vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Geekvape Aegis Hero Pod Kit 1200mAh

Αποσυνδεδεμένος aragiannis

  • ***
  • 863
  • Φύλο: Άντρας
  • Satan sum et nihil humanum a me alienum puto
Geekvape Aegis Hero Pod Kit 1200mAh
« στις: Οκτωβρίου 03, 2020, 19:32 »




Η Geekvape πολύ πρόσφατα κυκλοφόρησε μια μινιατούρα έκδοση στη σειρά Geekvape Aegis, το Geekvape Aegis Hero Pod Kit.
Αυτό το μικροσκοπικό pod kit δέχεται τις αντιστάσεις G Coil Boost των 0,4Ω και 0,6Ω, έχει ενσωματωμένη μπαταρία χωρητικότητας 1200mAh, αποδίδει μέγιστη ισχύ 45W και το pod χωράει 4ml υγρού. Το βάρος του είναι μόλις 88g.

To Geekvape Aegis Hero Pod Kit έρχεται στην παρακάτω συσκευασία



Στη συσκευασία περιλαμβάνονται τα παρακάτω

·        1 x Geekvape Aegis Hero Pod Kit
·        1 x Geekvape Aegis G Coil Boost 0.4ohm Mesh (25-33W)
·        1 x Geekvape Aegis G Coil Boost 0.6ohm Mesh (15-25W)
·        1 x User Manual
·        1 x Micro USB Charging Cable
·        1 x Coil tool



Στο κουτί υπάρχει το απαραίτητο scratch για τον έλεγχο της γνησιότητας του προϊόντος. 
Το εγχειρίδιο των οδηγιών χρήσης είναι πολύ καλογραμμένο και κατατοπιστικό, σε διάφορες γλώσσες, όχι όμως και στην ελληνική.

Το Geekvape Aegis Hero Pod Kit είναι διαθέσιμο στους παρακάτω έξι χρωματικούς συνδυασμούς



Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του και οι διαστάσεις του είναι τα ακόλουθα

Weight:88g
 Size:48.15 x 25.4 x 82.9mm
 Battery Capacity: 1200mAh
 Charging Voltage: 5V 1.5A
 Mode: Power /Bypass
 Output Power:5-45W
 Screen Dimension:0.42"OLED
 Resistance Range:0.1
Ω-3Ω
 Working Temperature:-10~45℃
 Stanby Current:
10uA
 E-juice Capacity:4ml
 Filling Mode:Top filling
 Drip tIp type:510 drip tip

Top Airflow
 Zero Leakage
 Geekvape B Series Coil
 Shockproof and Waterproof
 45 MAX / 1200mAh
 Stable output Buck-boost tech

IP67 Waterproof & Shockproof Capabilities
 1200mAh battery with 45W Max Output
 0.42 Inch OLED Display Screen
 Compatible with 
G Coil Boost Series
 Adjustable Airflow & Easy Top Fill
 Multiple protections for safe vaping





Το Geekvape Aegis Hero Pod Kit είναι μια πολύ συμπαγής μικροσκοπική συσκευή κατασκευασμένη με τις ίδιες προδιαγραφές όλων των συσκευών της σειράς Aegis
To πρωτόκολλο IP67 εξασφαλίζει το αδιάβροχο της συσκευής, την αντοχή της σε ενδεχόμενες πτώσεις και όλες τις υπόλοιπες ιδιότητες που δίνει το συγκεκριμένο πρωτόκολλο στις συσκευές της σειράς Aegis
Η συσκευή είναι κατασκευασμένη από πλαστικό και δέρμα και το pod από PCTG
H ποιότητα κατασκευής του είναι πολύ καλή, όπως επίσης κι η εργονομία του, αλλά τα ελαστικά μέρη της συσκευής συγκρατούν σκόνη, που είναι όμως πιο εμφανής στις φωτογραφίες.





Στην πρόσοψη της συσκευής υπάρχουν με σειρά από πάνω προς τα κάτω, το fire button, η οθόνη και τα πλήκτρα επιλογών συν (+) και πλην (-)
Το fire button λειτουργεί άψογα κι η τοποθέτησή του είναι πολύ σωστή. Ιδανική η θέση του.
Το πλήκτρο των επιλογών είναι δύο σε ένα, αλλά το σχήμα του είναι τέτοιο, που όσο μεγάλα δάκτυλα και να διαθέτει κανείς, η πληκτρολόγηση είναι απροβλημάτιστη.
Η κατακόρυφης διάταξης μονόχρωμη OLED οθόνη των 0,42 ιντσών, είναι μικροσκοπική, παλιομοδίτικη και μινιμαλιστική. 
Στην οθόνη αναγράφονται η επιλεγμένη ισχύς με μεγαλύτερα γράμματα, η τιμή της αντίστασης, το πλήθος των puffs και το επιλεγμένο mode
Υπάρχει επίσης μια μπάρα, που δείχνει τη στάθμη φόρτισης της ενσωματωμένης μπαταρίας των 1200mAh και μια ένδειξη επίσης, που επισημαίνει αν οι επιλογές που έχουν γίνει είναι κλειδωμένες ή όχι. 
Η φωτεινότητά της είναι σχετικά καλή, αλλά δεν είναι και τόσο ευανάγνωστη, λόγω του μικρού μεγέθους της.



Σε μια από τις δύο πλαϊνές έδρες της συσκευής υπάρχει η τάπα που αποκαλύπτει τη θύρα φόρτισης micro usb
H τάπα είναι λίγο διαφορετική από τις συνηθισμένες τάπες της σειράς Aegis και σηκώνεται πάρα πολύ εύκολα. 
Η συσκευή φορτίζεται στα 5V με ρεύμα έντασης 1,5Α. Εδώ έχουμε ένα σχετικό μειονέκτημα, αφού η θύρα φόρτισης micro usb δεν είναι τύπου C.


H  συσκευή είναι πανάλαφρη, μόλις 88g και λόγω του δέρματος, αλλά και των ελαστικών τμημάτων του, προσφέρει πολύ καλό κράτημα. 
Επίσης, επειδή στη βάση στήριξής της δεν υπάρχει κάτι, η επιφάνεια στήριξης, που είναι επίπεδη και ελαστική, προσφέρει πολύ καλή στήριξη σε κατακόρυφη θέση.
Η ενσωματωμένη μπαταρία, για τις διαστάσεις της συσκευής, έχει πολύ ικανοποιητική χωρητικότητα. Οι 1200mAh προσφέρουν αρκετά καλή αυτονομία με την αντίσταση των 0,6Ω. Σχετικά καλή, με την αντίσταση των 0,4Ω.






Το pod της συσκευής, που είναι κατασκευασμένο από PCTG, έχει χωρητικότητα 4ml και συγκρατείται στη συσκευή με δύο ισχυρούς μαγνήτες. 
Με ένα τράβηγμα προς τα πάνω αποσπάται από τη συσκευή, αλλά στο χέρι νιώθει κανείς την αντίσταση από το δυνατό κράτημα των μαγνητών.
Το pod χρειάζεται να βγει μόνο για την τοποθέτηση ή την αντικατάσταση της αντίστασης.
Είναι σκουρόχρωμο, αλλά σαφέστατα πιο διαφανές από τα pods των Boost κι έτσι η στάθμη του περιεχόμενου υγρού είναι πολύ ευδιάκριτη. 
Καμία σχέση με τα pods των Boost που προανέφερα.

Η αναπλήρωση του υγρού γίνεται από πάνω, χωρίς να βγει το pod από τη θέση του, αφού σηκωθεί η αντίστοιχη τάπα που καλύπτει την οπή αναπλήρωσης. Επίσης κι εδώ η τάπα σηκώνεται εύκολα, αλλά θέλει λίγο προσοχή η αναπλήρωση. Πρέπει να αφήνει κανείς λίγο κενό κατά την αναπλήρωση, για να φεύγει ο αέρας.



Η εισαγωγή του αέρα γίνεται επίσης από πάνω. Ο αέρας εισέρχεται από δύο μεγάλες, αντιδιαμετρικές οπές. 
Ακολουθεί πορεία κατακόρυφη προς τα κάτω, πλήττει την αντίσταση από κάτω και ανεβαίνει πάλι κατακόρυφα προς τα πάνω. 
Η ρύθμιση του αέρα γίνεται με την περιστροφή του πάνω τμήματος του top cap, η περιστροφή του οποίου περιορίζεται από δύο stops, ένα στην εντελώς ανοικτή επιλογή κι ένα στην εντελώς κλειστή. Εδώ έχουμε πολύ εύκολη η περιστροφή και πολύ καλό κράτημα της επιλογής.



Αν και οι αντιστάσεις που δέχεται το pod είναι οι πολύ γνωστές αντιστάσεις G Coil Boost, το pod έχει εντελώς διαφορετική σχεδίαση και κατά τη γνώμη μου αποδίδει καλύτερα.


Και το airflow του μου αρέσει πολύ και τα δύο 510 επιστόμια που το συνοδεύουν. 
Το ένα με μεγαλύτερη εσωτερική διάμετρο και πιο λεπτό και το άλλο με μικρότερη εσωτερική διάμετρο και πιο παχύ. 
Χωρίς να υπάρχει σχετικός περιορισμός, βρήκα αυτό με τη μεγαλύτερη εσωτερική διάμετρο πιο κατάλληλο για τη μικρή αντίσταση κι αυτό με τη μικρότερη πιο κατάλληλο για τη μεγαλύτερη αντίσταση. 
Και τα δύο όμως επιστόμια αποδίδουν πολύ όμορφα. Συγκρατούνται στο top cap με δύο o rings που έχουν στο κάτω μέρος τους.


Οι δύο αντιστάσεις που δέχεται η συσκευή είναι της σειράς G Coil Boost
Η αντίσταση των 0,4Ω έχει προτεινόμενη ισχύ λειτουργίας 25-33W, ενώ η αντίσταση των 0,6Ω έχει προτεινόμενη ισχύ λειτουργίας 15-25W
Και οι δύο έχουν μέγιστη προτεινόμενη ισχύ αρκετά κάτω από τη μέγιστη ισχύ των 45W που αποδίδει η συσκευή.
Οι αντιστάσεις είναι δοκιμασμένες και γνωστές για την αντοχή τους και την απόδοσή τους, που δεν χρειάζεται να αναφερθώ ιδιαιτέρως. 
Απλά να πω πως και οι δύο δίνουν πολύ απολαυστικό άτμισμα, η κάθε μια διαφορετικό. Όχι ακραία αεράτο dl η μικρή, χαλαρό mtl η μεγαλύτερη.
Σε συνδυασμό με το πολύ καλό airflow αποδίδουν μια πλούσια σε ατμό και γεύση τζούρα, πολύ ομαλή κι απαλή.

Το chipset με το οποίο είναι εφοδιασμένο η συσκευή, προσφέρει όλα τα απαραίτητα συστήματα προστασίας, ακαριαίο firing της τάξης των 20ms και δύο διαφορετικά modes λειτουργίας. To power mode και το voltage mode (bypass).



Άφησα για το τέλος το περιβόητο ζήτημα των διαρροών. 
Οι αντιστάσεις είναι οι ίδιες που χρησιμοποιούνται στα Boost, αλλά το pod είναι εντελώς νέο, με άλλη σχεδίαση. 
Δεν έχω τη συσκευή πολύ καιρό στη διάθεσή μου. Μόλις 3 ημέρες. Αλλά αυτό το 3ημερο χρησιμοποιώ τη συσκευή ασταμάτητα. Σαν βασική μέχρι να αποφοστιστεί η μπαταρία. Και μόλις φορτιστεί ξανά. 
Σε αυτό λοιπόν το χρονικό διάστημα, η περιοχή κάτω από την αντίσταση είναι εντελώς, μα εντελώς στεγνή. Το μέλλον θα δείξει ενδεχομένως προβλήματα διαρροών, αλλά προς το παρόν όλα πάνε θαυμάσια.
Αν εξαιρέσει κανείς τη σκόνη που μαζεύουν τα ελαστικά μέρη της συσκευής, το Geekvape Aegis Hero Pod Kit μου άφησε πάρα πολύ καλές εντυπώσεις.










Ευχαριστώ για την ανάγνωση 
 
 

Αποσυνδεδεμένος zamploutos

  • ***
  • 889
  • Never half-ass two things. Whole-ass one thing.
Απ: Geekvape Aegis Hero Pod Kit 1200mAh
« Απάντηση #1 στις: Οκτωβρίου 15, 2020, 02:20 »
Όπως και στη παρουσίαση του Zeus Nano έτσι και εδώ θα ανεβάσω την παρουσίαση όπως την είχα φτιάξει όταν την είχα ετοιμάσει τότε που μου ήρθε το προϊόν γιατί δεν έχω καθόλου χρόνο να ασχοληθώ να την αλλάξω τώρα.


(Το προϊόν το παρέλαβα απευθείας από την Geek Vape)
(Οι φωτογραφίες μεγαλώνουν κάνοντας κλικ πάνω τους, ώστε να δείτε καλύτερα τις λεπτομέρειες)



Ακόμα ένα μέλος στην οικογένεια Aegis και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν είναι καν το τελευταίο.


Η συσκευή έχει το πρωτόκολλο IP67 οπότε είναι αδιάβροχη, αντέχει στους κραδασμούς και τη σκόνη.

Εξωτερικά η συσκευή είναι φτιαγμένη ακριβώς με τον ίδιο τρόπο όπως και όλα τα προηγούμενα Aegis.
Έχει διαστάσεις 25.4x48.1x83mm, ζυγίζει 92g και μπορεί να παίξει από τα 5 μέχρι τα 45W.
Έχει χωρητικότητα υγρού 4ml και ενσωματωμένη μπαταρία 1200mAh.
Παίρνει επιστόμια 510, φορτίζει μέσω μιας θύρας USB και έχει μια OLED οθόνη 0.42 ιντσών.
Τέλος, έχουμε δύο επιλογές για να παίξουμε. Μπορούμε να ατμίσουμε στο Power Mode, δηλαδή με βατ αλλά και στο Bypass mode.


Η συσκευασία περιλαμβάνει τη συσκευή, ένα καλώδιο USB για τη φόρτιση, ένα δεύτερο επιστόμιο,
το εργαλειάκι για την αλλαγή της αντίστασης και δύο αντιστάσεις.

Οι δύο αντιστάσεις της συσκευασίας είναι μία Kanthal 0.4Ω και παίζει από 25-33W.
Η άλλη είναι μία επίσης Kanthal 0.6Ω και παίζει από 15-25W.


Ο ατμοποιητής πωλείται στα παρακάτω έξι χρώματα.



Όλες οι συσκευές στην οικογένεια των Aegis είναι μαγνήτες σκόνης, κάποια περισσότερο και κάποια λιγότερο. Το Aegis Squonk ήταν πάντα από τα χειρότερα μου στο θέμα σκόνης και θεωρώ πως το μικρούλι εδώ είναι μακράν ακόμα χειρότερο. Απλά δεν μπορείς να το αφήσεις κάπου και να μη ρουφήξει όλη τη βρώμα από παντού. Είναι κάτι που πλέον το έχουμε συνηθίσει οι περισσότεροι και δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα, απλά το αναφέρω γιατί ήταν κάτι που πρόσεξα από την αρχή που το έπιασα στα χέρια μου.
Πολύ θετικό ότι δίνει δύο επιστόμια διαφορετικής διαμέτρου γιατί το φαρδύ ίσως είναι πιο κατάλληλο για χρήση με την 0.4Ω αντίσταση αν και εγώ έχω βολευτεί πάρα πολύ το πιο στενό ακόμα και με υψηλά βατ. Για τα δικά μου γούστα είναι μακράν καλύτερο και δεν χρειάστηκε να το αλλάξω με κάποιο δικό μου.

Ο αέρας ρυθμίζεται μέσω της ροδέλας που βρίσκεται ακριβώς κάτω από το επιστόμιο. Έχει στοπ και στο φουλ ανοιχτό αλλά και στο κλειστό. Μπορείς να αλλάξεις τη ρύθμιση πολύ εύκολα με το ένα χέρι αλλά ακόμα και με το ένα δάχτυλο ενώ κρατάς τη συσκευή.


Το ίδιο το ποντ είναι αρκετά πιο διάφανο από τα προηγούμενα Aegis Boost οπότε μπορείς να διακρίνεις πάρα πολύ εύκολα τη στάθμη του υγρού χωρίς να χρειαστεί να το ξεκουμπώσεις ή να το πηγαίνεις προς το φώς. Η αναπλήρωση του υγρού γίνεται μέσω της τάπας στο πάνω μέρος του ποντ, η οποία τάπα σιλικόνης είναι αρκετά σκληρούτσικη αλλά ταυτόχρονα ανοίγει πολύ εύκολα με την άκρη του δαχτύλου, ούτε καν χρειάζεται το νύχι. Η τρύπα για το υγρό είναι ικανοποιητικού μεγέθους και απλά θέλει λίγο προσοχή στην αναπλήρωση ώστε να μη κλείνουμε τελείως την τρύπα με τη μύτη του μπουκαλιού όταν γεμίζουμε για να μην τρέξει το υγρό προς τα έξω.

Δύο πράγματα δεν μου αρέσουν στο ποντ που ίσως οι περισσότεροι τα θεωρήσετε υπερβολή αλλά εμένα με ενοχλούν. Το ποντ συγκατείται στη θέση του με έναν μεγάλο ορθογώνιο μαγνήτη που το κρατάει τελείως ακούνητο αλλά και μια εξοχή στο πίσω μέρος του ποντ που κουμπώνει σε μια εσοχή στο εσωτερικό της συσκευής. Είναι ένα πολύ μικρό κομμάτι πλαστικό που θεωρώ ότι με το βάλε βγάλε δεν υπάρχει περίπτωση να μην φθαρεί είτε ακόμα και να σπάσει. Ευτυχώς ο μαγνήτης είναι αρκετά ισχυρός οπότε δεν νομίζω να υπάρξει κάποιο πρόβλημα στο να κρατάει το ποντ στη θέση του.

Το δεύτερο αρνητικό που βρίσκω είναι ότι για κάποιο λόγο το ποντ το ίδιο δεν έχει κάποιου είδους καμπύλες αλλά όλη η μπροστά μεριά είναι λες και κόπηκε πολύ άτσαλα και οι γωνίες του είναι σχεδόν κοφτερές. Οπότε καταλαβαίνω ότι αυτό δεν επηρεάζει πουθενά στη λειτουργία της συσκευής αλλά κάθε φορά που άλλαζα την αντίσταση αυτά τα «κοφτερά» σημεία με ενοχλούσαν όταν κρατούσα το ποντ στο χέρι μου.


Είμαι ευχαριστημένος και από τα τρία κουμπιά της συσκευής, βρίσκονται σε εργονομικό σημείο και μπορείς να τα πατήσεις όπως θες και με όποιο δάχτυλο θες μάλιστα. Όλα τα κουμπιά, και τα τρία δηλαδή κάνουν τον χαρακτηριστικό κλικ ήχο, λίγο σκληρά αλλά με πολύ ωραία αίσθηση στο πάτημα τους.

Ένα μικρό παράπονο έχω και με τη τάπα σιλικόνης που κρατάει τη θύρα φόρτισης της συσκευής κλειστή. Το αυτάκι που έχει για να το πιάνουμε καλύτερα είναι θεωρώ λίγο πιο μεγάλο από όσο θα έπρεπε με αποτέλεσμα να έχει τύχει αρκετές φορές να ανοίξει όταν πάω να το βάλω σε μια τσέπη ή σε ένα τσαντάκι και να είναι έτοιμο να σκιστεί.

Η οθόνη αν και πάρα πολύ μικρή έχει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες που μπορεί να χρειαστεί κάποιος. Είναι λίγο η μια πληροφορία πάνω στην άλλη αλλά δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα να διακρίνω με δυσκολία κάτι. Θα προτιμούσα ίσως να έλειπε τελείως ο μετρητής τζουρών ώστε η ένδειξη των ωμ της αντίστασης και ειδικότερα η στάθμη της μπαταρίας να είναι λίγο πιο μεγάλα. Α και στα αρνητικά ότι η οθόνη γενικότερα πάσχει όταν προσπαθούμε να δούμε κάτι όταν είμαστε έξω κάτω από τον ήλιο, σχεδόν δεν μπορείς να διακρίνεις τι λέει.

Με αφήνει παντελώς αδιάφορο το ότι έβαλαν την επιλογή να μπορεί να παίξει κάποιος και σε bypass mode, το βρίσκω άσκοπο και δεν νομίζω να ασχοληθεί κόσμος με αυτό. Γενικά η συσκευή αποδίδει ωραία και το μέγεθος της παράλληλα με το πολύ μικρό βάρος την κάνουν πάρα πολύ βολική και εύκολη να τη κουβαλάς μαζί σου. Σοβαρές διαρροές δεν έχω δει πέρα από τη κλασική υγρασία κάτω από την αντίσταση. Η τζούρα είναι σχετικά απαλή και δυστυχώς κάνει λίγο παραπάνω θόρυβο από όσο θα ήθελα. Μειονέκτημα και η μικρή μπαταρία γιατί οι αντιστάσεις που μας δίνει η εταιρεία θέλουν αρκετά βατ για να αποδώσουν οπότε και η στάθμη της μπαταρίας πέφτει αρκετά γρήγορα και αυτή.




Αποσυνδεδεμένος Olga68

  • **
  • 221
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Geekvape Aegis Hero Pod Kit 1200mAh
« Απάντηση #2 στις: Μαΐου 10, 2021, 11:39 »
Το έχει κανείς; Θα το προτείνατε ως επόμενο βήμα σε κάποιον που έχει Nautilus AIO και θέλει κάτι απλό, με ενσωματωμένη μπαταρία και 4ml?

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geekvape Aegis Hero Pod Kit 1200mAh
« Απάντηση #3 στις: Μαΐου 10, 2021, 16:14 »
[member=23087]Olga68[/member] το εχω εγω ειναι καλο...! αν και εχω ακουσει απο αρκετα ατομα να εχουν θεμα με διαρροές με τα G boost coil... εγω δεν αντιμετώπισα κανενα θεμα...   το συγκεκριμενο pod ειναι σχετικα για αερατες τζουρες και οχι τοσο σφιχτη τσιγαρισια...! οπως μπορει να γινει και με το Nautilus AIO

εγω θα προτεινα το avp cube της aspire με το pod στα 3.5ml  πολυ νορμαλ κατανάλωση υγρου...!  και πολυ καλη γευση...!  επισης εχει πολυ καλη μπαταρια.. και επιλογες στο airflow απο σφιχτη πνευμονικη εως μια σφιχτη MTL  γενικα νομιζω ειναι η καλυτερη επιλογη το συγκεκριμενο pod... και βρισκεις και αντιστασεις σε αρκετα καταστηματα..  μπορεις να δεις το σχετικο review εδω στο φορουμ.. 

>> Aspire AVP-CUBE (MTL Kit)

Αποσυνδεδεμένος tony1976

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geekvape Aegis Hero Pod Kit 1200mAh
« Απάντηση #4 στις: Μαΐου 18, 2021, 00:57 »
Akis καλησπέρα, επειδή θέλω να το πάρω γιατί το wenax χάλασε αλλά μου αρέσει σφιχτή mtl τζούρα πράγμα το οποίο δεν μπορώ να πάρω από την 0.6 ακόμη και με τον αέρα τελείως κλειστό, ήθελα να σε ρωτήσω μήπως δοκίμασες την 1,2 νέα αντίσταση boost που είναι για το Zeus nano και το νέο ποντακι το nano πάνω στο hero γιατί νομίζω ότι έλειπε μία mtl αντίσταση για χαμηλά βατ και να σφίγγει η τζούρα του πολύ. Ευχαριστώ πολύ, όποιος φίλος το δοκίμασε ας μας πει την γνώμη του παρακαλώ. 

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geekvape Aegis Hero Pod Kit 1200mAh
« Απάντηση #5 στις: Μαΐου 18, 2021, 11:16 »
[member=22714]tony1976[/member], καλημερα, εχω δοκιμασει την 1.2ohm και στο aegis Hero αλλα και στον zeus nano...  δεν ειναι σε καμια περιπτωση  σφιχτη mtl...  ενω εχει πολυ καλη γευση... χανει πολυ το κοματι του mtl... δεν θα το πρότεινα... 

το μονο pod αυτη την στιγμη που αξιζει ειναι το avp cube με την 1.2ohm  η τζουρα γινεται οσο σφιχτη θελεις...!!! και ειναι αθορυβη...  μπορεις επισης να κλισεις και εντελως το airflow και γινετε υπερβολικα σφιχτη τζουρα... αλλα ατμιζει κανονικα... εγω το προτεινω αυτο στης 2 τρυπουλες του airflow οπου εκει δινει την τελεια mtl χωρις να ειναι αερατη... ειναι ακριβως ιδια εσθηση με αυτη του τσιγαρου...! 

μετα σαν 2η επιλογη ειναι το wenax K1 αλλα δεν βρισκεις αντιστασεις παντου... και αυτο ειναι λιγο προβλημα... ενω τα avp pro coils τα φερνουν αρκετα ατμομαγαζα

Αποσυνδεδεμένος tony1976

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geekvape Aegis Hero Pod Kit 1200mAh
« Απάντηση #6 στις: Μαΐου 18, 2021, 12:07 »
Καλημέρα Άκη, ακόμη και με το airflow τέρμα κλειστό δεν γίνεται σφιχτή η τζούρα σαν το wenax η το avp cube με την 1,15 στις 2 τρύπες αλήθεια? Μου αρέσει πολύ  σαν εμφάνιση και μετά την απίστευτα θετική εμπειρία μου με το Wenax ήθελα να πάρω  Geekvape ξανά αλλά όχι τύπου Κ1, θέλω να αλλάζει αντιστάσεις. Μάλλον μονόδρομος το Avp cube πλέον. Μου άρεσε τόσο πολύ η γεύση με την 0,6 στο Wenax αλλά σε εμπιστεύομαι γιατί μου έχεις πει ότι με την 1,15 η γεύση είναι ίδια αν όχι καλύτερη και έχει και καλύτερο χτύπημα άρα νομίζω μια χαρά θα είναι απλά ήθελα να αποφύγω το κυλινδρικό σχήμα ( pen style). Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. 

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geekvape Aegis Hero Pod Kit 1200mAh
« Απάντηση #7 στις: Μαΐου 18, 2021, 13:59 »
[member=22714]tony1976[/member] 

με τερμα κλειστο το airflow μπορει να ειναι λιγο σφιχτη προς αερατη mtl και χανει ολη την γευση και το χτηπημα... σε καμια περιπτωση δεν αξιζει.. το avp cube με την 0.65 mesh και τερμα κλειστο το airflow ειναι πολυ σφιχτη τζουρα και δινει πολυ καλη γευση kai χτηπημα... αλλα εμενα μου αρεσει στης 2 τρυπουλες του airflow..   και η 1.15 αντισταση παντως που εχει και αυτη ειναι εξαιρετικη...! απλα η mesh δινουν ενα κλικ παραπανω γευση...! θα δοκιμασεις και της 2 που εχει στο πακετο και θα δεις τι σου αρεσει περισσοτερο...!

γενικα το avp cube για μενα ειναι ενα απο τα κορυφαια mtl pod για το 2021.....!!!

δεν εχει τιποτα το αρνητικο να πω γιαυτο το pod... απο τοτε που κυκλοφορησε μεχρι σημερα το εχω καθημερινα μαζι μου... η αντιστασεις κρατανε παρα πολυ...  και η μπαταρια του σε βγαζει ολη μερα... οπως επισης και στα θετικα του η γρηγορη φορτιση.. κανει ακριβως 1 ωρα...! 

δεν ειναι κυλινδρικο ειναι τυπου κυβος και μπορει να σταθει και στο τραπεζι μια χαρα...! γενικα και εγω στην αρχη οταν το ειχα δει απο φωτογραφιες δεν ενθουσιαστηκα και τοσο πολυ αλλα απο τοτε που το πηρα ειλικρινα δεν το αφηνω απο τα χερια μου..!  εχω παρατησει το mod που ειχα μαζι μου παντα και ατμιζω με αυτο...!  ειναι πολυ βολικο και ελαφρυ ουτε προβλημα με διαρροές εχει ουτε τπτ...! 


Αποσυνδεδεμένος tony1976

  • **
  • 286
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geekvape Aegis Hero Pod Kit 1200mAh
« Απάντηση #8 στις: Μαΐου 18, 2021, 14:13 »
Σε ευχαριστώ πολύ. Δηλαδή μου λες ότι οι αντιστάσεις του avp cube δίνουν ίδια και καλύτερη γεύση από την 0,6 του Wenax? Νομίζω ότι αυτό είναι αρκετό όπως επίσης και το κυβικό και όχι κυλινδρικό σχήμα του Wenax το οποίο είναι και ο λόγος που χάλασε από τις πολλές τούμπες και για αυτό δεν θέλω να το ξαναπάρω.

Αποσυνδεδεμένος akis_avp

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geekvape Aegis Hero Pod Kit 1200mAh
« Απάντηση #9 στις: Μαΐου 18, 2021, 14:29 »
και στα 2 pod η γευση ειναι πολυ καλη...!  επισης το wenax δεν εχει τοσο καλη ποιοτητα κατασκευης... σε συγκριση με το avp cube...  

η 0.65ohm η γευση που δινει ειναι εξαιρετικη σε συγκριση με του wenax...

η 1.15οhm και αυτη η αντισταση δινει πολυ καλη γευση και πιο σφιχτη τζουρα στης 2 τρυπες του airflow αν και με την 0.65ohm κανεις MTL απλα  ειναι ενα κλικ πιο αερατη..  πολυ μικρη διαφορα... και με της 2 κανεις μια χαρα mtl παντως...

το δικο μου εχει φαει αρκετες τουμπες και δεν εχει παθει τιποτα μεχρι στιγμης  


ξεχασα να αναφερω αν βαλεις την 0.65 και κλισεις εντελως τον αερα η τζουρα ειναι το ιδιο σφιχτη με την 1.15 παρολαυτα μπορεις να ατμισεις απλα θα μαζευει υγρασια στο κατω μερος της συσκευης...  αλλα το θετικο ειναι οτι καθαριζει πανευκολα ειναι πιο βολικο στο καθαρισμα σε συγκριση με το wenax.... αν το εχεις στης 2 τρυπες μαζευει ελαχιστη εως καθολου αναλογα πως ατμιζεις.. παντως διαρροές ουτε για αστειο...!!! ειναι φοβερο πραγματικα...!! πιστευω θα το λατρέψεις το pod...!!! 

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων


« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 22, 2021, 09:18 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος mathimatikos1966

  • **
  • 310
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Geekvape Aegis Hero Pod Kit 1200mAh
« Απάντηση #10 στις: Μαΐου 30, 2021, 19:17 »
Με το ανταλλακτικο pod στα 13 ευρώ  η αγορά του είναι τελικά ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ .......

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 5 155 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:12
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181375 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 48 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8789 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34368 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537934 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60350 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238568 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 739 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16629 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 138669 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085893 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63