vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

296 επισκέπτες, 8 χρήστες
ilias1972, manoslykos, ZoeM, tibolaso, georgeboy, Buliwyf, ΨΗΛΟΣ, maprix

Twitter

Lost Vape UB Lite Pod

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Lost Vape UB Lite Pod
« στις: Μαΐου 20, 2021, 21:39 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την LOST VAPE)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)




Η συσκευή είναι κατασκευασμένη από αλουμίνιο, έχει διαστάσεις 115x20.6x19.8mm και ζυγίζει 47.5g.
Έχει ενσωματωμένη μπαταρία 1000mAh, παίζει από τα 7 μέχρι τα 30W και το ποντ έχει χωρητικότητα υγρού 2ml.
Λειτουργεί με αυτόματη τζούρα αλλά έχει και κανονικό κουμπί fire και τέλος
φορτίζει μέσω μιας θύρας Type-C στο κάτω μέρος της συσκευής.


Οι αντιστάσεις που χρησιμοποιεί είναι η καινούργια σειρά αντιστάσεων UB LITE.
Για την ώρα υπάρχουν τρεις διαφορετικές διαθέσιμες, η L1 στα 0.4Ω με εύρος τα 20-30W,
η L3 στα 0.8Ω με εύρος τα 12-17W και η η L5 στα 1.4Ω με εύρος τα 8-10W.


Η συσκευασία περιλαμβάνει τη συσκευή, ένα καλώδιο Type-C για τη φόρτιση, ένα λουράκι για να κρεμάμε
τη συσκευή γύρω από το λαιμό και δύο αντιστάσεις. Την L1 στα 0.4Ω και την L5 στα 1.4Ω.


Το ποντ πωλείται στα παρακάτω επτά χρώματα.


Η συσκευή ανήκει στη κατηγορία φτηνό(ελπίζω δηλαδή) ποντ με άρτια τζούρα, αντιστάσεις με ωραία γεύση που αντέχουν και χωρίς διαρροές. Είναι από τα ποντάκια που τα φουλάρεις στη νικοτίνη με ένα καθαρό σχετικά υγρό, πετάς 2-3 στο τσαντάκι να υπάρχουν και τη βγάζεις άνετα όλη τη μέρα. 

Το επιστόμιο που είναι ένα με το ποντ αν και φαίνεται φαρδύ και πλακουτσωτό στην όψη, η εσωτερική διάμετρος είναι μικρή και κάνει αυτή τη μικρή καμπύλη που κάνουν και τα MTL επιστόμια και βοηθάει πιστεύω λίγο ακόμα στη γεύση πέρα από τις αντιστάσεις που είναι καλές. Το ποντ είναι σχετικά διάφανο αλλά θα το προτιμούσα λιγότερο φιμέ για να φαίνεται καλύτερα η στάθμη του υγρού.

Το μισό ποντ μπαίνει μέσα στη συσκευή για να κουμπώσει οπότε δεν μπορείς να δεις καθαρά τη στάθμη του υγρού αλλά το καλό είναι ότι ξέρεις αν όταν το ποντ είναι κουμπωμένο, η στάθμη πέσει κάτω από εκεί που βλέπεις μετά από κάποιες τζούρες καλό είναι να γεμίσεις. Η αναπλήρωση γίνεται στο πίσω και κάτω μέρος του ποντ και είναι πανεύκολη. Η τάπα σιλικόνης ανοίγει και κλείνει πανεύκολα, και δεν είχα θέμα με διαφορετικές μύτες μπουκαλιών. Σίγουρα θα προτιμούσα να μπορούσα να γεμίσω με υγρό χωρίς να χρειαστεί να βγάζω το ποντ από τη θέση του, πχ όταν είμαι έξω δεν θέλω να πιάνω το ίδιο το ποντ ή το επιστόμιο με τα χέρια οπότε αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ έξτρα χαρτοπετσέτες κλπ.

Το ποντ συγκρατείται στη θέση του με ένα στρογγυλό μαγνήτη που υπάρχει στο εσωτερικό και είναι σχεδόν ακατόρθωτο να ξεκουμπώσει σε τσέπες κλπ ειδικά αφού το μισό βρίσκεται μέσα στη συσκευή. Ο μόνος τρόπος που κατάφερα να το ξεκουμπώσω ήταν να το κρατήσω από το επιστόμιο και να το τινάξω πάρα πολύ δυνατά και να πέσει η συσκευή κάτω, οπότε θεωρώ ότι υπό κανονικές συνθήκες δεν ξεκουμπώνει με τίποτα.


Η εισαγωγή του αέρα βρίσκεται στο πίσω μέρος της συσκευής και μπορούμε να τη ρυθμίσουμε με τη ροδέλα που έχει. Στο τέρμα ανοιχτό είναι μια ωραία σφιχτή πνευμονική τζούρα και στο σχεδόν κλειστό γίνεται πάρα πολύ σφιχτή που σχεδόν δεν περνάει αέρας. Δυστυχώς η παπαρίτσα που έχει για να το κουνάς αριστερά-δεξιά με το δάχτυλο είναι πολύ μικρή και σε συνδιασμό με τη ροδέλα που είναι αρκετά σφιχτή, κάνει το πέρα δώθε δύσκολο και ειδικά αν δεν έχετε νυχάκι ή έχετε χοντρά δάχτυλα. Εμένα δηλαδή τις πρώτες μέρες που το δοκίμαζα με τις διάφορες αντιστάσεις και έπαιζα με όλα τα στυλ αέρα, με κούραζε όταν ήθελα να το πάω λίγο αριστερά ή λίγο δεξιά.

Όπως έγραψα και πιο πάνω λειτουργεί με αυτόματη τζούρα, δηλαδή ενεργοποιείται μόλις αρχίσεις να παίρνεις τζούρα, έχει όμως και κανονικό κουμπί fire. Το οποίο κουμπί έχει πολύ ωραία αίσθηση, όχι τελείως μαλακό στο πάτημα και δεν παίζει καθόλου. Πάνω από το κουμπί έχουμε μία led ένδειξη η οποία έχει τρεις διαφορετικές χρωματικές ενδείξεις. Για τη στάθμη της μπαταρίας και για το ποια αντίσταση βάλαμε. Η στάθμη της μπαταρίας αρχίζει με πράσινο όταν είναι φουλ φορτισμένη, γίνεται μπλε όταν πέσει στη μέση και κόκκινη όταν η συσκευή πρέπει να φορτιστεί.

Για τις αντιστάσεις τώρα, έχουμε κόκκινη ένδειξη για την 0.4, μπλε για την 0.8 και πράσινη για την 1.4. Αυτό που θα ήθελα να ήταν διαφορετικό εδώ είναι ότι η συσκευή αποφασίζει από μόνη της τα βατ που θα παίξει ανάλογα την αντίσταση που βάλαμε και δεν μπορούμε εμείς να διαλέξουμε. Θα ήταν προτιμότερο αν μας έδινε τουλάχιστον τρεις επιλογές για τα βατ που μπορούμε να παίξουμε με κάθε διαφορετική αντίσταση με τρία κλικ του fire κουμπιού. Προσωπικά θεωρώ, με τον τρόπο που ατμίζω εγώ, ότι η συσκευή δίνει λιγότερα βατ από αυτά που θα ήθελα εγώ σε κάθε αντίσταση. Δηλαδή σε κάθε μου τζούρα ένιωθα όπως όταν έχει πέσει η στάθμη της μπαταρίας σε ένα μηχανικό μοντ ώστε να το καταλάβεις όταν τραβάς τζούρα. Σε φίλο που ατμίζει αποκλειστικά με τέτοιες συσκευές και του έδωσα ένα να το δοκιμάζει για κάποιες μέρες, δεν μου ανέφερε το συγκεκριμένο οπότε για μη το δένετε και τελείως κόμπο ότι ισχύει αυτό που λέω.

Οι αντιστάσεις αντέχουν μια χαρά με καθαρά υγρά, δεν δοκίμασα κάποιο πιο δύσκολο υγρό γιατί θεωρώ τέτοιες συσκευές δεν είναι για να παίζεις με πολύπλοκα υγρά ή βρώμικα. Από τις τρεις αντιστάσεις μου άρεσαν περισσότερο οι 0.4 και 0.8 μόνο και μόνο γιατί η 1.4 παίζει σε πολύ χαμηλά βατ και όπως έγραψα και λίγο πιο πάνω, ένιωθα που ένιωθα ότι θα ήθελα παραπάνω βατ, με την 1.4 στα 8-10W το ένιωθα τζούφιο. Η 0.8 νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή για να είσαι σε καλά επίπεδα σε κατανάλωση και η μπαταρία να καταφέρνει να αντέχει παραπάνω. Η οποία μπαταρία σίγουρα θα ήθελα να είναι μεγαλύτερη αλλά νομίζω όλοι καταλαβαίνουμε ότι με μια τέτοια συσκευή δεν μπορείς να βγάλεις όλη μέρα εκτός αν είσαι πολύ συντηρητικός στον τρόπο που ατμίζεις.

Εμφανισιακά είναι πανέμορφο, όλα τα χρώματα είναι ένα και ένα και από κοντά. Είναι πανάλαφρο, ξεχνάς ότι το κρατάς στο χέρι ή ότι το έχεις στη τσέπη για τη πλάκα σου και το σχήμα του είναι μια χαρά βολικό στο χέρι. Αυτά.


Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Lost Vape UB Lite Pod
« Απάντηση #1 στις: Μαΐου 20, 2021, 21:56 »
Εννοείται πως θα ξέχναγα να γράψω κάτι και αυτή τη φορά ήταν για τις διαρροές.

Λοιπόν, είχα μια συσκευή που την γέμισα και την άφησα στην άκρη και μετά από 2 βδομάδες ακριβώς δεν έχει βγάλει ούτε δάκρυ από κάτω. Άλλη μία που χρησιμοποιούσα για δύο μέρες, την άφηνα για 4 και την ξαναχρησιμοποιούσα και πάει λέγοντας και δεν είχα δάκρυ ούτε εκεί. Επόμενη συσκευή ήταν αυτή που χρησιμοποιούσα όλη μέρα και ούτε εδώ παρατήρησα κάτι από διαρροές ή έστω δάκρυ.

Θεωρώ ότι στα βατ που δίνει η συσκευή σε κάθε αντίσταση είναι ο λόγος που δεν τρέχουν, πέρα από το ότι μπορεί να είναι και κατασκευαστικά καλά φτιαγμένες. Αν μπορούσα να αλλάξω τα βατ και έβαζα ότι ήθελα, θεωρώ ότι η 0.4 ειδικά θα μπορούσε να μαζέψει υδρατμούς από κάτω ενώ με τον τρόπο που λειτουργεί τώρα δεν γίνεται ή δεν το έχω καταφέρει εγώ ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Lost Vape UB Lite Pod
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 21, 2021, 11:35 »
πανεμορφο pod και πολυ καλη τιμη για Ελλαδα στα 23 ευρω το βρηκα...!  οποτε πιστευω μετα το wenax/avp cube θα εβαζα και αυτο στην 3 θεση του καλυτερου pod για το 2021...!!!!!   :thumpup:

*εξαιρετική παρουσίαση!! 8)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 169 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181394 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 57 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8792 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34370 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537946 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60351 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238571 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 740 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16631 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138726 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085895 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63