vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

259 επισκέπτες, 7 χρήστες
Sergios, dvelev, danys620, Parolos, lagoudakis, tibolaso, bloodlessz

Twitter

Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουαρίου 11, 2012, 04:04 »
Από τη μικρή μου, ως τώρα, πείρα προτείνω για απροβλημάτιστη λειτουργία τα εξής:

1. Τον iMist. Γερός, καθαρίζεται εύκολα, δεν σπάει-δεν χαλάει, αλλάζεις γρήγορα γεύσεις. Κρύος ατμός.

2. DCT Tank με τους  Dual Coil άτμο του. Αν γεμίσεις την πρώτη φορά προσεκτικά (οδηγίες θα βρεις στο φόρουμ) είναι απολαστικοί, χωρίς διαρροές και μπελάδες. Φτουράνε μια εβδομάδα (περίπου 20 ml). Ένας στους τόσους μπορεί να βγάλει καμμένο αλλά, αν έχεις καβάτζα, είσαι εντάξει. Ζεστός ατμός.

Κι άλλα μπορούν να μπουν σε ego μπαταρία. Ο w μπορεί να είναι θαυμάσιος ή να σου σπάσει τα νεύρα (ανάλογα την παρτίδα) και δεν τον προτείνω σε ταλαιπωρημένους. Ακουω τα καλύτερα για τον CE4 αλλά δεν έχω δοκιμάσει.

Αποσυνδεδεμένος ar

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 13:55 »
Μιας και μιλάμε για ελαττωματικές συσκευές.... :'( :wall:
Ηλεκτρονικό τσιγάρο εξερράγη στο στόμα 57χρονου!
http://www.epikaira.gr/epikairo.php?id=38718&category_id=87

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 13:59 »
υπαρχει ηδη θεμα........Απ: Εκρήξεις μπαταριών

Αποσυνδεδεμένος kiestor

  • *
  • 24
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουαρίου 18, 2012, 18:56 »
Να παραθέσω και τη δική μου εμπειρία, ενδεχομένως συμπτωματκή....Οι παλαιότεροι και εμπειρότεροι ίσως έχουν και τις εξηγήσεις.....
Την πρώτη εβδομάδα έκαψα 2 ατμοποιητές (Ovale Ego c). Το θεώρησα συμπτωματικό. Ωστόσο αλλάζοντας μέθοδο ατμίζματος (αντί να πηγαίνω από το ένα τσιγάρο στο άλλο μόλις τελείωνε άλλαζα μόνο τη μπαταρία αφήνωντας το ίδιο στέλεχος ) παρατήρώ ότι εδώ και 10 μέρες χρησιμοποιώ τον ίδιο ατμοποιητη χωρίς πρόβλημα. Το πρόβλημα των διαρροών εξαφανίστηκε άπαξ και γεμίζω τη δεξαμενή ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΟΙΓΩ.
 

Αποσυνδεδεμένος vaios61

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουαρίου 18, 2012, 19:18 »
Είμαι σε πλήρη απογοήτευση...
Η προσπάθειά μου εδώ και 40 μέρες "να το κόψω το ρημάδι" συναντάει όλο εμπόδια.
Όλα τα μοντέλα του εμπορίου, που έχω δοκιμάσει, είναι προβληματικά!!!

Έχω για καθημερινή χρήση 6 ηλεκτρονικά τσιγάρα (ovale egoC,  zerobacco LSK, amigo egoT) και σε όλες τις εταιρίες αντιμετωπίζω συνεχώς προβλήματα:
Συχνότατες διαρροές, μικρή διάρκεια μπαταρίας (το πολύ 3 ώρες), μικρή ζωή μπαταρίας (30 μέρες),  συχνή αλλαγή ατμοποιητών (κάθε βδομάδα), προβληματικοί φορτιστές (έχω επιστρέψει και αλλάξει 3!!!).

- Έχω μάθει και ακολουθώ εξαρχής το σωστό τρόπο ατμίσματος (μακρόσυρτα και απαλά)
- Είμαι πολύ επιμελής στην καθαριότητα όλων των ανταλλακτικών
- Πρωτοφόρτισα σωστά τις μπαταρίες μου, και ακολούθησα πιστά όλο τον κύκλο φόρτισής τους

Μα τι συμβαίνει;
Όλοι αντιμετωπίζετε προβλήματα;
Τι δεν κάνω σωστά;
Ή είναι τόσο ευαίσθητα και βραχύβια τούτα τα μαραφέτια;

Ζητάω τη γνώμη σας και τη βοήθειά σας, όσο το παλεύω ακόμα...
 :'( :'( :'(
Παρε ενα mini&more που ειναι κουκλι ,να λυσεις το προβλημα σου :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 10:08 »
Απο τοτε που γραφτηκα σ'αυτο το φορουμ εχω διαβασει αρκετα μυνηματα απο ατομα που αντιμετωπιζαν τα ιδια προβληματα με σενα. Τον πρωτο καιρο ειδικα επιρεασμενος απο αυτα που διαβαζα ημουν παρα πολυ προσεκτικος στον τροπο που ατμιζω και στην συντηρηση τον η.τ. μου. Αλλα περασαν 3 μηνες και το πρωτο σετ ενα Alter ego το οποιο το χρησιμοποιουσα μαζι με την γυναικα μου στις αρχες (με εναν εφεδρικο ατμο τον οποιω τον χαλασα εγω επειδη το παρακανα με dryburning), τωρα το χρησιμοποιει μονο η γυναικα μου και το δευτερο set ego-t το οποιο ειναι απο esmokerworld και το χρησιμοποιω μονο εγω απο μεσα Ιανουαριου ακομα καλα κρατουν... Αφου περιμενω πως και πως να χαλασουν οι ατμοποιητες να κουμπωσω πανω τους ego-c που αγορασα..
Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε και σας χαλαν τοσο γρηγορα...
Μηπως να σταθεροποιηθεις σε ενα μοντελο και να μαθεις καλα τα χουγια τους και επισης να σταθεροποιηθεις σε ενα υγρο μονο? Η εστω σε ενα υγρο για καθε ατμοποιητη?
Αλλα μετα οι μπαταριες που λες?? Και οι φορτιστες??
Μηπως ειστε λιγο γκαντεμιδες? Κανας παπας να σας διαβασει? :) Πλακα κανω :)
PS:
Μερικες συμβουλες για τους ego-t:
-Μην αφηνεις το τανκ ποτε να πεσει το υγρο κατω απο το ενα τριτο.
-τζουρες με το η.τ. παντα υπο γωνια προς τα κατω
-Καμενη τζουρα..βγαλε το φιλτρακι και ξανατοποθετησε το. Ετσι συνιθως ξαναεπανερχετε η τροφοδοσια. Αν και παιζει παρα πολυ ρολο η ρευστοτητα τον υγρων. Και τραβα και καμια τζουρα χωρις να πατησεις το κουμπι.
-Μπαταριες. Αστες να ξεφορτισουν πληρως πριν τις ξαναφωρτισεις.
-Συντηρηση. Μια φορα στις 2βδομαδες (με 1μλ την ημερα αν ατμιζεις) πιστευω ειναι καλα αν δεν σου παρουσιαζει καποιο προβλημα. Dryburn... απεσταγμενο νερο.. δειτε τα αντιστοιχα νηματα.
-Αποφευγετε την πιπιλα.. αφηστε το να ξεκουραστει που και που..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2012, 10:47 από NewHolborn »

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 10:20 »
εγω ρε παιδια εδω και 35 μερες ατμιζω 5-6 ml την ημερα με τον πρωτο C απο την πενταδα και χθες τον αλαξα φυτιλι και δεν λεει να παραδωσει πνευμα.καθαρισμα ομως καθε 5 μερες.μπαταριες εδω και 16 μηνες τι να πω

Αποσυνδεδεμένος nektarios1974

  • **
  • 258
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 10:22 »
Εχει μεγάλη σημασία το φυτίλι. Πάντως μετά απο 10 ημέρες, καλό είναι να αλλάζεις ατμοποιητή( αν δεν σε προδώσει, πρώτα αυτός). Η γεύση κλπ αλλοιώνεται μετά απο πολλές ημέρες, ιζήματα του υγρού κλπ. ( εγώ έχω επισκευάσιμο και κάθε 5 ημέρες αλλάζω φυτίλι, ενώ μπορώ να κάνω καθαρισμό κλπ)

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 10:28 »
το καλο με τον C ειναι οτι ο καθαρισμος του ειναι πολυ ευκολος και καθαριζει πολυ καλα.δεν εχω καμια αλοιωση γευσης ισως γιατι δεν βαζω αρωματα

Αποσυνδεδεμένος pkiriakos

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 11:06 »
Υπομονή και επιμονή.Όταν ατμίζεις με κινεζιές όπως γράφει και κάποιος φίλος παραπάνω σίγουρα θα εμφανιστούν αστοχίες υλικού (πολλές).Δημιουργείς λοιπόν ένα ικανό απόθεμα σε συσσωρευτές και ατμοποιητές και είσαι βάλε ,βγάλε,πέτα. Η τελική λύση για μένα είναι τα επισκευάσιμα.Αλλά εκεί χρειάζεται μεράκι,χρήματα που δίνεις μια φορά και τελειώνεις και όρεξη να φτιάχνεις φιτιλια αντιστάσεις ή ακόμη και υγρά μόνη σου.Αν σκέπτεσαι να συνεχίσεις να ατμίζεις επι μακρόν σκέψου τα επισκευάσιμα.Δεν γνωρίζω βέβαια κατά πόσον είναι εφικτό για εσένα αλλά πίστεψε με είναι η λύση.

Αποσυνδεδεμένος DHMIOS

  • **
  • 108
  • ΓΗΤΕΥΤΗΣ......ΑΤΜΙΣΤΩΝ
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 11:27 »
εγω την πεμπτη πηρα 5 ατμοποιητες 510 για το τανκ της νομπακο απο μαγαζι που πουλαει αποκλειστικα προιοντα νομπακο

2 ανοιξα εγω απο την συσκευασια τους και εναν ανοιξε ενας φιλος

στην 4-5 τζουρα κανη μπουρμπουληθρες και βγαζη υγρο στο πιπακι

τους αλλους 2 δεν τους ανοιξα ακομα

μεχρι και η νομπακο μαλλον αρχισε να κανη μαιμουδιες

Αποσυνδεδεμένος greekn1c

  • **
  • 422
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 12:01 »
Δυστυχως ΔΗΜΙΟΣ εχεις δικιο για την Nobacco και τις μαιμουδιες τις!! Χρησιμοποιουσα τους Hybrid-e που εφερνε και ηταν πολυ καλοι ,μετα απο 1-1,5 μηνα εφερε αλλη παρτιδα που ηταν ιδιοι με την Healthcabin δηλαδη στην εβδομαδα πανω δεν τραβαγαν αλλο.Εννοειται οτι τους παρατησα.

Αποσυνδεδεμένος Nordic

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Black Metal Vapers
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 12:14 »
εγω την πεμπτη πηρα 5 ατμοποιητες 510 για το τανκ της νομπακο απο μαγαζι που πουλαει αποκλειστικα προιοντα νομπακο

2 ανοιξα εγω απο την συσκευασια τους και εναν ανοιξε ενας φιλος

στην 4-5 τζουρα κανη μπουρμπουληθρες και βγαζη υγρο στο πιπακι

τους αλλους 2 δεν τους ανοιξα ακομα

μεχρι και η νομπακο μαλλον αρχισε να κανη μαιμουδιες

Μια από τα ίδια φίλε και εδω.(nobacco want)
Άλλαξα ήδη 2 ατμοποιητες της nobacco.
Τώρα είμαι στον τρίτο.
Τα πρώτα 2-3 γεμίσματα είναι μια χαρά και μετά αρχίζει το γλεντι. Μπουρμπουλήθρες ,υγρό από την έξοδο του ατμού.
Σαν να μην είναι η βάση σωστά σφραγισμένη και να περνά το υγρό από όπου βρει.
Ευτυχώς που περιμένω το μίνι μου να ηρεμήσω!

Αποσυνδεδεμένος DHMIOS

  • **
  • 108
  • ΓΗΤΕΥΤΗΣ......ΑΤΜΙΣΤΩΝ
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 12:24 »
εγω αισθανομαι ασχημα

γιατι καποιοι φιλοι και γνωστοι με ρωτησαν και τους ειπα οτι με το τανκ της νομπακο ειμαι ευχαριστημενος

και αγορασαν και αυτοι

και προχτες φαγαμε παλτο ολοι μαζι

το ωραιο ειναι

οτι μαζι με τους χαλασμενους ατμοποιητες

αγορασαμε και 2 τιταν ολοκληρους που δουλευουν αψογα οι ατμοποιητες τους

δηλαδη αν παρης τιταν ολοκληρο θα δουλευει σιγουρα για να γλυκαθης

μετα τρως το παλτο

ειναι απαραδεκτη

και αν θελη η εταιρεια ας ερθη να της δωσω τους ατμοποιητες να τους ελενξη

η ας ελενξη την παρτιδα της

δεν μπορει να ειμαστε ολοι τρελοι

και η εταιρεια γνωστικη

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ελαττωματικές συσκευές - συνηθισμένο φαινόμενο...
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουαρίου 19, 2012, 13:47 »
Παρατηρήσεις στο θέμα αυτό:
- Υπάρχουν πολλές αστοχίες υλικού ακόμη και σε προϊόντα από καλές εταιρίες(πχ kanger)
- Υπάρχουν εταιρίες που βγάζουν σε μεγαλύτερα ποσοστά προϊόντα με μη σταθερή ποιότητα. Προσωπικά το έχω πάθει με microcig, έχωακούσει παράπονα και για smoktech)
- Kάποιοι από μας "καταστρέφουν" ότι ατμίζουν μέσα σε χρόνο ρεκόρ και οι υπόλοιποι απολαμβάνουν τον ατμιστικό τους εξοπλισμό μέχρι να λυώσει από την πολυκαιρία. Ανήκω στους πρώτους, όπως και άλλοι που γνωρίζω από εδώ, που πλέον ατμίζουμε αρκετό καιρό για να θεωρηθεί ότι κάνουμε λάθη χρήσης. Οπότε, δεχόμαστε ότι κάτι άλλο συμβαίνει

Τρόποι αντιμετώπισης του φαινομένου:
- Προσέχουμε τι αγοράζουμε, όποτε αυτό είναι δυνατόν. πχ, καλύτερα αυθεντικό joytech, παρά κάτι άλλο στην ίδια περίπου τιμή
- Αν μια συγκεκριμένη μάρκα μας βγήκε κακής ποιότητας, ψάχνουμε το ανταγωνιστικό προιόν της σε άλλη μάρκα
- Εννοείται ότι ακολουθούμε τις συμβουλές σωστής χρήσης.
- Επιλέγουμε τα οικονομικότερα δυνατά μαγαζιά που πουλάνε το ίδιο προϊόν, ώστε να στοιχίζει λιγότερο η πρόωρη αντικατάστασή του. πχ εγώ χαλάω τους αυθεντικούς άτμο 510Τ μέσα στη βδομάδα. Από την ίδια παρτίδα οι άτμο φίλης μου κρατούν 1 μήνα. Από κατάστημα Ελληνικό που τους βρήκα 10-16 ευρώ δεν συμφέρει να αγοράσω. Αγοράζω από μαγαζί εξωτερικού που τους βρήκα με 3 ευρώ.
- Προσανατολιζόμαστε σε οικονομικότερα μοντέλα που έχουν καλύτερη σχέση διάρκειας ζωής/τιμής, με την ίδια απόδοση. Παράδειγμα πάντα προσωπικό: Οταν ένας κάρτο τύπου giant 1,5 ομ στοιχίζει σε μαγαζί εξωτερικού 3,5 δολάρια και μου κρατάει 7 ημέρες, με συμφέρει λιγότερο από έναν μικρό κάρτο 510d στα 2 ομ που στοιχίζει 1 δολάριο και κρατάει 3 ημέρες. Σε απόδοση είναι ίδια, μια και έχω παρατηρήσει ότι στα μεγάλα κάρτο πρέπει να κατεβείς περισσότερο σε ομ για να πάρεις την ίδια απόδοση που παίρνεις με περισσότερα ομ στα μικρού μεγέθους.
- Οσο μπορούμε χρησιμοποιούμε την εγγύηση και τα επιστρέφουμε σε εταιρίες.
- Επίσης, όσο μπορούμε, ενημερώνουμε τα καταστήματα πώλησης, ελληνικά και εξωτερικού για τη μειωμένη απόδοση αυτών που μας πουλάνε. Τους βοηθάμε να εντοπίζουν ευκολότερα τις ελαττωματικές παρτίδες και τα σημεία που πονάνε κατασκευαστικά τα εργαλεία. Παράλληλα, περνάμε το μηνυμα ότι ως καταναλωτές είμαστε δυσαρεστημένοι και πρέπει να βελτιωθεί το προιόν στα σημεία που υποδεικνύουμε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92722 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3824 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1070 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172735 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278114 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15524 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9550 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43786 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 488 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex