vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

201 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, karasarinis, zalaros

Twitter

Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??

Αποσυνδεδεμένος poseidonas7

  • ****
  • 1030
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #60 στις: Μαΐου 05, 2012, 13:02 »
εμενα τα δικα μου δοντια..παροτι τα πλενω πρωι βραδυ...και με λευκαντικη 2-3 φορες την εβδομαδα...1 φορα το χρονο σε οδοντιατρο και καθαρισμο εξακολουθουν να ειναι κιτρινα...σε ερωτηση πριν καιρο στον οδοντιατρο μου ειπε οτι μονο με επαγγελματικη λευκανση θα στρωσουν
(20 χρονια πρωην καπνιστης)

Αποσυνδεδεμένος TNT

  • **
  • 340
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #61 στις: Μαΐου 05, 2012, 13:30 »
Καλημερα...Σαν οδοντοτεχνιτης που ειμαι,σου προτεινω το εξης...Προς θεου,μακρια απο τις οδοντοβουρτσες με σκληρη η μετρια τριχα...Θα προτιμας οδοντοβουρτσα με μαλακη τριχα και οδοντοκρεμα την Sensodyne που ειναι για ευαισθητα ουλα...Επισης μπορεις να χρησιμοποιεις και το Gengigel που επιδιορθωνει και δυναμωνει τα ουλα...Τα δικα μου δοντια πριν 6 μηνες που εκανα Κ.Τ,ηταν μονιμως κιτρινα με εντονα καταλοιπα στ τελειωμα κοντα στα ουλα..Αποντην πρωτη κιολας εβδαδα ατμισματος,μετα απο καθε πλυση που τους κανω,φενεται η διαφορα..Καθαροτερα και λευκοτερα απο ποτε....

Μην σου πω ότι σχεδόν ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει μαλακή οδοντόβουρτσα....πάντα ο οδοντίατρος μου έλεγε σκληρή ή μέτρια.
Ήδη σήμερα θα πάω να πάρω μια μαλακή και την sensodyne. Για το gengigel μου είπε ο οδοντίατρος να πάρω στοματικό διάλυμα betadine...
Τι να προτιμήσω?
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

Αποσυνδεδεμένος takman

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #62 στις: Μαΐου 05, 2012, 13:41 »
Εγω εδω και 6 μηνες που ατμιζω η αληθεια ειναι  οτι αισθανομαι τα δοντια μου σαν να εχουν γλιτσα...Και τα ξεσκιζω στο βουρτσισμα 4 και 5 φορες την ημερα .Ματωμα των ουλων παρολα αυτα δεν εχω.

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #63 στις: Μαΐου 05, 2012, 14:19 »
Μην σου πω ότι σχεδόν ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει μαλακή οδοντόβουρτσα....πάντα ο οδοντίατρος μου έλεγε σκληρή ή μέτρια.
Ήδη σήμερα θα πάω να πάρω μια μαλακή και την sensodyne. Για το gengigel μου είπε ο οδοντίατρος να πάρω στοματικό διάλυμα betadine...
Τι να προτιμήσω?
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου
Το Gengigel θα το χρησιμοποιησεις αν εχεις ηδη ταλαιπωρημενα ουλα η με πληγες ωστε να φτιαξουν..Συνηθως το χρησιμοποιουν εκεινοι που εκαναν καθαρισμο δοντιων σε οδοντιατρο και τα ουλα τους ταλαιπβρηθηκαν απο τα εργαλεια του οδοντιατρου...Οσο για το Bedadine δεν γνωριζω να σου πω αν και τι κανει στα ουλα...Το καθαρισμα των δοντιων ειναι αρκετο 2 φορες την ημερα..Δεν χρειαζεται να τα πλενουμε 3 και 4 και 5 για να καθαρισουν...Απλα οι περισσοτεροι απο εμας η τα βουρτσιζουμε λαθος(Κυκλικες κινησεις ειναι οι σωστες και οχι πανω-κατω)η τα βουρτσιζουμε για 10-15 δευτερα και τελος(Το σωστο ειναι τουλαχιστο μισο λεπτο το καθε δοντι οποτε και υπολογιζουμε ποσο θα μας παρει να τα καθαρισουμε ολα)Οσον αφορα τα ταλαιπωρημενα ουλα,η καλυτερη οδοντοκρεμα για μενα ειναι η Sensodyne και οσον αφορα την λευκανση των δοντιων,ειναι η White Glo που εχει μεσα στην συσκευασια παντα μια οδοντοβουρτσα δωρο και καποια τριχωειδη βοηθητικα μινι βουρτσακια για καθαρισμο αναμεσα στα δοντια...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 05, 2012, 14:26 από imjp1982 »

Αποσυνδεδεμένος poseidonas7

  • ****
  • 1030
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #64 στις: Μαΐου 05, 2012, 14:23 »
εγω ρε παιδια με την κιτρινιλα τη να κανω??? :confused1: :confused1:
φραγκα για λευκανση δεν υπαρχουν... :-[

Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #65 στις: Μαΐου 05, 2012, 14:36 »
εξακολουθουν να ειναι κιτρινα...σε ερωτηση πριν καιρο στον οδοντιατρο μου ειπε οτι μονο με επαγγελματικη λευκανση θα στρωσουν
(20 χρονια πρωην καπνιστης)
Δεν είναι εύκολο νομίζω να έρθουν στο κανονικό χρώμα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα αφού και τα χρόνια που καπνίζαμε ήταν πολλά, αλλά μια επίσκεψη σε οδοντογιατρό είναι επιβεβλημένη. Το τσιγάρο πάντως εκτός από το χρώμα κάνει και άλλες σοβαρές ζημιές στα δόντια όπως περιοδοντίτιδα που είναι ...καταστροφή :yes: 

Αποσυνδεδεμένος poseidonas7

  • ****
  • 1030
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #66 στις: Μαΐου 05, 2012, 14:42 »
περιοδοντίτιδα ????????
μακρια απο μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ktm

  • **
  • 135
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #67 στις: Μαΐου 08, 2012, 18:21 »
poseidonas Καλησπέρα..Ο δικός μου οδοντίατρος μου είχε προτείνει να μην κάνω λεύκανση γιατί δεν είναι τόσο αθώα όσο ακούγετε.... Εγώ έχω βρει λύση με μια λευκαντική οδοντόκρεμα και κάποιες συμβουλές της γιαγιά μου όπως : μαγειρική σόδα για λευκά δόντια και αλατόνερο για γερά ούλα... Σε εμένα έπιασε τώρα :dontknow: :dontknow: :dontknow: στο προτείνω με κάθε επιφύλαξη....Επίσης αυτά τα βρήκα στο  internet :

http://www.lifezone.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=267:2012-05-02-23-55-57&catid=98:scrolling-news&Itemid=260

http://www.rotise.gr/arthra/emfanisi/pio-leyka-dontia-choris-leykansi.html
 :bye: :bye: :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #68 στις: Μαΐου 08, 2012, 18:24 »
 :D Εγώ έκανα λεύκανση με μασελακια πριν 4 μήνες σχεδόν και όλα κάλα μονό το τσιγάρο απαγορεύετε και το κρασί το κόκκινο και κάτι άλλες τροφές ;)
Το καλύτερο είναι με συμβουλή του οδοντίατρος του για τι τα υλικά δεν είναι και τόσο αθώα και  μπορούνε να προκαλέσουνε εγκαύματα και ευαισθησία τον δοντιών
Τα υλικα ειναι 2
Υπεροξείδιο του υδρογόνου
Υπεροξείδιο του καρβαμιδίου
 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 08, 2012, 18:33 από KOSTAS1979R »

Αποσυνδεδεμένος ktm

  • **
  • 135
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #69 στις: Μαΐου 08, 2012, 18:33 »
Δεν ξέρω εγώ ψηλό φοβάμαι τι λόγω είχε όμως ο οδοντίατρος να μου πει κάτι τέτοιο? :dontknow: :dontknow: :dontknow: :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #70 στις: Μαΐου 08, 2012, 18:38 »
 :) Αν σου είπε ο οδοντίατρο σου τότε κάτι πολύ παραπάνω θα ξέρει
Άλλα αν έχεις λεύκα δοντιά δεν χρειάζεται γιατί μερικοί το παρακάνουνε
και επιμένουνε στον γιατρό να κάνουνε λεύκανση γιατί πιστεύουνε ότι την χρειάζονται
Έχω 2 κολλητούς γιατρούς και έχουνε δίωξη άτομα και μου λένε διάφορες ιστορίες!!
Εχουνε λευκα δοτια αλλα θελουνε τα λεγομενα Hollywood smile

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #71 στις: Μαΐου 08, 2012, 18:49 »
Εδώ και αρκετούς μήνες βγάζω φρονιμήτη, ο οποίος μεν βγαίνει στραβά αλλά σπάνια με ενοχλεί. Έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου οτι αν δεν με ενοχλήσει χωρίς λόγο δεν θα πάω να τον βγάλω (γιατί στην κατάσταση που είναι τα δόντια μου με βλέπω να βγάζω άλλα τρία-τέσσερα μαζί :-\)

Παρατήρησα λοιπόν το εξής κουλό. Κάθε φορά που άλλαζα υγρά (συγκεκριμένα όταν πήγα από tribeca σε valuto αλλά και από valuto σε margy) την πρώτη ημέρα ένοιωθα μια έντονη ενόχληση στον φρονιμίτη. Όχι ακριβώς πόνο, απλά ενόχληση. Ειδικά τις πρώτες ημέρες με το giant που είχα για δοκιμή πέντέξι διαφορετικά και τα άτμιζα εναλλάξ ανησύχησα μήπως χρειαζόταν άμεσα εξαγωγή, ευτυχώς μέσα σε δυο ημέρες πέρασε.

Το ίδιο ακριβώς πάθαινα και παλιότερα επι κ.τ. όταν κάπνιζα διαφορετική μάρκα από την συνιθισμένη. Εκεί μάλιστα είχα φτάσει σε σημείο (κάνω virginia και από σπόντα είχα κάνει μερικά lucky strike) να πονάω με όλη τη σημασία της λέξης όλο το βράδυ. Περιέργως, αυτό ΔΕΝ συμβαίνει τώρα όταν που και που καπνίζω κ.τ. (έπεσα στα 7-9 την ημέρα, yay!).

Μπορεί να είναι τυχαίο και απλά το @!$#@δοντο να έσπρωχνε ότι έβρισκε για να βγεί, αλλά μου έχει κολλήσει οτι ο ατμός (και ο καπνός) έχει άμεση σχέση. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την ίδια τη γεύση, αλλαγές σε περιεκτικότητα pg/vg ή και νικοτίνης ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, απλά μου φάνηκε παράξενο.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #72 στις: Μαΐου 08, 2012, 18:50 »
Για το θέμα των μικροαιμοραγιών στα δόντια είχα πάρει απάντηση από οδοντίατρο πρίν μερικούς μήνες:
 
Το θέμα των μικροαιμοραγιών κυρίως στα δόντια το συζήτησα με τον οδοντίατρο μου, ο οποίος μου απάντησε ότι είναι κοινό σύμπτωμα σε όσους σταματούν το κάπνισμα και έχουν κάποιου βαθμού ουλίτιδα. Ο καπνός του τσιγάρου λειτουργεί αιμοστατικά και "κρύβει" μικροαιμοραγίες, όταν πιά κάποιος σταματήσει το κάπνισμα (δλδ ξεκινήσει το άτμισμα) εμφανίζονται τέτοιου είδους φαινόμενα, κυρίως τις πρώτες ημέρες αλλά και αργότερα.
Όσοι έχουν τετοια προβλήματα στα δόντια, μάλλον είναι καιρός για μια επίσκεψη στον οδοντίατρο.
Σίγουρα ο ίδιος μηχανισμός λειτουργεί γενικότερα και μάλλον δεν έχει άμεση σχέση με τον ατμό.

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #73 στις: Μαΐου 08, 2012, 18:55 »
Αντώνη πολύ παράξενο
Ο γιατρό σου τι σου είπε  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τα δόντια σας σε τι κατάσταση είναι??
« Απάντηση #74 στις: Μαΐου 08, 2012, 18:58 »
Το απέδωσε αποκλειστικά στο ξεμύτισμα του παλιόδοντου, σύμφωνα με αυτόν η αλλαγή γεύσεων/τσιγάρων ήταν απλά συγκυρία.

Βέβαια δεν το λες συγκυρία όταν συμβαίνει 4/4 φορές  :-\

Θα δω σε λίγες μέρες που θα αλλάξω πάλι υγρά αν επαναληφθεί. Στην τελική θα πάω να τον βγάλω να ξεμπερδεύω με τα καπρίτσια του  :angry_orange:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9108 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34619 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557196 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181733 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8857 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538455 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60522 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238854 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1604 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12