vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

135 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, Pip, camber, infernity

Twitter

Κλώνοι - No name ηλεκτρονικά τσιγάρα-Και το μεγάλο ερώτημα...Αξίζουν?

Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
ayto που λες 5αδα και βαση κωνο που ειναι?

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Λοιπον αυτο για τους νεοτερους (οχι οτι εγω ειμαι παλιος.. αυτα που εχω μαθει με την μικρη μου εμπειρια στα ego-t και c..) μια σημαντικη διαφορα μεταξυ επώνυμου ή καλης ποιοτητας ego-c και κακης ποιοτητας, οχι απαραιτητα no name ego-c. Το ιδιο ισχυει και για τους ego-t αφου ειναι αδελφια.. ειναι αυτο..
Εικονα 1.
Αυτο συναντάμε οταν αφαιρουμε την μεταλλικη γεγυρα με το φυτιλι σ'εναν ατμο no name κακης ποιοτητας κατ' εμε.. το φιτίλι ετσι τοποθετημενο δεν κανει σωστα την δουλεια του.. Δεν τροφοδοτει σωστα την αντισταση με υγρο, και ασε που δεν εχει καν μεταλλικο πλεγματακι περασμενο για να καθετε καλα στην γεφυρα και ετσι μπορει να φυγει πολυ ευκολα απο την θεση του σε μια συντηρηση που θα προσπαθησετε να του κανετε ή με ενα φυσιμα για να φυγουν τα υγρα.
Εικονα 2.
Αυτο συναντάμε οταν ανοιγουμε εναν ατμο ''μαρκας'' και με ψαξιμο και λιγη τυχη σε καποια no name...
Ετσι πρεπει να ειναι το φυτιλι..
Εικονα 3.
Ναι εχω τυχει και σε no name που το φιτιλι της γεφυρας με το φιτίλι της αντιστασης ειναι το ιδιο και το αυτο.. Αυτα ειναι τα ego-t μιας χρησεως ή τα ''παγιδευμένα'' οπως τα λεω εγω αφου αν επιχειρησεις να βγαλεις την γεφυρα για να κανεις ενα dry burn μενεις μονο με την γεφυρα στο χερι εκπληκτος.

Για ατμοποιητες σαν την εικονα 1 και 3 δεν αξιζει πιστευω για 1-2 ευρο διαφορα να παιδευεσε να φτιαχνεις φυτιλια ασε που συνηθως χανουν και σε αποδοση.
Στους C σαν την εικονα 2 το μονο που ισως χρειαστει να κανετε αν δεν κανει καλη τροφοδοσια (πιανει παντα σε μενα) ειναι να διαπερασετε μια καρφιτσα πολυ προσεκτικα (για να μην φυγει το φιτίλι) σε ενα ή (αν τα καταφερετε και σε ολα) απο εκεινα τα 2-3 αυλακια περα για περα απο την εξωτερικη πλευρα του πλεγματος για να υπαρχει μια μεγαλυτερη διοδο για το υγρο (απο καποιο παιδι εδω στο φορουμ το διαβασα αυτο.. ναναι καλα).
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 03, 2012, 18:10 από NewHolborn »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Τα Νο3 είναι τραγικά σε απόδοση... αν όμως θέλεις να τα συνεφέρεις, κόβεις το πλεονάζον φυτίλι που πάει στο καρφάκι σύριζα και αφήνεις μόνο το τμήμα μαζί με την αντίσταση. Στην συνέχεια βάζεις ένα κάθετο σαν αυτό του τύπου 2. Παίζουν και C αυτής της κατασκευής.

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Σωστος.. Εμενα σε t μου ετυχε.. το σκεφτικα να κανω αυτο που λες αλλα επειδη δεν ειχα την ''ανεση χωρου'' που εχουν η c για να κοψω το φιτιλι το παρατησα.
Εχω τυχει τωρα τελευταια και σε φτηνους c που αγορασα οnline τυπου 1ης εικονας, και περα του οτι παιδευομουν να φτιαξω φιτιλι γιατι ειχα συνεχεια dry hits, οταν το εφτιαξα παλι η αποδοση του ηταν απογοητευτικη σε σχεση με ενα καλης ποιοτητας. Ουτε ικανοποιητικο ατμο ουτε χτυπιμα.. :angry_orange: . Μου εφυγαν 20 ευρο σχεδον για ατμοποιητες μαζι με μεταφορικα τζαμπα.. Δεν εδινα καλυτερα μερικα euro παραπανω να επερνα της Ovale απο τοπικο καταστημα. Καποια no name που mou βγηκαν καλα παντος ηταν απο Iqliquid ηταν σαν της 2ης εικονας. Το μονο που ηθελε ηταν αυτο που ειπα πιο πανω με την βελονα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 03, 2012, 22:26 από NewHolborn »

Να επισημάνω πως οι γνήσιοι ατμο C κοστίζουν οι 5 = 18 € και οι no name οι 5 = 10 € οι φθηνότεροι.
Τώρα αν αναλογιστούμε ότι με έναν ατμοποιητή θα περάσεις περίπου 15 μέρες, μιλάμε για ένα κόστος που δεν χρήζει καν προσπάθεια επισκευής (κόπος-χρόνος-υλικό)
Δηλαδή ή 2 € ή 3,5 €  αν το διαιρέσουμε με το 15 που είναι το μ.ο. ζωής  βγαίνει 0,13 ή 0,23 €
ημερήσιο έξοδο. Τώρα αν έστω με τα επώνυμα περάσεις έστω 3-5 μέρες παραπάνω ή όπως πολλοί λένε στα no name άλλα ταιριάζουν άλλα όχι ή ήταν ελλατωματικά, τότε υπερκαλύπτεται η διαφορά.
Αυτό βέβαια που οι τιμές είναι της τάξης των 2-4 €.
Υπάρχουν όμως τεράστιες διαφορές στα γνήσια με κλώνους σε άλλα είδη που φτάνουν και 200%
Νομίζω εκεί πρέπει να εστιάζουμε την προσοχή μας πιο εμπεριστατωμένα  :) :)

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
 :thumpup: Συμφωνω..
Και να κανω και μια copy pasta που εγραψα στο αλλο νημα αλλα ταιριαζει περισσοτερο σ'αυτο το θεμα.. :)
Δεν ειμαι κατα τον no name απλα ειμαι τις αποψης πως οταν περνεις εναν κλωνο πρεπει να ειναι στην κυριολεξια κλωνος αλλιως ειναι απλα ενα αλλο μοντελο το οποιο θα εχει σιγουρα και διαφορετικη αποδοση.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
καμμια αντιρρηση επι τουτου.. :yes:

Αποσυνδεδεμένος JimKa

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
+φωνω.. health007.
Την εχουμε πατησει πολλες φορες ψαχνοντας οικονομικες λυσεις.Γι'αυτο παρε κατι που να αξιζει απο την αρχη

Αποσυνδεδεμένος Aκαπνος

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
  • η αλλη μιση καρδια μου στη κινα βρισκεται
η τελευταια φορα που πηρα no name ηταν ego-c , ο κωνος δε ταιριαζει με γνησια κεφαλη (οποτε αχρηστος) οι κεφαλες για πεταμα και μη επισκευασιμες ουσιαστικα γιατι το φυτιλι ειναι ενιαιο συν το οτι αν την ανοιξεις το καπακι δε ξαναμπαινει στη κεφαλη  :wall: :wall: :wall:no name τελος για μενα

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
ρε παιδια εγω εχω 2 σετ απο οβαλε και 1 σετ απο ζερομπακο.οι βασεις και κωνοι ειναι ιδιοι.ταιριαζουν ολοι οι ατμοποιητες απο το ενα στο αλο.ανοιγω και καθαριζω τους ζερομπακο και κλεινουν κανονικα οπως και οι οβαλε και οι τορνειντο lr.και χωρις διαροες και καμενο.θελει καλο σεταρισμα το φυτιλι.
κιλαω για C.

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Μπορει να ταιριαζουν αλλα εχουν την ιδια αποδοση?
Εγω πχ εναν ατμο που χρησιμοποιώ no name τωρα σαν την εικονα 1, για τον οποιο εφτιαξα καινουριο φιτιλι με πλεγματακι γιατι ειχα συνεχως dry hits σε συγκριση με τον προηγουμενο ειχε πολυ λιγοτερο χτυπιμα. Νομιζω οτι αυτο οφειλετε στο οτι ειναι και διαφορετικη η αντισταση αφου ο προηγουμενος θερμαίνονταν και περισσοτερο και πιο γρηγορα μετα απο καποιες τζουρες γι'αυτο λογικα ειχα και καλυτερο χτυπιμα.
Τωρα βεβαια τον εχω συνηθισει καπως τον no name. Η συγκρηση καλο ειναι να την γινετε ταυτοχρονα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 05, 2012, 13:50 από NewHolborn »

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
εγω βλεπω οτι όλων των εταιριων ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια κι απλά άλλάζει το όνομα (η στάμπα!)

εγω βλεπω οτι όλων των εταιριων ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια κι απλά άλλάζει το όνομα (η στάμπα!)
Με το μάτι Ναι είναι ίδια  ;D

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
ταπεινή γνώμη. Τα περισσότερα δεν αξίζουν. Πέταξα κι εγώ το μερίδιό μου σε ανώνυμα προιόντα μέχρι να πάρω-όχι αβασάνιστα-αυτή τη θέση. Διότι κακά τα ψέματα, η τσέπη μου χαμογελούσε όταν αγόραζα τα ανώνυμα.
Κάποια, ναι, αξίζουν. Αλλά κουράστηκα να τα ψάχνω
Πάντως, άκουσα χτες συνατμιστές να μιλάνε για το τι γίνεται στην αγορά εξωτερικού με τις μπαταρίες των μοντς και τι σαβούρι κυκλοφορεί και ανησύχησα, διότι μιλούσαν για παραμέτρους ασφαλείας. Επιασε κάτι το αυτάκι μου και για ego φορτιστές noname που βρέθηκαν με 5,2 βολτ έξοδο, ότι κι αν σημαίνει αυτό και σκέφτομαι ότι καλύτερα να βρω ένα γνωστού εργοστασίου σε αξιοπρεπή τιμή και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
οπως και στην ελληνικη αγορα ειχαμε παρατραγουδα με επωνιμα προειοντα  :bye: :bye: :bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103825 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176966 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 566 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285714 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315930 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15689 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 127033 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95448 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem