεράκια, τα πάντα καταστρέφονται γρηγορότερα από ότι σε άλλων. Στη συνέχεια εντόπισα τα μαγαζιά που τα πουλάνε σε σκοτωμένες τιμές και προμηθεύομαι από κει. Κάθε 3 μέρες αλλάζω κάρτο και δε μου στοιχίζει πλέον πάνω από 10 ευεώ το μήνα. Για τις μπαταρίες και τους φορτιστές είναι θέμα τύχης δυστυχώς. Ειδικά στις ego μπαταρίες, είναι ότι νάναι η μια με την άλλη. Το ίδιο και οι φορτιστές τους. Να μη ντρέπεσαι, αν πέφτεις σε ελαττωματικό, πήγαινέ τα πίσω αμέσως.

Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 08, 2012, 16:08 »
μη τα πολυπειραζεις και μη τα πολυσκαλιζεις αν δε ξερεις καλα γιατι συνηθως οταν παμε να διορθωσουμε κατι και δε ξερουμε το κανουμε χειροτερα ,τα ιδια ειχα παθει γαι γω στην αρχη τα σκαλιζα και στο τελος τα χαλαγα ,μια και εισαι στην αρχη θα σου προτεινα να παρεις ατμοποιητη giant η τετοιου τυπου εν παση περιπτωση να βρεις την υγεια σου.και γενικοτερα μακρυα απο φυτιλια.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2012, 16:15 από gerogeorge »

Αποσυνδεδεμένος Misirlou

  • *
  • 78
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 09, 2012, 01:03 »
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και το χρόνο σας...
Εύχομαι πως θα το ρεγουλάρω... θα το κουμαντάρω !!!
[όπως κάνω μια χαρά τα οικιακά και τα λοιπά, εύχομαι να κάνω άψογα και τα ηλεκτρονικοτσιγαρικά !!!!]

 
Ολοι εχουμε αντιμετωπισει προβληματα.
Μην το βαζεις κατω.
.....
Αντε για να σου φτιαξει το κεφι
http://www.youtube.com/watch?v=bsUYqF32EdU&feature=related

Για το Νίκο, που με ενέπνευσε !!!!

Στο 'πα Νικολάκη, στο ξανάπα
στο 'πα Νικολάκη δε μ' ακούς,
οι γυναίκες θέλουνε και φάπα
......
μπουζούκια και γυναίκες μοιάζουνε....

 :-[ :-[ :-[ :-[

[youtube]ihU15oD8VRw[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 09, 2012, 01:07 »
Μισσιρλού σε εχω συμπαθήσει απο την πρωτη στιγμη μονο και μονο ενεκα ονοματος και μουσικων γουστων...
Μολις μπορεσεις, κρατα τις eGo μπαταριες σου ως εχουν,χτύπα εναν ατμοποιητη IMIST και ξέχνα για παντα τα προβλήματα....
Άκουσέ τον τον μαύρο γάτη με τα κόκκινα μάτια και δεν θα χασεις.... 8)

Αποσυνδεδεμένος Misirlou

  • *
  • 78
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 09, 2012, 01:25 »
"μαύρο γάτη με τα κόκκινα μάτια " ...
Τι να κρατήσω αδελφούλη;!

Η μπαταρία ovale στις 20 μέρες δε λαλάει... Ούτε φωτάκι, ούτε σήμα, ούτε τζούρα...
Αυτό επισημαίνω!
Μάλλον, οι κυρίες φίρμες μάς εκμεταλλεύονται χοντρά !!!!

ΥΓ:
Θα μελετήσω όλες τις συμβουλές και προτάσεις σας, να δούμε πού θα βγει...



Την καληνύχτα μου!

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 09, 2012, 07:49 »
Για τους φορτιστές, μην σφίγγεις την μπαταρία πολύ επάνω, ίσα να πάρει μπρος η φόρτιση!
Βέβαια εγώ έχω ακόμη τον πρώτο φορτιστή eGo που είχα απο όταν πρωτοβγήκε το eGo και άλλον ενα που είχα πάρει τον ίδιο καιρό
και ίσως τωρα να βγάζουν πιο κακής ποιότητας και να χαλάνε γρήγορα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 31 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4685 498782 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 20:35
από Xameno_Skli
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7238 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20788 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1551 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4694 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108722 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1392 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy