vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

524 επισκέπτες, 8 χρήστες
haris1mee, Tem, haris1me, camber, manoslykos, Jorge, taskol65, th3ofilos

Twitter

SMOK SCAR Mini (18650 mod)

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
SMOK SCAR Mini (18650 mod)
« στις: Νοεμβρίου 08, 2020, 18:55 »

(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από τη SMOK)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Γιατί ποτέ δεν θα πεθάνει ο συγκεκριμένος σχεδιασμός για μοντ!


Η συσκευή έρχεται με την προστασία IP67 που τη κάνει αδιάβροχη, να αντέχει στις πτώσεις και τη σκόνη.
Είναι κατασκευασμένη από αλουμίνιο και «ντυμένη» με το κλασικό μαύρο μαλακό υλικό για την αδιαβροχοποίηση
και ένα τύπο ψευτοδέρματος στη πίσω μεριά με το σχέδιο.

Το μοντ λειτουργεί με μία 18650 μπαταρία, έχει διαστάσεις 50x25.5x75.1mm και ζυγίζει 91.5g.
Μπορεί να φορτίσει μέσω της θύρας Type-C και παίζει μέχρι τα 80W.

Ο ατμοποιητής είναι ο TFV9 Mini έχει διάμετρο 23mm και ύψος 55.8mm και χωρητικότητα υγρού 3ml.


Η συσκευασία περιλαμβάνει το μοντ με τον ατμοποιητή, δύο αντιστάσεις, ένα καλώδιο Type-C, ένα δεύτερο τζαμάκι και ανταλλακτικά όρινγκ.

Οι δύο αντιστάσεις της συσκευασίας είναι ίδιες και είναι η V9 Meshed στα 0.15Ω.


To Scar Mini πωλείται στα παρακάτω οκτώ χρώματα.


Θα ξεκινήσω όπως πάντα ανάποδα και θα γράψω πρώτα για την εμφάνιση, εργονομία κλπ. Ο συγκεκριμένος σχεδιασμός εμένα πάντα μου άρεσε και τέτοια μοντάκια πάντα θα τα βρίσκω βολικά στο χέρι. Στο Scar Mini έκαναν το καπάκι της μπαταρίας ένα «τσικ» πιο ψηλό από το Pico για παράδειγμα οπότε το μοντάκι κόντυνε λίγο παραπάνω και έγινε ακόμα πιο συμπαγές και μικρό με αποτέλεσμα να κάθεται ακόμα πιο άνετα στο χέρι. Το υλικό που χρησιμοποιήθηκε εδώ για την αδιαβροχοποίηση είναι μακράν καλύτερο από αυτό που χρησιμοποιεί η Geek Vape στα Aegis οπότε δεν μαζεύει όλη τη σκόνη και βρωμιά όπως τα Aegis πάνω του. Ίσως αν ιδρώνουν τα χέρια σας λίγο παραπάνω από το κανονικό, το ψευτόδερμα στο πίσω μέρος να γλυστράει και να ενοχλήσει κάποιους. Επίσης θέλω να πω για το βάρος του, είναι πραγματικά πανάλαφρο και στην δική μου περίπτωση που τον έχω σετάρει με τον 24αρη Ares 2, ο ατμοποιητής είναι ξεκάθαρα πιο βαρύς από το μοντ. Οπότε σετάρεται καλύτερα με πιο κοντούς ατμοποιητές, τύπου Ether, MD κλπ.

Το καπάκι της μπαταρίας όπως είπα είναι λίγο πιο ψηλό από αυτό ενός Pico οπότε ειδικά αν έχετε χοντροδάχτυλα θα σας βολέψει πολύ στο βίδωμα-ξεβίδωμα. Τα αυλάκια που έχει για πιο εύκολο πιάσιμο βοηθάνε πάρα πολύ όπως και τα σπειρώματα που είναι βούτυρο. Έχει λίγς βόλτες το καπάκι οπότε ξεβιδώνει πανεύκολα και μπορείς να το κάνεις άνετα και με το ένα χέρι. Εννοείται με την μπαταρία μέσα όταν κουνάς το μοντάκι δεν παίζει καθόλου η μπαταρία και δεν ακούγεται τίποτα. Στο κάτω μέρος είναι η τάπα που κλείνει την θύρα Type-C, ευτυχώς κουμπώνει πάρα πολύ καλά οπότε γίνεται ένα με τον πάτο και το μοντάκι κάθεται σταθερά ίσιο όταν είναι όρθιο.

Τα κουμπιά προεξέχουν αρκετά και είναι αρκετά πλαστικούρα στην υφή χωρίς να είναι ιδιαίτερα κακό αυτό. Το κουμπί του fire κάνει έναν ανεπαίσθητο ήχο όταν το πατάς, τα δύο από κάτω σχεδόν δεν ακούγονται. Ίσως θα ήθελα το fire να είναι λίγο πιο μεγάλο για όταν κρατάω το μοντ ολόκληρο μέσα στο χέρι και το πατάω με τον δείκτη αλλά τώρα απλά ψυρίζω την μαϊμού.

Η οθόνη δεν μου αρέσει καθόλου. Είναι η ίδια που χρησιμοποιεί και στα μικρά της ποντάκια, έχει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες που μπορεί να ζητήσει κάποιος αλλά δεν είναι καθόλου φωτεινή. Με την οποιαδήποτε υποψία φωτός πάνω από το κανονικό απλά εξαφανίζονται όλα και δεν φαίνεται τίποτα.

Δεν έχω παρατηρήσει τίποτα το παράξενο σχετικά με την αυτονομία της συσκευής, στα 0.65-0.7Ω που παίζω εγώ με MTL ατμοποιητή στα 20κάτι βατ μου βγάζει άνετα μια μέρα με τον τρόπο που ατμίζω εγώ.


Για το τέλος φυσικά συγκριτικές φωτογραφίες με ένα ορθόδοξο Pico, δυστυχώς δεν έχω πλέον κανένα Pico 25 για μια πιο σωστή σύγκριση.

 

Ο ατμοποιητής είναι αυτός και τον έβγαλα από το κουτί απλά για τις φωτογραφίες. Αν ασχοληθώ στο μέλλον θα γράψω δύο κουβέντες εδώ.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8385 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180772 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34043 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536731 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59898 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237777 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 605 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15932 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136190 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085416 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35482 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10328 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12