vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

241 επισκέπτες, 5 χρήστες
Buliwyf, trabaman, marauder800, george kotsopoulos, maprix

Twitter

FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2460 στις: Μαρτίου 01, 2013, 22:40 »
Ή στις προτάσεις τις FA τα αρώματα είναι υπερτιμημένα ή εμεις πέρνουμε νερωμένα αρώματα.... με 1%-2% που προτείνεται στα πιο πολλά καπνικά για παράδειγμα,  δηλαδή 3-5 σταγόνες στα 10ml δεν υπάρχει περίπτωση να μυρίσει κανείς τίποτα.... εγω που δεν μπορώ τα πολύ αρωματισμένα υγρά, κάτω από 7-8 σταγόνες δεν παίζω....  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2461 στις: Μαρτίου 02, 2013, 00:00 »
Λαθος τα υπολογιζεις.
Π.χ. το max blend που ειναι το αγαπημενο μου, εδω και 1 χρονο, λεει για 2%
Το 1% στο site τους αναφερεται ως 3 σταγονες στα 5 ml, αρα 2% ειναι ισον με 6 σταγονες στα 5ml.
Στα 20ml μπουκαλακια που φτιαχνω, βαζω 24 σταγονες και ειναι ακριβως οπως το θελω.
Αν το αφησεις και 3 μερες, παιρνει και λιγο χρωμα, ενω γινεται ακομα πιο εντονη η γευση.
Αντιστοιχα για το RY4 που λεει 3%, σημαινει 9 σταγονες στα 5ml, 36 σταγονες στα 20ml  :bye:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2462 στις: Μαρτίου 02, 2013, 00:04 »
Στη δευτερη στήλη αναφέρει σαφώς 1%=3 σταγόνες, 2%=5 στα 10ml, για τα 5 ml ισχύει η πρώτη στήλη δηλαδή 1 και 3 σταγόνες αντίστοιχα.
Αν στα 20ml βάζεις 24 σταγόνες τότε βάζεις και εσυ τη διπλή ποσότητα, όσο δηλαδή βάζω και εγω συνήθως, αντε σε μερικά αρώματα φτάνω τις 15-16 στα 10ml....
Τελικά λοιπόν συμφωνούμε.... χρειάζεται η διπλή ποσότητα από την προταση της FA....

ΥΓ: Επίσης το 1% είναι 3 σταγόνες στα 10ml αφού περίπου 30 σταγόνες μας κάνουν 1ml στα περισσότερα αρωματα. Αλλά και ογκομετρημένα με συριγγα πάλι 4-5% βαζω...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 02, 2013, 00:09 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2463 στις: Μαρτίου 02, 2013, 00:25 »
Μπούσουλας μεν, όρεξη προσωπική δε.
Προσωπικά, αν δεν βάλω τις καρασταγονάρες μου να νοιώσω το άρωμα δεν...
Για την FA, συγκεκριμένα, ένα ποσοστό κάτω από 10% σε άρωμα δεν με καλύπτει.
Εμένα και πολλούς άλλους  :yes:
Ακόμα και μετά από ωρίμανση 20 ημερών.
Αντιλαμβάνομαι τη σοβαρότητα της οδηγίας, καταλαβαίνω ότι δεν συμφέρει ούτε την ίδια την εταιρεία να δηλώνει μειωμένο ποσοστό, αναγνωρίζω ότι οι Ιταλοί έχουν μια ευαισθησία στη γεύση (συνορεύουν και με τους Γάλλους) αλλά...
χίαρ ιζ ελλάς.
Πτωχοί μεν, μερακλήδες δε.

Και δεν είναι μόνο προσωπική μου άποψη... συνφωνούν πολλοί  :yes:
Αλλά, όπως πάντα, περί ορέξεως...

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2464 στις: Μαρτίου 02, 2013, 00:28 »
Υπάρχει περίπτωση να έχουν ανακατασκευάσει τα αρώματα τους και να είναι πιο συμπυκνωμένα ?
οπότε ο πίνακας να είναι πλέον σωστός σε περιεκτικότητες αρωμάτων?

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2465 στις: Μαρτίου 02, 2013, 00:31 »
Και, όσοι αγοράζουν από Ελλάδα, να είναι σίγουροι και να νοιώθουν ασφαλείς;

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2466 στις: Μαρτίου 02, 2013, 00:38 »
Υπάρχει περίπτωση να έχουν ανακατασκευάσει τα αρώματα τους και να είναι πιο συμπυκνωμένα ?
οπότε ο πίνακας να είναι πλέον σωστός σε περιεκτικότητες αρωμάτων?
Πήρα τελευταία ένα αρωματάκι της επίσημης αντιπροσωπίας, με την original ετικέτα κλπ κλπ... με πολύ πρόσφατη ημερομηνία... Ε! πάλι τις 10-12 σταγονίτσες του τις ήθελε για να μυρίσει ελαφρώς... τα πιο παλιά που έχω κανενα χρόνο σαφώς και θέλουν ακόμα παραπάνω. Οπότε ναι είναι και θέμα πόσο φρέσκα είναι, ειδικά όταν πρόκειται για "εμφιάλωση" από έμπορο ο οποίος μπορεί να έχει τη "νταμιτζάνα" αγνωστο πόσο καιρό.....

Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2467 στις: Μαρτίου 02, 2013, 09:40 »
Λαθος τα υπολογιζεις.
Π.χ. το max blend που ειναι το αγαπημενο μου, εδω και 1 χρονο, λεει για 2%
Το 1% στο site τους αναφερεται ως 3 σταγονες στα 5 ml, αρα 2% ειναι ισον με 6 σταγονες στα 5ml.
Στα 20ml μπουκαλακια που φτιαχνω, βαζω 24 σταγονες και ειναι ακριβως οπως το θελω.
Αν το αφησεις και 3 μερες, παιρνει και λιγο χρωμα, ενω γινεται ακομα πιο εντονη η γευση.
Αντιστοιχα για το RY4 που λεει 3%, σημαινει 9 σταγονες στα 5ml, 36 σταγονες στα 20ml  :bye:
Καλημέρα, με αυτόν ακτιβώς τον τρόπο φτιάχνω και εγώ τα υγρά της FA και είναι πλούσια σε γεύση. Είμαι πολύ ευχαριστημένος :)

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2468 στις: Μαρτίου 02, 2013, 12:43 »
Μπράβο Γιάννη. Πολύ καλό post αλλά υπάρχουν κάποια λάθη στους πίνακες και απορώ που η FA εξακολουθεί να δημοσιεύει τους ίδιους μετά από τόσο καιρό.
Στον παρακάτω πίνακα η FA κάνει την παραδοχή ότι 1ml = 25 σταγόνες. Αυτό βέβαια δεν ισχύει για όλα τα αρώματα αλλά και πάλι υπάρχουν τυπογραφικά λάθη.




Στον παρακάτω πίνακα έχει ξεχάσει τους άσους από την κάτω σειρά (πχ. για 8mg θέλουμε 88 σταγόνες νικοτινούχας και 112 μηδενικής όχι 12)




Τώρα για τις δοσολογίες των αρωμάτων υπάρχουν σε αρκετά αρώματα διαφορές μεταξύ των πινάκων και αυτά που αναφέρει η FA στο site της.
Για παράδειγμα στο site προτείνει 3% για το RY4 αλλά στους πίνακες 4%.
Επίσης επειδή έχω μετρήσει το RY4 από το μπουκαλάκι της FA δίνει 30 σταγόνες / ml. Όταν λοιπόν λέτε ότι βάζετε 36 σταγόνες στα 20 ml ουσιαστικά βάζετε 6%. Κάπου εκεί βάζω κι εγώ (5%).

Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2469 στις: Μαρτίου 03, 2013, 02:02 »
Στη δευτερη στήλη αναφέρει σαφώς 1%=3 σταγόνες, 2%=5 στα 10ml, για τα 5 ml ισχύει η πρώτη στήλη δηλαδή 1 και 3 σταγόνες αντίστοιχα.
Αν στα 20ml βάζεις 24 σταγόνες τότε βάζεις και εσυ τη διπλή ποσότητα, όσο δηλαδή βάζω και εγω συνήθως, αντε σε μερικά αρώματα φτάνω τις 15-16 στα 10ml....
Τελικά λοιπόν συμφωνούμε.... χρειάζεται η διπλή ποσότητα από την προταση της FA....

ΥΓ: Επίσης το 1% είναι 3 σταγόνες στα 10ml αφού περίπου 30 σταγόνες μας κάνουν 1ml στα περισσότερα αρωματα. Αλλά και ογκομετρημένα με συριγγα πάλι 4-5% βαζω...
Δεν γνωριζα καν την υπαρξη αυτου του πινακα.
Εγω απο το site της flavourart όταν πηρα το πρωτο μου αρωμα πριν 1 χρονο, ειχα διαβασει αυτο:

Our flavors are pretty concentrated and we suggest as start dosage of 1% up to 2-3%.
 The best way to make trial e juice is as follow:

Get hand on a 5 ml dropper bottle, fill it with plain e juice of any given strength, and add 3 drops of any of our flavors. This roughly means 1% of flavor as a drop is more or less 0.02 ml . You can start to evaluate and increase up to your expectations.
http://flavourartexpress.biz/index.php?dispatch=pages.view&page_id=6&sl=EN[/font]

Μεχρι και σημερα κανω τα ιδια πραγματα, δηλαδη παιζω με τον κανονα 1% = 3 σταγονες στα 5ml και ολα τα αρωματα της flavourart βγαινουν με επιτυχια.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2470 στις: Μαρτίου 03, 2013, 02:50 »
ότι νά 'ναι η FA με τα μετρήματα.....  :))
Η αλήθεια είναι ότι 3 σταγόνες είναι περίπου 1% στα 10 ml... Πιο παλιά ετοίμαζα τα υγρά μου με ογκομετρικούς σωλήνες και σύριγγες ινσουλίνης για να έχω ακρίβεια.. στο DarkVapure που το ατμίζω μέχρι σήμερα έβαζα 4%, τώρα πια το κάνω με σταγόνες...

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2471 στις: Μαρτίου 04, 2013, 11:16 »
Κι εγώ με σύριγγες ήμουν ως τώρα, αλλά σιγά σιγά το γυρνάω σε μέτρημα σταγόνων. Είναι πιο εύκολο. Και γι' αυτό πιστεύω πως τα παραπάνω θα βοηθήσουν πολύ κόσμο. Όσο για τους πίνακες.... τελικά είναι και στην πρώτη σελίδα, ε;;;; !!!!! :laugh1:
Camber, ευχαριστώ πολύ για τις διορθώσεις του πίνακα.....!!! :yes:

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2472 στις: Μαρτίου 22, 2013, 14:31 »
ερώτηση...το άρωμα καραμέλα έχει ακριβώς την ίδια μυρωδιά με το...butterscotch :confused1:
τα έχω κ τα 2 μπροστά μου κ μυρίζουν ακριβώς το ίδιο! ή έχει γίνει μπέρδεμα στις ετικέτες?

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2473 στις: Μαρτίου 22, 2013, 16:21 »
Κανονικά το butterscotch θα έπρεπε να βγάζει μια βουτυρίλα!

Μιλάς για έτοιμο υγρό ή για άρωμα?


Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: FLAVOURART - Γεύσεις, αρώματα και βάσεις
« Απάντηση #2474 στις: Μαρτίου 22, 2013, 16:25 »
Ο Ανθρωπός μου! Εσένα περίμενα ντε! ::)
Μιλάω για αρώματα μόνο. Την ίδια βουτυρίλα ακριβώς έχουν κ  την ίδια ακριβώς μυρωδιά ...
Και εντάξει το BScotch το καταλαβαίνω αλλά στην καραμέλα μου ξένισε...γενικώς η καραμέλα δε θυμίζει καραμέλα! Δεν έχω ξαναπάρει κιόλας..πρώτη φορά (από FA εννοώ)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2013, 16:34 από zerom »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63367 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1035 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43714 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36457 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem