vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 4 χρήστες
grigri444, ZoeM, dkostas, Tem

Twitter

Άτμισμα και Παχυσαρκία

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 16:09 »
Η αυξηση μυικης μαζας και "καθαρου" βάρους ειναι αμεσα συνδεδεμενη με το επιπεδο αντίστασης που ασκείται στο μυικό σύστημα (κατα την άσκηση) και με την προσληψη πρωτείνης.
Αν γυμναζεσαι (η αν αρχισες την γυμναστικη αφοτου διεκοψες το κ.τ. και αρχισες το η.τ.) ειναι λογικο να αυξηθηκε η μυικη σου μαζα και πιθανολογω πως το η.τ. δεν εχει παιξει ιδιαιτερο ρόλο σε αυτο...
Επισης μπορει καποιες αλλαγες στην δουλεια σου να επαιξαν ρολο στην τονωση του μυικου συστηματος. Αν π.χ. δουλευες γραφειο και τωρα δουλευεις οικοδομη η μεταφορες-μετακομισεις, ειναι επισης λογικο να παρατηρησες αυξηση της καθαρης μυικης μαζας.... :yes:

Σε γενικες γραμμες παντως παιδια καλο ειναι να γυμναζομαστε και να ασκουμαστε οσο μπορουμε (αφου πρωτα εχουμε βεβαιωθει πως δεν εχουμε προβλημα υγειας και μπορουμε να ασκηθουμε κανονικα)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 16, 2012, 16:15 από Pastafarai »

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 16:21 »
οχι δεν εκανα κατι παραπανω...
απλα πριν καποια χρονια εκανα βαρη και ειχα αποκτησει καποιο καλο μυικο συστημα αλλα λογω αποχης απο γυμναστικη για μεγαλο διαστημα
δεν ειχε τονο ειτανε μαλακοι οι μυες... τωρα χωρις επιπλεον ασκηση εχουνε σφιξει εχουνε καλυτερο τονο και μαλλον ειναι απο την καλυτερη οξυγόνωση.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 16:30 »
η καλυτερη οξυγονωση παιζει οντως ρολο στην καυση του λιπους και ως εκ τουτου στην γραμμωση και στο definition του μυικου ιστου!
Λοιπον, τωρα που έκοψες το κ.τ. ειναι ευκαιρια να ξαναπλακωθείς στα βάρη και να γινεις τούμπανος!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 18:39 »
παιδια η αυξηση καθαρης μυικης μαζας ειναι τρομερα δυσκολη υποθεση απο μια ηλικια και μετα , μην μπερδευεστε. Αλλο πραγμα η αυξηση του μυικου τονου που μπορει ευκολα να επιτευχθει με συστηματικη εκγυμναση συγκεκριμενων μυικων ομαδων και αλλο η αυξηση μυικης μαζας. οι παραπανισιες θερμιδες 99% γινονται λιπος και 1% μαζα. αυτο που εχει  μεγιστη σημασία ειναι να καιμε τις θερμιδες που μοιραια θα προσλαβουμε λογω της αυξημενης ορεξης και του μειωμενου μεταβολισμου που προκαλειται απο την παυση του κτ

Αποσυνδεδεμένος Nasia

  • *
  • 32
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 18:54 »
Καλησπέρα!!!
Από ότι ξέρω η διακοπή καπνίσματος αυξάνει το βάρος.Γιατί να ωφείλεται η παχυσαρκία στο ηλεκτρονικό τσιγάρο;Γυμναστική,περπάτημα και σωστή διατροφή είναι αυτό που κάνω εγώ κ δεν πήρα ούτε γραμμάριο!

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 22:43 »
δεν οφειλεται στο ητ η παχυσαρκία αλλα στη διακοπη του κτ.
Ποσα κιλα είσαι? Ποσο καπνιζες (αριθμος τσιγαρων- χρονικο διαστημα) και ποσο καιρο το εχεις κοψει? Αυτες οι παραμετροι παιζουν σημαντικό ρολο στον προσδιορισμό της πιθανότητας αυξησης βαρους.

Αποσυνδεδεμένος dimitris2000

  • **
  • 144
  • Φύλο: Άντρας
  • Μη μου τους κύκλους τάραττε.
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 23:08 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
Βασικά  πιστεύω οτι όλα είναι στο μυαλό μας
αν το ράψεις κιλά δεν παίρνεις  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 23:15 »
παιδια η αυξηση καθαρης μυικης μαζας ειναι τρομερα δυσκολη υποθεση απο μια ηλικια και μετα , μην μπερδευεστε. Αλλο πραγμα η αυξηση του μυικου τονου που μπορει ευκολα να επιτευχθει με συστηματικη εκγυμναση συγκεκριμενων μυικων ομαδων και αλλο η αυξηση μυικης μαζας. οι παραπανισιες θερμιδες 99% γινονται λιπος και 1% μαζα. αυτο που εχει  μεγιστη σημασία ειναι να καιμε τις θερμιδες που μοιραια θα προσλαβουμε λογω της αυξημενης ορεξης και του μειωμενου μεταβολισμου που προκαλειται απο την παυση του κτ

Humphrey,η αύξηση μυικής μάζας δεν ειναι απλα δυσκολη υπόθεση.... μετά την ενηλικίωση ειναι μή φυσιολογικη διαδικασία.
 Μπορει όμως παρολα αυτα να επιτευχθει με προπόνηση αντίστασης (βάρη) και με πρωτεινική διατροφή... ( η αυξηση μυικης μάζας, οχι απλα η τονικοτητα)
Απο την άλλη τα χαμηλα επίπεδα λίπους έχουν ως αποτέλεσμα η μυική μάζα να φαίνεται (στο μάτι) ως περισσότερη/μεγαλύτερη...
Μπορει δηλαδη καποιος να μην εχει στην ουσια αυξησει την μυική του μάζα αλλα να εχει ριξει τα ποσοστα του λιπους του με αποτελεσμα να δειχνει πιο ογκώδης (μυικά)... :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 16, 2012, 23:22 από Pastafarai »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 23:33 »
Από μικρός είχα τάσεις παχυσαρκίας.
Να φανταστείτε, ενώ τα νεογνά χάνουν βάρος τις τρεις πρώτες μέρες της ζωής τους, εγώ, στον πρώτο θηλασμό. ήπια 500gr  ;D

Τον δεύτερο μήνα ατμίσματος πήρα 7 κιλά... Ξαναγύρισε η γεύση, έλεγα ότι ζούσα ένα θαύμα, αλλά δεν ήταν μόνο αυτό. Κυριολεκτικά, ο νους μου ήταν στο φαγητό.
Τα υγρά, όλα τα υγρά, μου θύμιζαν φρέσκο βούτυρο.

Όταν, τον έκτο μήνα ατμίσματος, έκανα παρασπονδίες με ΚΤ  :-[
(υπήρξε μέρα που έκανα ολόκληρο πακέτο), η όρεξη ξαναήρθε, αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό.

Το γιατί ανοίγει η όρεξη με τη διακοπή του ΚΤ έχει ειπωθεί χιλιάδες φορές.
Φαίνεται όμως, ότι και οποιαδήποτε απότομη μεταβολή (που δεν έχει σχέση με συναισθηματικούς λόγους) ανοίγει την όρεξη.
Αυτό είναι το εμπειρικό μου συμπέρασμα, αν και δεν γίνεται να μετρηθεί επιστημονικά...  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος iceberg

  • **
  • 223
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 23:40 »
Καθίστε να επαληθευτούν αυτά που διαπίστωσε ο γιατρός στο Ωνάσειο και έχει να πέσει πολύ γέλιο!
Αν κατάλαβα καλά είπε ότι δεν υπάρχουν τα οι γνωστές αντιδράσεις του οργανισμού στην πρόσληψη νικοτίνης μετά τη χρήση η.τ
Πριν μας το ανακοινώσει αυτό είχαμε την αυξημένη όρεξη που οι περισσότεροι αντιμετώπισαν και τώρα που τα συζητάμε εγώ είχα και έντονα νεύρα τις πρώτες ειδικά μέρες διακοπής του κ.τ...μου είχε φανεί περίεργο μια και άτμιζα αλλά καλού κακού ενημέρωσα τους γύρω μου να μη με πολυπαρεξηγούν εκείνο το διάστημα γιατί κάτι σα να μην πήγαινε καλά...
Όλα αυτά είναι συμπτώματα έλλειψης νικοτίνης...το ότι ο γιατρός ψάχνει που πάει η νικοτίνη "μπορεί να την εκπνέουμε, μπορεί να μένει στο τανκ, αλλά για τώρα δεν ξέρω που πάει" είχε πει αν θυμάμαι καλά με βάζουν σε υποψίες ότι μπορεί και να έχουμε κόψει αρκετά περισσότερα με το η.τ και να μην το έχουμε καταλάβει ακόμα...
Προσθέστε και οτι αρκετοί έχουν πει οτι δεν έχουν πρόβλημα αν δεν ατμίσουν αρκετές ώρες (όπως κι εγώ) και άλλοι είπαν οτι παράτησαν και το η.τ μετά απο κάποιο διάστημα χωρίς κάποια ιδιαίτερη στέρηση ή προσπάθεια...
Απλές εικασίες ίσως κάνω, αλλά νομίζω όλα ταιριάζουν στο ότι ΔΕΝ λαμβάνουμε νικοτίνη ή λαμβάνουμε ελάχιστη στην πραγματικότητα.

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 08:50 »
αν συμβαινει αυτο θα ειναι υπεροχο! αλλα δυσκολο το βλεπω.. εισπνεουμε ατμο με νικοτινη δεν ειναι δυνατόν  να εξαφανιζεται, καπου πηγαινει ετσι δεν ειναι?
 
Παντως ειναι γεγονός οτι κι εγω παρατηρησα στον εαυτό μου πως αν δεν ατμισω 3-4 ωρες δεν αισθανομαι καποια νευρικοτητα. Οταν καπνιζα, μετα το δίωρο το μυαλο μου ηταν καρβουνο απο την επιθυμια !

Ως προς το φαγητό, θα ηταν πολυ χρησιμο να μας καταθεσουν την αποψη τους τα μελη που εχουν στο παρελθον κοψει το τσιγαρο μαχαιρι για καποιο διαστημα χωρις να ατμιζουν . Συγκρινοντας την ορεξη τους σε εκεινη τη φαση με την τωρινη που ατμιζουν εχουν δει καποια διαφορα? Εχει μειωθει η ορεξη ή εχει παραμεινει ίδια?

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 09:19 »
eγω παντως μετα απο το πρωτο 6μηνο που πηρα μερικα κιλα, τωρα εχω επανελθει στα κιλα μου χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια :yes:

Αποσυνδεδεμένος Georgestil

  • **
  • 244
  • Φύλο: Άντρας
  • ΤΟ ΚΟΨΑ ΤΟ ΡΙΜΑΔΙ
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 09:36 »
Καλημέρα και από εμένα. Η αλήθεια είναι ότι στους 4 μηνες που ατμίζω είχα πάρει 5 κιλάκια όμως αυτά τους πρώτους 2 μήνες. Τώρα είμαι οκ πάλι.
offtopic Σταύρο που χάθηκες τελος offtopic

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουαρίου 17, 2012, 09:54 »
Ταξιδι Γιωργη, επανηλθα τωρα ;D

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουαρίου 18, 2012, 03:34 »
Μετά από 1,5 μήνα ΗΤ, δεν έχει αυξηθεί η όρεξή μου.
Είμαι στα ίδια κιλά (ίσως μισό κιλό πάνω) χωρίς να έχω αλλάξει συνήθειες.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171595 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275562 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13963 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42800 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 404 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35053 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557798 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182105 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 179 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9218 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364