vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

496 επισκέπτες, 4 χρήστες
dkostas, camber, vougiouklakis, Lazy Dog

Twitter

Άτμισμα και Παχυσαρκία

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 12:33 »
ίσως η γλυκερίνη (επηρεαζόμενος από την γλυκιά γεύση που έχει) λέω ίσως να προκαλεί κάτι παρόμοιο στον οργανισμό ΚΑΙ ασφαλώς η γλυκερίνη δεν είναι ζάχαρι!
Αν παρακολουθεί κάποιος ειδικός ας μας το διασαφηνίσει.

Ειπαμε να διαβασεις τα σχετικα θεματα.
Το θεμα εχει εξαντληθει,
ψαξε βρες το πριν ξαναγραψεις.

Αποσυνδεδεμένος Cotton

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο υδρόφιλος
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 12:36 »
Απο όρεξη Αστα να πάνε....  Και πρίν και μετά το ίδιο είναι. Δε φευγει με τίποτα η πουτ..να. Πίνω πιο πολους καφέδες γιατι τους πίνω πιο γρήγορα. Έχω πιό πολύ ενέργεια και το παράξενο είναι οτι κοιμάμαι λίγες ώρες.Κατέβασα τη νικοτίνη στη μέση και πάλι τα ίδια. 2 δουλειές με 4-5 ώρες ύπνο

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 12:46 »
....η διαθεση μετραει και η ενεργητικοτητα :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Leon72

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 12:47 »
Κλασσικό σύμπτωμα διακοπής καπνίσματος!! Και εγώ το πρώτο διάστημα είχα έντονα αυξημένη όρεξη, ξυπνούσα στις 4 το πρωί ΕΝΤΕΛΩΣ ξεκούραστος (δυστυχώς αυτό κράτησε λίγο), κλπ.
Παρεμπιπτόντως, ο ανθρώπινος οργανισμός δεν μεταβολίζει ΤΙΠΟΤΑ με την εισπνοή!! Kαι e-παϊδάκι να είχε βγεί και να άτμιζες 30 μλ την ημέρα, δεν θα έπαιρνες ούτε μικρογραμμάριο!!!!  ;D

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 12:49 »
ο συνδυασμος νικοτινης -καφεινινης (και τα 2 διεγερτικα) μειωνεις το ενα αυξανεις το αλλο με τον καφε ομως χρειαζεται και καποια προσοχη ειδικα αν τον πινεις γλυκο γιατι αυξανεις και την καταναλωση ζαχαρης  :)
λεον η τοποθετηση ηταν εντελως θεωρητικη αν και νανογραμαρια τα καταναλωνουμε .... οσο για το παιδακι ....μαλον θα το πιναμε με καλαμακι κι οχι με ατμο  :)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 16:39 »
o αέρας δεν παχαίνει. Το φαί παχαίνει.
Και το καθισιό.
Ψυχολογικό είναι το φαινόμενο, επειδή μας είχαν ζαλίσει ότι όσοι κόβουν το τσιγάρο βάζουν κιλά.
Και ναι, η διακοπή της νικοτίνης και η απώλεια της ενασχόλησης των χεριών με το τσιγάρο ενέχουν τον κίνδυνο να αυξηθεί η όρεξη, αλλά με το η.τ. δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Εκτός αν πιστεύουμε ότι η πίσσα αδυνατίζει.
Εγώ τους πρώτους δυο μήνες έχασα 1-2 γιατί έτρεχα όλη μέρα και δεν έτρωγα καλά, μετά έμεινα σταθερή για άλλο τόσο επειδή ηρέμησε το πρόγραμμά μου και μετά σταμάτησα 2 μήνες το γυμναστήριο λόγω άλλων υποχρεώσεων και χαλάρωσε η προσοχή μου στο τι τρώω. Τώρα, αν έβαλα 3-4 κιλά σε 2 μήνες (δεν ξέρω ακριβές νούμερο, γιατί ζυγαριά υπάρχει μόνο στο γυμναστήριο) δε μου φταίει το η.τ. αλλά κάποιες υποχρεώσεις που με πήραν από κάτω. Και από ότι είχα διαβάσει παλιά εδώ, οι ατμιστές που έβαλαν κιλά σε σχέση με αυτούς που δεν έβαλαν ήταν μοιρασμένοι. Οπότε, φαντάζομαι ότι ψυχολογικό είναι το θέμα. Οταν χαίρεσαι που απαλλάσσεσαι από το διάβολο ανοίγει η όρεξη :)

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 16:56 »
εχτες φιλος ο οποιος ειχε καποιες ενοχλησεις στην βουβωνικη χωρα εκανε γενικες εξετασεις ,αιματος,ουρων,αξονικη , κ.λ.π . ο φιλος ειναι ατμιστης.....του ειπε η γιατρος οτι εχει μια μικρη βουβοκοιλη η οποια δεν χρειαζετε επεμβαση αμεσα . στο τριπλεξ ομως που εκανε για την καρδια του βρεθηκαν ασβεστωματα στις περιφερειες των βαλβιδων , ρωτησε η γιατρος αν εχει κοψει το καπνισμα ,εκεινος ειπε ναι αλλα ατμιζω η.τ .......
ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑΤΡΟΥ
κοβεις αμεσα το φαι η το ηλεκτρονικο τσιγαρο , καλυτερα να μου κανεις 5 τσιγαρα την ημερα παρα να μου παιρνεις 200 γραμμαρια το μηνα . (προσοχη δεν του ειπε τι βλακειες κ.λ.π ειναι το η.τ ) .
το εγραψα αυτο διοτι πολλοι επιμενουν οτι η διακοπη τσιγαρου δεν συνεπαγεται με αυξηση κιλων .
και παραθετω το εξης


Η δράση της νικοτίνης

Η αλήθεια είναι ότι βραχυπρόθεσμα η νικοτίνη μπορεί να μειώσει την όρεξη. Πιο συγκεκριμένα καταστέλλει την όρεξη για διάστημα 2 έως και 3 ωρών από το κάπνισμα ενός τσιγάρου, ενώ ενισχύει την αίσθηση κορεσμού μετά από το γεύμα. Παράλληλα αυξάνει την ενέργεια που χρησιμοποιεί ο οργανισμός.
«Ένα τσιγάρο αυξάνει κατά 3%...
την κατανάλωση ενέργειας στο επόμενο μισάωρο» σημειώνει η κλινική διαιτολόγος-διατροφολόγος, Ιωάννα Κατσαρόλη. «Σε συνήθεις καπνιστές που καπνίζουν 24 τσιγάρα μέσα σε μία ημέρα, παρατηρείται αύξηση του μεταβολισμού, που κυμαίνεται στις 2230 με 2445 θερμίδες. Η εξήγηση για την προσωρινή αυτή δράση συνδέεται με το γεγονός πως η νικοτίνη διεγείρει το συμπαθητικό νευρικό σύστημα του οργανισμού, το οποίο εκτός των άλλων επηρεάζει και το μεταβολικό μας ρυθμό.»
Οι επιδράσεις αυτές του τσιγάρου πιθανότατα εξηγούν για ποιο λόγο οι καπνιστές έχουν κατά μέσο όρο χαμηλότερο σωματικό βάρος από τους μη καπνιστές αλλά και για ποιο λόγο όσοι διακόπτουν το κάπνισμα έχουν την τάση να παίρνουν βάρος.


Αποσυνδεδεμένος npaolo

  • **
  • 235
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 17:13 »
Ελαττώστε δραματικά από την καθημερινή σας διατροφή το αλάτι,την ζάχαρη και το άσπρο αλεύρι και τρώτε πέντε γεύματα την ήμερα να δείτε πόσο εύκολα θα χάσετε βάρος χωρίς να έχετε την αίσθηση πεινάς .δεν είναι εύκολο και το γνωρίζω χρειάζεται και μια παρασπονδία.....

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 17:46 »
Εχω παρατηρήσει κι εγώ μεταβολές στην όρεξη μου 3 εβδομάδες που ατμίζω... Πεινάω λίγο παραπάνω... Θέλω το γλυκό μου καθημερινά. Πράγμα που δεν το είχα πριν. Χλαπάκιαζα μεν, όχι τόσο γλυκά δε...
Έτσι και βρω τίποτα υγρά με γεύση παστίτσιο, καρμπονάρα και άλλα τέτοια... φρούτα του δάσους, την κάτσαμε. Θα ανοίγω τα μπουκαλάκια και θα βάζω καλαμάκι.

Αποσυνδεδεμένος Humphrey

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
  • Σήμερα είναι το αύριο για τ οποίο ανησυχούσες χτες
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 20:19 »
 :laugh1: :laugh1: ακου καλαμακι!!

εμενα αυτό που με ανησυχεί είναι να μην ξημερωσει μια μέρα όπου η αντιαισθητική μου οψη στον καθρέφτη ρίξει τόσο την ψυχολογία και αυτοπεποιθηση μου που ξανακυλήσω στον κατηφορο προκειμενου να ρίξω το βαρος. Πεφτει το ατιμο το επιπεδο γλυκόζης στο αίμα, πεφτει ο μεταβολισμός και ανεβαινει η όρεξη. Αυτα είναι τα μοναδικά ίσως "πλεονεκτηματα" αν μπορουμε να χρησιμοποιησουμε αυτη τη λέξη, του καταραμενου κ.τ.
Χρειάζεται περισσότερη γυμναστική , εγω προσωπικά προσπαθώ να περπαταω καθημερινα 5  τουλαχιστον χιλιομετρα , όχι πως θα καψω πολλες θερμίδες (γυρω στις 300 μόνο) αλλα είναι μια αρχη..

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 20:30 »
Χρειάζεται περισσότερη γυμναστική , εγω προσωπικά προσπαθώ να περπαταω καθημερινα 5  τουλαχιστον χιλιομετρα , όχι πως θα καψω πολλες θερμίδες (γυρω στις 300 μόνο) αλλα είναι μια αρχη..
Εύγε Humphrey! Με τόσο περπάτημα τα οφέλη είναι τέτοια που οι 300 θερμίδες είναι το λιγότερο!
Ζηλεύω αλλά... είμαι τεμπέλης.
 :))

Αποσυνδεδεμένος tomk8ww

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 20:52 »
πάντως παίδες κάτι γίνεται.
Από τότε που έκοψα το κ.τ εντελώς (2 μήνες+),άρχισα να βάζω κιλά :angry_orange:......ίσως φταίει που τραυμάτισα και το γόνατο και δεν πολυκινούμαι,πάντως..........πεινάω......περισσότερο >:(

Αποσυνδεδεμένος jimkaldi

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 21:44 »
μια ευκολη βοηθεια ειναι νερακι και παξιμαδια ...κοβουν λιγο την ορεξη χωρις να προσθετουν πολλα ;)

Αποσυνδεδεμένος foukis40

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 20, 2012, 21:58 »
Κι εγώ εδώ και 20 μέρες που σταμάτησα το κάπνισμα, έχω τρελή λιγούρα αλλά κρατιέμαι.
Το πρωί ένα σουσαμένιο κουλούρι με ένα χυμό ... καλό μεσημεριανό και το βράδυ πάλι κουλουράκι με χυμό μαζί με κάποια συμπληρώματα διατροφής !
Πεινάω πολύ αλλά αν δεν κλείσεις το στόμα δε χάνεις κιλά.

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα και Παχυσαρκία
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουαρίου 16, 2012, 16:02 »
να ξεκαθαρισουμε ομως κατι εδω ... αλλο το βαρος αλλο η παχυσαρκια.. μπορει να συνδεονται αλλα δεν ειναι ιδια.

Η παχυσαρκια ειναι παραπανω ποσοστο λιπος του κανονικου ..
η αυξηση βαρους αν ειναι απο αυξηση της μυικης μαζας δεν ειναι κακο αλλα αντιθετως ειναι καλο.

γι αυτο η ζυγαρια δεν λεει παντα την αληθεια αλλα μονο η λιπομετρηση δινει χρησιμα συμπερασματα.
Καποιος που εχει εμπειρια μπορει να το δει χοντρικα και με το ματι το ποσοστο λιπους χωρις λιπομετρηση

Εγω δεν παρατηρησα αυξηση πανω απο 1 κιλο λιπους -> αντιθετως παρατηρησα αυξηση μυικης μαζας -> μεγαλυτερο μυικο τονο

δηλαδη συνολο πήρα 3-4 κιλα επιπλεον αλλα δεν ειτανε ολα λιπος... ειτανε και μυικη μαζα γιατι ειδα διαφορα στη δυναμη
τωρα ειμαι μονο +2 απο οταν ξεκινησα

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171523 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9277 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42758 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34992 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557669 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182008 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9165 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364