vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

533 επισκέπτες, 1 χρήστης
Jorge

Twitter

Υγρά vinirette

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #15 στις: Νοεμβρίου 11, 2009, 19:34 »
εννοώ ότι δεν έχει έντονη γεύση. σχεδόν καθόλυ γεύση (από αυτά πού έχουμε συνηθίσει).

υποκατάστατο τού τσιγάρου... δεν ξέρω. δεν ψάχνω κάτι τέτοιο, άρα δεν μπορώ καί να το θέσω έτσι. είναι από όσα υγρά έχω δοκιμάσει το πιό κοντινό στην αίσθηση τού τσιγάρου. στεγνό, χωρίς πολλά αρώματα, χτύπημα στον λαιμό, χωρίς να βρωμάει τσιγαρίλα.

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #16 στις: Νοεμβρίου 11, 2009, 20:35 »
Ρε συ Alfisti ασε μας πια για λίγο στην ησυχια μας!  :angry_tickedoff:
 
Διαβαζα την περιγραφή σου και ξερογλυφόμουνα! :laugh1:
Ασε να παει 15 ο μηνας να πληρωθω!

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #17 στις: Νοεμβρίου 11, 2009, 20:44 »
Ευτυχώς που ο alfisti δεν δουλεύει σε τράπεζα :)) :)) :))
Θα μας έχωνε όλους μέσα  :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Τι να κάνω τώρα ????
Να τον αφήσω να λέει έτσι την γνώμη του???
Που θα πάει θα πληρωθώ κι εγώ :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #18 στις: Νοεμβρίου 11, 2009, 20:48 »
δεν θέλω να σας πάρω στον λαιμό μου, γιατί είμαι ιδιαίτερη περίπτωση, έτσι?
προσέξτε τι γράφω.
δεν μοιάζει με τιποτα από όσα ξέρετε.
αύριο πάντως μπαίνει "καφές".

(καί ο Κώστας παραπάνω έγραψε πως το καλύτερο ήταν το virginia -μεθαύριο αυτό).

επίσης: αν έχετε παρατηρήσει, μπορεί να γράφω διάφορα γιά συσκευές, αλλά δεν τόχω κάνει γιά υγρά καί ας έχω δοκιμάσει κάμποσα.

αυτήν την φορά ... είχα λόγο    :D

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #19 στις: Νοεμβρίου 11, 2009, 20:56 »

επίσης: αν έχετε παρατηρήσει, μπορεί να γράφω διάφορα γιά συσκευές, αλλά δεν τόχω κάνει γιά υγρά καί ας έχω δοκιμάσει κάμποσα.


Πέρα από την πλάκα, να γράφεις κανονικά τη γνώμη σου για όλα. Υπάρχουν και άλλοι πρώην καπνιστές σαν και σενα που μπορεί να συμφωνούν περισσότερο με τη δική σου γνώμη παρα με κάποιου άλλου.
Αυτός είναι ένας από τους βασικούς λόγους ύπαρξης του forum.  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 11, 2009, 21:22 από Cyan »

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #20 στις: Νοεμβρίου 11, 2009, 21:21 »
μα δεν το κάνω επίτηδες  :)
απλά αν εξαιρέσεις 2-3 γεύσεις (camel, ry4, fluecured, tab καί βέβαια ecopure), όλα τα άλλα δεν με αφορούσαν.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #21 στις: Νοεμβρίου 11, 2009, 23:14 »
τώρα λοιπόν, πού δεν έχω τι να κάνω :)  να δούμε λίγο αυτό το "μυστήριο" μπουκαλάκι?
(γιά να μην την πατήσετε την πρώτη φορά σαν καί μένα).

είναι βέβαια με κούμπωμα ασφαλείας καί δοσομετρητή.
όμως ο δοσομετρητής δεν εξέχει καθόλου από το άνοιγμα. είναι ίσα ίσα.
πηγαίνει όμως περίπου έναν πόντο ΜΕΣΑ στο μπουκάλι (καί στο υγρό).
όταν λοιπόν γέρνετε το μπουκάλι, γεμίζει καί διώχνοντας τον αέρα, αρχίζει καί στάζει.
χωρίς να χρειαστεί πίεση (έτσι ή αλλοιώς το μπουκάλι είναι τόσο σκληρό πού δεν πιέζεται).

αν όμως το γείρετε εντελώς κάθετα, χάσατε. οί σταγόνες θα πέφτουν ... σαν χαλάζι  :)  καί γίνατε μούσκεμα.
όσο πιό λίγο, τόσο πιό αργά στάζει.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #22 στις: Νοεμβρίου 11, 2009, 23:16 »
Πολύ καλή παρουσίαση, Alfisti.  :thumpup:
Θα περιμένω να ακούσω κι άλλες γνώμες, να δούμε αν έχουν κοινά σημεία.
Τα υγρά είναι πράγματι δύσκολη υπόθεση για κριτική - παρουσίαση. Ακόμα και ο ίδιος ο χρήστης αλλάζει γνώμες κατά καιρούς για το ίδιο υγρό. Μου έχει συμβεί κι εμένα αλλά από ό,τι είδα, δεν είμαι ο μόνος.

Αποσυνδεδεμένος atloupa

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #23 στις: Νοεμβρίου 12, 2009, 01:10 »
Συγνώμη, αλλά αγανάκτισα. 3 μήνες ατμίζω και μου έχει πάει ο κούκος αηδόνι.  :wall:
.......

American blend είπες alfisti; :-\

Αποσυνδεδεμένος fairy

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Γυναίκα
  • YOU NEVER KNOW WHAT YOU CAN DO UNTIL YOU......TRY!
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #24 στις: Νοεμβρίου 12, 2009, 08:08 »
Οχι μόνο αλλάζεις γνώμη αλλά παθαίνεις κι άλλα.
Ατμίζω αποκλειστικά medioum,την τελευταία φορά πήρα ένα υγρό πάλι medioum και δεν είχε χτύπημα καθόλου,έπαθα πλάκα,πως έγινε αυτό ακόμα δεν μπορω να καταλάβω.
Και έβαλα και high μαζί για να μπορώ να το ατμίσω και τώρα πολλες φορές δεν έχω χτύπημα και στα άλλα medioum.Kαι δεν  θέλω να ατμίζω high.
Πάντως αυτό που λέει ο alfisti είναι καλό,αν δηλαδή το high από αυτά τα υγρά είναι 15 mg είναι πολύ καλό.Αραγε τι παίζει ρόλο σε αυτό???

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #25 στις: Νοεμβρίου 12, 2009, 09:04 »
Το high των υγρών της vinirette είναι 15mg.
Έχω δοκιμάσει το American blend και το virginia.

Όσο θυμάμαι, τo american blend δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, ενώ το virginia το είχα βρει καλό.

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #26 στις: Νοεμβρίου 12, 2009, 18:10 »
έλεγα να μην ανοίξω ακόμη το virginia αλλά... δεν κρατιέμαι. Αύριο λοιπόν.

γιά σήμερα το μενού έχει καφέ.
ένα υγρό σε υπέροχο καφέ χρώμα σαν σιρόπι σοκολάτας.
είναι δύσκολο -γιά μένα τουλάχιστον- να περιγράψω γεύση. (είναι "έτσι".).
όμως....
κάποτε, όχι πολύ παλιά, είχα αγοράσει πούρα με άρωμα καφέ. Χειροποίητα. Όταν τα άνοιξα, το κουτί έβγαλε ένα υπέροχο άρωμα. Το ίδιο καί αυτό το μπουκαλάκι.
Η τζούρες είναι ζεστές, πλούσιες, με ανεπαίσθητη γεύση καφέ καί ... πολύ χτύπημα :)

το χτύπημα δεν είναι ίδιο με τού American blend όμως μπορεί να μην φταίει το υγρό, αλλά εγώ πού είμαι στην δεύτερη μέρα. Όμως είναι αισθητό. Καί ξαναλέω πως αυτό γιά μένα από 15 mg είναι .... τρομερή έκπληξη.

Κάποιες απαραίτητες διευκρινίσεις: τα υγρά έχουν ένα ελαφρύ άρωμα, τόσο πούνα το γεύεσαι χωρίς ποτέ να σε κουράζει.
Το πιό ... έντονό τους, είναι στο evo με αυτόματη μπαταρία.
Σε evo με manual μπαταρία, χάνεις λίγο από την γεύση, αλλά έχεις πιό ζεστό ατμό, πιό πλούσιο καί πολύ πιό καλό χτύπημα.
Σε 510 προτιμώ σίγουρα το kaffee. Eίναι πολύ ζεστό. Βγάζει ατμό, έχει μία υποψία καφέ καί δεν σε μπουκώνει, καί ... δεν αντέχω το χτύπημα!!!!!!  Έχω μειώσει τα δευτερόλεπτα της τζούρας στο μισό.
Αλλοιώς ....

Έχω μειώσει καί το άτμισμα. Χτες καί σήμερα έχω φορτίσει λιγότερες μπαταρίες.
Καλό αυτό.

Τα υγρά είναι στεγνά !!!!!!! Το ξανάγραψα αλλά .... Σήμερα έβγαλα το πίσω καπάκι τού 510. Δεν υπήρχε ούτε σταγόνα. Δεν έχω την αίσθηση ότι ατμίζω υγρό. Αυτό έχει μεγάλη σημασία καί νομίζω ... γίνεται κατανοητό?

Το American με εντυπωσίασε επειδή είχε μία γεύση πού δεν ενοχλούσε. Είχε χτύπημα.
Το kaffee μού αρέσει γιατί είναι ίδιο με τα πούρα "καφέ" πού είχα καπνίσει παλαιότερα. Καί έχει χτύπημα.
Καί τα δυο δεν με κουράζουν. Δεν με λερώνουν. Αν πέσει μία σταγόνα στα χέρια, με ένα χαρτάκι καί ... εντάξει. Στεγνό το χέρι.

Μπορεί αύριο το virginia να  μού αρέσει σαν γεύση (έτσι υποθέτω), αλλά μπορεί καί όχι.
Θα δείξει. Μού αρέσουν όμως έτσι ή αλλοιώς σαν ... κατασκευή. Σαν σύνθεση.

Αποσυνδεδεμένος grigoris_a

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #27 στις: Νοεμβρίου 13, 2009, 10:42 »
Θα συμφωνησω και εγω με τα οσα λετε παιδια.Οταν εκανα την πρωτη τζουρα απο Vinirete κοιταξα το μπουκαλακι να δω τα mg.Δεν μπορουσα να πιστεψω οτι 15 mg μου εδιναν τετοιο χτυπημα στο λαιμο με το EVO.Πραγματικα αλλο πραμα.Και το American blend πολυ τσιγαρισιο. :yes:

Αποσυνδεδεμένος sktoris

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Njoy/BL/Titan/Miniturbo/Εgo/SDMKIΙ Black+Silver
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #28 στις: Νοεμβρίου 13, 2009, 17:15 »
Μου ήρθαν κι εμένα σήμερα 3 μπουκαλάκια.
American blended, Virginia και Kaffee.
Άρχισα με το Virginia.
To ατμίζω σε miniturbo με 901 από Funstore.
Στις πρώτες ρουφηξιές τα χρειάστηκα! Γούρλωσαν τα μάτια μου.
Το υγρό έχει το καλύτερο και καθαρότερο χτύπημα απ’όσα έχω δοκιμάσει.
Και λέω «καθαρό» χτύπημα, διότι νιώθεις ένα πλούσιο γέμισμα στους πνεύμονες
και μία έντονη γεύση στο λαιμό χωρίς να έχει όμως αυτό το κάψιμο ή τσούξιμο της νικοτίνης στα υγρά high.
Αυτό το υγρό στα 15mg είναι πολύ πιο γεμάτο απ’όσα high της Janty ή της T.W. έχω δοκιμάσει.
Το λάτρεψα!
Δεν έχει τη γλυκάδα της γλυκόλης παρά μόνο μεστή γεύση καπνού Virginia.
To νιώθεις να έχει «χαρακτήρα», γεμάτο και πλούσιο.
Σε γεμίζει τόσο, που δεν χρειάζεται να είσαι με το ηλεκτρονικό τσιγάρο στο στόμα όλη την ώρα. 4-5 τζούρες και το αφήνεις.
Είχε καιρό να μου συμβεί αυτό. Το σπουδαιότερο είναι ότι δεν χρειάζεται πλέον να «ψάχνω» την καλή τζούρα.
Κάθε φορά που θα ρουφήξω θα μου φέρει το ίδιο χτύπημα, την  ίδια πλούσια γεύση και την ίδια ικανοποίηση.
Και ο ατμός του… ΑΑΑ ο ατμός του είναι υπέροχος! Πολύς, γεμάτος, με όγκο και πυκνότητα.
Αυτό το υγρό το λάτρεψα και θα πάρει τη θέση του δίπλα στα καθιερωμένα πλέον ry4 και camel.
Όπως το νιώθω τώρα, αν και είναι ακόμη νωρίς, θα μπορούσε πολύ εύκολα να γίνει το all-day υγρό μου,
νομίζω πως δεν είναι γεύση που τη βαριέσαι(ένα μεγάλο πρόβλημα των υγρών).
Το μπουκαλάκι μου άρεσε, είναι από πολύ σκληρό πλαστικό που δεν πιέζεται και αν συνηθίσεις το δοσομετρικό πώμα του είναι και πολύ βολικό στο γέμισμα.
Δεν θα δοκιμάσω σήμερα  τα άλλα 2, σήμερα θα με κυκλώνουν μόνον οι ατμοί του Virginia….


Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Υγρά vinirette
« Απάντηση #29 στις: Νοεμβρίου 13, 2009, 17:47 »
Ουφ!!
Τώρα ησύχασα.
Φοβόμουνα πως κάποιος θάλεγε "τι βλακείες λες μωρέ?"   :)) :))

ΕΙΜΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ  :'( :'( :'( :'(
κάτι μπουκαλάκια στην ντουλάπα δεν ξέρω πλέον τι να τα κάνω.
Σήμερα δοκίμασα το virginia.
Εϊναι το υγρό μου!!
Ο έρωτας πού έψαχνα όλη μου την ζωή  :D :D
Είδα το φως το αληθινό.
Γιέ μου, σπλάχνο των σπλάχνων μου  (αυτό είναι από αλλού αλλά δεν με απασχολεί καθόλου).

Θα νομίζετε πως παίρνω ποσοστά, γι αυτό σταματάω.
Απλά.
Τρία υγρά. Το kaffee καί το virginia θα είναι σε όλες τις παραγγελίες.
Σε 510, είναι "πηχτά", πλούσια στο στόμα, με χτύπημα .....
Στο evo με αυτόματη μπαταρία, γεμίζεις μία υπέροχη γεύση ΚΑΙ έχει χτύπημα.
Σε evo με manual μπαταρία έχεις την χρυσή τομή.
Παντού είναι καταπληκτικά.
Ευτυχώς, κοστίζουν μόνο τόσο, γιατί όσο καί νάχαν, αν τα δοκιμάσεις, δεν υπάρχει επιστροφή.
Αυτή η αίσθηση στον ουρανίσκο είναι το κάτι άλλο.

(σήμερα το δοκίμασαν όλοι οί συνάδελφοι συνατμιστές. σχόλια πού ... δεν θα με πιστεύετε. Το έδωσα σε μία συνάδελφο πού έχει μήνες να καπνίσει, αλλά... είναι γυναίκα -καί ήθελα την άποψή της γιά την γεύση. Δεν μού το έδινε πίσω   :) )

@sktoris: άσε το kaffee γιά το τέλος. θα με θυμηθείς  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181580 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8821 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538189 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60445 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238699 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1506 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16702 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139203 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz