vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

278 επισκέπτες, 4 χρήστες
Teokoro, Chris66, manoslykos, pngtszs1976

Twitter

Vaporesso Swag PX80

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Vaporesso Swag PX80
« στις: Φεβρουαρίου 06, 2021, 20:46 »


Η Vaporesso κυκλοφόρησε πολύ πρόσφατα το Vaporesso Swag PX80 kit, τη τρίτη κατά συσκευή της με το όνομα Swag
Μετά από τα Swag και Swag II, έχουμε το Swag PX80.
Ακολουθώντας την τάση της εποχής, το Swag PX80 δέχεται μόνο το δικό του Swag Pod, με τον ίδιο περίπου τόπο που μια σειρά από άλλες συσκευές δέχονται μόνο τα δικά τους pods, αφού από το mod απουσιάζει ο κλασικός 510 πόλος.
To Vaporesso Swag PX80 kit τροφοδοτείται από μια 18650 μπαταρία και αποδίδει μέγιστη ισχύ 80W. Δέχεται αποκλειστικά μόνο το δικό του Swag pod, που έχει χωρητικότητα 4ml στην standard έκδοση και 2ml στην tpd έκδοση.

To Vaporesso Swag PX80 kit έρχεται στην παρακάτω συσκευασία


Στη συσκευασία περιλαμβάνονται τα ακόλουθα
·        1 x SWAG PX80 MOD
·        1 x SWAG POD (4ml)
·        1 x GTX 0.2ohm Mesh Coil 
·        1 x GTX 0.3ohm Mesh Coil
·        1 x Type-C USB Cable
·        1 x User Manual
·        1 x Warranty Card
·        1 x Reminder Card



Στο κουτί υπάρχει το απαραίτητο scratch για τον έλεγχο της γνησιότητας της συσκευής.
Το εγχειρίδιο των οδηγιών χρήσης είναι πολύ καλογραμμένο και κατατοπιστικό, με πλήθος εικόνων, είναι γραμμένο σε διάφορες γλώσσες και στην ελληνική. Πολύ θετικό γεγονός αυτό, αφού σπάνια βλέπουμε εγχειρίδιο οδηγιών χρήσης και στην ελληνική γλώσσα.


To Vaporesso Swag PX80 kit είναι διαθέσιμο σε πέντε διαφορετικούς και πολύ όμορφους χρωματικούς συνδυασμούς. 
Το ένα πλαϊνό πάνελ έχει αυτές τις πέντε χρωματικές εκδοχές, αφού το άλλο είναι ίδιο σε όλα. Αυτό που είναι ίδιο και στις πέντε εκδοχές έχει το χρώμα του γραφίτη και καλύπτει με έναν πολύ πρωτότυπο stealth τρόπο θα λέγαμε, την έγχρωμη TFT οθόνη των 0,96 ιντσών.




Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του και οι διαστάσεις του είναι τα παρακάτω
Dimensions: 99.7x 27.2x 50.9mm
 POD Capacity: 4ml (Standard)
 Coil: GTX 0.2ohm Mesh Coil (45-60W) 
        GTX 0.3ohm Mesh Coil (32-45W) 
 Output Wattage: 5-80W
 Battery: External 18650 
 Display: 0.96" TFT Screen
 Charging: Type-C, 5V/2A

User-friendly Interface with 0.96" TFT Screen
 5-80W adjustable wattage by single 18650 battery
 AXON CHIP for 0.001s INSTA-FIRE
 Extremely compact design with hard leather cover
 GTX coils deliver pure flavor smoothly



To Vaporesso Swag PX80 είναι μια πάρα πολύ όμορφη συσκευή, με πολύ όμορφες γραμμές που διακρίνει κανείς με την πρώτη ματιά την εξαιρετική ποιότητα κατασκευής του. Το ίδιο πολύ καλή δείχνει και η βαφή του.
Όλες του οι ακμές και οι κορυφές είναι πολύ έντονα καμπυλωμένες, με αποτέλεσμα τα κρατιέται στο χέρι πολύ ωραία. Παρά το μικρό του μέγεθος, η εργονομία του είναι πολύ καλή και το ύψος στο οποίο βρίσκεται το fire button  είναι  ιδανικό. Το γράφω αυτό γιατί συσκευές που έχουν μικρό μέγεθος χάνονται κάπως στην παλάμη και ο δείκτης ή ο αντίχειρας δεν βρίσκει με ευκολία το fire button στο ύψος που θα ήθελε.
Η έντονη καμπύλωσή του έχει σαν αποτέλεσμα η βάση στήριξής του να έχει σχετικά μικρό εμβαδόν και η στήριξη σε όρθια θέση δεν είναι και τόσο σταθερή όσο θα ήθελα.



Στη βάση στήριξης υπάρχουν τρεις οπές διαφυγής αερίων.


Στην πρόσοψη της συσκευής και με σειρά από πάνω προς τα κάτω, υπάρχουν το fire button, τα πλήκτρα επιλογών συν και πλην και η θύρα φόρτισης. 
Το fire button είναι κυκλικό, εξέχει όσο πρέπει από το σώμα της συσκευής και πυροδοτεί με ένα πολύ διακριτικό ήχο. Πυροδοτεί σαφέστατα και ακαριαία. Αυτό είναι απολύτως αισθητό. Η εταιρεία ισχυρίζεται πως ο χρόνος απόκρισης κατά την πυροδότηση είναι της τάξης του 1ms.
Και τα πλήκτρα των επιλογών συν και πλην δουλεύουν άψογα, είναι όμως σχετικά μικρά και πολύ κοντά το ένα στο άλλο, οπότε αυτό μπορεί να δυσκολεύει σε κάποιες περιπτώσεις τις επιλογές, ανάλογα το μέγεθος των δακτύλων του χρήστη. Δεν είναι όμως και κανένα μεγάλο ζήτημα αυτό.
Η θύρα φόρτισης είναι micro usb τύπου C και φορτίζει με τάση 5V και ρεύμα
Η φόρτιση είναι αρκετά γρήγορη και μπορεί κανείς να ατμίζει κατά τη διάρκειά της.
Το ένα πλευρικό πάνελ της συσκευής είναι διακοσμημένο με κάποιου είδους ποιοτική απομίμηση δέρματος και στο άλλο πάνελ είναι κρυμμένη η έγχρωμη TFT οθόνη των 0,96 ιντσών. 
Ίσως υπάρχει και σε κάποια άλλη συσκευή τέτοια οθόνη, αλλά εγώ προσωπικά πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο. Η οθόνη ενεργοποιείται με την πυροδότηση κι όταν σβήνει δεν φαίνεται καθόλου. Είναι μια οθόνη stealth θα λέγαμε. Δεν διακρίνεται όταν είναι απενεργοποιημένη. Το πάνελ δείχνει να έχει μια ενιαία και ομοιόμορφη όψη.



Στην έγχρωμη οθόνη υπάρχει η δυνατότητα επιλογής χρώματος. Οι επιλογές είναι τρεις: πράσινο, μπλε και ροζ χρώμα, αλλά αυτό όχι για όλους τους χαρακτήρες, αφού οι περισσότεροι παραμένουν λευκοί σε όλες τις χρωματικές επιλογές.
Στην οθόνη αναγράφονται το επιλεγμένο mode λειτουργίας, η ισχύς, η τιμή της αντίστασης, η τάση, η διάρκεια της τζούρας, το πλήθος των puffs και η πρόταση του εύρους ιδανικής ισχύος για τον τύπο της αντίστασης που βρίσκεται στο pod. Υπάρχουν επίσης ένδειξη που επισημαίνει αν η επιλογές στη συσκευή είναι κλειδωμένες και η απαραίτητη μπάρα που δείχνει τη στάθμη φόρτισης της μπαταρίας. Η οθόνη είναι κατακόρυφης διάταξης και είναι πολύ φωτεινή και ευανάγνωστη. Αν και κάποιες από τις όχι και τόσο απαραίτητες ενδείξεις αναγράφονται με σχετικά μικρούς χαρακτήρες, φωτίζονται και διαβάζονται πολύ άνετα.

Η 18650 μπαταρία τοποθετείται με τον θετικό της πόλο προς τα κάτω. Το καπάκι που αποκαλύπτει τον χώρο υποδοχής της μπαταρίας χρειάζεται αρκετή περιστροφή για να ξεβιδωθεί, αλλά βιδώνει και ξεβιδώνει άψογα.





Η συσκευή είναι πολύ συμπαγής και απουσιάζει οποιοσδήποτε ανεπιθύμητος ήχος κακής εφαρμογής, κροταλίσματος κτλ. Όπως προανέφερα, η συσκευή διακρίνεται για την ποιότητα κατασκευής της. Τα πάντα πάνω της αρμόζουν και δένουν ιδανικά.
To Vaporesso Swag PX80 οδηγείται από το AXON CHIP της Vaporesso. To chipset αυτό, εκτός από την ταχύτατη πυροδότηση που παρέχει της τάξης του 1ms, δίνει τη δυνατότητα επιλογής ανάμεσα σε τρία διαφορετικά modes λειτουργίας: Smart VW, VW και VV
To Smart VW αναγνωρίζει την αντίσταση, όπως και τα άλλα φυσικά, αλλά κάνει αυτόματη επιλογή της ιδανικής ισχύος. 
Πολλές άλλες αντίστοιχες συσκευές έχουν μόνο αυτή την επιλογή και μετά πρέπει ο χρήστης να αλλάξει και να επιλέξει την ισχύ που επιθυμεί. 
Εδώ είναι πάρα πολύ θετικό το γεγονός πως αυτή η επιλογή είναι η μία από τις τρεις που προσφέρονται και όχι η μόνη. 
Το AXON CHIP προσφέρει και έξι διαφορετικά συστήματα προστασίας. H μέγιστη ισχύς που αποδίδει η συσκευή είναι 80W.


Στο μενού επιλογών μπαίνει κάποιος με ταυτόχρονη πληκτρολόγηση των πλήκτρων συν και πλην. Με τρία σύντομα κλικ η συσκευή κλειδώνει τις επιλογές, αλλά η πυροδότηση είναι σε ισχύ. Κλειδώνει τις επιλογές, όχι και την πυροδότηση.
Τέλος η συσκευή συγκρατεί το pod στη θέση του με τέσσερις κυκλικούς μαγνήτες. Στη βάση του pod υπάρχει ένας μεγάλος κυκλικός μαγνήτης, που έλκεται από τους τέσσερις μικρότερους μαγνήτες που βρίσκονται στη συσκευή, με όποιο τρόπο κι αν τοποθετηθεί στο pod στη θέση του.



Πάμε όμως τώρα στο pod που παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον και συγκεντρώνει αρκετές καινοτομίες. 
Το Swag pod στην standard έκδοση έχει χωρητικότητα υγρού 4ml, ενώ στην tpd έκδοση 2ml.





Μια πρώτη καινοτομία του pod είναι πως με την περιστροφή του επιστομίου κλειδώνει και ξεκλειδώνει ο μηχανισμός εισαγωγής ή αντικατάστασης της αντίστασης. Ένα μικρό τριγωνάκι στο επιστόμιο δείχνει πάνω στο top cap την επιλογή κλειδώματος ή ξεκλειδώματος που έχουμε κάνει. 
Στην ξεκλείδωτη επιλογή, με μια μικρή σχετικά πίεση, κατεβαίνει το επιστόμιο μέσα στο pod και σπρώχνει την αντίσταση για να βγει. Αλλά δεν κάνει μόνο αυτό. Ταυτόχρονα κλείνει και την εισαγωγή του υγρού από το tank προς την αντίσταση, οπότε η αντικατάσταση της αντίστασης είναι απολύτως καθαρή, χωρίς να υπάρχει η δυνατότητα το υγρό να βγει από το tank, να χυθεί ή να μας λερώσει. Η αντικατάσταση της αντίστασης ή η εναλλαγή της με κάποια άλλη είναι πολύ εύκολη, απολύτως στεγανή, με τα υγρά κλειστά. Απίθανη καινοτομία που μου άρεσε πάρα πολύ.


Ο μόνος τρόπος που θα μπορούσε κανείς να δει διαρροή είναι από τις οπές του συστήματος airflow. Αλλά εδώ έχουμε τη δεύτερη καινοτομία. 
Υπάρχει σύστημα ανακύκλωσης του υγρού. Το υγρό που ενδεχομένως θα διέφευγε προς τις οπές του airflow, ανακυκλώνεται και επανέρχεται στο tank. Εντυπωσιακό κι αυτό.

Τέλος στο θέμα της στεγανότητας και των διαρροών, οι αντιστάσεις με τρία o rings σφραγίζουν και την οποιαδήποτε διαρροή υγρού προς τη βάση του tank
Τα τρία o rings βρίσκονται σε διαφορετικό ύψος. Και προς τη βάση λοιπόν η διαρροή είναι αδύνατη. Τέτοια απόλυτη στεγανότητα δεν έχω συναντήσει σε άλλο pod τέτοιου τύπου. Παρ’ όλα αυτά, και ο χώρος υποδοχής του pod στο πάνω μέρος της συσκευής είναι στεγανοποιημένος και δεν επιτρέπει την εισαγωγή υγρού στο εσωτερικό της συσκευής.

Για να γίνει η αναπλήρωση του υγρού, πρέπει το pod να αποσπαστεί από τη συσκευή. Η τάπα σιλικόνης σφραγίζει πάρα πολύ καλά, αλλά ανοίγει σχετικά δύσκολα. Θα μπορούσε κανείς να πει πως είναι αρνητικό το γεγονός πως χρειάζεται να αποσπαστεί το pod για την αναπλήρωση υγρού από κάτω, αλλά αισθητικά το pod δείχνει πιο όμορφο χωρίς να φαίνεται εξωτερικά η τάπα σιλικόνης. Η οπή που αποκαλύπτεται με το σήκωμα της τάπας είναι αρκετά μεγάλη κι η αναπλήρωση γίνεται πολύ εύκολα.



To Vaporesso Swag PX80 έρχεται με δύο αντιστάσεις της σειράς GTX. Την GTX των 0,2Ω με προτεινόμενη ισχύ λειτουργίας 45-60W και την GTX των 0,3Ω με προτεινόμενη ισχύ λειτουργίας 32-45W. Και οι δύο αντιστάσεις είναι τύπου mesh, όπως όλες οι αντιστάσεις αυτής της σειράς. 
Οι άλλες τρεις αντιστάσεις της σειράς GTX που μπορεί να δεχτεί η συσκευή είναι οι 0,6Ω (20-30W), 0,8Ω (12-20W) και 1,2Ω  (7-11W)
Πολύ ικανοποιητική ποικιλία για όλα τα γούστα.




Στην αρχή δοκίμασα τις δύο αντιστάσεις της συσκευασίας, αυτές των 0,2Ω και 0,3Ω. Και οι δύο αποδίδουν εξίσου καλά, χωρίς να μπορώ να τις ξεχωρίσω. Παράγεται πλούσιος και γευστικός ατμός, που στο πλαίσιο της προτεινόμενης ισχύος είναι χλιαρός προς το δροσερός.
Η τζούρα που δίνουν είναι restricted dl. Σε καμιά περίπτωση, ακόμη και με το airflow τέρμα ανοικτό, η τζούρα δεν γίνεται ακραία αεράτη. 
Κλείνοντας τον αέρα στο μισό, η γεύση γίνεται εντονότερη και η τζούρα πιο σφιχτή. Μπορεί να γίνει και πολύ περισσότερο σφιχτή, κλείνοντας ακόμη περισσότερο τον αέρα. Αλλά εκεί γύρω στο μισό μέχρι τα τρία τέταρτα του αέρα, πήρα την καλύτερη απόδοση στο θέμα της γεύσης.
Το επιστόμιο είναι ενσωματωμένο και μέρος του pod, οπότε δεν μπορεί να αντικατασταθεί από άλλο. Δεν θα μπορούσε άλλωστε να είναι διαφορετικά, αφού αυτό το συγκεκριμένο επιστόμιο είναι μέρος του μηχανισμού αλλαγής της αντίστασης και κλεισίματος των υγρών.
Είναι σχετικά φαρδύ, προς το 810 θα έλεγα και δίνει την εντύπωση πως ενώ αποδίδει θαυμάσια με τις δύο αντιστάσεις της συσκευασίας, δεν θα κάνει το ίδιο με τις μεγαλύτερες αντιστάσεις της σειράς, αφού αυτές θα ήθελαν πιο στενά, τύπου 510 επιστόμια.



Δοκίμασα λοιπόν και την αντίσταση των 1,2Ω και διαψεύστηκα. Επειδή οι οπές εισαγωγής του υγρού σε αυτή την αντίσταση είναι σημαντικά μικρότερες απ’ αυτές των αντιστάσεων της συσκευασίας, το pod μετατράπηκε σε mtl, η τζούρα έσφιξε από χαλαρή mtl μέχρι πολύ σφιχτή mtl, ανάλογα με τον αέρα που επιτρέπει να εισέλθει το σύστημα του airflow. Το γεγονός πως το επιστόμιο είναι σχετικά φαρδύ, περνάει σχεδόν απαρατήρητο. 
Νομίζω πως δεν θα χρειαστεί να κυκλοφορήσει και δεύτερο pod με διαφορετικό επιστόμιο για τις μεγαλύτερες αντιστάσεις.


Τέλος, η εισαγωγή του αέρα στο σύστημα airflow γίνεται από δύο σχετικά μεγάλες οπές που βρίσκονται αντιδιαμετρικά τοποθετημένες. Αρκεί η περιστροφή του pod για να γίνει η ρύθμιση της επιλογής της ποσότητας του αέρα στο σύστημα airflow. Η περιστροφή δεν περιορίζεται από stops. H τζούρα του είναι απαλή κι αθόρυβη.


Επιγραμματικά, το Vaporesso Swag PX80 μου άφησε άριστες εντυπώσεις. Ποιότητα κατασκευής, απόδοση, στεγανότητα, εργονομία, επιλογές, εμφάνιση, όλα άψογα. Θα περιόριζα τα αρνητικά στην όχι και τόσο καλή στήριξή του σε όρθια θέση και στο γεγονός πως η μια 18650 μπαταρία, για τις μικρές αντιστάσεις της συσκευασίας, δεν δίνει και την καλύτερη δυνατή αυτονομία.







Ευχαριστώ για την ανάγνωση
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3873
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Vaporesso Swag PX80
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουαρίου 06, 2021, 21:43 »
Πολύ ωραία παρουσίαση  :thumpup:
Απόλυτα στεγανό θα είναι το ποντάκι μέχρι να πάρει κάποιο ο [member=10148]Λοξίας[/member]

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Vaporesso Swag PX80
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουαρίου 06, 2021, 21:55 »
Αν τα καταφέρει και σε αυτό, σηκώνω τα χέρια ψηλά!  :))

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag PX80
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουαρίου 06, 2021, 22:48 »
Ω ρε τι έπαθα...έβγαλα όνομα  :))

Και κοίτα να δεις που με τρώει πάλι η τσέπη μου...  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag PX80
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουαρίου 13, 2021, 22:19 »
Λοιπόοοον...έχουμε και λέμε... ;D

Παρασκευή απόγευμα το παρέλαβα. Aπό το Smoker's Land, Χαλκίδα.
Μαζί με δύο αντιστάσεις 0,6 και 0,8 που υπελόγισα ότι θα είναι αρκετά αεράτες.
Πρασινάκι, όμορφο, μικρό και τριανταφυλένιο, αλλά...


Αυτή η φωτό...



Είναι στο μόλις τρίτο τανκ με την 0,6



Και αυτή...



Στο μόλις τρίτο τανκ με την 0,8

Συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά αυτό δεν είναι υγρασία...είναι ο Νιαγάρας ο ίδιος... :))
Και μάλιστα μόλις στο τρίτο τανκ! Δηλαδή θα αλλάζω αντίσταση σε κάθε δεύτερο τανκ; :idiot1:
Τις αντιστάσεις 0,3 & 0,2 δεν τις δοκίμασα, αλλά θα το κάνω από περιέργεια.

Τελικά, όπως φαίνεται, οι έτοιμες αντιστάσεις που είναι φταγμένες με αυτήν την τεχνική, σε συνδυασμό με το bottom air flow, έχουν διαρροή.

Vaporesso, διαρροή.
GeekVape, διαρροή.
VooPoo, διαρροή.
Lost Vape, διαρροή.
Joyetech, διαρροή.

Η Geek Vape έχει τον ατμοποιητή Zeus mini που είναι upper air flow και χρησιμοποιεί τις ίδιες GTX αντιστάσεις που χρησιμοποεί και το ποντάκι της, το Aegis Boost. Ναι, αυτό που τρέχει σαν καζανάκι...
Τον ατμο τον πήρε σήμερα ένας φίλος, που επίσης είχε πάρει το Aegis Boost και με έβριζε... :))
Θα τον δοκιμάσει για κάνα τριήμερο και θα μου πει αν έχει διαρροή.
Τουλάχιστον να δουμε αν ο αέρας εισαγωγής από κάτω, συμβάλλει στην διαρροή.

Αποσυνδεδεμένος dinos_74

  • *****
  • 1689
  • Φύλο: Άντρας
  • πεφτω γιατι μπορω να σηκωθω
Απ: Vaporesso Swag PX80
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουαρίου 13, 2021, 22:49 »
Λοιπόοοον...έχουμε και λέμε... ;D



Vaporesso, διαρροή.
GeekVape, διαρροή.
VooPoo, διαρροή.
Lost Vape, διαρροή.
Joyetech, διαρροή.


Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο
αγοράζεις ποντακια.
Αφού ότι και να πάρεις εσύ
θα έχει ΔΙΑΡΡΟΗ.  :))
Έχεις σκεφτεί να αλλάξεις επαγγελματικό προσανατολισμό;;
Νομίζω ότι πρέπει να γίνεις δοκιμαστής pod.
Οποίο και εάν περάσει από το δικό σου test θα είναι
το καλύτερο. :)) ;)

Και τώρα στο ρεζουμε.
Νομίζω ότι τα ποντακια ΔΕΝ είναι για τζουρες δίχως τέλος.
Νομίζω ότι είναι φτιαγμένα για τζούρα μέχρι 3-4 δευτερόλεπτα.
Όταν έκανα το voopoo ,όσο έκανα μικρές τζουρες ήταν όλα οκ, όταν άρχιζα τις δίχως τέλος άκουγα την αντίσταση να τραβάει ζόρια.
Ρε λοξια μπας και κάνεις τζουρες δίχως τέλος;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 13, 2021, 22:57 από dinos_74 »

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag PX80
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουαρίου 14, 2021, 01:32 »
Έχω το vaporesso xiron που δέχεται τις ίδιες αντιστάσεις με το συγκεκριμένο. Με τις ίδιες αντιστάσεις όπως και εσύ παρόμοιο πρόβλημα. Όχι σε τέτοιο βαθμό. Αλλά παρόμοιο

Με την 0.3 καμία σχέση. Μια ελάχιστη πραγματικά όμως υγρασία. Πιστεύω έχει να κάνει και με το κόκκινο oring στις αντιστάσεις. Παρατήρησα ότι στη 0.3 είναι μένα τσακ πιο χοντρό.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος leondim77

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag PX80
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουαρίου 14, 2021, 06:53 »
Στα χέρια μου από την Πέμπτη. Κανένα πρόβλημα και καμία διαρροή. Έχω την 0,3 που είχε στη συσκευασία.

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Απ: Vaporesso Swag PX80
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουαρίου 14, 2021, 12:58 »
Καθημερινή χρήση τριών εβδομάδων.
Δοκιμές μεγάλης χρονικής διάρκειας των 0,2Ω και 0,3Ω και συστηματική χρήση της 1,2Ω. Καμία απολύτως διαρροή. Ούτε ίχνος υγρασίας. 
Πολύ κρίμα να υπάρχουν τέτοιες διαφορές διαρροών από συσκευή σε συσκευή. 

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag PX80
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουαρίου 14, 2021, 16:16 »
[member=19479]dinos_74[/member]
Ρε Ντίνο, γιατί κοροϊδεύεις έναν άτυχο και πεισματάρη ατμιστή που εχει γίνει "ατμο-υδραυλικός"; :))
Ναι, όντως τραβάω τζούρες 4-5 δευτερολέπτων και αρκετά συχνά κάνω chain vaping.
Αν είναι αυτό τό πρόβλημα, δεν αρνούμαι τι σφάλμα μου, αλλά...υπάρχει ένα αλλά.
Θα το θίξω σε νήμα που θα ανεβάσω για αυτό το πρόβλημα στα ποντάκια.


[member=12817]Georgechalkida[/member]
Έχω από το πρωί τη 0,3 και μετά από το δεύτερο τανκ, η εικόνα είναι αυτή.



Δεν έχει διαρροή κάτω από την αντίσταση, αλλά υγρασία περιμετρικά του δαχτυλιδιού του αέρα.
Το να το σκουπίζεις μια φορά στο τόσο, δεν είνα πρόβλημα.


[member=8340]leondim77[/member]
Όντως με την 0,3 δεν έχει διαρροή από το κάτω μέρος, αλλά υγρασία στο δαχτυλίδι του αέρα, όπως στην φωτο.
Όμως η 0,3 και 0,2 δεν είναι για εμένα.

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag PX80
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουαρίου 14, 2021, 16:21 »
@aragiannis

Το προβλημα μπορεί να είναι στον τρόπο ατμίσματος.
Αν θυμάμαι καλά, είχες δώσε δύο ποντάκια (εσύ ή ο [member=20476]zamploutos[/member]), σε δύο δικούς σου οι οποίοι άτμιζαν σαν και εμένα και κατάφεραν να κάνουν, και αυτοί, τα ποντάκια μούσκεμα.



Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag PX80
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουαρίου 14, 2021, 16:53 »
@λοξίας δεν εισαι μονος σε ολο αυτό... Και εγώ τα ίδια ειμαι κανω αρκετές φορές chain vape με ολα τα pod βλέπω διαρροές....   Καλα να μην μιλήσουμε για voopoo... Αυτα τα pnp coils τρέχουν κάτω απο την αντίσταση υγρά συνέχεια με μια χαρτοπετσέτα πρεπει να είμαστε συνέχεια...  :))

Τωρα εδω και 3 εβδομάδες που έχω το zero G της aspire ειναι το μονο που δεν ειδα σταγόνα... Περα απο μια πολυ ελάχιστη υγρασία απόλυτα φυσιολογική... Όμως εδώ εχω αλλο θεμα... Για κάποιο λογο η αντίστασης δεν μου κρατάνε πανω απο 6 ml και νομίζω φταίει η σχεδίαση του pod οταν το υγρό φτάνει στο 1 ml οπως γυρνάς την συσκευή για να ατμισεις εκει που ειναι η τρυπες της Αντίστασης που τροφοδοτεί το βαμβάκι το υγρό πάει μονο στην 1 τρύπα ίσως να οφείλετε εκει το πρόβλημα... 

Δηλαδή αν είναι δυνατόν βρήκα κατι που δεν εχει διαρροές και εχει αλλο πρόβλημα.....   Δεν παμε καθόλου καλα χαχαχα  :))

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Vaporesso Swag PX80
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουαρίου 14, 2021, 17:33 »
@aragiannis

Το προβλημα μπορεί να είναι στον τρόπο ατμίσματος.
Αν θυμάμαι καλά, είχες δώσε δύο ποντάκια (εσύ ή ο [member=20476]zamploutos[/member]), σε δύο δικούς σου οι οποίοι άτμιζαν σαν και εμένα και κατάφεραν να κάνουν, και αυτοί, τα ποντάκια μούσκεμα.
Εγώ ήμουν και ισχύει.
Το PX80 πάντως και εμένα μου βγάζει αρκετή υγρασία πιο συχνά από ότι θα ήθελα.

[member=10148]Λοξίας[/member] Θα ανεβάσω σήμερα αύριο παρουσίαση από ολοκαίνουργιο και αρκετά διάσημο ποντάκι με διαρροές, μη ξεχάσεις να το πάρεις και αυτό! ;D :)):))

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag PX80
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουαρίου 14, 2021, 18:16 »
[member=20476]zamploutos[/member] πως και δεν σου έστειλαν το zero G της aspire ? Ειναι απο τα καλύτερα χωρίς διαρροές αλλα μεγάλο πρόβλημα με το pod που δεν μπορεί να τροφοδοτήσει σωστα με αποτέλεσμα στεγνή τζούρα και σε κάποια φαση καμένο...  Πολυ κριμα γιατι ειναι πανέμορφο pod/mod   και λατρεύω της αντιστάσεις του avp...  Ευτυχώς όμως εχω το 9th tank και το avp cube όπου πλεον ατμιζω με αυτα τα 2 αν και προτιμώ το cube με την 0.65 δίνει ωραια γευσατη mtl 

Και τωρα να έρθω στο θέμα του px80 ηταν κατι που είχα βάλει στο μάτι αλλα μετα της φωτογραφίες του @λοξίας ηταν ενα ολοκληρωμένο review για μένα.. μιας και οπως είπα τα ίδια ακριβώς προβλήματα με διαρροές εχω και εγω.. ίσως θα ήταν μια καλή ιδεα να το δούμε σαν ενα νέο χόμπυ να δοκιμάζουμε pod και να ανεβάζουμε φωτογραφίες με υγρασία/διαρροές  :))

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vaporesso Swag PX80
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουαρίου 14, 2021, 21:48 »
Εγώ ήμουν και ισχύει.
Το PX80 πάντως και εμένα μου βγάζει αρκετή υγρασία πιο συχνά από ότι θα ήθελα.

[member=10148]Λοξίας[/member] Θα ανεβάσω σήμερα αύριο παρουσίαση από ολοκαίνουργιο και αρκετά διάσημο ποντάκι με διαρροές, μη ξεχάσεις να το πάρεις και αυτό! ;D :)):))
Σιγά μην το ξεχάσω. Θα το πάρω αμέσως... :laugh1:
Τον [member=6716]Stepeha[/member] τον έχω φάει λάχανο στις αγορές λέμε..αλλά εγώ δεν τα βγάζω στο σφυρί. Τα κρατάω για το μουσείο μου... :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1688 181336 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:29
από ipomonias
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 3 128 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:47
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 31 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8783 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34352 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537914 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60343 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238551 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 736 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16605 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138600 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085889 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63